Narok na podporu po skonceni RD

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Narok na podporu po skonceni RD

Odoslaťod Petrina »

Mam narok na podporu v nezamestnanosti, ak mi teraz konci RD? Na prvu matersku som nastupila v roku 2005, nasledne mi nadvazovala druha materska a rodicovska, ktora mi konci teraz. Medzi tymito 2 materskymi som bola akoze 2 dni bez zamestnania a pred tym som normalne pracovala, no ked som zistila ze som tehu som dala vypoved v oktobri 2004 a nasledne som bola do porodu na PN ale uz ako nezamestnana. Neviem ci sa do naroku na poporu rata to, ze som bola na materskej a teda nemam narok na podporu, alebo sa do toho pocita obdobie pred materskou a tym padom by som mala narok? Som z toho jelen, dakujem za odpoved.
Petrina

expert
 
Príspevky: 4753

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Narok na podporu po skonceni RD

Odoslaťod Kika Kovacikova »

problém je, že akonáhle skončíš pracovný pomer medzi dovolenkami, skončí aj sociálne poistenie, a teda nemáš nárok na žiadne dávky - na materské, nemocenské, ani v nezamestnanosti.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Narok na podporu po skonceni RD

Odoslaťod najjanka »

Po skončení RD máš nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov. Nárok ti vzniká po dvoch rokoch platenia poistného - teraz za mamičky na RD platí poistenie v nezamestnanosti štát, takže si bola poistená.

Po skončení RD najneskôr do 8 dní sa treba ísť nahlásiť na Úrad práce. Potrebuješ potvrdenie Z UPSVaR - tam, kde si si vybavovala rodičovský príspevok, že ti skončila RD a že si poberala RP v období od...do...
1. Vyplníš žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potrebuješ OP, a potvrdenie Z UPSVa R.
Dajú ti potvrdenie o zmene platiteľa zdravotného poistenia, s tým zájdeš do zdravotnej poisťovne.
2. Predvolajú si ťa o pár dní, dovtedy musíš doložiť doklad o tom, že si hľadáš zamestnanie (povedia ti aké doklady, buď tlačivo, alebo kópiu žiadosti, alebo z pracovnej agentúry). Zároveň ti vydajú rozhodnutie, či ťa zaradujú do evidencie a či ti prináleží podpora v nezamestnanosti.
3. Ak ti podpora prináleží, tak vyplníš také tlačivko do Soc. poisťovne (Žiadosť o vyplácanie podpory..)
4. Príde vyrozumenie, či a v akej výške ti bude podpora vyplácaná.

Samozrejme, podpora sa poskytuje len na 6 mesiacov v období dvoch rokov. Každý mesiac musíš preukazovať snahu nájsť si zamestnanie. Ak budeš úspešná, donesieš kópiu pracovnej zmluvy a oni ťa sami vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
najjanka
expert
 
Príspevky: 1349

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Narok na podporu po skonceni RD

Odoslaťod Kika Kovacikova »

štát platí za matky na RD poistné na zdravotné poistenie a poistné na dôchodkové poistenie, resp. za matky, ktoré sa starajú o dieťa do 6 rokov veku a nie sú povinne poistené a podali prihlášku, aby za nich toto poistenie platil štát.

pokiaľ ide o sociálne poistenie (nemocenské, v nezamestnanosti, atď), matky na rodičovskej dovolenke majú prerušené poistenie (nikto za nich toto poistenie neplatí, ani štát).

Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní.

prerušenie povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky sa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti započíta do obdobia poistenia v nezamestnanosti, a teda nárok na dávku vznikne. Od 1. septembra 2010 majú rodičia, ktorí po skončení rodičovskej dovolenky zostanú nezamestnaní, nárok na dávku v nezamestnanosti, ktorá sa im vypočíta zo skutočného príjmu, ktorý dosahovali pred materskou dovolenkou, resp. pred rodičovskou dovolenkou.

problém je v tomto konkrétnom prípade ten, že Petrina skončila pracovný pomer v roku 2004 a od toho dátumu nie je nemocensky poistená, ani nemá prerušené nemocenské poistenie, takže sa jej do potrebného počtu dní poistenia v nezamestnanosti nemá čo započítať. a preto nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne.
Kika Kovacikova
začiatočník
 
Príspevky: 140

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0


vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.