Prosííííím o radu

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Prosííííím o radu

Odoslaťod Adulienka126 »

Dobrý deň!
Chcela by som poprosiť o radu.
Mám takýto problém. Minulý rok som skončila školu a od septembra 2010 som bola na úrade práce. Pracovala som ale kedže ma nechceli zamestnať riadne na zmluvu mala som len dohodu. Potom som využila absolventskú prax, kedže tam mi sľubovali, že ak budem dobra dajú mi po ukončení zmluvu no nestalo sa tak pretože sa firme trošku prestalo dariť a aj keď si ma tam chceli nechať nebola robota. A potom to prišlo otehotnela som :. Bábo som neplánovala brala som aj antikoncepciu :unsure:
A teraz hľadám na čo mám nárok ako napr. materská, rodičovský príspevok atď. no na internete je to tak písané, že som z toho jeleň :no: a na úradoch mi toho tiež veľa nepovedali alebo povedali ale tak že som bola z toho ešte väčší jeleň ... Tiež ma zaujíma kedže som bola na úrade nemocenské platili oni za mňa však? Lebo som niekde čítala, že to v niektorých prípadoch nie je no možno toho mám veľa prečítané a už som sama zamotaná
Tak ak sa tu nájde niekto milý kto mi vie poradiť a hlavne normálne vysvetliť bez tých zbytočných omáčok a dlhých viet bola by som veľmi vďačná.
ďakujem
Adulienka126

začiatočník

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Prosííííím o radu

Odoslaťod takakika »

zdravotné poistenie je o zabezpečení zdravotnej starostlivosti. štát platí poistné na zdravotné poistenie za osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie, dobrovoľne nezamestnaná osoba si musí platiť poistné sama.

nemocenské poistenie je iná vec, je to poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. poskytujú sa z neho nemocenské dávky ako nemocenské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka a MATERSKÉ.

osoba, ktorá je nezamestnaná alebo pracuje na dohodu, nie je zo zákona povinne nemocensky poistená, a preto, ak chce poberať materské, musí sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba - ešte pred tým, ako otehotnie, nakoľko je treba získať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom a tehotenstvo v ideálnom prípade trvá plus mínus 280 dní.

ak osoba nemá nárok na materské, môže poberať rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa (190 eur mesačne). ak vykonáva zárobkovú činnosť (ale opäť nemôže ísť o dohodárku) a dieťa bude v jasliach, môže sa rozhodnúť, že nebude poberať rodičovský príspevok, ale príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov, maximálne však vo výške 230 eur mesačne (inak povedané štát preplatí jasle do tejto výšky).

toto sú tzv. opakujúce sa mesačné dávky, patrí k nim ešte prídavok na dieťa - 21,99 eur mesačne.

z jednorazových dávok má oprávnená osoba nárok na príspevok pri narodení dieťaťa (151,37 eur), ako aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ak ide v poradí o 1.-3. dieťa (678,49 eur).

viac info o peňažných dávkach aj tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php ... pageteaser[page]=1
takakika

Re: Prosííííím o radu

Odoslaťod Adulienka126 »

Ďakujem
Ja som už z toho bola popletená :D
Lebo niektoré múdručké hlavy ma vystresovali, že nedostanem nič :no: tak som a trošku obávala.
Adulienka126

začiatočník

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.