šup sem s otázkami pre Sociálnu poisťovňu

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

šup sem s otázkami pre Sociálnu poisťovňu

Odoslaťod takakika »

máte nejakú vysoko právne intelektuálnu otázku, ktorá išla okolo materského, DNP, nemocenského, ošetrovného... a iného, čo spadá pod patronát Sociálnej poisťovne?

tie komplikovanejšie podsunieme na výklad odborníkom z tejto oblasti, tak ako sa nám zadarilo tieto a odpoveď oznámime v ďalšom článku.

takto nám už odpovedali raz a vyzeralo to takto:

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php ... -poistenie
takakika

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: šup sem s otázkami pre Sociálnu poisťovňu

Odoslaťod keziah »

Ja mam taku dost zamotanu multiotazku, len neviem, ci je dostatocne vysoko pravne intelektualna, ale skusim:

Momentalne som na rodicovskej dovolenke (RD), na ktoru som nastupovala ako zamestnanec, v juli mi RD konci (dieta dovrsi 3 roky) a mala by som opat nastupit do povodneho zamestnania. Pred casom som si podala ziadost o predlzenu RD z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdr. stavu dietata. Okrem toho navstevujem poradnu rizikoveho tehotenstva (na matersku dovolenku by som mala nastupit v oktobri/novembri 2011). Do zamestnania sa na tych par mesiacov vratit nechcem, lebo tehu je momentalne rizikove (aj ked moze sa zmenit na nerizikove) a celkovo mi nastup do prace momentalne dost nevyhovuje (v lete nie je skolka a pod.).
Ako by som mala postupovat vo veci prihlasenia ci odhlasenia do socialnej a zdravotnej poistovne v nasledujucich situaciach:
a) po skonceni RD nastupim na docasnu PN, ktora moze trvat napriklad do obdrzania rozhodnutia o schvaleni predlzenej RD z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdrav. stavu (pri schvaleni mi bude spatne priznane postavenie rodica na RD) Je potrebne po nastupe na PN odhlasit sa zo socialnej poistovne? Alebo to urobi zamestnavatel? Kedy sa mam prihlasit do zdravotnej poistovne?
b) po skonceni RD nastupim na docasnu PN, ktora bude trvat do obdrzania rozhodnutia o neschvaleni predlzenej RD. Nasledne by som sa so zamestnavatelom dohodla na neplatenom volne a ostanem doma ako osoba riadne sa starajuca o dieta do 6 rokov. Otazky mam totozne, ako presne postupovat s prihlasovanim/odhlasovanim s/z soc. a zdrav. poistenia.
c) po skonceni RD sa so zamestnavatelom dohodnem na neplatenom volne a zostanem doma ako osoba riadne sa starajuca o dieta do 6 rokov s tym, ze stale cakam na rozhodnutie o schvaleni/neschvaleni predlzenej RD. Kedy a kam sa prihlasit?
keziah
expert

Odoslaťod takakika »

v Zákonníku práce sú vymenované situácie, kedy môže zamestnávateľ poskytnúť neplatené voľno, ale mám taký blbý pocit, že táto tam zrovna nie je.

ideálne by bolo, keby si po dovŕšení 3. rokov veku prvého dieťatka, teda ako Ti skončí rodičovská dovolenka, nastúpila na rizikové tehotenstvo. všetky papiere by mal za Teba vybaviť zamestnávateľ - Sociálnu aj Zdravotnú poisťovňu.
Na Sociálnu poisťovňu posiela zamestnávateľ tieto doklady: Žiadosť o materské, Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku a Registračný list fyzickej osoby (tlačivo potrebné k prihláseniu na dôchodkové poistenie). Keď sa dieťatko narodí, oznamuješ narodenie Sociálnej poisťovni, aby neprestala vyplácať materské.
takakika

Odoslaťod keziah »

Dakujem, viem, ze zamestnavatel mi v tomto pripade nemusi dat neplatene volno, ale moj s tym suhlasil, keby som nastupila na tych par mesiacov do dalsej materskej, to by moc nevyhovovalo ani mne ani jemu.
Coskoro na zakl. odporucenia lekara nastupim na PN a ak mi medzitym pride pozit. rozhodnutie o schvaleni predlzenej RD z dovodu nepriazniveho zdrav. stavu dietata, budem musiet este nejak asi riesit aj to (ukoncit PN?). Ak by mi predlzenu RD neschvalia, potom nie je o com, lebo rizikove tehu zrejme aj tak potrva az do dalsej materskej.
keziah
expert

Odoslaťod zabinka »

Dobrý deň, dňa 19.7.2011 končím rodičovskú dovolenku.U pôvodného zamestnávateľa dávam výpoveď. Momentálne pracujem dva krát do týždňa na dohodu u iného zamestnávateľa. Po ukončený rodičovskej budem pracovať až do 19.9.2011 na dohodu a od 19.9 pôjdem na trvalý pomer.
Moje otázky sú: -v čase od 19.7 do 19.9 bude stačiť keď bude platiť zamestnávateľ, u ktorého pracujem toľko koľko platí aj teraz, alebo mám aj ja prispievať?
- v čase keď končím materskú som celý týždeň mimo SR, môžem sa ísť prehlásiť, že som skončila s rodičovskou dovolenkou aj 15.7. poprípade 26.7?
Veľmi pekne ďakuejem. Katka
zabinka

Odoslaťod takakika »

keziah píše:Coskoro na zakl. odporucenia lekara nastupim na PN a ak mi medzitym pride pozit. rozhodnutie o schvaleni predlzenej RD z dovodu nepriazniveho zdrav. stavu dietata, budem musiet este nejak asi riesit aj to (ukoncit PN?). Ak by mi predlzenu RD neschvalia, potom nie je o com, lebo rizikove tehu zrejme aj tak potrva az do dalsej materskej.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby vydá posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa - nie rozhodnutie o schválení predĺženej RD.
Zamestnaná osoba môže na základe tohto posudku požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku do 6 rokov dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ale nemusí ho požiadať. Môže chodiť do práce a dieťa dať do škôlky a bude poberať rodičovský príspevok vo výške 190 eur mesačne, kým dieťa nedovŕši 6 rokov veku.
V tomto prípade, ak nastúpiš na PN, môžeš na nej zostať bez toho, že budeš žiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku, nakoľko je povolený súbeh nemocenského a rodičovského príspevku.
Nie je povolený iba súbeh nemocenského a materského.
takakika

Odoslaťod takakika »

zabinka píše:Dobrý deň, dňa 19.7.2011 končím rodičovskú dovolenku.U pôvodného zamestnávateľa dávam výpoveď. Momentálne pracujem dva krát do týždňa na dohodu u iného zamestnávateľa. Po ukončený rodičovskej budem pracovať až do 19.9.2011 na dohodu a od 19.9 pôjdem na trvalý pomer.
Moje otázky sú: -v čase od 19.7 do 19.9 bude stačiť keď bude platiť zamestnávateľ, u ktorého pracujem toľko koľko platí aj teraz, alebo mám aj ja prispievať?
- v čase keď končím materskú som celý týždeň mimo SR, môžem sa ísť prehlásiť, že som skončila s rodičovskou dovolenkou aj 15.7. poprípade 26.7?
Veľmi pekne ďakuejem. Katka

Ak pracujete na dohodu, nepovažujete sa za zamestnanca ani na účely sociálneho poistenia, ani na účely zdravotného poistenia, a teda všetky poistenia si musíte platiť ako samoplatiteľ.
Avšak za osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov, môže platiť poistné na zdravotné poistenie štát, tak isto aj poistné na dôchodkové poistenie.
Že ste touto osobou by ste mali informovať Zdravotnú poisťovňu aj Sociálnu poisťovňu do 8 dní. Majú na to formuláre.
takakika

Odoslaťod keziah »

Dakujem za promptnu a vycerpavajucu odpoved :flo:
keziah
expert

Odoslaťod majkas »

Potrebovala by som poradit:
Kolko kalendarnych dni musi byt medzi dvoma ocr-kami s dvoma roznymi diagnozami na jedno dieta ?

Vdaka za odpoved.
majkas
pokročilý

Odoslaťod medolenka »

čo ja viem v zakone je : na jedno dieťa a jednu diagnózu raz mesačne Očr....čiže čisto logicky žiadny :wink:
medolenka
expert

Mood: Happy

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.