pokazene zuby u maleho dietata

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

pokazene zuby u maleho dietata

Odoslaťod ivettt » So 26.Sep. 2009 20:34

Mamicky ktore maju deti s pokazenymi mliecnymi zubkami od akeho veku sa zacali kazit? Maly ma taky fliacik na prednom zube tak neviem ci je to zacinajuci kaz, pritom neje sladke, obmedzujem jupiky, cokolady. Moze to mat od kamaratky ktora ma tiez pokazene zuby a obcas mu cucne z flasky ked si to nevsimnem. Ale co im mam zakazat kamaratit sa len kvoli tomu? Co by ste robili na mojom mieste?S jeho mamou si super rozumieme. Oni sa casto objimaju, maju sa radi, obcas padne aj pusa. Tazko im vysvetlit ze nemozu. Moze sa kaz preniest aj takymto sposobom?
ivettt
začiatočník

Založený: Po 30.Jan. 2006 16:08

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: pokazene zuby u maleho dietata

Odoslaťod vinca » So 26.Sep. 2009 21:22

Treba s ním ísť v prvom rade k zubárovi na preventívnu prehliadku, tam s vami nacvičia aj ako sa správne robí dentálna hygiena a prípadne mu ošetria zúbky. Jupíky a sladké čaje treba nie obmedzovať, ale rovno zakázať a prejsť len na pitie čistej vodičky. Mimochodom, ak si dieťa každý deň dá jedného jupíka, za rok tak nepriamo skonzumuje cca 20 kíl cukru.
Igor (25), Miladka (22), Vincko (10)
vinca

Založený: Ut 21.Júl. 2009 21:12

Odoslaťod ivettt » So 26.Sep. 2009 21:25

Skor ma zaujima ta druha cast otazky ci sa da preniest kaz aj bozkom od ineho dietata ktore kaz ma.Maly mal krasne zuby kym sa nekamaratili. Asi som prehnane uzkostliva a vela ho pozorujem. Urcite zajdeme k zubarovi nech sa na to pozrie
ivettt
začiatočník

Založený: Po 30.Jan. 2006 16:08

Odoslaťod vinca » So 26.Sep. 2009 21:35

Iste nie :-) resp. pravdepodobnosť je veľmi nízka. Problémom sú skôr tie jupíky a sladkosti, prípadne nesprávna technika čistenia zúbkov.
vinca

Odoslaťod Mysenka » So 26.Sep. 2009 22:00

ivettt píše:Skor ma zaujima ta druha cast otazky ci sa da preniest kaz aj bozkom od ineho dietata ktore kaz ma.Maly mal krasne zuby kym sa nekamaratili. Asi som prehnane uzkostliva a vela ho pozorujem. Urcite zajdeme k zubarovi nech sa na to pozrie

jasne, ze sa da. Uz je dokazane, ze zavarit dietatu mozu aj vlastni rodicia s pokazenym chrupom. Najma mamicky co oblubuju svojim detom oblizovat cumle, neskor kazdu jednu lyzicu vkladanu do ust. Usta dospeleho cloveka su plne bakterii, toboz u cloveka, ktory ma kazov privela. Tieto bakterie potom veselo odovzdavaju detom a podpisuju sa pod stav ich chrupu. Uz o tom bolo popisane aj odvisielane vela. K tomu konzumacia zubolepivych napojov, gumenych cukrickov ci inych cukrovych mlsiek. A je to! Skaza dokonana. :wink: Co sa tyka maleho dievcatka . no, ak ma uz zubky skazene, potom by som sa obavala. Ale obavala by som sa aj pre ine dovody. Velmi nepodporujem vzajomne pocucavanie flasiek. :wink:
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Obrázky: 0
Založený: Pi 03.Aug. 2007 14:50

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 14:51

Myšenka, moje povolanie súvisí s dentálnou hygienou, som zdravotná sestra v zubnej ambulancii :-) Z praxe môžem povedať, že ak majú pokazené zuby rodičia aj deti, nejde o prenos kazu bozkávaním (to by si museli doslova lízať mandle :oops: ) ale o celkovo nedobrú nedostatočnú hygienu ústnej dutiny v rodine. Medzi deťmi sa prenesú všelijaké choroby, ale z objímania a normálnej oslintanej pusinky sa zubný kaz neprenesie. Pri tom cucaní fľaše je na vine obsah tej fľašky než pokazené zuby dieťaťa. Najhoršie pre vývoj detského chrupu sú cumle a pitie sladených nápojov z cumľových fľašiek. U nás (žijeme a pracujeme v zahraničí) sa snaží veľa rodičov doviesť doeťa na prehliadky už v maličkom veku. Na Slovensku je to stále problém, málokto si uvedomuje, že by s dieťaťtkom mal navštíviť zubného lekára už keď sa mu prerežú mliečne zúbky, aj tie treba poctivo čistiť (čo si mamičky dosť málo uvedomujú, tvrdia že ich deti sa čisteniou zúbkou bránia) a potom to zvalia na geneticky zlé zuby. Je to veľký omyl. Zuby sa kazia, keď sú nedostatočne umývané, keď deti konzumujú sladké nápoje. Pri prehliadke vidíme všeličo. Stačilo by ale málo, večer dieťatku poriadne umyť zuby, nedať mu už pred spaním ani v noci piť sladké mlieko alebo čaj, chodiť každého štvrťroka na prehliadku k zubárovi, prevádzať dentálnu hygienu špecializovanou dentálnou hygienistkou v rámci ktorej sa zuby natrú špeciálnou fluoridovou pastou, dieťa aj mama/otec sú poučení ako vybrať a použivať kefku (nie sú všetky dobré len preto, že sú peknej farby), akú pastu, aké medzizubné kefky a dentálne nite (áno aj u detičiek). Zdravé zuby sa rentujú aj v dospelom veku, sú pekné a ich majiteľ dosť veľa ušetrí, lebo zubná starostlivosť je veľmi drahá.
vinca

Odoslaťod mmonika » Ne 27.Sep. 2009 15:15

ja budem protirecit,podla mna je stav chrupu aj velmi dedicny, moja dcera mala kaz ako trojrocna a pritom si urcite cistila a cisti zuby poriadnejsie ako syn ,ktory do dnes ziaden kaz nema, dcere dokonca zuby opuchali,robil sa jej tam hnis, aj teraz sa jej kazia ,jaj a moj syn mame zuby do otcovej rodiny,kde mali vsetci zuby do vysokeho veku v poriadku, dcera do maminej,kde v 30-tke mali skoro vsetci protezy a v mladom veku vselijake zurive zubne diagnozy a sme z jednej rodiny, rovnaka pasta, rovnaka frekvencia umyvania
Obrázok <MM> Obrázok
Obrázok používateľa
mmonika

pracujem

expert

Mood: Cool
Založený: Pi 21.Okt. 2005 5:47

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 19:51

vinca, ja súhlasím s Myšenkou, matka, ktorá olizuje lyžičku dieťaťa, prenáša svoje baktérie do úst dieťaťa, následne sa dieťaťu vytvárajú kazy, nehovorím, že je to jediná príčina, ale je to jedna z nich.
Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Založený: St 02.Apr. 2008 21:32

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 20:04

Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Odoslaťod najjanka » Ne 27.Sep. 2009 20:06

vanish píše:vinca, ja súhlasím s Myšenkou, matka, ktorá olizuje lyžičku dieťaťa, prenáša svoje baktérie do úst dieťaťa, následne sa dieťaťu vytvárajú kazy, nehovorím, že je to jediná príčina, ale je to jedna z nich.

Teraz riskujem, ze budem oznacena za humusacku, ale ja som olizovala lyzicky vsetkym trom detom a ani jedno z nich nema zubny kaz. Zato im zuby pravidelne a velmi precizne cistim. Nechcem, aby poznali co je zubna vrtacka aspon do svojich 18. narodenim.
Pravda je aj ta, ze ja osobne tiez nemam vela kazov, za cely zivot som mala tri pokazene zuby, uz su opravene. A aj tie tri kazy boli len mojou chybou, lebo pri malych detoch som castokrat zaspala nechctiac a ked som precitla o 2.00 rano, umyt si ich bolo posledne, co mi napadlo.
Ja sa teda prihovaram za doslednu hygienu a vynechanie sladenych napojov.

Na prenos slinami ja neverim, moj manzel ma ohromne zle zuby (snad kazdy ma opravovany) a tolko bozkov by sa uz muselo prejavit na mojom chrupe, ci nie?
Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
najjanka
expert

Založený: So 05.Nov. 2005 14:51

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 20:11

vanish, oblizovať dieťaťu lyžičky či cumle je nehygienické. Ale ak sa večer čo večer zúbky poriadne (naozaj poriadne rukou rodiča) umyjú, kaz nemá šancu. Ale zúbky treba umývať hneď ako sa prerežú. A nie až ked má dieťa plnú pusu zubou. Mechanizmus vzniku zubného kazu má svoje zákonitosti. Nevzniká za deň ani za týždeň ani za mesiac. Aj keby si jedla jeden obed so svojím bábom s tou istou lyžicou každý deň, zuby z toho pokazené mať nebude, ak mu ich umyješ. Stačí aj raz denne ale dôkladne. Ešte k tým geneticky pokazeným zubom, ak nejde o zuby dlhodobo ohrozené agresívnymi liekmi, kazia sa iba z nedôkladného umývania. Stále platí, že tak ako kaz, ani hnis pod zubom nevznikne za deň alebo za týždeň. Zubček môže odumrieť po úraze (úder, pád, náraz). Tieto "rozprávky" o genetike počujú kolegovia v ordináciách často. V drvivej väčšine prípadov však kazy pochádzajú zo zlej hygieny. Zúbky naozaj treba vedieť čistiť, nie šúchať kefkou. Treba detskú mäkkú kefku (Curaprox), dobrú zubnú pastu (napr. Elmex), nite (dostať také "šabličky", kde je nitka natiahnutá a prečistiť si zubné medzierky zvládne aj dieťa) a hlavne nedávať deťom sladké lepivé jedlá, sladké džúsiky (kyselina zub rozleptá a cukor ho dorazí), kolové nápoje ani fanty a podobné reklamné hlúposti.
vinca

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 20:16

vinca

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 20:47

najjanka, súhlasím s tým, čo tvrdíš (dôsledná hygiena a vynechanie sladených nápojov), ja som tvrdila, že je to jedna z príčin, podľa mňa záleží aj od toho, koľko má kazov matka.

vinca, ja ti neprotirečím, súhlasím s tvojim príspevkom. Ja tiež sem tam olížem malej lyžičku. A už keď tu máme odborníčku, môžem sa opýtať, ako odstrániť zubný povlak ?(ak ho mám, znamená to, že si zle čistím zuby?)
Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 21:02

Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 21:02

Zubný povlak- myslíš zubný kameň? Ten je výsledkom zloženia slín, každý človek má iné, niekomu sa zubný kameň tvorí viac a niekomu menej. Ide aj o to, že nemusíš mať správnu techniku čistenia zubov, jedno s druhým v kombinácii. Kameň odstráňuje dentálny hygienik, je to bezbolestné, svojpomocne by som to nerobila :) Ak si mala na mysli povlak (plak), ten je výsledkom zlej techniky čistenia zubou. Hygienik je na to, aby ťa to naučil, to neni hanba, nato v zubných ambulanciách sú.
vinca

Odoslaťod vanish » Ne 27.Sep. 2009 21:10

vinica, tak myslím aj aj (kameň a povlak), kde takého dentálneho hygienika nájdem? lebo keď som bola poslednýkrát u zubára, tak som sa ho nato pýtala, žeby som to chcela vyčistiť a vôbec ho to nezaujímalo, ani ma neusmernil, kam by som mala ísť :( (ten zubár je vraj najlepší v okolí, ale nemám ten pocit, lebo viem, že mám kazy - aj mi to sám povie, ale neopraví mi ich, čaká, kým prídem s bolesťou.....), normálne sa spýta, či ma to bolí, napr. keď jem sladké a keď mu poviem, že áno, tak to preňho nieje ešte kaz na opravenie.. zabudla som, usmernil ma, vraj mám používať ústnu vodu a koniec...

ešte sa ťa chcem opýtať, či máš amalgámové plomby a aké by si odporúčala (ak amalgámové nechcem). Dúfam, že niesom veľmi zvedavá :oops:
Obrázok používateľa
vanish
začiatočník

Odoslaťod Mysenka » Ne 27.Sep. 2009 21:15

vinca píše:vanish, oblizovať dieťaťu lyžičky či cumle je nehygienické. Ale ak sa večer čo večer zúbky poriadne (naozaj poriadne rukou rodiča) umyjú, kaz nemá šancu. Ale zúbky treba umývať hneď ako sa prerežú. A nie až ked má dieťa plnú pusu zubou. Mechanizmus vzniku zubného kazu má svoje zákonitosti. Nevzniká za deň ani za týždeň ani za mesiac. Aj keby si jedla jeden obed so svojím bábom s tou istou lyžicou každý deň, zuby z toho pokazené mať nebude, ak mu ich umyješ. Stačí aj raz denne ale dôkladne. Ešte k tým geneticky pokazeným zubom, ak nejde o zuby dlhodobo ohrozené agresívnymi liekmi, kazia sa iba z nedôkladného umývania. Stále platí, že tak ako kaz, ani hnis pod zubom nevznikne za deň alebo za týždeň. Zubček môže odumrieť po úraze (úder, pád, náraz). Tieto "rozprávky" o genetike počujú kolegovia v ordináciách často. V drvivej väčšine prípadov však kazy pochádzajú zo zlej hygieny. Zúbky naozaj treba vedieť čistiť, nie šúchať kefkou. Treba detskú mäkkú kefku (Curaprox), dobrú zubnú pastu (napr. Elmex), nite (dostať také "šabličky", kde je nitka natiahnutá a prečistiť si zubné medzierky zvládne aj dieťa) a hlavne nedávať deťom sladké lepivé jedlá, sladké džúsiky (kyselina zub rozleptá a cukor ho dorazí), kolové nápoje ani fanty a podobné reklamné hlúposti.

Vinca, jasne, ze sladene napoje a najma cukriky to je na zuby priam jed. Ale, to co som citala o prenose slinami ma logiku. Predstav si matku s nedostatocnou zubnou hygienou, kopou kaziacich sa zubov, hnisavym loziskom a podobne ako svojmu dietatu doslova poskytuje kokteil bakterii. Do toho zla vyziva v podobe tych zubolepov, po vzore matky aj blba ustna hygiena a prask - ake si myslis, ze dieta bude mat zuby? Podla mna, ak by sa takato matka vzdala olizovania kazdeho susta detskeho jedla cim ho kontaminuje, alebo poolizovania cumla, tak to decko ma vyssiu sancu nemat tak blby chrup.

Ked to zoberiem len podla seba - mne toto rodicia nikdy nerobili, aj ked obaja maju skvely chrup, ziadne olizovanie lyzic, cumlov a podobne, jasne, ze ziadne cukriky a sladke napoje. Priznam sa, ako decko som hygiene nedala velmi zabrat, rodicia mi zuby necistili vlastnorucne, len dohliadali ci si ich umyvam. Obcas to neustrazili. Neverim, ze som niekedy mala spickovu techniku cistenia. A vysledok? Mam 36 a jeden jediny kaz a aj to na mliecnom zube, ktory mi este nevypadol. Vrtali mi ho, ked som mala desat. Moja sestra, ta nema ani jeden. Tak potom cim to je? :wink:
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 21:25

Vanish, dentálny hygienik by mal byť v každej zubnej ordinácii, alebo by si sa mala opýtať svojho lekára na kontakt. Zubára, ktorý neponúka dentálnu hygienu a odstraňovanie zubného kameňa, vymeniť! Ja žijem aj pracujem v zahraničí, neorientujem sa veľmi v slovenských pomeroch, neporadím kde to hľadať. Základom pre prácu zubára je aby pacient vedel ako si správne čistiť zuby, používal potrebné kefky príslušnej veľkosti (medzizubné aj nite).
Misenka, k tomu ako je to možné ti neviem povedať viac, nepoznám rodinnú anamnézu. Ale každý Slováčisko, keď príde reč na zdravý životný štýl, má spravidla v rode dedka, ktorý fajčil, chlastal, jedol slaninu a napriek tomu zdravý umrel vo veku 101 rokov a v každom rode nájde sa strýček, ktorý nepil, nefajčil a aj tak ho v 40ke trafil šľak. Podobné to asi bude so zubmi vo vašej rodine 8)
vinca

Odoslaťod Mysenka » Ne 27.Sep. 2009 21:34

vinca píše:
Misenka, k tomu ako je to možné ti neviem povedať viac, nepoznám rodinnú anamnézu. Ale každý Slováčisko, keď príde reč na zdravý životný štýl, má spravidla v rode dedka, ktorý fajčil, chlastal, jedol slaninu a napriek tomu zdravý umrel vo veku 101 rokov a v každom rode nájde sa strýček, ktorý nepil, nefajčil a aj tak ho v 40ke trafil šľak. Podobné to asi bude so zubmi vo vašej rodine 8)

hm, no kto vie. :wink:
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 21:39

Ešte pre Vanish: naozaj je lepšie takého pána "doktoríka" vymeniť. Nevie o remesle ani holú onú. Poviem ti ako je u nás. Na preventívky si pacientov predvolávame raz do roka, deti raz za štvrťrok. Pri preventívke sa robí niečo ako panoramatické rtg, kde sa odhalia aj skryté kazy v medzizubných priestoroch. To je to, čo bolí, je citlivé na sladké ale nevidno to na prvý pohľad. Okrem toho sa pozrú zuby a urobí sa dentálna hygiena. Na odstránenie plaku je treba zuby pekne pomaly očistiť mäkkou zubnou kefkou (curaprox), može sa to aj nasucho, bez pasty, hlavne ale poctivo každý zub zvonku, zvnutra a žuvacie plochy. Potom aj pastou, prečistiť medzizubnou kefkou a niťou, na záver vypláchnuť ústnou vodou. Ke% si po oblíznutí zubou cítiš, že zub je hladký, je to v poriadku. Amalgámové plomby- ten amalgám, ktorý sa používal pred 20rokmi sa dnes už nepoužíva. Sú nové typy, ktoré su dobré a odolné, zuby sa pod nimi nekazia. Na zadné zuby je lepší ako živicové "biele" plomby. A mám ho v dvoch stoličkách aj ja :-)
vinca

Odoslaťod marinak » Ne 27.Sep. 2009 21:42

Vinca, ja mám z tohto strašný stres, čo píšeš a navyše zajtra ideme k zubárovi. Presne takto ma vždy každý zubár zvozí, keď vidí malého hrozné zuby, že určite mu dávam samé sladkosti, džúsiky a zle čistím. A pritom drobec má od malinka kefku Curaprox, pastu Elmex, spať ide s čistými zúbkami, nič už pred spaním nepije ani neje, čistím mu ich ja, snažím sa veľmi dôkladne (aj mi to v ambulancii ukazovali) a aj tak sa mu kazia priamo pred mojimi očami :cry: . A vždy som u zubára za príšernú matku. Pritom ja sama mám zuby perfektné, každý zubár mi ich chváli, v 29 rokoch mám jeden malinký opravený kaz. V rodine máme všetci zuby veľmi dobré. Synov otec má naopak zuby príšerné, pritom mi bolo vždy smiešne, že si ich poctivo umýva 3x denne a som mu stále tvrdila, že si tým naruší sklovinu. Používa poctivo dentálne nite (ja som neskúsila ani raz :oops: ). A napriek tomu má zuby príšerné, dokonca malo z toho aj osteomyelitídu. Synov dedo z otcovej strany detto. No a synov rovnako starý bratranec sa pchá cukríkmi, zaspáva s jahodovým Sunarom, čístí si zúbky len tak pro forma sám a má zúbky biele ako slonovina. Môj syn sladké nápoje ani nemá rád, pije väčšinou len vodu a sladkosti dostáva len po jedle, ak má chuť a potom si umyje zuby. Tieš som tomu neverila,ale proste už genetike v tomto smere verím, lebo nič viac s tým neviem robiť a musím len vždy sklopiť oči, keď ma zubár "vozí", že čo to s tými synovými zubami stváram :cry: .
marinak
začiatočník

Založený: Pi 07.Sep. 2007 21:12

Odoslaťod vinca » Ne 27.Sep. 2009 21:45

Marinka, ako často chodíte s maličkým na preventívne prehliadky a od akého veku? Aké jedlo malý je?
vinca

Odoslaťod monica » Po 28.Sep. 2009 8:15

Nas zubar tvrdi, ze to, co ovplyvnuje kvalitu zubov je strava. Ako sa stravuje rodina, take ma zuby, a nemysli tym len sladkosti, ci sladene napoje ale celkovo, ci sa jedia viac bielkoviny alebo sacharidy. Cize do toho spadaju aj tvrdenia o tom, ze nasa rodina ma horsie zuby, cize geneticky mame kazovejsie zuby ako napr. manzelova. Ale manzelova napriklad viac uprednostnuje bielkovinove jedla a nasa sacharidove - zemiaky, cestoviny, vlocky a tie su pre zuby ovela horsie ako bielkoviny, cize aj preto moze mat nasa rodina zuby horsie. Napriklad vobec neoporuca vecer jest vlocky, cestoviny, chlieb, zemiaky, radsej maso so zeleninou. Ale je to tazke dodrziavat. Velku funkciu pre cistovu zubov maju sliny a ich zlozenie a to sa tiez da ovplyvnit stravou, aku stravu jes, take mas sliny :) A ked sa niekomu napriklad menej tvoria sliny, moze mat horsi chrup. Takisto deti, ktore maju problem s mandlou a v noci spia s otvorenymi ustami, tak mozu sa im viac tvorit kazy, lebo maju vysusene sliznice a sliny neplnia v noci svoju funkciu, neobmyvaju zuby.
Samozrejme, ze hygiena je dolezita, ale pravdepodobne nikto si dokonale neumyva zuby.
monica
pokročilý

Založený: St 02.Nov. 2005 14:44

Odoslaťod marinak » Po 28.Sep. 2009 12:06

Vinca, malý má presne 3 roky, u zubára sme boli 3x. Zúbky mu narástli skoro, vždy sme ich čistili starostlivo a jeme podľa mňa zdravo, sladkosti zväčša len po obede a potom pred poobedňajším spánkom umyjeme zúbky, sladké nápoje vôbec žiadne, z fľašky nič. Nie že ja by som bola zas taký extrémista, že by som malému ani fľašu nedala, ale on ju vždy odmietal, dá si z nej maximálne tak na návšeteve u bratranca, lebo ho vidí a chce tieš,ale doma ju nechce, pil rovno z pohára, v podstate len vode, lebo iné nápoje nepovažuje za smäd uhasiteľné :D , on aj keď mu na návšteve nalejú napr. džús, naleje si k tomu vodu a si to zapíja. Jedlo máme podľa mňa úplne v pohode... mäso najmä hydinové, ryža, zemiaky, cestoviny, zelenina, na desiatu ovocie, jogorty, na raňajky zväčša chlieb. Nemyslím, že by sme niečo preferovali, raz si dáme to, potom to. Jediné,čo bola chyba,že drobec bol dlho dojčený, ale moja zubárka mi tvrdila, že ak má večer zúbky umyté, tak to nevadí. Prvý raz sme boli u zubárky cca v 1,5 roku. To už mal dva kazy. Len ho pozrela, ukázala mi, ako treba čistiť a čo má jesť, akú kefku a pastu. Lenže presne to som robila aj predtým a aj tak sa zúbky kazia. On ani tie sladké mliečne kaše nejedával, len také bio bez cukru s vodou, takže stravou to rozhodne nie je, dlllllllho sladké jedlá úplne odmietal, vrátane ovocia, má také nedetské chute, radšej schrúme kusisko uhorky ako by si dal jablčko. Ja sama mám zo stomatologie skúšku,hoci len ako všeobecný lekár, takže nie som v tom úplne mimo. Ak by si mi vedela niečo poradiť,budem Ti vďačná, ale pri pohľade na chrup jeho otca už dosť rezignujem a len dbám na poriadnu hygienu, aby mu tie zúbky vydržali do trvalých. Našťastie ho zatiaľ nebolia, jeho otca vraj už v tomto veku bolele riadne. Ale to ešte asi neboli také dobré pasty a kefky a tak...
Ešte ak by si mi vedela poradiť... podľa čoho by si vedela, že zubár, ku ktorému chodíš je dobrý? Lebo niektorí zubári tvrdia, že dojčenie pri poriadnom čistení zubov nevadí,iní opak, a niektorí malým deťom zúbky aj vrtajú, iní tvrdia, že treba len poriadne čistiť. Ja som sa teda k zubárovi nikdy ísť nebála, vždy ma len pochválil, ale odkedy chodím s malým, normálne ma brucho bolí, keď ideme a nikto mi neverí, vždy povedia, že papá strašne veľa sladkého určite.Pritom malý je ešte aj štíhlučký,skôr taký mäsový typ, mi ho je veľmi ľúto, lebo mu chudákovi vysvetľujem, že hoci krásne čistíme, zúbky sa aj tak kazia,lebo ich má po tatovi slabučké. Viem,že to každý zubár poprie, ani sa nehádam... Ak som spravila nejakú chybu ja,tak je to to dlhodobé dojčenie.
marinak
začiatočník

Založený: Pi 07.Sep. 2007 21:12

Odoslaťod Martina z MT » Po 28.Sep. 2009 13:04

vinca píše:...sladké džúsiky (kyselina zub rozleptá a cukor ho dorazí), ...

a ovocie? kyseliny a cukry...
AK CHCEM VIAC DOBRA NA SVETE, MUSIM HLADAT VIAC DOBRA V SEBE. . .
Obrázok používateľa
Martina z MT

Sloboda ducha!

expert

Založený: Po 24.Okt. 2005 12:55

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.