Určenie otcovstva

Riešime svoje problémy s poisťovňami, daňákmi, zamestnávateľmi, bývaním, adopciami, službami, zdravotníctvom... Iná skúsenosť sa zíde.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Určenie otcovstva

Odoslaťod Diana5 » St 13.Jan. 2010 10:47

Ahojte maminy, žijem s mojím druhom, mame spolu dcérku. Chcela by osm dať overiť otcovstvo sudnym lekarom pre moju dcerku.Robím tak preto, lebo mužovi bývalá manželka o všade stale vyhlasuje, že naša dcera nie je jeho dieťaťom a mňa to už štve.Neviem ako mam začať celý ten proces, či potrebujem svojho právnika alebo kam mam poslať žiadosť o určenie otcovstva? Ako mam tu žiadosť formulovať, chcela som sa na to spýtať v poradni ale poradna pravnika je dočasne uzatvorená. Rada by som vedela ak niečím takýmto niekto v živote prechádzal, koľko vlastne stojí takéto určenie otcovstva, nechcem to od žiadnej súkromnej firmy, chcem mať potvrdenie od súdu o otcovstve.Dakujem Vám všetkým za odpovede.
Diana5

Založený: Št 05.Okt. 2006 15:35

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Určenie otcovstva

Odoslaťod ssiky » St 13.Jan. 2010 12:38

Diana
no urcenie otcovstva je podla zakona o rodine nasledovne:

- pokial by ste boli manzelia, tak sa automaticky predpoklada, ze otcom dietata je tvoj manzel
- pokial ste iba partneri, tak sa otcovstvo urcuje suhlasnym prehlasenim oboch rodicov pred matrikou, ze otcom dietata je tvoj druh
- a po tretie, ak nedojde k urceniu otcovstva sposobom uvedenym vyssie, tak mozes podat navrh na sud na urcenie otcovstva

vy nemate urcene otcovstvo pred matricnym uradom? predpokladam, ze ano. ak je v rodnom liste uvedeny ako otec dietata tvoj druh, tak potom neviem, ci mozes podat navrh na sud. otec dietata je uz urceny a podla mna by sa dal podat navrh iba vtedy, ak by otec alebo ty ste otcovstvo popierali.

nie je lepsie dat si len urobit geneticke testy? uz existuje firma, kam iba poslem vzorky nejakeho genetickeho materialu (napr. krvi) a oni ti spravia geneticky test a zisti sa, ci tvoj druh je otcom dietata.
ale je to asi trosku drahe a ja by som to nerobila iba kvoli tomu, ze byvala tvojho druha, tvrdi, ze on nie je otcom tvojho dietata. ty to snad vies, ze on je otcom, nie? :wink: a pokial to trapi jeho, tak nech si on da urobit testy.
Obrázok
Obrázok
ssiky
expert

Založený: So 14.Okt. 2006 19:42

Odoslaťod Diana5 » Pi 15.Jan. 2010 0:10

Ahoj, moja dcerka ma uvedeneho v rodnom liste svojho otca, môjho priatela, t.j.manzelia nie sme. Ale jeho byvala zena teraz normalne pred jeho rodinou vykrikuje ze on nie je otcom nasej dcery a myslim si ze bude na svojom trvat aj v pripade ked by on zomrel. Ona by bola schopna napadnut napr. dedicske konanie ktore by prebiehalo s tym ze on nebol otcom dieťaťa a to by sa mi uz potom asi ťažko dokazovala že aj ked je uvedeny v rodnom liste, že nema pravdu, že si vymyšla. Preto nechcem mať určenie otcovstva anonymne cez nejaku sukromnu firmu, chcem aby to bolo potvrdene sudnym lekarom. Len neviem ako mam formulovať žiadosť a kam ju mam presne poslať, v tomto sa nevyznam. Ja som už aj rozmyšlala dať dotyčnu pani na súd za ohovaranie, aby jej bolo jasne že taketo debily zo seba len tak trieskať nemôže.
Diana5

Založený: Št 05.Okt. 2006 15:35

Odoslaťod ssiky » Pi 15.Jan. 2010 9:06

Diana
chapem, ze ta hneva ze ta byvala ohovara, ale naozaj podla mna asi nejde podat navrh na sud na urcenie otcovstva. toto sa podava naozaj iba v pripade, ze niekto z rodicov otcovstvo popiera, a to ani jeden z vas nerobi. navrh na sud sa da spisat celkom jednoducho, ale neviem, co by sa v tom navrhu uviedlo, kedze ako som pisala, vy otcovstvo nepopierate. bojim sa, ze sud by takyto navrh zamietol ako neopodstatneny.
aj v samotnom Obcianskom sudnom poriadku sa uvadza, ze ak sa narodi dieta, ktoreho otcovstvo nie je urcene zakonnou domienkou ani súhlasnym vyhlasenim rodicov (to je to vyhlasenie pred matrikou, ked rodicia nie su manzelia), sudca vysluchne toho, koho matka oznacuje za otca, ci uznava, ze je otcom.
takze podla mna tvoj navrh by naozaj nepresiel, kedze tvoj druh uz uznal, ze je otcom. nie je vlastne o com konat.

neviem, ako to bezi vo firmach, ktore robia geneticke testy, ale myslim si, ze to nemusi byt anonymne, ked s tym obaja rodicia suhlasia, mozno sa urobia testy a firma vyda potvrdenie s menami a udajmi a bude to hodnoverne. naozaj netusim ako to prebieha.
Obrázok
Obrázok
ssiky
expert

Odoslaťod ssiky » Pi 15.Jan. 2010 9:17

a ja by som dedicske konanie, ktore bude mozno raz za niekolko desiatok rokov teraz neriesila, toho sa byvala tvojho priatela ani nemusi dozit :wink:
osobne si myslim, ze pokial otec uzna otcovstvo (a je jedno, ci to dieta je jeho, alebo nie), tak nikto do toho nema co hovorit a dieta je pravoplatnym dedicom.
Obrázok
Obrázok
ssiky
expert

Odoslaťod slniecko » Pi 15.Jan. 2010 23:37

Rozmyslam, ze keby si ju zalovala za ohovaranie, tak by si "dokazne bremeno" hodila na krk jej :mrgreen: .
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool
Založený: Št 20.Okt. 2005 23:44

Odoslaťod Mysenka » St 20.Jan. 2010 22:21

slniecko píše:Rozmyslam, ze keby si ju zalovala za ohovaranie, tak by si "dokazne bremeno" hodila na krk jej :mrgreen: .

presne toto ma napadlo. Da sa podat trestne oznamenie pre ohovaranie a nasledne, prostrednictvom pravnika podat navrh na konanie na ochranu mena a cti. Mozes pozadovat ospravedlnenie a zaplatenie nemajetkovej ujmy. A teta bude dokazovat. :mrgreen: Ale na stopero bude stacit trestne oznamenie. Myslim, ze si to rozmysli a pravnik ani potrebny nebude.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Obrázky: 0
Založený: Pi 03.Aug. 2007 14:50

Odoslaťod terinka37 » Po 22.Feb. 2010 23:13

ahojte, vidim ze uz mate s tymto skusenosti. Mam dcerku uz ma tri roky ked mala rok rozisla som sa s jej otcom ale pretoze som ju mala dost skoro nemohla som uviest do rodneho listu otca.Nedavno som mu slusne oznamila par dni dporedu ze by som chcela ist na matriku zapisat ho. zacal sa vykrucat ze on si to potrebuje premysliet a ze ma robotu ze nemoze den predtym a kedze byvam o 200 km dalej ako on a den úredtym som uz bola v meste ma to nahnevalo ze som zbytocne precestovala ked som tam isla hlavne koli tomu. Malu pride pozriet dva krat za rok aj to s rodicmi ledva jej povie ahoj a na vyzivnom mi nezaplatil uz vyse pol roka. je nutne ked dam ziadost na sud o urcenie otcovstva aby sa robili aj testy ak sa tam prizna?a neviem o tom ale doplati mi aj to zameskane vyzivne ked doteraz nebol uvedeny ako otec??prosim odpovie mi niekto?
terinka37

Založený: Po 22.Feb. 2010 23:10

Odoslaťod Jasmin » Po 01.Mar. 2010 10:51

Diana, ak tvoj priatel uznal otcovstvo, tak si moze byvala vypravat, co chce. Nema to ziaden dopad na dedicske konanie, nie je v jej pravomoci to spochybnit. Vlastne to nema ona co spochybnovat, nie je to jej vec a presne, ako ti baby radili, treba na nu podat trestne oznamenie. A co na to tvoj priatel? Ako sa on k tomu stavia? nevadi mu to?

TERINKA,
ak tvoj priatel neuznal otcovstvo, tak ti nema co spatne platit, zial. To by musel byt uvedeny ako otec v rodnom liste a musela by si mat zo sudu rozhodnutie o zvereni do vychovy a vyske vyzivneho. Inak je to len na nom, ci bude platit alebo nie. Takze si treba podat ziadost o urcenie otcovstva a potom ziadost na sud o zverenie do opatery a urcenie vyzivneho. Lebo aj ked dosiahnes uznanie otcovstva, aj tak nie je povinny ti nic platit, pokial to nebudes mat na papieri zo sudu. Drzim palce.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Jasmin
expert

Mood: Happy
Založený: Po 12.Mar. 2007 12:33

Odoslaťod ssiky » Po 01.Mar. 2010 11:37

Terinka
podla zakona o rodine, ak nebolo otcovstvo dietata urcene suhlasnym vyhlasenim rodicov (to jest na matrike, kde muz prehlasi, ze je otcom dietata, co u teba nebolo), tak moze dieta, matka, alebo muz, ktory tvrdi, ze je otcom, navrhnut, aby otcovstvo urcil sud. takze mozes napisat na sud navrh na urcenie otcovstva. pokial by sa tvoj ex vykrucal, tak sud da urobit geneticke testy a potom sa potvrdi, ze je otcom a budes mat rozhodnutie sudu. a potom ako pise Jasmin, na zaklade tohto rozhodnutia, potom mozes poziadat o zverenie dietata do vychovy a urcenie vyzivneho.
ale podla mna mozes ziadat potom, ked bude otec urceny sudom, o vyzivne spatne. aspon teda zakon o rodine hovori o tom, ze vyzivne na malolete dieta mozno priznat najdlhsie na dobu troch rokov spatne odo dna zacatia konania, ak su na to dovody hodne osobitneho zretela. to znamena, ze po tom, co sud urci za otca dietata tvojho ex, mozes podat navrh na priznanie vyzivneho a to az na tri roky spatne, pocitane odo dna,ked ten navrh podas.
Obrázok
Obrázok
ssiky
expert

Odoslaťod Jasmin » Po 01.Mar. 2010 20:37

ssiky, nie som si ista, ci sa to vyzivne da ziadat spatne. Viem, ze sa da ziadat ak bol otec uvedeny v rodnom liste a trebars sa s matkou rozisli a on neplatil a ta to dala na sud. Lebo vsak su aj muzi, ktori ani nevedia, ze maju niekde dieta a ked sa potom matka po nejakych 10 rokoch rozhodne, ze otca zverejni, poda ziadost o urcenie otcovstva a zacne vymahat peniaze za 3 roky spatne... :rol8:, no neviem neviem, velmi sa mi to nezda.
Najlepsie je poradit sa s pravnikom, su aj online pravne poradenske sluzby.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Jasmin
expert

Mood: Happy
Založený: Po 12.Mar. 2007 12:33

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Paragrafy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.