1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

apríl 2007

07.11.2006 14:10

Lusisia

A este jedna vec... Tu dostat take specialne papiere (nerozpustne), ktore sa daju do bavlnenej plienky. Je to nieco ako ten povrch na umelej plienke. Udrziava to tu bavlnenu plienku na dotyk suchsiu a ak sa babo pokaka, tak sa to jednoducho vyhodi a nemusite sa zabavat s namacanim plienok, aby neostali spinave flakom od hovienka....

07.11.2006 14:54

ivus80

Ahoj, Katy - jasne, ze sa nechcem hadat, bozechran, mas aj Ty pravdu, co sa tyka komfortu papierovych plienok, nepochybne je to ovela menej roboty a samozrejme, nie kadzdy ma take moznosti ako ja. Napriklad niektore maminy nemaju ani moznost susit plienky, ja susievam v lete vonku a v zime vo velkej pivnici, kde su za tri-styri hodiny suche. Takze pre maminy, ktore byvaju v panelakoch, prip. u rodicov, ci svokrovcov a pod., je ovela pohodlnejsie a efektivnejsie pouzivat papierove plienky. Ved mozno nakoniec aj ja prastim bavlnenymi plienkami a ostaneme na papierovych, pri dvoch detoch a jednom manzelovi uz bude trosku viacej prace, ako ked som mala na starosti len maleho :D :D :D Inak - aj moj setrny manzel uznava, ze tie papierove plienky do seba cosi maju a ze ak chcem, tak mozem pouzivat len take. Ale uvidim, zatial uvazujem v kombinovanej rovine, ako som uz pisala, t. j. cez den bavlnene a na noc a na dlhsie prechadzky, ku doktorke na navstevy a pod. papierove. A este jeden poznatok k tomu jednemu ciku - podla mna dieta do dvoch mesiacov treba aj tak stale prebalovat, lebo ako som uz pisala, tak kaka skoro do kazdej plienky a neskor zase necika tak casto, ale ten jeden cik je poriadny. Jasnacka, v tomto smere znesie papierka viacej, pokial sa dieta nepokaka :D Yasmine, uvidis, co Ti bude vyhovovat a podla toho sa zariadis. Kazda mame pravo na vlastny nazor a tento nazor mozme po skusenostiach zmenit. Ja som v prvom tehotenstve mala kadejake vizie, kadejake mudrosti precitane, kadeco som bola rozhodnuta pevne dodrzat, ale drobec je ten general, ktory vela veci zmenil, ci som chcela, ci nechcela a nakoniec som zistila, ze moje prvotne nazory boli zle, iba precitane, ale to, co som si odzila, ma uplne inu vahu. Kazda mamina pride na to, co dietatku vyhovuje. Hlavne sa drzte svojho rozumu a citu k dietatu, ja som sa dala zbytocne ovplyvnovat viacerymi, chcela som robit vsetko tak, ako mi ostatni tvrdili, ze je spravne a iba som samu seba nervacila a stresovala, ked to nevychadzalo. Tak si robil uz len podla seba a som ovela pokojnejsia a aj maly je menej placlivy, nervozny a tak. Ked dietatko lubite - nic tym nepokazite, mnoho veci sa naucite spolu. A kazde dietatko je ine. To mi dosvedci napr. Katy, ktora ma dve, ze Katy? Lusi, aj tu dostat jednorazove vlozky do plienok, ja som ich mala, ale nie som nejako nimi nadsena, lebo som ich davala, ked uz bol maly vacsi, uz sa pohyboval, tak ju mal hned skrcenu a hovienko bolo aj tak po celej plienke :D :D :D Ale pre malinke deti maju podla mna vyznam. Tak zatial pa, dufam, ze som nikoho neurazila svojim nazorom na plienky, to nechcem, len prezentujem to, co sa mi pri mojom dietati celkom osvedcilo a takisto sme tu viacere maminy, ktore su na tom podobne ako ja. Ale uz sa opakujem neviem kolky krat, ak to bude situacia si vyzadovat alebo jednoducho nebudem zvladat plienkovy kolotoc, tak prejdem na papierove. Nebranim sa im, dokonca si ich chvalim najma na noc, ked nemusim prebalovat a budit dieta a takisto nemusim zo sebou nosit haldy suchych a potom mokrych plienok v igelitkach na navstevy, ako si to pamatam u mamy. Papa Iva

07.11.2006 15:56

hudy

Ahojte tehulky. Musím sa pochváliť aj vám. Dnes som cítila prvé kopančeky môjho mimi Wink Bolo to krásne a bolo to úplne niečo iné, ako keď sa mi krútia črevá. A to som sa ešte včera bála, či je všetko v poho, lebo som ešte nič necítila. Ale dnes už to bolo ozajstné, tak sa vytešujem. Tak len toľko, už utekám za chvíľu domov. Prajem vám krásny dník.

07.11.2006 16:46

Anonymous

Ahoj, Hudy - gratulujem. Ja zatial este nic necitim, aj ked som si dnes uz myslela, zeby to bolo ono, no asi este nie, lebo to boli len dva zachevy a citila som to nad pupkom, kdeby este nemala byt maternica. Ale este mam cas tyzden - dva, dnes som 16+0 t.t. Este neviem, ako dopadli AFP, ale asi dobre, ked mi od doktorky nevolali, keby mi zavolali, tak by volali len v pripade, zeby bolo nieco zle. Zajtra budu dva tyzdne od odberu, tak snad je to OK. Aj ked si myslim, ze mi brali AFP moc skoro. Papa

07.11.2006 17:05

oswa

No k plienkovej debate len tolko, ze si nemyslim,ze to,ake sa pouzivaju plienky, ma vplyv na to,kedy ide dieta na nocnik..Ono podla mna v tych knizkach su take nekonecne mudrosti, az je to na skodu..Nase mamy sa riadili rozumom a myslim,ze sme zive a zdrave aj bez kniziek...Napr. ze ked sa pouzivaju umele, dieta ide neskor na nocnik..podla mna blbost..ako je aj blbost, ze dieta by malo zacat pit mlieko od 3 rokov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To mi povedala kamaratka, ktora ma maleho, lebo som sa divila, ze mal rok a este nepije mlieko...Takze knizky sice ano, ale s mierou..ZAtial sa nechystam byt "knizkova" mama...len ked si nebudem vediet rady... a chystam sa na umele plienky..aj ked znecistuju ziv.prostredie Twisted Evil A ohladom tych "vloziek" do umelych plienok, tiez si myslim,ze je to nezmysel, lebo ked uz davam umele vlozky, to mozem rovno tie plienku pouzivat..a ked ide o to, prabim as tiez znecistuje ziv. prostredie..fosfaty v praskoch, avivaz...atd.... Esteze ma kazda z nas na vyber..nie?? :D Moznoze aj ja v parili budem hovorit nieco uuuuuuuuuuplne ine... Dnes som sa vazila a v 19+5 tt mam +5 kg..hroza Embarassed ... neviem, kto bol anonym, ale to kopkanie nad pupkom asi fakt nie je mozne Laughing ..ale neboj, urcite to pride..len treba byt trpezliva..Ja napr. cez viked som citila viac, takto, ked stale beham a nie om v klude, tak cez den drobceka vobec necitim, len ked leim v klude, aj to len niekedy..Dnes som este necitila..Tesim sa buduci tyzden, ked budem pocut srdiecko :D cez viked sa ide do Viedne, tak snad nakupim nejake tie darceky na Vianoce (ak budu rozumne ceny) a ak by mali v H&M nieco neodolatelne pre drobca, tak kupim..ale zatial len neutralne farby, lebo az v stredu }buducu| sa mozno dozvieme pohlavie..Fakt som zvedava, ci nam vyjde predpoved.... Tak sa mavajte... Wink

07.11.2006 18:46

ivus80

Ahoj, Oswa - niekedy je dobre kniziek sa len pridrzat a spravit si podla svojho usudku. Po prvom roku dietata je mozne prejst na klasicke kravske mlieko, teda z obchodu, samozrejme, lebo priamo od kravy obsahuje volake nedobre latky, nejake bacily a pod., ktore sa pasterizaciou stracaju ale potrebne ziviny ostavaju. Moja detska doktorka sice zagulala ocami, ked som jej na poradni v 15. mesiaci povedala, ze uz pijeme obycajne plnotucne mlieko, vynadala mi, ze mlieko je pre kravicky a hned na to mi odporucila uz ani neviem ake praskove mlieko do troch rokov. Vysla som z ambulancie a hned som vedela, kde je pes zakopany. Cela cakaren bola plna letacikov a plagatov toho vyrobcu, ktore mlieko mi odporucila. Takze tak. Vacsinou doktori maju svojich dealerov, ktorych vyrobky nukaju a presviedcaju, ze tieto su najlepsie. Stretla som sa s tym viackrat. Samozrejme, ze to nie su prave najlacnejsie vyrobky. Baby, viete, ze krabicove mlieko sa nema prevarat iba zohriat na normalnu teplotu, taku, aby dieta nepalilo? Ja som to nevedela, prevarala som mlieko, az ked mi sestra povedala, ze to uz netreba, ze zbytocne ho varom zbavujem, reps. znizujem mnozstvo vitaminov a este nejakych potrebnych latok. Ona tomu rozumie, robi na hygiene v Ziline s potravinami. A suhlasim s Tebou, Oswa, ze nase mamy sa riadili rozumom a my sme zive a zdrave. Takze vacsina zarucenych odporucani z kniziek nie je na skodu, ale aj tak mame svoj rozum a najlepsie si pozname dieta. Ja sa akurat budem snazit dodrziavat stravu - prikrmovanie, nebudem davat potraviny skor, ako v mesiaci, od ktoreho su povolene. Pri Ondrikovi mi kazdy vravel, vsak mu daj, co mu nedas, my sme tiez detom davali a co, ziju a tu su a podobne reci. Tak som sa dala nahovorit a davala som malemu aj potraviny, ktore by este nemal jest. Trpko som to olutovala, ked sme po roku mali trosku gastro problemy, problemy so stolicou a vysli kadejake blbe vysledky, napr. nestraveny lepok, hranicna hodnota na alergiu kravskeho mlieka a podobne. Pochodili sme vysetrenia, ja som bola dva mesiace nestastna a vycitala som si, ze preco som len neposluchla samu seba a neriadila som sa mudrymi radami a povedala som si, ze pri dalsich detoch sa budem snazit dodrziavat stravu podla veku. Nastastie problem bol len v tom, ze maly akosi nezvladal stravit jedlo popucene vidlickou a ked sme sa vratili k mixovaniu, tak sa stolica upravila. Dnes spapa vsetko, nemame skoro ziadne problemy, iba obcas sa mi vyhodi ale neviem, z akej potraviny. Ake mate skusenosti so stravou Vy, druho a viacmamicky? Prave papkam vitaminovu bombu - spravila som si ovocny salatik, mnaaames. Tak papa Iva

07.11.2006 21:10

vivien

Ahojte. Ivi tak, my sme nemali nikdy problem, zeby sme sa niekedy z niecoho vysipali, vzdy som sa riadila lekarkou, hucala stale do mna aj svokra aby som mu dala z toho alebo z toho, mohla sa aj pohnevat, bolo mi to jedno... Prikrmovat sme zacali po 6. mesiaci, pekne postupne, stale na poradni, kazdy mesiac nam lekarka vravela, aku potravinu mozme pridat do nasho jedalnicka... A fakt nemal problemy ziadne, mixovali sme asy do jedneho roku, potom sme zacali pomalicky len pucit... Jedine co sme sa nenaucili papat su kompoty, jednoducho mu chutia, co je dost skoda, lebo mame tvrdu stolicu... Takze asi tak, pri druhom to budem robyt co sa stravovania tyka tak isto ako pri Adamkovi...

07.11.2006 21:31

Anonymous

Ivus..suhladim..vacsina rad za nieco stji, ale fakt rada typu, ze dieta nemoze jest mlieko do 3 rokov sa mi poriadne zda pritiahnute za vlasy...Do toho roka jasne, ale od roka...??ved uz vlastne je,asi tak okolo 1,5-2 roky stravu ako dospely samo ze menej solenu a korenenu), tak preco nie mlkieko?? Iste, su tam alergeny,ale skor ci neskor to dieta jest bude a alergia sa prejavi asi tak ci tak..nie? A ohladom mlieka je to logicke, ze krabicove netreba prevarat, lebo ved uz je pasterizovane, a in vyznam prevaranie mlieka nema.Len sa nicia vitaminy (B,C atd..) Oswa

07.11.2006 21:31

Anonymous

Ivus..suhladim..vacsina rad za nieco stji, ale fakt rada typu, ze dieta nemoze jest mlieko do 3 rokov sa mi poriadne zda pritiahnute za vlasy...Do toho roka jasne, ale od roka...??ved uz vlastne je,asi tak okolo 1,5-2 roky stravu ako dospely samo ze menej solenu a korenenu), tak preco nie mlkieko?? Iste, su tam alergeny,ale skor ci neskor to dieta jest bude a alergia sa prejavi asi tak ci tak..nie? A ohladom mlieka je to logicke, ze krabicove netreba prevarat, lebo ved uz je pasterizovane, a in vyznam prevaranie mlieka nema.Len sa nicia vitaminy (B,C atd..) Oswa

07.11.2006 22:46

ivus80

Ahoj, Vivien, aj do mna hucala svokra, no nie vo vsetkom som ju posluchla. Napriklad hucala do mna, ze dieta treba po kupani mastit, mastit, mastit, aby bolo mastne ako podlesnik (harula, zemiakova baba, zemiakova placka). Samozrejme, ze v nemocnici mi jasne povedali, ze treba dietatu premastit iba suche miesta, moj maly mal po narodeni suche prsteky na rucickach aj nozickach, tak iba to som mu mastila a asi raz za tyzden som ho jemne premastila celeho. Kozecku mame OK, len raz sme mali problem s ekzemom zo stravy, ale to je uz vyliecene. Lepsie povedane, nevedela sa doktorka vyjadrit, ci je to priamo zo stravy alebo po postipani hmyzom. No a co sa tyka jedla, napriklad davala aj dvojmesacnym cucat cokoladu, naco sme sa jej dcera a aj ja hnevali. Jasne, ze to drobcovi chuti, je to nova chut, ale ved sa cokolady za cely zivot naje dost. Ja budem tiez postupne zavadzat pokrmy a budem si davat vacsi pozor, ako babo zareaguje na potraviny, aby som sa vyhla podobnym problemom a stresu ako pri Ondrikovi. A na tuhu stolicu odporucaju slivkovy kompot a to odporucaju aj po porode, lebo po porode je potrebne tusim do dvoch alebo troch dni mat stolicu. Toto pisem pre prvorodicky, aby si na to dali pozor. A skus mu uvarit meltu, aj ta je dobra na zmakcenie stolice, moj maly ju miluje. Ked mu to spravim, pije kavu ako mama :D A uz som spominala aj harmancekovy caj. A mojmu malemu zarucene zmakci stolicu citrusove ovocie. Tak vyskusaj, mozno Ti nieco z mojich rad pomoze. Budem len rada. Alebo to pomoze niekomu inemu. Oswa, vraj pokial nemate v rodinnej anamneze potravinovu alergiu, je minimalny predpoklad, ze ju dieta dostane. A vraj sa to tyka alergii vobec. A ked sa podari dojcit viac ako rok, je minimalny predpoklad, zeby dieta niekedy v buducnosti malo alergiu. A co sa tyka toho, zeby sa nemalo dietatu solit a korenit, suhlasim len ciastocne, lebo ked som dala mojmu malemu prvy vyvar z kuracieho maska a mrkvicky, bez soli, tak plakal, vzpieral sa a ked som mu dala tak dve tri zrniecka soli do toho, zjedol, az sa mu usi na maslicky viazali :D Ani teraz mu este nejako moc nesolievam ani nekorenim, iba tak normalne, my starsi si dosolime a dokorenime na tanieri podla chuti. Mama spominala, ze nam varievala take polievocky, ze vyvar z maska, mrvka, zemiacik, trosku ryze, za hrot noza masielka a trosku cukru. Ze to bola pochutka na pohladanie. Este, ked sme pri tom jedle, napisem Vam moj zlepsovak. Kupila som kurca, vykostila prsia (alebo aj samotne prsia mozete kupit, ale ja som zo zbytku kurata uvarila polievku pre nas dvoch a zo stehien druhy chod), tie prsia som potom nakrajala na rezance cca 5 x 2 x 2 cm - tak od oka, osobitne zabalila, dala do mraziaku a postupne som potom z toho varievala polievku ako mama, len som davala trosicku soli, nie cukor. A toto som varievala aj ked bol vacsi, ked som pre nas dvoch varila nieco, co este nemohol jedavat, napr. kapustu, huby a podobne. A striedala som - niekedy som dala ryzu, niekedy zemiak, vzdy zeleninu - mrkvu, petrzlen, hrasok, brokolicu - proste, co som mala a vyvar bola vlastne ako polievocka a masko s ryzou, zemiakom ako druhe. Vzdy som dbala na to, aby maly mal polievku a hned za tym druhy chod. Ja som bola tak naucena a podla mna je to dobre, aj ked poznam, ze niektore maminy daju polievku, potom ide dieta spinkat a potom daju druhe. To samozrejme tiez zalezi na kazdej mamine, ako sa rozhodne. Ale takyto sposob obedu - polievka + druhe, je dobre naucit hned, lebo potom moze mat dieta problemy, ked nastupi do skolky, tam su oba chody pred spanim. Mama je ucitelka v skolke, tak asi preto nas to takto naucila. :D A este, ked sa tak zase vela rozpisujem dam novu temu do diskusie: Aky mate nazor na hygienu dietata? Aby som to upresnila, ci preferujete maximalnu hygienu, t. j. pred kazdou pripravou potravy pre drobca vyvarit vsetko, s cim pride do styku, po kazdom pade cumlika na zem ho vyvarit a podobne, ci budete dieta kupat od hlavy po paty kazdy den a tak vselijak. Ja dodrziavam hygienu taku, myslim, ze normalnu, t. j. ked bol malucky, tak do troch mesiacov som ho kupala kazdy den (aj ked vraj sa nemusi, ale mi je to take cudne, lebo to babo ma este velmi jemnu kozecku, aby sa nezaparilo a podobne), potom asi do pol roka kazdy druhy den, potom kazdy treti a teraz ho kupem raz do tyzdna a podla potreby umyvam ritku po pokakani sa alebo ked mu smrdia vajicka od mocu a podobne. Ked je spoteny, tak nasleduje sprcha. Samozrejme zubky minimalne dvakrat do dna, ruky takmer stale :D :D :D a pusinu podla potreby. Cumliky na dudlanie vyvaram len obcas, vzdy, ked kupim nove a potom podla potreby a na flasku menim castejsie, lebo tam pouziva latexovy, tak aj castejsie vyvaram. Flasky a iny riad umyvam normalne v jarovej a potom v horucej cistej vode, niekedy aj vyvarim, ked su zajdene a cistim ich pieskom. No a doma - podlahy, koberce, normalne asi ako kazda mamina. Nerobim si stresy, ked mi pride maly z vonku a spinave ruky v ustach alebo ked mi ukazuje, ako mu pes hryzol rucicku, samozrejme si ju da do pusy aj on a podobne. S hygienou to strasne neprehanam, davam mu pit vodu z vodovodu, miluje sirup s vodou a mnohokrat sa stane, ze vojde do pivnice a pride uz s nahryznutym jablkom, samozrejme neumytim. Moja suseda, mala uz okolo 40 rokov, ked sa jej narodila dcerka a ked uz chodila, tak sa najedla hliny. Suseda niezeby jej usta utrela spodnou stranou kosele a utelaka ju umyt a dat jej vodu, ale ona ju nechala pri nas s ustami plnymi hliny a utekala domov zobrat cistiace vreckovky a tym jej "umyla" pusinu Rolling Eyes A este jeden odstrasujuci pripad - jedna mlada mamina u nas, ma teraz okolo 30 rokov, prevarala vsetku vodu, co davala synovi az do jeho 6 rokov. Dokonale mu znicila imunitu. Chlapec je sustavne chory. Tak uz koncim, uz Vas dnes nebudem otravovat mojimi siahodlhymi prispevkami. Dufam, ze Vam take dlhe prispevky neprekazaju. Ak ano, ospraveldnujem sa a skusim sa polepsit. Pa Iva

08.11.2006 12:26

vivien

Ahojte :D Ivus mne ani nahodou neprekazaju tie tvoje ako ty hovoris siahodlhe prispevky, prave naopak, aspon niekto pise, mam pocit, ze stale piseme tie iste... Ale asi to ostatnym nejako nevychadza, prispievat... Dufam, ze ste vsetky ok, aj so svojimi pokladikmi v brusku Wink Ivus co sa tyka hygieny u nas, tak tiez si myslim, ze to bolo normalne, ja ked som prestala dojcit, tak Adamko presiel na umele mliecko, pil do 3 rokov NUTRILON, ja som flase vyvarala dost casto, cumel sme mali do roka, vyvarala som ked sme kupili novy, a niekedy ked mu vonku spadol... Co sa tyka kupania, tak my sme ho asi do 6 mesiaca kupali kazdy den, Adamko sa narodil v maji, takze v podstate do leta, tak aj koli tomu, potom kazdy druhy den... Ale je to indi- vindi, ked by si do radu postavila 10 mamiciek, tak 10 z nich by malo iny nazor, a kazda jedna z nich by si myslela, ze ten jej nazor je ten najlepsi Wink Takze kazdemu vyhovuje nieco ine Wink Tak bola som na poradni, vsetko je vraj ok, krcok drzi, pocuvala ozvy srdiecka :D , to bolo velmi prijemne :D , dostala som aj taky prenatalny kufrik s casopismi, a roznymi vzorkami, tak sa vytesujem :D Idem varit, lebo som prisla pred chvilou, tak sa drzte, papa :D

08.11.2006 14:32

hudy

Ahojte, tak ja som práve prišla z poradne, všetko je ok, aj testy AFP. A tiež mi doktor počúval ozvy srdiečka, bolo to zlatučké. Ale už sa neviem dočkať ultrazvuku. Idem 20.11.06, už aby to bolo Wink Je mi ľúto, že prispievam tak málo, ale mám dosť robotky, tak musím makať. A ani moc nemám skúsenosti s bábätkami, čo sa týka hygieny, plienok, atď... Tak sa majte pekne a ja sa zase ozvem. Pekný dník...

08.11.2006 20:05

Anonymous

Ahojky, ja som tu tak trošku nová ale je super ako si píšete. Ja som práve s mojím prvím drobčekom v 20tt a termín máme 2.4.2007 Tiež sa práve vytešujem s prvých pohybov. a každého gramu čo priberiem. Ešte neviem čo to bude ,ale dúfam že mi to povedia na najbližšom ultrazvuku 15.11. A k vašej téme o hygiene... sestre a aj bratovi sa narodili dcérky iba so 4mesačným rozdielom a dá sa to pekne porovnať. Moj brat je stráááášne čistotný a aj malej napríklad až asi chorobne umývaju ruky a jeho žena povedala že bábetko by malo byť v uplnej sterilite... krásne tej malej ničia imunitu. No a moja sestra zase malu až tak neumýva, malá lozí po zemi aj vonku , maju taký malý dvor s mačkami a sliepkami a tak. Možno to je opačný extrem, takže podla mňa niekde v strede by to mohlo byť fajn. Ani nie prehnaná čistota a ani prehnaná špina. PS: Je tu niektorá z vás aj z Bratislavi? Tak sa zatial majte a držím všetkým palčeky. Smile

09.11.2006 09:00

vivien

Dobre ranko, vitam novu tehulku :D Tak dnes nam ucitelka v skolke povedala, ze sice v inej triede, ale ze sa vyskytli kiahne Confused Ja uz som kiahne mala, ale aj tak sa bojim, aj ked som niekde citala, ze by to nemalo vadit... Neviete nahodou niekto nieco o tom?

09.11.2006 15:06

Janusa

Ahojte babeny, tak ja som tu po dlhsom case opat na chvilku, ale ani nestiham precitat, lebo ste tu toho zase veeeeeela popisali ... Moj nazor na cistotu je podobny ako Janey ... zlata stredna cesta ... ani prehnana sterilita, ale ani spina. Asi by mi vadilo, keby moje babo oblizoval pes alebo macka, lebo tie sa hrabu vo vselicom ... Confused Ja som bola v utorok v poradni, dokina ma len vysetrila, len zamrmlala ze vseko je ok a par sekund sme pocuvali srdiecko ... Kym som si to stihla vychutnat, tak uz ma posielala zo stola prec ... 21.11. idem na velke sono do TN aj s manzelikom ... konecne aj on uvidi nasho chrobacika, lebo u mojej dokiny to nie je mozne ... Uz sa tesim, ale zaroven sa aj trochu bojim, aby bolo vsetko v poriadku ... Inac sa citim celkom dobre, len ma obcas trapi zapcha a vcera som kvoli tomu mala krce ... Uz ani neviem od radosti co by som jedla aby sa mi upravilo zazivanie ... ja viem ze mi poradite nejake jogurty a tak, ale ja odkedy som tehu, tak jogurt nemozem ani vidiet, zato Acidko mi teda chuti, to by som mohla kazdy den ... :D Brusko mi uz pekne vytrca a vcera sa mi manzelik smial, ze uz sa mi zacina robit "brucho" aj vyssie pod rebrami, ze pred par dnami som ho tam este nemala ... myslim ze sa maternica posuva vyssie, tak som to citala ... Velmi vam zavidim ze uz citite babo, ja som to este nespozorovala, len ked si vecer lahnem na gauc, tak sa mi niekedy zda ze nieco citim, aj pod rukou, len neviem ci to je ono alebo len krce v mojom bruchu ... :D Naozaj sa tesim na prvy kopancek od babatka ... Zatial sa majte pekne.

09.11.2006 18:09

Zzuzi

Ahojte aprílové mamičky Prosím vas, Tento týzden som začala mať cudné pocity v brušku. Pohyby to určite nie sú. Je to niečo podobné ako krče alebo pichanie, inokedy akokeby rezanie. Prosím vás, nestretli ste sa s tým niektorá? Som zúfala a velmi sa o maličké bojím. Bola som s tým u lekárky, vraj je všetko ok, síce ma len vyšetrila ani uzv mi nespravila. Len ma vypísala na PN. Ale aj tak sa bojím, prosim, poradte mi Sad

09.11.2006 18:46

vivien

Zzuzi: Ahojte aprílové mamičky Prosím vas, Tento týzden som začala mať cudné pocity v brušku. Pohyby to určite nie sú. Je to niečo podobné ako krče alebo pichanie, inokedy akokeby rezanie. Prosím vás, nestretli ste sa s tým niektorá? Som zúfala a velmi sa o maličké bojím. Bola som s tým u lekárky, vraj je všetko ok, síce ma len vyšetrila ani uzv mi nespravila. Len ma vypísala na PN. Ale aj tak sa bojím, prosim, poradte mi Sad
Ahoj Zzuzi, ak by to neprestalo, tak skus ist niekedy vecer na pohotovost, tam by ti mali spravit aj UZV, alebo skus si nejaky UzV vybavit, ja som tiez mala raz problem a vybavila som si UZV u jedneho sukromnika, sice som zaplatila 400 sk, ale mala srdce na pokoji... Drzim ti palce, aby to rychlo preslo, daj vediet ako si dopadla, skus este magne B6, 3x1 tbl...

09.11.2006 19:02

Zzuzi

Zzuzi: Ahojte aprílové mamičky Prosím vas, Tento týzden som začala mať cudné pocity v brušku. Pohyby to určite nie sú. Je to niečo podobné ako krče alebo pichanie, inokedy akokeby rezanie. Prosím vás, nestretli ste sa s tým niektorá? Som zúfala a velmi sa o maličké bojím. Bola som s tým u lekárky, vraj je všetko ok, síce ma len vyšetrila ani uzv mi nespravila. Len ma vypísala na PN. Ale aj tak sa bojím, prosim, poradte mi Sad
Ahoj Zzuzi, ak by to neprestalo, tak skus ist niekedy vecer na pohotovost, tam by ti mali spravit aj UZV, alebo skus si nejaky UzV vybavit, ja som tiez mala raz problem a vybavila som si UZV u jedneho sukromnika, sice som zaplatila 400 sk, ale mala srdce na pokoji... Drzim ti palce, aby to rychlo preslo, daj vediet ako si dopadla, skus este magne B6, 3x1 tbl...
dakujem, dufam, ze to nebude potrebné Sad mozno sa len maternica roztahuje, nie? Rolling Eyes

09.11.2006 19:11

Anonymous

Ahojky, ja som síce nemala také krče zatial ale zase mi občas stvrdne bruško, tam kde je malinké. No a dočítala som sa o tom že je to koly tomu že sa maternica zväčšuje a vytvára miesto pre bábätko ak je žaludok príliš plný... no a možno aj s tými tvojímy krčmi je to niečo také. Ja sa teraz trošku obávam o moje malé lebo 2. novembra začalo pekne kopkať a aj celkom pravidelne, ale tieto posledné dva dni kope o dosť menej. tak neviem. A ani ja som pochopitelne nevedela zo začiatku aké su tie pohyby, čakala som napríklad uplne niečo iné ako to vlastne je. U mna je to takto : ako ked si ťukneš do líca ale z vnutra... ja viem je to smiešne ale ako inak to opísať.. Rolling Eyes . je to užasný pocit citit tie pohyby.

09.11.2006 19:19

vivien

Janey: Ahojky, ja som síce nemala také krče zatial ale zase mi občas stvrdne bruško, tam kde je malinké. No a dočítala som sa o tom že je to koly tomu že sa maternica zväčšuje a vytvára miesto pre bábätko ak je žaludok príliš plný... no a možno aj s tými tvojímy krčmi je to niečo také. Ja sa teraz trošku obávam o moje malé lebo 2. novembra začalo pekne kopkať a aj celkom pravidelne, ale tieto posledné dva dni kope o dosť menej. tak neviem. A ani ja som pochopitelne nevedela zo začiatku aké su tie pohyby, čakala som napríklad uplne niečo iné ako to vlastne je. U mna je to takto : ako ked si ťukneš do líca ale z vnutra... ja viem je to smiešne ale ako inak to opísať.. Rolling Eyes . je to užasný pocit citit tie pohyby.
Janey niekedy su babatka v brusku trosku lenivejsie, moj drobcek tiez niekedy kopka viackrat za den a niekedy iba troska rano a troska vecer..., takze neboj, vsetko je ok, len je troska lenivejsie, alebo kopka smerom do vnutra a vtedy to asi menej citime... Wink Dolezite je, ze ho citis kazdy den aspon troska... Najradsej by sme boli, kedby nas kopkali cely den, ze :D

09.11.2006 19:21

vivien

Katty, Ivus, Norika, Yasmin, Lussisia, Oswa, Meloa, Kukuc a vsetky ktore som zabudla vymenovat, kde ste Confused: Confused: Confused:

09.11.2006 19:38

oswa

Ivus..co sa tyka alergii, tak v rodine nie je nik alergicky,ale aj keby bol, tak dieta do 3 rokov drzat bez mlieka. je prastene...Nepoviem, ked zistim,ze je alergicke alebo tak..tak sa to vysadi,ale inak nevidim dovod... vivien..co sa tyka kupania, neviem ako u vas, ale u nas v porodnici ucia mamicky, ze babo sa ma natierat olivovym olejom PRED kupanim, co sa mi zda celkom logicke, lebo mydlom (trvali na tom,ze ritka sa zakazdym,aj pri pocikani, ma umyt mydlom) sa pokozka velmi vysusuje ako nasa, tak to nehovorim o babatku..Takze ja sa toho asi budem drzat...po kupani potom uz len drobca utriet a nicim netreba natriet..Co sa tyka kiahni, ked si ich prekonala, mozes byt uplne pokojna, nic ti nehrozi, pretoze uz mas protilatky a 2x kiahne dostat nemozes Janey..mame presne narovnako termin, dokonca aj najblizsi UZV..vtedy idem aj na poradnu, aj na sono, aj na ozvy srdiecka, aj na krv...Tak nam, aj ostatnym, drzim palceky...Inak co sa pohybov tyka, tiez je to uplne ine, ako som cakala, ziadne bublinky ani kridelka...Cez den ho necitim takmer vobec, lebo som cely den v pohybe a na nohach, len vecer, ked si kludne lahnem..A riez sa mi zda, ze niekedy sa hybe viac, niekedy malicko... Zzuzi..enviem, v ktorom si tyzdni, ja som nic podobne nezazila, ale ak si vo vcasnejsom stadiu, je to mozne...Ale pre klud duse, ak je to nejake bolestive, urcite by som zasla k doktorovi...Radsej vyzerat ako hypochonder, ako nieco zanedbat...A ak su to krce, odporucam magnezium,ako vravela vivien, je bezpecne aj pre tehotky..Drzim palce Wink Mna pri roztahovani maternice bolelo tak pod pupkom (ako ked mas plny mechur) a dole slabiny..Ale neboli to nejake extra velke bolesti, krce uz vobec nie... takze sa babenky mavaje a piste, piste a piste.. P.S. brusko je uz teda vazne statocne, ak pojdem takymto tempom, tak sa mam na co tesit Embarassed Moj amnzel skonstatoval,ze niekde na nete videl nejaku zensku odfotenu v 8.mesiaci a mala take brusko, ako ja..Neviem,ci sa mam tesit, ci plakat Razz Ale ja sa teeeeeeeeeeeeesim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PAaaaaaaaaaaaaaaaa

09.11.2006 20:18

Yasmine

neviem, kde sa stala chyba, ale moja odpoved sa nedostala sem, ale kdesi no novej temy. tak si to precitajte. dakujem.

09.11.2006 20:26

vivien

Yasmine: neviem, kde sa stala chyba, ale moja odpoved sa nedostala sem, ale kdesi no novej temy. tak si to precitajte. dakujem.
Uff Yasmin, tak sa drz, dufam, ze ta nemocnica obyde, drz sa drzim palce

09.11.2006 20:35

vivien

oswa: Ivus..co sa tyka alergii, tak v rodine nie je nik alergicky,ale aj keby bol, tak dieta do 3 rokov drzat bez mlieka. je prastene...Nepoviem, ked zistim,ze je alergicke alebo tak..tak sa to vysadi,ale inak nevidim dovod... vivien..co sa tyka kupania, neviem ako u vas, ale u nas v porodnici ucia mamicky, ze babo sa ma natierat olivovym olejom PRED kupanim, co sa mi zda celkom logicke, lebo mydlom (trvali na tom,ze ritka sa zakazdym,aj pri pocikani, ma umyt mydlom) sa pokozka velmi vysusuje ako nasa, tak to nehovorim o babatku..Takze ja sa toho asi budem drzat...po kupani potom uz len drobca utriet a nicim netreba natriet..Co sa tyka kiahni, ked si ich prekonala, mozes byt uplne pokojna, nic ti nehrozi, pretoze uz mas protilatky a 2x kiahne dostat nemozes Janey..mame presne narovnako termin, dokonca aj najblizsi UZV..vtedy idem aj na poradnu, aj na sono, aj na ozvy srdiecka, aj na krv...Tak nam, aj ostatnym, drzim palceky...Inak co sa pohybov tyka, tiez je to uplne ine, ako som cakala, ziadne bublinky ani kridelka...Cez den ho necitim takmer vobec, lebo som cely den v pohybe a na nohach, len vecer, ked si kludne lahnem..A riez sa mi zda, ze niekedy sa hybe viac, niekedy malicko... Zzuzi..enviem, v ktorom si tyzdni, ja som nic podobne nezazila, ale ak si vo vcasnejsom stadiu, je to mozne...Ale pre klud duse, ak je to nejake bolestive, urcite by som zasla k doktorovi...Radsej vyzerat ako hypochonder, ako nieco zanedbat...A ak su to krce, odporucam magnezium,ako vravela vivien, je bezpecne aj pre tehotky..Drzim palce Wink Mna pri roztahovani maternice bolelo tak pod pupkom (ako ked mas plny mechur) a dole slabiny..Ale neboli to nejake extra velke bolesti, krce uz vobec nie... takze sa babenky mavaje a piste, piste a piste.. P.S. brusko je uz teda vazne statocne, ak pojdem takymto tempom, tak sa mam na co tesit Embarassed Moj amnzel skonstatoval,ze niekde na nete videl nejaku zensku odfotenu v 8.mesiaci a mala take brusko, ako ja..Neviem,ci sa mam tesit, ci plakat Razz Ale ja sa teeeeeeeeeeeeesim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PAaaaaaaaaaaaaaaaa
Ahoj, tak co sa tyka kupania v porodnici, tak nikto nam nic neukazal, stale drobca vzali a priniesli vykupaneho Confused Ja som ho natierala po kupani olivovim olejom, okrem tvaricky... Kupkal sa kazdy den aj koli tomu, ze mal reflux, stale zvrackal, takze kazdodenne kupanie bolo aj koli tomu nutne... Co sa bruska tyka tak ja ho mam tiez fajne, nevadi velmi sa z neho tesim, len uz zacinam byt dost nemotorna, dost citim tie 4 kg navyse...

09.11.2006 21:27

Anonymous

vivien..ja mam 5+kg..a tiez sa citim ako ryba na suchu...a to nehovorim o tom,ze musim v praci behat hore-dole schodmi...Funim ako parna lokomotiva...Nezda sa mi to na 5 mesiac nejaKO extra vela, ani nejako extra nejem, cestne...ale zvacsujeme sa zo dna na den... Laughing Co sa tyka este toho kupania, aj moja mamina nas tak kupavala,ze nas natierala po..ale ked som bola v nemocnici (januar), tak tam natierali deticky az po kupani..a mne osobne sa to zda logickejsie... :D Yasmine..kde si mame precitat tu odpoved?

09.11.2006 21:33

Anonymous

yasmine..tak som to nasla...prosim ta,kasli na cely pohyb, aj na celu stretavku...len pekne lez a oddychuj..Stoji ti to za to,nie? Laughing Inak,ze maly kope 2x..sa ti zda malo?? :D Mne az-az...hlavne,ze sa hybe..keby sa nehybal,je to ine.. Tak drzim palce, pekne klud a nohy v teple Cool OSWA (aj predtym anonym)

09.11.2006 22:36

ivus80

Ahojte, Vivien, jasne, mas 100 % pravdu v tom, ze kazdej mamicke vyhovuje nieco ine a ma na vec svoj nazor. Ja malemu este doteraz vyvaram flasku, z ktorej pije mliecko alebo kakauko, cca tak raz do tyzdna, niekedy menej, niekedy viacej, zalezi ako je zajdena, ale najcastejsie ju cistim v jarovej a potom v horucej vode, ako som uz pisala. A ku kiahnam, neboj sa, ak si kiahne mala, na 100 % Ti to neuskodi, lebo aj ja som mala podobny problem, urcite som o nom aj tu pisala, ze sa mi maly vyhodil, jeden stary doktor povedal, ze su to kiahne, tak som zburcovala aj moju gynekologicku, aj doktora na mamaaja.sk - vsade som dostala odpoved, ze ked som kiahne prekonala, uz ich nedostanem a neuskodia babetku. Tak sa neboj. Nakoniec maly kiahne nemal, bola to len kozna reakcia na nieco nevhodne v strave. Hudy - neboj, skusenosti naberies, az sa drobcek narodi. Potom sa budes aj Ty tak mudro tvarit, ako my, co uz mame jedno, dve deti :D Ale najvacsia sranda je v tom, ze pri kazdom dietati, aj keby si ich mala 20, naberies ine skusenosti a ine poznatky. Ja idem na poradnu 14.11., v utorok bud. tyzden. Mala by mi uz pocuvat ozvy. Este som nevolala, ako dopadli AFP, ale asi dobre, ked mi od doktorky nevolali. Uz je to cez dva tyzdne, takze vysledky uz isto su. Chcem zavolat, no vzdy ma to napadne bud moc skoro (nasa dr. podava telefonicky vysledky az po desiatej hodine) alebo moc neskoro. Ale verim, ze je to OK. Janey, zdravim Ta, vitaj. Mas pravdu - brat dokonale nici dcerke imunitu. My byvame na dedine, mame sliepky aj psa, moj maly nema problem k nim ist, chytit ich, nema problem obchytat vsetko, co vidi na zemi, dokonca aj hovna, co zanechali psy neporiadneho suseda. Samozrejme, hned, ako prideme domov, mu umyvam ruky, takisto pred jedlom a vzdy, ked ich ma niecim uspinene. Ale stava sa, ze spinavymi rukami si nieco uchmatne a spapa, tomu sa neubranime. Ale takto nejako sa buduje imunita. Minule si kriedami maloval oci a pery a vravel - ako mama. Jedna mamicka svojeje dcerke na prechadzke nedovoli chytat kamienky, travicku a podobne, lebo nahodou by sa mala uspinila, takisto jej nechcu kupit bicykel, aby nahodou mala nespadla a nezaspinila sa. Asi zabudla, ze aj ona bola ako dieta. Ked kdesi ideme, na navstevu, ku svokre a pod., tak si vzdy pribalim jedno alebo dve oblecenia na prezlecenie, lebo ten moj maly je expert na zaspinenie sa a mne to tolko nevadi, nech sa zaspini, ved je to maly cloviecik, nevie a nemoze si udrzat ciste tricko, ked je na stole cokoladovy cukrik alebo podobne. Nemam za potrebu ho stale okrikovat, aby si daval pozor a nicit tak pohodu na navsteve nielen sebe a jemu ale aj ostatnym pritomnym. Samozrejme, ked uz je toho dost, tak zasiahnem, nedovolim mu, aby mi po hlave skakal, to nie, mame svoje medze odkial pokial. Aj na to casom pridete, co vsetko a akym sposobom dietatu dovolit a nedovolit.Stale vsak mam v tomto medzery, pomaly sa ucim. No snazim sa :D Janusa, mne tiez vadi, ked maly dava ruku do papule psovi, ale niekedy jednoducho nezasiahnem, lebo rucka maleho je rychlejsia ako moja. A takisto olizanie - pes je rovnako vysoky, ako maly a ked za nim maly beha, tak niekedy ho pes olize ani neviem, ako. Macky tu nastastie nemame, to by som uz nezvladla. Stacia mi sliepky a ten pes. Skus na zmakcenie stolice ten kamilkovy caj, surovu mrkvu, meltu, surove jablka, slivkovy kompot. A potesim Ta, ja tiez este babo necitim, som uz 16+2 t.t. a este stale nic. Tak sa neboj, raz to pride. Oswa - nie drzat bez mlieka do troch rokov, to si asi zle rozumela, ale doktori radia do troch rokov davat len praskove mlieko - pokracovacie mliecko, neodporucaju klasicke krabicove - kravske. Praveze do troch rokov dietata treba velmi dbat na to, aby dieta za den vypilo minimalne pol litra mliecka. Do troch rokov sa odporuca len plnotucne, lebo obsahuje vitaminy a tuk, lebo niektore vitaminy su rozpustne len v tuku. Uz mame v tom jasno??? :D A nerob si z poznamok manzela nic, chlapi tomu nerozumeju. Pokial nebudes potrebovat furik, aby si si odniesla brusko pred sebou, tak sa nestresuj. A velkost bruska este nic neznamena. Ja som mala pri Ondrikov kotol jak hora a maly mal len 3,25 kg, ked sa narodil. Akurat mi dnes mama povedala, ze na stvrty mesiac mam uz dost hodne brusko, uz som pribrala skoro kilo a pol :D :D :D O takmto case som pri prvom mala uz 8 kg navyse Embarassed Akym olivovym olejom budete natierat babetka? Ja som pouzivala klasicky Aviril, ten modry, mozno si ho pamatate este z nasich detskych cias. Celkom dobra je aj emulzia Johnson and Johnson (ci ako sa to pise), ju len nalejete do kupela a potom dieta nemusite natierat. Nadherne vonia. Yasmine, skusim pohladat Tvoju odpoved, no z reakcii som si domyslela, ze mas nejake problemy, tak drzim palce, nech je to OK. Pa Iva

10.11.2006 09:37

katy22

Ahojte tehulky som sa dlhsie neozvala, ale snzila som sa aspon citat Wink mame sa fajn, vcera sme mali poradnu. dokino povedal, ze je vsetko ok, spravil kratky kuk, ze ved ideme na ten velky UZV. a chcel ma poslat na glukozu, na co som mu ja mudra povedala, ze ved je este skoro, tak bud z toho soku zabudol, alebo to nechal este tak. mne sa to totiz pri oboch detoch akosi vyhlo Cool musim ist do obchodu, po mojej chorobe mame uz tri dni prazdnu chladnicku papa

10.11.2006 09:39

meloa

Ahojte babulky - tehulky Laughing Tak včera som bola na poradni ( čakala som tri hodiny, pretože mal súrny prípad a operoval ) , aj my urobil sono / myslím to v 20 tt / , ale zabudli sme počúvať ozvy srdiečka Sad , bábetko je v poriadku , len ja by som mala menej papať, aj keď si nemyslím, že jem veľa, no ale čo už, za mesiac som pribrala 3,5 kg, celkom dokopy som pribrala + 6 kg. Doktor ma trochu vyhreši. Ja neviem, ja keď som tam a vidím to malinké, úplne som mimo, zabudnem aj na to, čo som sa ho chcela opýtať. K tým plienkam, ja som o tom ešte neuvažovala, ale zrejme budem používať jednorazové - papierové, síce ničia životné ovzdušie, ale ako napísala Oswa, je toho veľa , čo nám ničí ovzdušie. A k tej hygiene - tiež si myslím, že zlatá stredná cesta . Neviem teraz , v ktorom časopise bolo písané, či Mama a ja, alebo v Dieťa o nečistote a tak, pohľadám to a naskenujem. Yasmine drž sa a oddychuj koľko sa len dá!!!! Aj keď viem, že stretávka je lákavá, veď uvidíš, ako sa budeš cítiť, ale myslím, že od kedy vies/ vieme o bábetku, nie je nič také dôležitejšie ako to malinké v našom brušku. Vítam medzi nami novú tehulku Janey. Razz Zzuzi to magne b 6 je veľmi dobré a aj mne pomohlo pri bolestiach v brušku. Vivien to ste si teda riadne užili s refluxom, práve včera som o tom čítala. K tomu 3D, rozmýšlala som aj ja nad tým, ale zrejme nepôjdeme, aj keď ma to láka, brzdí ma to, ako to malinlké prežiaria, aj keď viem, že aj to obyčajné sono prežiari babenko, neviem....ale lákavé to je. No pokiaľ, by mi môj lekár neukázal na sone ani hlavičku , srdiečko a tak, ako píše ty Vivien, tak by som zrejme šla. Ozaj tehulky, myslím že sme v polovici tehotenstva? ! A o nejaký čas si budeme písať aké pohlavie bábenka budeme mať? Mne povedal , že až v 30 tt, tak to sa teda načakám. Možno ho ukecám na budúcej poradni, o mesiac. No, myslím, že by som sa opäť mala venovať svojej diplomovke a práci - koniec roka nemám rada, to my účtovníčky trpíme Twisted Evil Crying or Very sad Ozaj, ešte ma napadlo, chodíte alebo budete chodiť cvičiť pre tehotné / napr. orientalne tance, .../ a na tú prípravu - psychoreflexiu? Ja sa chystám, len neviem, či môžem, krčok mám stále skráteny, uvidím čo mi povie pani, ktorá to vedie. Tak Vás všetky pozdravujem a prajem krááááásne tehulkovanie Laughing

10.11.2006 10:01

vivien

Ahojte, tak sme sa dostali na 32 stranu no super Wink Mna vcera troska pobolievalo brusko, ale asi som to prehnala so zehlenim, zehlila som 2,5 hodiny Rolling Eyes , ale uz sa mi to nakopilo ze hruza, tak som to dozehlila cele a mam pokoj... Ivus olivovy olej predavaju v lekarni, nevonia nic moc, ale babetko fajne premasti... Meloa ja tiez si nemyslim, ze by som bohvieako jedla, napriklad po 6 sa snazim uz nejeset a ak tak ovocie, ale akosi sa to lepi, nevadi ono to zide samoska, pri Adamkovi som pribrala 17 kg Rolling Eyes , do 7 mesiaca som pribrala 7 kg, a od 7 do konca tehotka 10 kg Rolling Eyes ,a do 3 mesiacov od porodu som v pohodke obliekla rifle, ktore som nosila pred tehotenstvom... Tak sa drzte, papa...

10.11.2006 11:08

Lusisia

Ahojte tehulky, som sa sem nemohla od stredy nalogovat. Vyhadzovalo mi, ze stranka je busy (naviem, ako sa to povie po slovensky) ako zaneprazdnena. Ale na vsetky ostatne stranky sa mi dalo ist. No bolo to frustrujuce Twisted Evil Laughing Tak sorry, ze som Vas od stredy zanedbavala ;o) Nestihla som si este vsetko precitat, ale iba tak zbezne: K hygiene: Ja nie som za uplnu sterilitu, ale ani bordel nemam rada. Myslim, ze mi nebude vadit, ked sa moje dieta uplne zafula a popama hlinu, ale pred papanim si vzdy umyjeme ruky a doma mame cisto, na to som pedant... Ale babo kupat nebudem kazdy den. Myslim, ze to je zbytocne.... K tym ostrym bolestiam v brusku... Ja to mam obcas tiez.. No vraj ak to je take ze to prestane a potom na chvilku zacne alebo pichne a tak, tak to je maternica... Sa natahuje. Nase babetka teraz velmik rastu ;o) Mne vcera ked sa kychlo a soferovala som, tak som mala pocit, ze potratim... Normalne som musela zastat a natiahnut sa... MNe vacsinou pri takychto bolestiach pomaha, ked zmenim polohu ;o) Inac ja sa tak strasne zvacsujem!!! Vcera som si chcela dat kabat, ktory som este pred 2 tyzdnami obliekla a teraz mi chyba takych 10 cm!!!! Uz mi brusko zavadzia, ked sedim pri stole a tak. Kamosky, co stretavam kazdy stredu mi povedali tuto, ze sa sa strasne zvacsila od minulej stredy!!! No ja si pripadam uz teraz strasne velka, neviem si predstavit aka velka este mozem byt Laughing Inak moje babo sa hybe strasne a hlavne na vecer, uplne citim, akoby tam je na kolotoci alebo co, sa smejem Wink ale ocko to este necitil, vzdy, ked si prilozi ruku, tak nekopne Rolling Eyes Laughing Natahuje ho dobre Laughing Idem, lebo sa musim venovat mojim detom v robote ;o) Malu musim zobudit a nakrmint... Pekny den! A inac na vikend idem do Liverpoolu na konferenciu, tak nebudem moct pisat, tak si nemyslite, ze Vas ignorujem ;o)

10.11.2006 12:22

Anonymous

Ďakujem za všetky privýtania. :D Trošku ma strašíte ... akých 5kg + alebo že 7kg+ ja som horko ťažko pribrala 2kg a to som v 20 tt . Na začiatku tehotenstva ked som bola u lekára tak som mu hovorila že vážim 59 a tolko to aj bolo, ale potom som chudla a chudla.... a teraz v 5 tom mesiaci mám 59,5 kg A to nemám problém večerať s manželom aj o 23 :30 nejem vela ale ani málo, tak normálne ako vždy. Bruško sa mi zväčšuje ale ešte len tak trošku. Nohavice som si posuvala ešte len o jeden gombík Sad ale vraj je všetko v poriadku. Meloa : Aj ja som rozmýšlala nad brušným tancom, pre tehotné ale neviem sa k tomu odhodlať. Ja skor koly tomu, že ma hrozne bolieva chrbát a aj koly spevneniu panvy. V oktobrovej MAMINE je článok o brušných tancoch.celkom dobre to tam je opísané. Aj to moje malé je šibal, kopká zase celkom pekne, a ked poplaším mangela aby mi dal rýchlo ruku na brucho tak prestane kopať... Rolling Eyes Tak vám ešte prajem pekný dník.. Smile

10.11.2006 12:44

Zzuzi

ahojte :D Dakujem vam za rady. Asi zbytočne stresujem. Nie sú to také strasné bolesti, v podstate som to cítila 2x. Ale asi kazdá tehulka by sa vystrašila, nie? A ako tu čítam o tom priberaní, tak všetky pekne priberáte - s výnimkou Janey a mna. Ja som na začiatku tehu mala 49 kg a teraz vazím necelých 52 kg (som 17tt) Rolling Eyes a to papkame ako nikdy. Ale mi to neskôr dozenieme :D

10.11.2006 13:27

hudy

Ahojte, ako tak čítam o tých váhach, ja som tiež ešte moc nepribrala, ale už sa to lepší. Na začiatku tehu som mala 52 kg, potom som trochu schudla a teraz v 18tt+4 mám 53,5 kg. Teraz mi doktor na váhu ale nič nepovedal. Pred tým mi hovoril, že som moc nepribrala a teraz v stredu nič, asi bol už celkom spokojný... Chcem sa spýtať, dávate si pozor na jedlá, čo nafukujú (kapusta a strukoviny) ? Ja, keď si dám kapustu, tak mám hrozné kŕče, asi zo zdúvania, keďže mám teraz málo miesta v brušku. Prajem vám pekný deň a ešte krajší víkend. Ja mám prístup na net zatiaľ len v práci... Papa.

10.11.2006 15:40

Kukuc

Tak ahojte.... Ani ja nejak nestiham, sa toho na mna teraz vali.... Ja som pribrala asi 2,5 kg.... Inak uz som tu o tych pohyboch pisala, ale pisem zas, som 18tt + 4 a ja ho stale necitim, a teraz mam vela starosti a nervov, a uz sa o nho fakt bojim... ako mam zistit ci je v poriadku?? Na sono idem 20. 11 ale sa miz to zda taaaak daleko...

10.11.2006 15:49

Lusisia

Ked uz hovorite o tej vahe, tak ja som prve 3 mesiace schudla 5 kil, lebo mi bolo tak zle a teraz v 18tt + 5 dni som asi o kilo lahsia, ako ked som otehotnela.... Ale teraz jem ako besna.... Som stale hladna.... Neviem, ako budem teraz priberat!!!!! STrasne.... No uvidme Laughing

10.11.2006 16:06

vivien

Kukuc: Tak ahojte.... Ani ja nejak nestiham, sa toho na mna teraz vali.... Ja som pribrala asi 2,5 kg.... Inak uz som tu o tych pohyboch pisala, ale pisem zas, som 18tt + 4 a ja ho stale necitim, a teraz mam vela starosti a nervov, a uz sa o nho fakt bojim... ako mam zistit ci je v poriadku?? Na sono idem 20. 11 ale sa miz to zda taaaak daleko...
Ahoj Kukuc, vobec sa koli pohybom nestresuj, niektore mamicky citia pohyby az okolo 20, niektore dokonca az okolo 22 tt, takze sa vobec nemusis bat, niektore citia pohyby skor, niektore neskor...

10.11.2006 17:20

ivus80

Ahojte, minule som si prezerala forum gynekolog na mamaaja.sk a tam jedna pani napisala, ze na 3D uzv jej povedali, ze to bude chlapec, ze vidia aj pohlavne organy a nakoniec sa jej narodilo zdravucke dievcatko :D Vivien, ja som pri Ondrikovi pribrala 18 kg, no nepodarilo sa mi schudnut na povodnu vahu zatial vobec, pred mesiacom mi k tomu chybali este dve kila dole. Teraz uz naberam, asi dve kila mam k dobru, este dve a budem mat tolko, kolko som mala na zaciatku tehotenstva. Ale uz sa nebojim, doktorka ma nevyhresi, ze nepriberam. Povedala mi, ze ak nepriberiem do buducej poradne (14.11.), tak ma bude v ambulancii krmit. Lusi - dobre, ze si pedant, lebo dlho uz nebudes :D :D :D Jednoducho nebudes pri malom stihat mat vyluxovane tak, ako doteraz. Postupne si zvyknes na mensi neporiadocek, lepsie nazvane taky narychlo upratany poriadok. A casom Ti to prestane vadit, prvorade bude dieta. Nie je to len moja osobna skusenost, poznam viacere mamicky, co takto "dopadli". Po porode som sa strasne nervovala, ze nemam poriadok taky tip-top, ale postupne som na to prisla, ze nie som otrokyna, aby som mala dokonale upratane, navarene, dieta ustrojene, najedene, po kazdom prani vyzehlene a podobne. Snazim sa kazdy vecer pred spanim riadne upratat, skor sa ani neda, lebo ten maly cervicek sa postara o to, ze aj ked dookola upratujem, tak stale je kdesi cosi pohodene. Jeeeej, baby, vsak ja by som bola aj zabudla napisat novinku - od vcera vecera citim pohyby :D :D :D Boli to akoby take salta, nieco v tom zmysle, ako ktorasi mamina tu pisala, ze jazykom do lica zvnutra. Tak sa tesim na vecer, dufam, ze drobec da o sebe vediet. Hudy, skus do kapusty a strukovin davat vela racse, malo by to pomoct proti nafukovaniu. Ja zatial nemam problemy, dokonca mi strukoviny tak zachutili, ze ich jem minimalne raz do tyzdna. Tak papa Iva

10.11.2006 17:33

Zzuzi

ivus - aj ja od včera cítim pohyby :D a to som 16tt + 4d Laughing Ale vraj chudsie tehulky to cítia skôr. Najprv som si myslela, ze sú to črievka ale potom som pochopila. A dnes maličké kopalo, aj ked som sedela. Az to skoro steklilo. Také čudné pocity ale krásne Laughing a toto je moje bruško Embarassed :D

10.11.2006 17:34

Zzuzi

tu je :D

10.11.2006 19:07

Anonymous

To je super že dalšie cítite pohyby, ja som prvé cítila v 19tt. a bála som sa že to nezistím že je to ono ale inštinkt je inštinkt ... Mna napr. tiež nenafukuje kapusta ani strukoviny ale biela paprika strašne. Asi je to u každej iné. S tou rascou je to overené. Ja som to s nou raz tak prehnala že som musela tu kapustu premývať aby som sa tej rasce zbavila... Embarassed kapustu vobec nebolo cítit. Určite je ale dobré vynechať veci z čoho sú krče... načo zbytočne to malé a seba trápiť. A k tomu upratovaniu, ja nie som vobec žiadny pedant, ale zato moj drahý to občas preháňa a stále ho mam za zadkom že kde čo položím a nechám tam. No som zvedavá čo bude robiť potom ked nebudeme stíhať tak upratovať. Ja by som chcela aby od takého 4. mesiaca išiel na materskú on. Uvidíme ako to zvládne ked ja budem v práci :D

10.11.2006 19:19

ivus80

Ahojte, Zzuzi, ja mam podobne velke brusko :D Janey - dobre je davat bud drvenu rascu alebo do kuska cistej latky - bavlny zabalit normalnu racsu, ponorit do vareneho jedla a tak varit. Vyvar z tej rasce tam ostane, no male "mravceky" nie. A tiez sa mi parkrat podarilo prerascovat polievky, na dne hrnca bolo teda statocne mravcekov. Katy, Vivien, Norika a este vsetky maminy, co uz mate starsieho potomka, mate skusenosti s vyrazkami po zjedeni nejakej potravy u dietata? Moj maly sa zase z cohosi vyhodil, teda dufam, ze to je z potravy, vcera jedol kivi, tento rok prvykrat a dnes pomaranc, tak snad je to z toho. Mam ho uz na diete, dufam, ze mu to prejde. Ma to nad zadockom, na celu sirku chrbatika, su to take drobucke vyrazky, niektore su cervne, niektore, tie vacsie, biele a su take ako krupica. Vraj tak nejako ma vyzerat koprivka, ale ta by mala do 12 hodin zmiznut. Dufam, ze zmizne. Mate nejake skusenosti s niecim podobnym. Ide ma porazit, som normalne z toho hin. Inak je maly v poriadku, nema teplotu, beha, skace, dobre papa. Budem povdacna za kadzu radu. Ak mu to neprejde, tak musim ist v pondelok s nim ku doktorke. Tak zatial pa. Iva

10.11.2006 19:23

vivien

Ahojte, Ivus uplne suhlasim s tym poriadkom, tiez som sa na zaciatku nervovala, jednoducho sa to nedalo, Adamko mi cez den spal, ale iba vonku, takze som navarila, a uz sme boli vonku... Ivi, Zzuzi, blahozelam k prvym pohybom :D :D :D Zzuzi krasne brusulko :D :D :D

10.11.2006 19:29

vivien

ivus80: Ahojte, Zzuzi, ja mam podobne velke brusko :D Janey - dobre je davat bud drvenu rascu alebo do kuska cistej latky - bavlny zabalit normalnu racsu, ponorit do vareneho jedla a tak varit. Vyvar z tej rasce tam ostane, no male "mravceky" nie. A tiez sa mi parkrat podarilo prerascovat polievky, na dne hrnca bolo teda statocne mravcekov. Katy, Vivien, Norika a este vsetky maminy, co uz mate starsieho potomka, mate skusenosti s vyrazkami po zjedeni nejakej potravy u dietata? Moj maly sa zase z cohosi vyhodil, teda dufam, ze to je z potravy, vcera jedol kivi, tento rok prvykrat a dnes pomaranc, tak snad je to z toho. Mam ho uz na diete, dufam, ze mu to prejde. Ma to nad zadockom, na celu sirku chrbatika, su to take drobucke vyrazky, niektore su cervne, niektore, tie vacsie, biele a su take ako krupica. Vraj tak nejako ma vyzerat koprivka, ale ta by mala do 12 hodin zmiznut. Dufam, ze zmizne. Mate nejake skusenosti s niecim podobnym. Ide ma porazit, som normalne z toho hin. Inak je maly v poriadku, nema teplotu, beha, skace, dobre papa. Budem povdacna za kadzu radu. Ak mu to neprejde, tak musim ist v pondelok s nim ku doktorke. Tak zatial pa. Iva
Ivi, mne sa maly este nevyhadzal, ale moze byt, ze to ma z citrusovych plodov, teraz to striekaju kade cim Confused , ja si teraz umyvam citrusove ovocie, myslim supku, a tak to ocistim... Ja by som dala na noc stvrtku ditiadenu, alebo fenistil kvapky...

10.11.2006 19:55

vivien

:D

10.11.2006 22:56

oswa

ivus..urcite som nerozumela zle, ved preto som sa cudovala,co za nezmysel mi to hovori, ze dieta nema jest mleiko do 3 rokov..Ja to urcite dodrziavat nebudem, pretoze mlieko zboznujem, aj moj manzel, tak dufam,ze drobec to bude mat po nas...Natierat budem olivovym olejom, ktory je dostat v lekarni, je myslim prirodny, bez vone..Babo netreba zatazovat chemikalimai odmalicka...vonaju nadherne sami seobou..Ale na to asi kazda, co babu vyhovuje, pride casom sama...Sem-tam niekto poradi, a na nieco prideme sami Laughing A gratuluuem k pohybom..Ja tiez citim salta, nie kopanceky..aj dnes cca 5 30 som bola predcasne zobudena, lebo som spala na chrbate a drobec si robil salticka... :D katty22...tu glukozu ti chcel naozaj robit nejako skoro..robieva sa v 30tt meloa...ja o cviceni neuvazujem, ale na psychoprofylaxiu, urcite ano...POhlavie mi mozno ,ak bude drobcek dobre otoceny, povie v stredu, uz sa neviem dockat..Ja som pribrala +6kg a tiez si nemysilm, ze ma pochvali, lebo minule, ked som mala +3kg, so zdvihnutym prstom mi povedal,ze pozor, pribera sa najviac ku koncu..ale tiez nemam dojem,ze jem vela......A tiwez som si uvedomila,ze som vlastne uz v 20 tt a teda 5 mesiac kalendarny...Jaaaaaaaaaaaj..ale este 1/2 pred nami Shocked Lusia..co sa tyka velkosti, mam podobny dojem zo seba..tiez mi uz brusko trosku zavadzia pri sedeni..Ale este stale nosim zopar starych veci..take kosele volnejsie co som mavala k rifliam..a zlata kolegyna mi donielsa pulovre, co su jej male a mne su akurat..tak sa tesim...A zajtra ideme na nkup do Viedne, tak dufam,ze este nejaky 1-2 kusky dokupim do satnika..Skor mam starost, co v zime!!!! Janey...bud rada,ze nepriberas a vobec sa tym nezatazuj..moja kolegyna zacala nosit teu nohavice az v 6 mesiaci a jej brusko vyzeralo,ako ked pavuk prehltne kostku Razz Proste kazda sme ina, zalezi aj od typu postavu atd... Hudy..co sa jedla tyka, nevyhybam sa nicomu, aj ked som potom ako vzducholod..jednoducho sa kapusty a strukovin neviem vzdat..a ani nechcem... Laughing IOnak co sa tyka rasce, neodporucam, lebo ta nafukuje tiez..teda vetry..ale ak robis strukoviny, namoc ich vopred, potom tu vodu vylej a var v novej vode..Do vody sa vylukuju latky, kt.sposobuju nafujkovanie... Kukuc..nbioj, urcite je vsetko v poriadku, ak sa aj ty citis o.k..Ved mas cas este cca 3 tyzdne,aby si ucitila drobceka... Tak sa majte babenky a pekny vikend... Laughing

11.11.2006 16:48

Ahojte

Simona Pápayová

Ahoj baby. Píšem do tohoto fóra 1.krát. Tak hádam trošku o sebe. Som v 17.t.t., čakám svoje prvé, dlhoočakávané bábätko. Čítala som, ako ste niektoré pribrali viac alebo menej, ja som až teraz začala trošku priberať, nejaké 1,5 kg. Na začiatku tehotenstva som trošku schudla, vôbec mi nechutilo jesť, ale už sa to zlepšuje. Už mi aj bruško trošku vidieť, mama hovorí, že na to že som v 4. mesiaci, je už dosť veľké. Ja si ho dosť často prezerám a stále si ho hladkám. Ja som ešte pohyby necítila, ale keďže čakám 1., tak je to asi v pohode, vraj by som ich mala cítiť v 20.t.t, už sa teším. 4.12. idem na sono, tak už som zvedavá, či bude vidieť, či to bude babuľka alebo chlapček. Pozdravujem Ivuš. Simona

11.11.2006 18:23

vivien

Ahojte, tak ako sa mate? Mna dnes priserne boli hlava, ale asi aj preto, ze sme uz 2 dni nikde neboli na vzduchu, kedze je nas Adamusik chory... Dost ma boli aj krcna chrbtica, mozno aj z toho, tak by som sla na plavaren si zaplavat, to by mi na moju chrbticu urcite zabralo... Objednali sme si pizzu, tak sa uz tesim, mnam :D Vitam novu tehulku Simonku :D Tak majte este pekny vikendik, papa :D

12.11.2006 11:33

Anonymous

Ahoj Simonka, Vytaj v klube... :D Ja čakám tiež svoje prvé a veeeeeeelmi sa na neho teším. Aj mne sa stále zdalo že mám malé bruško a že ho skoro ani nevidno a teraz v 20tt sa to nejako rozbehlo a pekne rastieme. A tiež si to moje bruško stále obzerám Embarassed a aj hladkám, aby tomu malému bolo trošku lepšie. Vstredu idem na ultrazvuk tak sa neviem dočkať, snád mi povedia že čo čakám.