diskusie o stavbach

Materiál, remeselníci, firmy, ekologicky, ekonomicky, alebo ako?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: diskusie o stavbach

Odoslaťod Iris »

Džusa píše:rozhodnutie padlo 28.3., na druhy den sme nasli pozemok, teraz sme podpisali zmluvu a zaroven riesime uver a projekt

woooow, tak tomu hovorim rychlost a rozhodnost 8)b , tak nech odvaznemu stastie praje :4:

a musim povedat, ze ste spravili rozumne zmeny na projekte, mozem sa opytat kolko vas vysiel projekt aj so zmenami aj s osadenim a sietami

my nestaviame, ani momentalne neplanujeme, vzdali sme to nateraz, lebo sme uz zacali byt otraveni hladanim a nenajdenim dobreho pozemku, ale o stavbe som studovala vsetko kde sa dalo, co sa dalo a stale ma tato tema bavi :yes:
Iris
expert

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Džusa »

projekt z prodomu 963 Eur + zmeny architektury a statiky 960 Eur, osadenie stavby bude myslim 160 a este musime riesit pripojky, ale to zatial neviem... (toto by asi malo stacit na stavebne povelenie, este nie som v tom uplne doma)

zatial sa nam rychle rozhodnutia osvedcili, ked sme dlho vahali, tak sme sa vacsinou zle rozhodli... neviem, cim to je... aj nase terajsie byvanie prislo tak nahle, lokalitu som nepoznala, a teraz z nej nechceme odist, len sa posunut o niekolko ulic.

nas bude tlacit cas, keby sa dalo, tak by sme to mali radi do roka od kopania zakladov (obyvatelne, nemusi byt uplne hotove)... nas budu tlacit vysoke splatky uverov, ktore znizime az ked sa budeme moct stahovat a predat byt.
Džusa
pokročilý

Odoslaťod monika19 »

dzusa a ktorym smerom ste nasli dobry pozemok?
my by sme chceli tiez aspon zobyvatelnit aspon prizemie,nastahovat sa a potom riesit poschodie a fasadu,to sa da uz za pochodu.preto sme aj vyberali projekt,kde je dole jedna izba,este mame deti malinke,tak by sme spali v jednej izbe ako aj spime tu a dalsia izba na hranie a robenie neporiadku :))
inak,to mi hovoril kamarat architekt,ze este za zakreslenie pripojok do projektu sa neico plati a osadenie na pozemok..tak ci nas to nakoniec nevyjde lacnejsie,ten vlastny projekt.ale mne sa v podstate ten prvy projekt,co som davala link paci,len este trebe priratat zabradile na schody,bleskozvod a podlahy vsade(niesu zaratane do predpokladanej ceny na kluc),kuchynu... tak neviem ci budeme mat tolko,alebo sa budeme musiet uskromnit a urobit nioeco jednoduchsie a bez garaze.

no a ked uz sme v debate,kupim pozemok,vyberiem si projekt...
co dalej,kam ist a co to stoji 8-) a asi aj kolko to trva...?
monika19
expert

Odoslaťod jana v. »

kupis ten projekt, das si ho osadit na pozemok, dokreslit vsetky siete, my sme este davali dokreslit suteren pod obyvackou a kuchynou a s tym suviselo to, ze schodiste hore zacina v obyvacke z predsiene sa ide dole + v suterene dokreslit elektriku a preratat a prekreslit elektirku a instalaciu na elektricke kurenie s kotlom v suterene. projekt nas stal 23400sk a cele tie dokreslovacky aj so stavebnym povolenim (kolky a pod.)a projektom cca 40 tisic.
zmenu okna v obyvacke (ni na stene s dverami, ale na vedlajsej) a spalna bez stresnych a dokreslenie suterenu - na to si musis pisomne poziadat firmu o suhlas - bez problemov davaju.

zaroven s dokreslovackami mozes ist na stavebny urad a zobrat tlacivo ziadosti aj so zoznamom, co vsetko budu od teba vyzadovat. inak zoznam bol nekonecny, ale najlepsie sa aj spytat, ktore konkretne veci z toho chcu, lebo maju tam napisane vyjadrenia dokonca od vsetkych mobilnych operatorov, ale v skutocnosti sme my konkretne davali len od telekomunikacii. niektori ti to daju na pockanie (telekomunikacie), niektori v podstate obratom (plynarne, kedze som napisala, ze dom plynofikovany nebude), ale myslim, ze tak do 2-3 tyzdnov od podania sme dostali vyjadrenia.

este mi napadlo, ze pred osadzanim si zisti, ci nemas nejake obmedzenia, napr. ze stavebna ciara nie je zakonom dana 2 metre od hranice, ale moze byt aj viac (myslim od hranice od ulice), ked vsetky ostatne su dalej a podobne. a vlastne ci ti vobec dovolia tam stavat a ci bungalov, ci aj podkrovny,... napr. nas prvy vyhliadnuty pozemok nebol urceny na individ. stavbu rodinneho domu, podla uzemneho planu len na obciansku vybavenost)

potom to vsetko podas a cakas, ci ti nieco este budu kazat doplnit. ak nie, tak dostanes oznamenie o zacati stav. konania, vraj zvycajne na tom konkretnom mieste. ak nebudu pripomienky, tak potom dostanes stav. povolenie a po 15 dnoch nadobudne pravoplatnost a mozes zacat kopat.
my sme podavali na zaciatku jula, stavebne konanie bolo tusim az zaciatkom oktobra a povolenie asi 3.12. a to este manzel urychloval vzdy tym, aby to neposielali postou, ale bol si zobrat vsetky obalky pre majitelov susednych pozemkov skoro 20 ks) a poroznasal za 2 dni, lebo postou kym by im to prislo, a od prevzatia ti az plynie lehota na odvolanie,.... ale v podstate sme boli z tych stastnejsich, co nemali velke problemy a nikto nemal namietky, lebo vraj to trva o dost viac.

dalsia vec, co je dobre si zistit - vyska dane za stavebny pozemok. za ten nas je to 199 eur a darmo sme skolaudovali o rok vo februari, dan sa plati podla stavu k 31.12., takze 2 roky po sebe takuto dan platime. riesenie je hned, este pred podanim ziadosti urobit geometricky plan a vyclenit zastavanu plochu ako dalsi pozemok a stavebne povolenie budes ziadat len na ten pozemok, ostatne budu zahrady... lebo ten geom. plan zakreslenia domu budes musiet urobit raz tak, ci tak, aby ti mohli v katastri k comu dopisat supisne cislo po kolaudacii.

to su nase konkretne skusenosti. viac inokedy, dobru noc.
jana v.
expert

Odoslaťod renattas »

Džusa, poslala som Vam ss, prisla VAm? Na nieco som sa chcela informovat. Vdaka za odpoved.
renattas
začiatočník

Odoslaťod monika19 »

jani prosim ta,ako zistim kolko je dan?nieco som zbezne pozerala ze za pozemok 40 a rodinny dom 1 sk/m2,to je realna cena?kolko sa potom normalne plati dan z nehnutelnosti?
to je normalne ze za pozemok sa plati viac ako za potom rodinny dom a zahradu?a ked mam potom ze pozemok s 30%zastavanostou,ktory ma trebars 7 arov,tak platim za 210m ako za stavebny pozemok,zvysok ako zahradu,alebo ako?troska som jelen z toho :ashamed:
monika19
expert

Odoslaťod jana v. »

musis si pozriet sadzbu dane v danom meste/dedine. je uvadzana za m2 - bud ti povedia rovno sumu, alebo to byva ako vypocet (m2 x cena za m2 urcena mestom x percento). ale napriklad brat sa teraz rozhodol stavat a on na dedine, kde bude mat dan za stav. pozemok 50-60 euro rocne, tak on to dopredu delit nejde.

monika19 píše:to je normalne ze za pozemok sa plati viac ako za potom rodinny dom a zahradu?a ked mam potom ze pozemok s 30%zastavanostou,ktory ma trebars 7 arov,tak platim za 210m ako za stavebny pozemok,zvysok ako zahradu,alebo ako?troska som jelen z toho :ashamed:

ano ak je stavebny, tak u nas je to tusim 10x viac, ako za zastavanu plochu uz skolaudovaneho.
s tym % neviem, ako to je, myslim, ze takto to nepojde, lebo oni ti vydaju stav. povolenie na nejaku parcelu a ta cela je stav. pozemok podla toho zakona o dani. to ze ma obec podmienku, ze zast. plocha nesmie byt viac ako 30% je len podmienka, podla mna to nezohladnia pri vyrubeni dane.

ku kolaudacii musis prilozit aj geometricky plan so zakreslenou stavbou - to sa potom aj do katastra dava (neviem presne postup pri kolaudacii, lebo my sme davali zakreslit uz hrubu stavbu rok pred kolaudaciou, lebo sme prenasali na nu tarchu z bytu, aby sme ten mohli predat, tak sme uz prikladali tento starsi geom. plan) a vtedy vlastne ti geometer vycisli aj zastavanu plochu.
a v danovom priznani potom podla LV vypisujes, kolko m2 je zastavanej plochy, kolko su zahrady a pre vsetko je nejaka sadzba, vyratas dan a uvidis, ci si ides komplikovat zivot, ci nie :-). vies, my sme vlastne velmi rychlo postavili, takze tu 199eurovu dan platime len 2 razy, ale jedni susedia stavali tusim 4 roky a pozemok raz tak velky a pre nejaky dovod im to vyrubili dodatocne naraz, tak ich islo vystriet....
jana v.
expert

Odoslaťod monika19 »

dzusa,ako pokracujete?
monika19
expert

Odoslaťod Džusa »

my sme sa konecne rozbehli. stali sme asi 2 mesiace, lebo manzel nevedel ako bude s pracou. teraz sme vyhodnotili cenove ponuky, vybrali sme si stavebnu firmu a davame vybavovat stavebne povolenie. ak vsetko pojde dobre, tak by sme v septembri mohli zacat. zaciname si davat robit cenove ponuky na okna, pozerame, co by sa nam pacilo do interieru. hrubu stavbu - stavebne materialy a jednotlive riesenia hrubej stavby uz mame premyslene a vlastne na to uz bola urobena cenova ponuka.

monika a vy ako pokracujete?

cenova kalkulacia z projektu sa velmi neda porovnat s cenovou ponukou, lebo sme to dost pomenili. uplne sme zmenili riesenie strechy a stropu, zmenili sme tehlu z 38 na 30 a zaroven bude vacsie zateplenie ale pravdepodobne z ineho materialu, ako bolo navrhnute v projekte, kurenie taktiez menime na podlahove a pod. zaroven sme nadvihli dom, cize podlahova plocha domu bude dost nad urovnou terenu a kopec takychto zmien.... davame si robit rozne predpripravy na instalaciu napr. na rekuperaciu, ak pojde tak aj na solarne panely, prieduchy a pod. realizovat to vsak budeme az neskor koli financiam.
Džusa
pokročilý

Odoslaťod Džusa »

monika19 píše:jani prosim ta,ako zistim kolko je dan?nieco som zbezne pozerala ze za pozemok 40 a rodinny dom 1 sk/m2,to je realna cena?kolko sa potom normalne plati dan z nehnutelnosti?
to je normalne ze za pozemok sa plati viac ako za potom rodinny dom a zahradu?a ked mam potom ze pozemok s 30%zastavanostou,ktory ma trebars 7 arov,tak platim za 210m ako za stavebny pozemok,zvysok ako zahradu,alebo ako?troska som jelen z toho :ashamed:

u nas ta dan je velmi vysoka, najvyssia mozna sadzba... neviem este presne kolko, ale podla ostatnych musim pocitat 20 tis. az 30 tis. Sk rocne za stavebny pozemok, co je vela. ale zaroven po kolaudacii tusim do dvoch rokoch je mozne poziadat o vratenie casti dane. takto si to u nas schvalil obecny urad, niekolkokrat to bolo aj pretriasane v mediach...
Džusa
pokročilý

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Staviame

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.