ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

pokazene zuby u maleho dietata

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

pokazene zuby u maleho dietata

Odoslaťod ivettt » So 26.Sep. 2009 20:34

Mamicky ktore maju deti s pokazenymi mliecnymi zubkami od akeho veku sa zacali kazit? Maly ma taky fliacik na prednom zube tak neviem ci je to zacinajuci kaz, pritom neje sladke, obmedzujem jupiky, cokolady. Moze to mat od kamaratky ktora ma tiez pokazene zuby a obcas mu cucne z flasky ked si to nevsimnem. Ale co im mam zakazat kamaratit sa len kvoli tomu? Co by ste robili na mojom mieste?S jeho mamou si super rozumieme. Oni sa casto objimaju, maju sa radi, obcas padne aj pusa. Tazko im vysvetlit ze nemozu. Moze sa kaz preniest aj takymto sposobom?
ivettt
začiatočník

Založený: Po 30.Jan. 2006 16:08

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pokazene zuby u maleho dietata

Odoslaťod vinca » So 26.Sep. 2009 21:22

Treba s ním ísť v prvom rade k zubárovi na preventívnu prehliadku, tam s vami nacvičia aj ako sa správne robí dentálna hygiena a prípadne mu ošetria zúbky. Jupíky a sladké čaje treba nie obmedzovať, ale rovno zakázať a prejsť len na pitie čistej vodičky. Mimochodom, ak si dieťa každý deň dá jedného jupíka, za rok tak nepriamo skonzumuje cca 20 kíl cukru.
Igor (25), Miladka (22), Vincko (10)
vinca

Založený: Ut 21.Júl. 2009 21:12

Odoslaťod ivettt » So 26.Sep. 2009 21:25

Skor ma zaujima ta druha cast otazky ci sa da preniest kaz aj bozkom od ineho dietata ktore kaz ma.Maly mal krasne zuby kym sa nekamaratili. Asi som prehnane uzkostliva a vela ho pozorujem. Urcite zajdeme k zubarovi nech sa na to pozrie
ivettt
začiatočník

Založený: Po 30.Jan. 2006 16:08

Odoslaťod vinca » So 26.Sep. 2009 21:35

Iste nie :-) resp. pravdepodobnosť je veľmi nízka. Problémom sú skôr tie jupíky a sladkosti, prípadne nesprávna technika čistenia zúbkov.
vinca

Odoslaťod Mysenka » So 26.Sep. 2009 22:00

ivettt píše:Skor ma zaujima ta druha cast otazky ci sa da preniest kaz aj bozkom od ineho dietata ktore kaz ma.Maly mal krasne zuby kym sa nekamaratili. Asi som prehnane uzkostliva a vela ho pozorujem. Urcite zajdeme k zubarovi nech sa na to pozrie

jasne, ze sa da. Uz je dokazane, ze zavarit dietatu mozu aj vlastni rodicia s pokazenym chrupom. Najma mamicky co oblubuju svojim detom oblizovat cumle, neskor kazdu jednu lyzicu vkladanu do ust. Usta dospeleho cloveka su plne bakterii, toboz u cloveka, ktory ma kazov privela. Tieto bakterie potom veselo odovzdavaju detom a podpisuju sa pod stav ich chrupu. Uz o tom bolo popisane aj odvisielane vela. K tomu konzumacia zubolepivych napojov, gumenych cukrickov ci inych cukrovych mlsiek. A je to! Skaza dokonana. :wink: Co sa tyka maleho dievcatka . no, ak ma uz zubky skazene, potom by som sa obavala. Ale obavala by som sa aj pre ine dovody. Velmi nepodporujem vzajomne pocucavanie flasiek. :wink:
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Obrázky: 0
Založený: Pi 03.Aug. 2007 14:50

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 14:51

Myšenka, moje povolanie súvisí s dentálnou hygienou, som zdravotná sestra v zubnej ambulancii :-) Z praxe môžem povedať, že ak majú pokazené zuby rodičia aj deti, nejde o prenos kazu bozkávaním (to by si museli doslova lízať mandle :oops: ) ale o celkovo nedobrú nedostatočnú hygienu ústnej dutiny v rodine. Medzi deťmi sa prenesú všelijaké choroby, ale z objímania a normálnej oslintanej pusinky sa zubný kaz neprenesie. Pri tom cucaní fľaše je na vine obsah tej fľašky než pokazené zuby dieťaťa. Najhoršie pre vývoj detského chrupu sú cumle a pitie sladených nápojov z cumľových fľašiek. U nás (žijeme a pracujeme v zahraničí) sa snaží veľa rodičov doviesť doeťa na prehliadky už v maličkom veku. Na Slovensku je to stále problém, málokto si uvedomuje, že by s dieťaťtkom mal navštíviť zubného lekára už keď sa mu prerežú mliečne zúbky, aj tie treba poctivo čistiť (čo si mamičky dosť málo uvedomujú, tvrdia že ich deti sa čisteniou zúbkou bránia) a potom to zvalia na geneticky zlé zuby. Je to veľký omyl. Zuby sa kazia, keď sú nedostatočne umývané, keď deti konzumujú sladké nápoje. Pri prehliadke vidíme všeličo. Stačilo by ale málo, večer dieťatku poriadne umyť zuby, nedať mu už pred spaním ani v noci piť sladké mlieko alebo čaj, chodiť každého štvrťroka na prehliadku k zubárovi, prevádzať dentálnu hygienu špecializovanou dentálnou hygienistkou v rámci ktorej sa zuby natrú špeciálnou fluoridovou pastou, dieťa aj mama/otec sú poučení ako vybrať a použivať kefku (nie sú všetky dobré len preto, že sú peknej farby), akú pastu, aké medzizubné kefky a dentálne nite (áno aj u detičiek). Zdravé zuby sa rentujú aj v dospelom veku, sú pekné a ich majiteľ dosť veľa ušetrí, lebo zubná starostlivosť je veľmi drahá.
vinca

Odoslaťod mmonika » Ne 27.Sep. 2009 15:15

ja budem protirecit,podla mna je stav chrupu aj velmi dedicny, moja dcera mala kaz ako trojrocna a pritom si urcite cistila a cisti zuby poriadnejsie ako syn ,ktory do dnes ziaden kaz nema, dcere dokonca zuby opuchali,robil sa jej tam hnis, aj teraz sa jej kazia ,jaj a moj syn mame zuby do otcovej rodiny,kde mali vsetci zuby do vysokeho veku v poriadku, dcera do maminej,kde v 30-tke mali skoro vsetci protezy a v mladom veku vselijake zurive zubne diagnozy a sme z jednej rodiny, rovnaka pasta, rovnaka frekvencia umyvania
Obrázok <MM> Obrázok
Obrázok používateľa
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool
Založený: Pi 21.Okt. 2005 5:47

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 19:51

vinca, ja súhlasím s Myšenkou, matka, ktorá olizuje lyžičku dieťaťa, prenáša svoje baktérie do úst dieťaťa, následne sa dieťaťu vytvárajú kazy, nehovorím, že je to jediná príčina, ale je to jedna z nich.
Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Založený: St 02.Apr. 2008 21:32

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 20:04

Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Založený: St 02.Apr. 2008 21:32

Odoslaťod najjanka » Ne 27.Sep. 2009 20:06

vanish píše:vinca, ja súhlasím s Myšenkou, matka, ktorá olizuje lyžičku dieťaťa, prenáša svoje baktérie do úst dieťaťa, následne sa dieťaťu vytvárajú kazy, nehovorím, že je to jediná príčina, ale je to jedna z nich.

Teraz riskujem, ze budem oznacena za humusacku, ale ja som olizovala lyzicky vsetkym trom detom a ani jedno z nich nema zubny kaz. Zato im zuby pravidelne a velmi precizne cistim. Nechcem, aby poznali co je zubna vrtacka aspon do svojich 18. narodenim.
Pravda je aj ta, ze ja osobne tiez nemam vela kazov, za cely zivot som mala tri pokazene zuby, uz su opravene. A aj tie tri kazy boli len mojou chybou, lebo pri malych detoch som castokrat zaspala nechctiac a ked som precitla o 2.00 rano, umyt si ich bolo posledne, co mi napadlo.
Ja sa teda prihovaram za doslednu hygienu a vynechanie sladenych napojov.

Na prenos slinami ja neverim, moj manzel ma ohromne zle zuby (snad kazdy ma opravovany) a tolko bozkov by sa uz muselo prejavit na mojom chrupe, ci nie?
Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
najjanka
expert

Založený: So 05.Nov. 2005 14:51

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.