10 mesacne babatko a mentalny vyvoj

Máme "o čom" . Jednoducho o deťoch...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

10 mesacne babatko a mentalny vyvoj

Odoslaťod jojaii » Ut 13.Okt. 2009 6:57

Ahojte baby,
tak dnes som sa v dietati docitala, ze pediatricka sa pri kontrole 10 mesacneho babatka pyta na to, si sa samo vie vytiahnut v postielke na nohy, nasa mala absolutne, ale to mi este pride OK, ved kazde dieta nie je tabulkove. Ale po precitani toho, co sa pyta pediatricka na mentalny vyvoj som zostala v soku. Vraj dieta v tomto veku ovlada tap, tap tapusky, baran, baran buc alebo vie ukazat, ake velke narastie alebo vie vyhladat v texte pismenko A, teda na povel nieco urobi. Tak z tohto nedokazeme vobec nic :( Mate niektora podobny problem ???? Ja sa malej venujem tap, tap tapusky s nou robim, aj sa snazim ukazat jej, ako tlieskat, baran baran buc robime tiez, knizky pozerame.....No neviem, je to podla vas normalne ????
Vdaka.
jojaii
pokročilý

Založený: Ut 28.Apr. 2009 7:29

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: 10 mesacne babatko a mentalny vyvoj

Odoslaťod schamka » Ut 13.Okt. 2009 9:48

Jojaii, ja si nemyslim, ze tieto poradne maju ukazat, ci sa dietatu venujes :wink: Maju ukazat, ako su deti vyspele a ako sa vyvijaju. Podla mna urcite je nieco, na co tvoja dcerka urobi, ked ju vyzves, nemusia to byt tap-tap-tapusky, ani barany ani nic podobne. Staci, ked na to, co povies, pride nejaka reakcia, z ktorej vidis, ze dieta tomu, co vravis, rozumie a ze komunikuje.
Preto ja ani nesuhlasim s tymi cvicenymi opicami, ved tieto veci sa daju ukazat aj na niecom uplne obycajnom, netreba si nacvicovat pre doktorku scenku :mrgreen:
Ozaj, ako je to v poradni, lekarka sa spyta, ci to dieta ovlada, alebo chce priamo na mieste vidiet, aj to, ci to vykona?
Obrázok používateľa
schamka

www.menejstatu.sk

expert

Mood: Tired
Založený: Pi 21.Okt. 2005 23:09

Odoslaťod čika: » Ut 13.Okt. 2009 11:13

po mne nikdy v poradni nikto nic podobne nechcel - a to sme vystriedali dvoch lekarov.
mozem ti len poradit necitat, neporovnavat, nestresovat. netreba brat tie clanky v casopisoch doslova, aj ked je to samotne DIETA:
- a precitaj si tuto temu po sebe o rok, jak sa na nej zasmejes :yes: :yes:
N (06) + O (09)
Obrázok používateľa
čika:

nikdy nebude konec

expert

Obrázky: 0
Založený: St 18.Jan. 2006 14:55

Odoslaťod rozprávka » Ut 13.Okt. 2009 12:06

aj mne to veru tie cvičené opičky pripomína...to, že dieťa reaguje vidíš v bežných situáciách ale keby odo mňa chcela lekárka niečo také predviesť v ambulancii, tak som v rozpakoch...našťastie nikdy nechcela :)
nerieš čo ťa nepáli :D
fialka '06 + jahôdko '08
Obrázok používateľa
rozprávka

pokročilý

Založený: Št 20.Nov. 2008 14:53

Odoslaťod mamaeva » Ut 13.Okt. 2009 12:19

Len kľud, každé dieťa je iné. Nestresuj a naďalej sa tak pekne venuj dieťatku, ono Ti to o pár dní, týždňov vráti svojimi skvelými výkonmi. Nebudeš sa stačiť čudovať, čo dokáže! (to z vlastnej skúsenosti) :D
Obrázok
mamaeva
začiatočník

Založený: Ut 23.Jún. 2009 12:04

Odoslaťod slniecko » Ut 13.Okt. 2009 12:32

jojaii píše:Ahojte baby,
tak dnes som sa v dietati docitala, ze pediatricka sa pri kontrole 10 mesacneho babatka pyta na to, si sa samo vie vytiahnut v postielke na nohy, nasa mala absolutne, ale to mi este pride OK, ved kazde dieta nie je tabulkove. Ale po precitani toho, co sa pyta pediatricka na mentalny vyvoj som zostala v soku. Vraj dieta v tomto veku ovlada tap, tap tapusky, baran, baran buc alebo vie ukazat, ake velke narastie alebo vie vyhladat v texte pismenko A, teda na povel nieco urobi. Tak z tohto nedokazeme vobec nic :( Mate niektora podobny problem ???? Ja sa malej venujem tap, tap tapusky s nou robim, aj sa snazim ukazat jej, ako tlieskat, baran baran buc robime tiez, knizky pozerame.....No neviem, je to podla vas normalne ????
Vdaka.

pod toto sa kto podpisal :scared: ?
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool
Založený: Št 20.Okt. 2005 23:44

Odoslaťod čika: » Ut 13.Okt. 2009 12:42

...no... :on: strasit male deti, to se nedela.
N (06) + O (09)
Obrázok používateľa
čika:

nikdy nebude konec

expert

Obrázky: 0
Založený: St 18.Jan. 2006 14:55

Odoslaťod slniecko » Ut 13.Okt. 2009 12:50

pardon :blush:

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

expert

Odoslaťod jojaii » Ut 13.Okt. 2009 13:16

V DIETATI vychadza clanok, co mamy caka v ktorej poradni. Je od Mudr. Cernej. Netusim, aka je to pediatricka, ale ona sa toto v 10. mesiaci pyta. Ja malej ukazujem tapusky obcas, ked pocuva tuto riekanku od Canakyho, Podhradskej, ale inak ju tiez moc nevediem k tomu, aby mi nico ukazovala. No ved uvidim, co povie nasa doktrka.
Vdaka za reakcie.
jojaii
pokročilý

Odoslaťod nez » Ut 13.Okt. 2009 14:10

Tuším si kúpim ten časopis, aby som zistila, kto si robí srandu (Joja alebo Černá ? :whist:). Tak ja s mojimi deťmi baran baran zásadne nerobím a ťap ťap tiež nie. To teraz zavolá na mňa sociálku ? Podľa mňa sa tá pediatrička len predvádzala. Nech si radšej prečíta niečo novšie ako 10 rokov o kojení. Čím menej dieťa sleduješ, tým lepšie. My sme teraz boli u doktorky s nachladnutiami (schamka, zabudla na predkožku :punk: )a dúfam, že tam dlllho nebudeme musieť ísť. 8)b
nez

Odoslaťod vacanze » Ut 13.Okt. 2009 16:10

nez píše:Tuším si kúpim ten časopis, aby som zistila, kto si robí srandu (Joja alebo Černá ? :whist:). Tak ja s mojimi deťmi baran baran zásadne nerobím a ťap ťap tiež nie. To teraz zavolá na mňa sociálku ? Podľa mňa sa tá pediatrička len predvádzala. Nech si radšej prečíta niečo novšie ako 10 rokov o kojení. Čím menej dieťa sleduješ, tým lepšie. My sme teraz boli u doktorky s nachladnutiami (schamka, zabudla na predkožku :punk: )a dúfam, že tam dlllho nebudeme musieť ísť. 8)b

ani ja som to nepraktizovala :whist: :whist: :whist: ved každý ma pravo ucit dieta nieco ine nie? v 10. mesiacoch vie dieta prve slova, mama, tata, baba atd. skor som ho ucila konkretne slova, v postielke sam stal od cca 7-8 mesiaca, ale pediatricka sa nas na nic take fakt nepýtala, akurat popocuvala na kontrole, odvazila to bolo vsetko :yes:
Ked Vám hodia pod nohy polená zakúrte s nimi
Obrázok používateľa
vacanze

Len ten zápas je stratený, ktorý je stratený v našej mysli

expert

Založený: So 10.Jún. 2006 19:17

Odoslaťod corky » Ut 13.Okt. 2009 19:22

naš malý vedel ťap-ťap, aj pdať pá-pá... ale zásadne nie na povel. Musel mať na to náladu. dieťa nie je cvičená opička, aby na povel u Dr. predvádzalo, čo vie!
Baran-baran-buc som s ním nerobila, lebo deti si nevedia kontrolovať silu a možu si parádne tresknúť hlavu ... je to podla mna dosť nebezpečné.
Do roka nevedel ovedať žiadne zmysluplné slovo a musím sa priznať, že v tom čase sme ho dosť "zanedbávali", kedže som bola dlhšie v tom čase v nemocnici a boli sme radi, že bolo o neho základne postarané.
Písmenko A nevyhladá ani teraz... to čo je za blbosť :roll: :roll: :roll: O chvílu budú chcieť, aby v roku plynule čítalo, či čo??? :shock:

To s tým stavaním sa na nôžky je pravda, kamošku poslali na cvičenie vojtovky, ked sa ich malá v 10 mes. ešte nedvíhala, ani nesnažila dvíhať. No nakoniec to odmietli cvičiť, dieťa sa postavilo samé, ale až po 1. narodeninách. Bolo len "lenivšie", nie zaostalé.

Vobec sa tým netráp., možno to vaša DR. ani nevyžaduje, aby si dieťa takto predvádzala.... ja ked som čítala dcerkinu kartu, čo tam Dr. popísala, tak som sa len smiala :lol: :lol: :lol: na nikdy nič nechcela predvádzať, maximálne sa ma spýtala, či vie to či ono.
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod lubkaTN1 » Ut 13.Okt. 2009 20:14

nas sa postavil ked mal nieco cez 7mesiacov. ale sam nikto ho nenutil je trochu divokejsi a vsetko ho zaujma, zato sedet sam nevedel vobec az neskor....pa-pa daval pekne ale vobec nie nam ale autam a vlakom :G a doteraz to robi. ja by som to volako neriesila
corky no o tej zdravotnej karte mi hovor ja sa tam docitam ze maly sa snazi jest sam lyzickou, blaboce si mama tata a kdezeeee ledva co ja sama do neho dostanem volake jedlo aj to mu pri tom robim cirkus humberto nech je zabaveny :clap:
Obrázok používateľa
lubkaTN1
pokročilý

Založený: Po 20.Okt. 2008 11:57

Odoslaťod corky » Ut 13.Okt. 2009 20:42

lubkaTN1 píše:nas sa postavil ked mal nieco cez 7mesiacov. ale sam nikto ho nenutil je trochu divokejsi a vsetko ho zaujma, zato sedet sam nevedel vobec az neskor....... ledva co ja sama do neho dostanem volake jedlo aj to mu pri tom robim cirkus humberto nech je zabaveny :clap:
jééj, presne ako moja dcerka... tá nikdy nemala na nič čas, ani na jedenie, v 8 mes sama stála, v 10 začínala už behať

a syn pravý opak, v 9 sa ešte len začínal dvíhať pri opore a sam chodil až v 13,5 mes., a zje čo vidí :mrgreen:

každé dieťa ma svoje tempo a ani ma nenapadlo to nejako riešiť, alebo ho nejako nútiť
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod jojaii » St 14.Okt. 2009 5:42

Baby, ja som nepisala, ze to Mudr. Cerna chce predvadzat !!!! Len to, ze sa na to pyta, ci to dietatko uz dokaze. Co sa tyka toho stavania na nozky, tiez kamosku poslali cvicit Vojtovku !!!! Som zvedava, co povedia mne, lebo Vojtovku cvicim s malou oz od jej 6.ho tyzdna (drzanie hlavicky na jednu stranu). Musim povedat, ze zo zaciatku som myslela, ze to pomaha, ale je to na nic. Sice hlavu si zacala po 4 tyzdnoch davat na obe strany, ale cvicime to stale az doteraz. Otazne je, ci by si casom aj tak sama tu hlavu nezacala drzat aj bez vojtovky. Teraz si myslim, ze Vojtovka je na nic, aj napriek tomu, ze ju cvicime, tak mala sa nesnazi vstavat !!! No co uz, som zvedava, ako dopadneme.
jojaii
pokročilý

Odoslaťod jojaii » St 14.Okt. 2009 8:01

Mamurdik, nasa mala ale hlavicku otacala na jednu stranu aj doma, ja iniciativne som to povedala pediatricke.
Fakt to bolo take ocividne, aj ked som ju natacala za podnetmi, tak stale si hlavicku dala na jednu stranu. Aj na rukach ju drzala len na tu istu stranu, ani na stred si hlavu nedavala :( Takze tak.
jojaii
pokročilý

Odoslaťod jojaii » St 14.Okt. 2009 12:44

mamurdik, ak by si mala nejake cviky na fitlopte nascenovane, tak posli mi ich prosim na jojaii@centrum.cz
Ked som sa v nasom rehab. centre ozvala, ze vsak niektore deti ani nestvornozkuju, tak mi rehabilitacna sestra tlacila do hlavy, ze tieto deti budu vo vyssom veku trpiet skoliozou a su rozne vykrivene !!!! MAm pocit, ze ma tam len plasia :(
jojaii
pokročilý

Odoslaťod schamka » St 14.Okt. 2009 12:50

mamurdik píše:Podla mojho laickeho nazoru, by sa pediater nemal pytat takto konkretne na tap-tap, ale nejak vseobecne, ci dieta reaguje na take ci onake podnety, aby sa ubezpecil, ze dietatko napreduje a je vsetko v poriadku.
a nerobia to takto? ja som to totiz cele pochopila tak, ze tie tapusky su ako priklad toho, co zhruba by dieta malo vediet, resp. aby si rodicia vedeli prestavit, co vlastne maju cakat.
Obrázok používateľa
schamka

www.menejstatu.sk

expert

Odoslaťod slniecko » St 14.Okt. 2009 13:19

K tej Vojtovke, nam ju tiez neurologicka drbla, ze pre istotu, tak to :2no: , som zmenila doktorku, ta mi dala zapravdu, vraj by urcite stacili masaze, alebo plavanie a polohovat (maly mal rozlezene brusne svaliky) a ked som dobehla na rehabku, kde sme boli objednani na masaz, tak nas ta rehabilitacna zacala strasit a nakoniec z nej vypadlo, ze ona tie masaze nevie a preto by radsej vojtovku :?!? !

K tej dr.Cernej - to je vraj dobra doki, ak je to ta z petrzalky, no ja si to dieta fakt kupim, lebo takyto splecht, to sa mi nezda...mozno to redaktorka nepochopila... :glare:

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

expert

Odoslaťod jojaii » St 14.Okt. 2009 15:53

Slniecko, ani je to ta Mudr. Cerna z Petrzalky a ma v BA dobre meno. To DIETA je cislo 6 z 2009, takze uz nekupis.
Ale odcitujem: "No a v neposlednom rade nas zaujima, ci dieta zacina chapat abstraktnym povelom. Oblubene su povely typu Daj papa, Urob Tap, Tap, ci Baran Buc. Ide o to, aby dieta porozumelo vyzve, ktora je verbalna, a reagovalo nejakym pohybom........". Dalej citujem:"Ale mame aj take mamickz, ktore neucia deti tieto typicke veci, ale napr.povedia svojmu dievcatku - Ukaz ako sedi dama - a ono si prelozi nozku cez nozku alebo namiesto obvykleho ukaz, kde ma havo usko povedia / Ukaz pismoneo A a deti v novinach vo velkych nadpisoch vedia ukazat a rozpoznat pismeno A".
Fuuuu, to tie deti musia mat ine IQ :) Baby, to sa Vas fakt ziadna pediatricke nepytala, ci Vase dieta vie reagovat na vyzvy ??? To sa mi nechce verit. Ale predpokladam, ze vo veku 10 mesiacov Vase deti reagovat vedeli. Moja mala teda ani nahodou :( Tak som zvedava na poradnu u nasej lekarky.
jojaii
pokročilý

Odoslaťod corky » St 14.Okt. 2009 16:07

v súvislosti s posledným ma napadlo, naš malý najviac a najkrajšie ukazoval, ked večer nemohol spať :mrgreen: Vtedy sa naučil v tom veku najviac vecí. Cez den nemal na to čas.
A "učila" som ho tak, že sme spolu niečo spievali, vytlieskávali, spievali sme "ukazovacie" pesničky a on to zrazu sám od seba začal robiť, nie tak na povel.
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Odoslaťod slniecko » St 14.Okt. 2009 16:39

jojaii píše:Slniecko, ani je to ta Mudr. Cerna z Petrzalky a ma v BA dobre meno. To DIETA je cislo 6 z 2009, takze uz nekupis.
Ale odcitujem: "No a v neposlednom rade nas zaujima, ci dieta zacina chapat abstraktnym povelom. Oblubene su povely typu Daj papa, Urob Tap, Tap, ci Baran Buc. Ide o to, aby dieta porozumelo vyzve, ktora je verbalna, a reagovalo nejakym pohybom........". Dalej citujem:"Ale mame aj take mamickz, ktore neucia deti tieto typicke veci, ale napr.povedia svojmu dievcatku - Ukaz ako sedi dama - a ono si prelozi nozku cez nozku alebo namiesto obvykleho ukaz, kde ma havo usko povedia / Ukaz pismoneo A a deti v novinach vo velkych nadpisoch vedia ukazat a rozpoznat pismeno A".
Fuuuu, to tie deti musia mat ine IQ :) Baby, to sa Vas fakt ziadna pediatricke nepytala, ci Vase dieta vie reagovat na vyzvy ??? To sa mi nechce verit. Ale predpokladam, ze vo veku 10 mesiacov Vase deti reagovat vedeli. Moja mala teda ani nahodou :( Tak som zvedava na poradnu u nasej lekarky.

ahaaa, no to mi skor tak pride, ze sa tak trolilinku vytahuje, ake tam ma deturence sikovne...
No, nasa doktorka sa ma na poradniach skor pyta - a co vie robit? Ja sa pochvalim a ked chce nieco konkretnejsie, tak sa este opatrne doopyta.
Pozri, kazde dieta postupuje inym tempom, nieco vie skor, nieco neskor, takze v zasade ak postupuje, nema byt preco problem. Inak, keby chcela po mojich detoch, aby spravili nieco na povel, cakala by marne dodnes :rol8: . Ono skor ide o to, ci dieta reaguje, ci sa snazi komunikovat, ci zacina chapat niektore suvislosti. Napriklad moj syn na akykolvek ehm "povel" radostne pokrutil hlavou, ze ee (: . Ono to vidis, ci chape, co sa deje trebars povies ide sa kupkat a ono sa otoci, alebo priamo pohne (ak uz sa plazi) smerom ku kupelni - alebo naopak zdrha, ak sa mu nechce a podobne...a ak nie, no tak zacne trebars o mesiac...kazde je ine...
Nepanikar vopred. A okrem toho, to nie je skuska, co vie a co ma vediet, nikto mu trojku do indexu neda, to ma byt len urcita kontrola, tak ako mu skontroluje hrdielko a prehmata brusko.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

expert

Odoslaťod prasiatko katka » St 14.Okt. 2009 16:43

joja mna sa na slovne pokyny nikto nepytal. vzdy sa ma spyta co robi, ked vymenujem malo veci tak sa spyta na nieco konkretne. ale kedze maly sa este v 7 mesiacoch nepretacal, tak potom v 10m aj sedenie a lozenie bolo pre nu velky uspech :lol: taketo reagovanie na vyzvy myslim ze zacalo az niekedy po roku, predtym vedel take ze som zatlieskala tak tlieskal aj on, ale to som mu musela ukazat, tak myslim ze to je o inom. tusim prve vedel na slovny pokyn prelozit si vec do z jednej ruky do druhej (pri prezliekani) a to mozno uz aj vtedy, ale vazne si nie som ista. je celkom mozne ze aj tvoja to vie len si to ani neuvedomis. to ukazovanie A v casopise je cisto vec toho, comu sa rodicia venuju a co dieta bavi, niektore dieta ti ukaze psa, ine traktor, ine A, stale je to ta ista schopnost - asociacia tvaru a zvuku, ktoru urcite coskoro spozorujes aj u svojho dietatka :wink:
prasiatko katka
expert

Založený: Po 10.Sep. 2007 11:31

Odoslaťod schamka » Pi 16.Okt. 2009 11:39

jojaii píše:Ale odcitujem: "No a v neposlednom rade nas zaujima, ci dieta zacina chapat abstraktnym povelom. Oblubene su povely typu Daj papa, Urob Tap, Tap, ci Baran Buc. Ide o to, aby dieta porozumelo vyzve, ktora je verbalna, a reagovalo nejakym pohybom........". Dalej citujem:"Ale mame aj take mamickz, ktore neucia deti tieto typicke veci, ale napr.povedia svojmu dievcatku - Ukaz ako sedi dama - a ono si prelozi nozku cez nozku alebo namiesto obvykleho ukaz, kde ma havo usko povedia / Ukaz pismoneo A a deti v novinach vo velkych nadpisoch vedia ukazat a rozpoznat pismeno A".
inak, takto, ako to citujes, mi to vobec ale vobec nepride take strasne... mam pocit, ze si to zobrala vsetko velmi doslova, kym ja to chapem tak (a verim, ze to tak bolo myslene), ze su to priklady, ake vselijako rozmanite mozu byt formy toho verbalneho prikazu ci ako to nazvat (prikaz je hrozne slovo, ze?)
podla mna si to mozno ani neuvedomujes, ze dieta ti reaguje na to, co hovoris, mozno to nehovoris takouto priamou formou prikazu, ale urcite ti reaguje na to, o com rozpravas. klidek :wink:
Obrázok používateľa
schamka

www.menejstatu.sk

expert

Odoslaťod jojaii » So 17.Okt. 2009 17:42

Schamanka, nebrala som to doslova, je mi z toho jasne, ze dieta v tomto veku by malo reagovat na vyzvu. Nasa mala nereaguje na nic. Na vyzvy ziadneho typu, nielen to co uvadza Mudr. Cerna. Ale ved uvidime, co povie nasa lekarka.
jojaii
pokročilý

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Bábätká

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.