Koniec RD a plánované tehotenstvo

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Koniec RD a plánované tehotenstvo

Odoslaťod MAHU »

Dobrý večer,

ešte by som sa chcela poradiť: vo februári mi končí RD, no chcela by som ešte nejaký čas ostať doma. Ako to urobiť najvýhodnejšie, aby som v prípade ďalšieho tehotenstva mala nárok na MD? V prípade, že by som normálne nastúpila do práce, je to jasné, ale ak by som ostala za ten "medzičas" na dobrovoľnej RD (s tým, že štát platí za mňa ZP), čo treba urobiť, aby som mala nárok na ďalšie event. "materské"? Uvažujem o požiadaní neplateného voľna od zamestnávateľa (v čo až tak nedúfam), ak by nie a dám výpoveď a potom ostanem na dobrovoľnej RD, v akom prípade budem mať nárok na "materské". A ešte podotázka: ak by mi zamestnávateľ schválil predĺženú RD (myslím tú po dovŕšení 3.roku), bude za mňa platiť aj naďalej všetky odvody?

Ďakujem.
MAHU

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Koniec RD a plánované tehotenstvo

Odoslaťod corky »

zamestnávatel ti nemože schváliť predlženú RD
može ti poskytnúť neplatené volno, odvody platí štát, nahlásiš si to len na SP, ZP a UPSVaR

odvody platí štát do SP a ZP len v prípade, že dieťa nie je umiestnané v školke
ak chceš poberať materské, musíš si platiť Dobrovolné nemocenské poistenie (takzvané DNP) - vybavuje sa to na SP
platiť musíš minimálne 270 dní ... teda poistiť sa musíš skor, ako budeš tehotná, lebo by si to potom nestihla
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod MAHU »

Corky, vďaka za promptnú a vyčerpávajúcu odpoveď.
Ešte malá podotázka pre úplnosť - v prípade, ak by mi zamestnávateľ poskytol neplat. voľno a za to obdobie teda platil odvody- mám nárok na materské rovnako, ako keby som bola zamestnaná? Z čoho sa mi bude počítať vymeriavaci základ?

Dik.
MAHU

Odoslaťod corky »

aj ak ti zamestnávatel poskytne neplatené volno, odvody by asi platil štát (to si radšej over )
na nemocenské dávky nárok mať nebudeš ... takže jedine do DNP
corky

I choose to be happy...

expert

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.