Zimovanie muskatov

Ako začať, ako na ne, prečo majú problém, čo kam..
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Zimovanie muskatov

Odoslaťod Elinka » St 05.Aug. 2009 10:19

Tento rok by som chcela skusit prezimovat par muskatov (tych beznych kruzkovanych, nie popinavych).
Mate s tym nejake skusenosti? V ramci pivnice, garaze a zimnej zahrady by sa u nas nasli rozne svetelne a teplotne podmienky, no neviem, pre co sa rozhodnut :roll: .
Obrázok
Obrázok
Elinka
pokročilý

Založený: So 21.Jan. 2006 18:51

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Zimovanie muskatov

Odoslaťod jana v. » Ut 11.Aug. 2009 0:05

ja som skusala uz vela sposobov, ale nejako neuspesne. takze u mna "to istí" vysev semiacok v januari do tych difov, neskor presadim do kvetinacov a potom do hrantikov. alebo rovno do hrantikov, ak sa nejako pozabudnem,a lebo s ami nechce babrat sa s tym na 2 razy :lol:
tento rok uz NEPRIBERIEM!!!
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Založený: Ne 23.Okt. 2005 20:25

Odoslaťod Elinka » Ut 11.Aug. 2009 10:55

Dakujem, mne uz to zopar razy tiez nevyslo :roll: . Planovala som povodne na buduci rok vysadzat, ale caka na jar dost narocny program - na priesady asi cas nebude, a ako som si obzerala ceny kvalitnych odrodovych osiv :evil: , tak ani neviem, ci nezostanem pri tej kazdorocnej a bezpracnej kupe hotovych rastlin.
Ale mozno sa este nejake zimovacie tipy najdu...dufam :wink: .
Obrázok
Obrázok
Elinka
pokročilý

Odoslaťod jana v. » Ut 11.Aug. 2009 13:03

ja som doteraz kupovala jedno vrecusko semiacok za 40-45 sk a byva tam tak 8-10 semiacok. plus tie diffy k tomu. takze predsa len je to o nieco lacnejsie. a tento rok som to siala s dcerou a pozerali sme, ako to rastie. tak mala zazitok...
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod Elinka » Ut 11.Aug. 2009 13:19

No tak to sa ozaj da. V Hornbachu kvalitne osivo muskatov a petunii, tiez tak cca 10ks v balicku je za 4,45 EUR a bez nicoho, cize tie kolieska na priesady by bolo este treba dokupovat. Ale to s tym pozorovanim rastu by sa pacilo aj synovi, aspon jeden balicek mu rozhodne zaobstaram :lol: .
Obrázok
Obrázok
Elinka
pokročilý

Odoslaťod jana v. » St 12.Aug. 2009 13:50

tie diffy, ci ako sa to pise, som dokupovala osobitne, ale cena bola cca 2 koruny. a kupovala som to v obycajnom semenarstve.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod SilvaK » St 12.Aug. 2009 15:56

Elinka, ja zimujem muškáty takto (ťahavé aj obyčajné):
Keď ich na jeseň dávam preč z okien, olámem vrcholové odrezky, aby mali po tri páry listov (tri krúžky či ako sa to povie), odlomím spodné listy, dám ich do hrantíkov po 8 kusov (lebo nemám veľa miesta) a dám ich do izby na okno. Od januára začnem prihnojovať Kristalonom STart a na jar, keď ich idem dávať von, tak ich rozsadím podľa toho, ako potrebujem. Ak veľmi v zime vyrastajú, tak ich jednoducho zalamujem.

Moja mama zimuje aj staré korene, len ja na to nemám miesto. Ona ich pri schovávaní na jeseň oláme na rovnakú veľkosť, tak cca 20 cm, odstráni kvety, aby sa nevysilovali a nechá v pivnici (je tam zima, ale svetlo). Na začiatku jari oláme také tie vyhúknuté časti a potom ich vyloží von na chránené miesto, kým idú na okná, tak sa pekne rozrastú.
Moje lásky 1994, 1996, 1998
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Založený: Pi 04.Aug. 2006 7:12

Odoslaťod jana v. » Pi 22.Okt. 2010 9:52

silvaK, dober som pochopila, to zasadis tie vrcholky, ze? alebo tie odhadzujes a presadis len korene? lebo vcera vecer som schovala rychlo do obyvacky vsetky muskaty aby nezamrzli a teraz ma to caka, nech nam to nezavadzia. a chcem vyskusat, ked uz nie sme v byte, snad sa mi to v dome podari. lebo pivnica je tmava, je skoro cela pod urovnou terenu a je tam len v jednej miestnosti take mini okienko skor na vetranie. a v dome je zase teplo.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod maca p » Ne 24.Okt. 2010 20:14

prave som chcela zalozit temu co s muskatmi, ale vidim, ze ste sikovnejsie. tiez sa mi nechce kazdu jar platit desiatky eur za nove priesady. minuly rok som skusala zazimovat, vykapali :no: . aj som nastrihala aj stare korene som nechala v kvetinacoch a nic, podochli...
tak tento rok idem podla silviik :yes: . mam zopar otazok prosim ta:
-kolko cm si ich strcila do zeme?
-do zeme si dala aj ocko, ci kruzok, ci ako sa tomu hovori?
-ake svetelne a teplotne podmienky im dopriavas?
-ako casto polievat?
Obrázok

Obrázok
maca p

pokročilý

Obrázky: 0
Založený: Pi 01.Jan. 2010 20:48

Odoslaťod corky » Ne 24.Okt. 2010 20:20

moja mamina zimuje každy rok, oláme vrcholky a musia mať svetlo a zimu ... takže najlepšie nejaká nevykurovaná miestnosť pri okne
v zime ich velmi nezalieva a ani ich nejako špeciálne nehnojí a prežijú jej vždy
Obrázok
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod SilvaK » Po 25.Okt. 2010 18:14

jana v. píše:silvaK, dober som pochopila, to zasadis tie vrcholky, ze? alebo tie odhadzujes a presadis len korene? lebo vcera vecer som schovala rychlo do obyvacky vsetky muskaty aby nezamrzli a teraz ma to caka, nech nam to nezavadzia. a chcem vyskusat, ked uz nie sme v byte, snad sa mi to v dome podari. lebo pivnica je tmava, je skoro cela pod urovnou terenu a je tam len v jednej miestnosti take mini okienko skor na vetranie. a v dome je zase teplo.

Janka, áno, práve preto, že mám asi 14 hrantíkov s muškátmi, nemala by som ich všetky kde prezimovať, preto si tie vrcholky olámem a zasadím tak po cca 12-15 ks do hrantíka /ťahavé/ a cca 8 ks pri obyčajných. Tak ich potrebujem asi štyri. Tie som mávala na parapetoch, teraz som ich dala do zimnej záhrady. Staré korene normálne hodím do kompostu, hrantíky uložím do seba a schovám do pivnice.

Maca, do zeme ich zastrčím cca 3 cm, nad hlinou zostanú tie tri očká s aspoň dvoma listami. Do zeme očko ísť nemusí, záleží od toho, aké dlhé rezky dávaš. Mávala som ich klasika v spálni a kúpeľni na parapetnej doske na okne, takže bežné izbové podmienky. A polievam ako normálne izbové rastliny, zhruba raz za 7-10 dní, podľa toho, ako rýchlo vyschnú. Oni začnú najskôr ožltať listy, niektoré aj uschnú, ale tých 85-90% prežije. Potom, keď už začnú rásť, je dobré ich zvrchu trochu zaštikávať, aby sa rozkonárovali a zosilneli, aby to neboli len vytiahnuté slabé chúďatká, ktoré sa pri prvom vetre zlomia.
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Odoslaťod jana v. » Ut 26.Okt. 2010 9:59

urobila som tak, ani som nakoniec nacakala n aodpoved, kedze mi to uz zavadzalo. ja mam len "problem" s muzom, ktory sa stale pred inymi akoze rozculuje (inak sused tiez, len uz nemaju vela ludi, ktori by sa na tom bavili, kedze to komentuju uz niekolko rokov :lool: ), ze naco sme davali otvaravosklopne okna, ked stacili sklopne, aj tak ich otvorit nemozeme, lebo najskor treba 5 minut odkladat kvety a somarinky z parapety... tak aspon niektore okna musim udrzat otvaratelne :-(.
a pivnica je tmava na muskaty. ale som si povedala, ze ak nepreziju, zase v januari vysejem semiacka, to je istota.
prave dnes som odkladala antenu na dvbt z okna (bol tam slaby prijem), tak tam postavim jeden z tych muskatovych. uz to vecer pocujem, ten komentar.
maca p, a ak ti podochnu aj teraz, tak v januari kup semiacka a vysej do hrantika. tie mi zisli vzdy 100%.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod maca p » Ut 16.Nov. 2010 19:47

SilvaK píše:
jana v. píše:
Maca, do zeme ich zastrčím cca 3 cm, nad hlinou zostanú tie tri očká s aspoň dvoma listami. Do zeme očko ísť nemusí, záleží od toho, aké dlhé rezky dávaš. Mávala som ich klasika v spálni a kúpeľni na parapetnej doske na okne, takže bežné izbové podmienky. A polievam ako normálne izbové rastliny, zhruba raz za 7-10 dní, podľa toho, ako rýchlo vyschnú. Oni začnú najskôr ožltať listy, niektoré aj uschnú, ale tých 85-90% prežije. Potom, keď už začnú rásť, je dobré ich zvrchu trochu zaštikávať, aby sa rozkonárovali a zosilneli, aby to neboli len vytiahnuté slabé chúďatká, ktoré sa pri prvom vetre zlomia.

tak zatial postupne odhnivaju :2no: asi nemaju dobre feng suej alebo jing a jang, alebo co...
Obrázok

Obrázok
maca p

pokročilý

Obrázky: 0
Založený: Pi 01.Jan. 2010 20:48

Odoslaťod SilvaK » St 24.Nov. 2010 12:53

Ach jaj. :crazy: :drop: A spievať si im neskúšala? :whist: O:

Neviem už poradiť. :no:
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod jana v. » Št 25.Nov. 2010 7:46

maca p píše:tak zatial postupne odhnivaju :2no: asi nemaju dobre feng suej alebo jing a jang, alebo co...

maca, a vies, ze aj tie moje zacinaju vyzerat, ze ich prezije mozno polovica? ... ja len aby si si nemyslela, ze si v tom sama. a este aj suseda tiez spominala, ze ona odklada do pivnice cele kvetinace, lebo jej jesenne odrezky malokedy prezili :-).
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod jerguska » So 27.Nov. 2010 23:49

Elinka píše:Tento rok by som chcela skusit prezimovat par muskatov (tych beznych kruzkovanych, nie popinavych).
Mate s tym nejake skusenosti? V ramci pivnice, garaze a zimnej zahrady by sa u nas nasli rozne svetelne a teplotne podmienky, no neviem, pre co sa rozhodnut :roll: .

Nie nič jednoduchšie ako prezimovať tie "obyčajne" (ja im tak hovorím :) ) muškáty.
Na jesen ich pozrezujem - ostrihám a celé tak ako su aj s kvetináčom premiestnim dnu.Svokra ma suchu pivnicu a tmavu pivnicu,prezimuju v pohode,ja nechavam na verande pri okne kde je zase svetlo celý den a tiez prezimuju v pohode.Zalievat zacinam az vo februari.
Minule som si vsimla,ze v bytovkách ich maju na chodbe pred dverami ,na schodoch,na medziposchodí,ak sa to nevytápa ,je to dobre miesto.Spekulujem ,že zanesiem bratovi :) ,žije v panelaku a mne predsa len tie muskaty tu verando-chodbu špatia.

A presádzať začínam až na jar,tie staré už zdrevnatené muskatý vyhadzujem a vysadzam len mladé odrezky.
...
jerguska

.

začiatočník

Založený: So 12.Jún. 2010 14:36

Odoslaťod jana v. » Ne 16.Jan. 2011 14:32

takze z odrezkov mi z dvoch plnych hrantikov zostali 4 zakorenene. a 2 korene, zostrihane asi na 15 cm, co som mala na okne v pivnici. z toho neviem, ci budu nejake nove odrezky. tak som vcera vysiala semiacka :-), aspon zase raz mali deti zazitok a mame co pozorovat...
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod SilvaK » Po 17.Jan. 2011 8:51

Janka, neviem, čím to je. :no: Ja som zo štyroch hrantíkov nasadených vyhodila ako nezakorenené a uschnuté zatiaľ asi 8 koreňov.
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod SilvaK » Pi 11.Feb. 2011 11:23

Len chcem spomenúť, že už sa môžu rezky začať prihnojovať. Najlepšie hnojivom, ktoré podporuje rast listov, nie zatiaľ kvetov. Používam Kristalon Start do konca marca, potom začínam prihnojovať muškátovým hnojivom.
Teda, ak Vám niečo prezimovalo.
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod katinka » Ne 16.Okt. 2011 8:18

ahojte, uz ste davali muskaty dnu? ci este je cas, ked su len prizemne mrazy a muskaty su na okne, teda vyssie?
ja mam len nizkoenergeticky dom, v ktorom je teplo vsade. nemame pivnicu ani verandu ani zimnu zahradu.
Obrázok používateľa
katinka
expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 19:49

Odoslaťod gemini » Ne 16.Okt. 2011 20:44

ja som uz dala muskaty dnu vcera, v noci mrzlo, takze som to stihla. poorezavala som ich na polovicu a dala do okien a do pivnice. planujem ich obcas prihmojit krystalonom jesen.
Obrázok
Obrázok používateľa
gemini

expert

Mood: Angry
Založený: Ut 28.Mar. 2006 20:31

Odoslaťod mamina » Ne 16.Okt. 2011 21:36

Ja som si až teraz našla túto tému :lol: prvýkrát chcem aj ja prezimovať ťahavé muškáty. Dala som ich dnu, poriadne ostrihala, pooberala škaredé listy, poliala. Plánujem to zalievať cca 1x za dva týždne - uvidím. A šupla som ich do hosťovskej izby, ktorú nevykurujeme - iba na Vianoce, ked ku nám prídu naši
Obrázok
Obrázok
Obrázok
mamina

expert

Mood: Happy
Založený: Št 20.Okt. 2005 20:47

Odoslaťod jana v. » Po 17.Okt. 2011 7:03

muskatov vela, ziadna studena izba, okna navyse vsetky zapratane kvietkami (muz vzdy zahlasi, ze sme mohli kopu penazi usetrit, keby sme dali len sklopne okna, ze aj tak ich nemozeme, ked chceme otvorit, lebo najskor 3 minuty skladas kvety :lol: :lol:), pivnica tmava, takze zase len odrezky do jedneho velkeho hrantika na obyvackove okno - tam nemam nic, to mam vyclenene prave na muskaty :-). zatial som nechala niektore na oknach, ale dost som ich prelozila ku vchodu do pivnice - to je mierne v zemi a kryte, takze slaby mrazik sa tam nedostane. a mozno zajtra uz napicham odrezky, ak stihnem.
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Odoslaťod esme » Po 17.Okt. 2011 8:45

moja maminka ich testovala :D na rozličných miestach a tmavá pivnica v rodinnom dome na prízemí (čiže nie nejaká extra chladná ) im vyhovovala. v pohode vzišli, vôbec sme ich ani nezalievali a odvtedy ich uskladňujeme tam. ja teraz bývam v paneláku a keďže mi ešte stále kvitnú, nechávam ich na odkrytej južnej lodžii aj keď sú u nás už mrazíky. potom ich šupnem zrezané v hrantíku do pivnice a budem ich zalievať možno tak raz za mesiac. vo februári ich dám najprv na severné okno a v marci na južné, potom podľa potreby znovu zrežem, alebo sa uvidí, čo budú potrebovať.
Obrázok
Obrázok
esme

Založený: St 27.Apr. 2011 15:07

Odoslaťod gemini » St 19.Okt. 2011 20:03

dala som dnu muskaty este pred mrazmi a zacali zltnut listy. nevite preco? :-??
Obrázok
Obrázok používateľa
gemini

expert

Mood: Angry
Založený: Ut 28.Mar. 2006 20:31

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Záhrada a izbové kvety

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.