zivnost alebo dohoda? vyhody vs. nevyhody

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

zivnost alebo dohoda? vyhody vs. nevyhody

Odoslaťod kathynka » Po 25.Jan. 2010 17:55

Dobry den! Momentalne som nezamestnana a prilezitostne opatrujem deti. Ale je mozne, ze zacnem opatrovat jedno dietatko 8 hodin denne. Kedze ani ja ani rodina nechce, aby to bolo na cierno, tak by som sa chcela opytat predovsetkym tych, co maju opatrovanie ako pracu, aby mi poradili, co je lepsie, ci si zalozit zivnost, pracovat pre nich na dohodu, co ktore obnasa z mojej strany aj z ich strany, ake su odvody, co sa viac oplati...Je to francuzska rodina pracujuca na ldhsiu dobu na Slovensku, takze tieto uradne veci budu s najvacsou pravdepodobnostou na mne. Dakujem velmi pekne za kazdu odpoved.
kathynka

Založený: Ne 25.Máj. 2008 9:30

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: zivnost alebo dohoda? vyhody vs. nevyhody

Odoslaťod corky » Po 25.Jan. 2010 18:06

a ako ťa oni možu zamestnať na dohodu? Zamestnať na dohodu može len firma, nie nejaká súkromná osoba, rodina.

ked si na to založíš živnosť, musíš rátať s poplatkami za založenie živnosti, odvodmi, účtovníctvom ... neviem, za akú sum chceš opatrovať, ale ked toto všetko zaplatíš, prerátaj si, kolko ti zostane. Takže podla mna sa živnosť oplatí len ak máš tých detí na opatrovanie viac, alebo ak dobre zaplatia.

Samozrejme z ich pohladu je lepšie mať opatrovatelku legálne ... zmluva je istá záruka pre obidve strany.
Obrázok
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod kathynka » Po 25.Jan. 2010 18:25

a kolko su zhruba vsetky tie poplatky? aby som teda vedela, co mi ostane...
kathynka

Odoslaťod corky » Po 25.Jan. 2010 18:32

minimálne odvody su okolo 140€
ale ako začínajuca živnostníčka tuším nemusíš hned platiť všetko, niektoré odvody su dobrovolné ... ale neviem, ako presne to je

popýtaj sa radšej na www.porada.sk
a pozri si stranku www.szco.sk
Obrázok
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod kathynka » Po 25.Jan. 2010 18:37

a este by som rada vedela, akym sposobom ziskam doklad o prijme...oni mi budu vystavovat nejaky papier? lebo take veci potrebujem potom k rocnemu zuctovaniu dani, nie? a co vsetko obnasa to uctovnictvo? dakujem
kathynka

Odoslaťod corky » Po 25.Jan. 2010 18:51

ak by si mala živnosť, musíš im ty vystaviť fakturu, ktorú oni zaplatia

učtovníctvo je v takomto prípade jednoduché, ale ak nemáš s tým skúsenosti, radšej by som si to dala urobiť nejakej účtovníčke ...
Obrázok
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod kathynka » Po 25.Jan. 2010 19:05

platia sa okrem zdravotky aj socialky este nejake ine dane, ktore zodpovedaju vyske prijmu? (pardon, ak su to hlupe otazky, ale ja sa celkovo v tychto veciach velmi nevyznam...take na VS neucia:)...)
kathynka

Odoslaťod akvi » Po 25.Jan. 2010 19:09

ak si nezamestnana a registrovana na urade prace, tak mas este moznost poziadat o prispevok na podnikanie. Je to celkom slusna suma a pomoze ti to platit aspon tie odvody (aj ked teda mozes to pouzit len na platenie odvodov do zdravotnej poistovne). A samozrejme nakupit za to nejake veci...
akvi

.

expert

Mood: Happy
Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Odoslaťod corky » Po 25.Jan. 2010 19:30

kathynka píše:platia sa okrem zdravotky aj socialky este nejake ine dane, ktore zodpovedaju vyske prijmu? (pardon, ak su to hlupe otazky, ale ja sa celkovo v tychto veciach velmi nevyznam...take na VS neucia:)...)

jedna vec je odvody - to je vlastne mesačné platenie poplatkov - poistenia do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne
dane sú druhá vec - toie sa platia v marci ... ale je možné, že žiadne dane by si neplatila, ak by si nemala vysoký príjem, totiž máš isté náklady, odpisy na seba a podobne

tu je ničo o tom
http://www.porada.sk/t39217-opatrovanie-deti.html
Obrázok
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.