deti a hudobný nástroj

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Ludkaaa »

hrajú niektoré vaše deti na hud. nástroje? čo to všetko obnáša? zaujíma ma hlavne hra na flautu, koľko stojí taká flauta? a ako prebiehajú hodiny? bude tretiačka a noty sa ešte neučili, tak rátam s tým, že možno 1/2 roka sa budú učiť iba noty hrať možno ani nezačnú, možno ju to prestane baviť hned na začiatku,
ešte nie je na 100% rozhodnutá ale rozmýšla o tom už druhý rok, , len si nevie vybrať že aký, neviem ani ako dlho ju to bude baviť tak nechcem do toho veľa investovať, má už vybratý 1 športový krúžok na ktorý chodí druhý rok a nechcem toľko investovať aj do hud. nástroja, a neviem či ju to bude baviť, klavír-finančne náročný a zaberie veľa miesta, husle-to ju veľmi neláka a to sa mi zdá asi najťažšie, potom je tam gitara, to ju tiež veľmi neláka a flauta, zatiaľ sa rozhodla pre tú, tak chcem vedieť aspoň čo to obnáša ak s tým máte skúsenosti
Ludkaaa
pokročilý
 
Príspevky: 827

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod corky »

ahoj, moja dcerka chodí na spev od 1. triedy na ZŠ a tento rok (bola druháčka) sme ju dali aj na gitaru
najlepšie podla mna je zájsť na miestnu ZUŠ (sice neviem, či už nie je neskoro, u nas sa prihlasovalo do ZUŠ v prvý júnový týžden), alebo prípadne do CVČ, aj tam bývaju takéto krúžky.
Mne sa osobne páči viac v tej ZUŠ, že tam to je také "vážnejšie, ma aj vysvedčenie, keby s tým neskor chcela niečo robiť. V CVČ je to take volnejšie - ako krúžok.

My sme dcerke kupili vlastnú gitaru (cena s taškou 3000 korun, ale flauta je isto lacnejšia), poradili sme sa v hudobninách. A hraju normálne od začiatku! Žiadne, že pol roka sa bude učiť len noty... noty sa naučí "za pochodu", teda začali uplne jednoduchým brnkaním na 1 strune, učitelka ju to vlastne vždy naučí na hodine a doma si to len cvičí, opakuje, zlepšuje a postupne sa aj učí, ktorá nota je na ktorej struje, aj ked to nevie ešte presne pomenovať. Noty sa učia aj na teorii (hudobnej náuke), ale nie tak naprísno, ako ked som ja chodila do hudobnej pred véééla rokmi.

Do ZUŠ chodí 2 dni v týždni - 1 den ma hudobnu nauku a potom spev (spolu 2 vyučovacie hodiny) a 2. den ma gitaru. Ešte jej o 2 roky pribudne klavír (v rámci spevu je to povinný nástroj) ... ale ide jej to, chvália ju, chodí po koncertoch ... tak sa tešíme z toho, robí nám radosť.
A radšej počúvame ( niekedy aj falošné :lol: ) brnkanie na gitare a vyspevovanie, ako by mala sedieť za PC.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod čika: »

mna by zaujimalo, je tu mamicka/otecko, ktori ucili sami dieta hrat na hud. nastroj? ako ste priblizne postupovali?normalne navazno, s notami a tak?
čika:

nikdy nebude konec

expert
 
Príspevky: 5347
Obrázky: 0

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Mimka1 »

Moj synátor končí tento rok prvu treidu na ZUŠke, teda res. prípravku. Pol roka mali len teoriu, hravou formou sa učili 2xtýždenne noty a od pol roka mali aj nastroj. Na polroka si vybrali že aký kto chce. Moj chodí na klavír a je nadšený, učitelka mu dáva aj hodiny navyše, lebo ho od klavira nevie odtrhnuť. Prímačky boli v maji, ale viem že ešte chodia individuálne niektoré maminy sa hlasiť.
Mimka1

a ideme na vec...

expert
 
Príspevky: 4566
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Jaruška »

Ja som si odjakživa myslela, že je dobré dať dieťa na flautu, kvôli dýchacím cestám a tak. Aj sme jednu dostali, takže nástroj sme mali. Inak som videla, že stojí už od 30 EURo. Zapísali sme dcéru už ako maličkú do jednej skúkromnej školy, do prípravky, do takého programu pre deti, kde sa mali oboznamovať s hudbou. Chodila tam od 5 rokov, bolo to fajn, všetky nástroje požičali na hodine. Tam sa aj naučila v praxi používať prvé písmenká - na notách. Iba si ich pomenovali.

Potom ale sa to v tej škole začalo čoraz viac schyľovať ku keyboardu. Dcérku to bavilo a tak sme jeden kúpili na Vianoce. Máme ho už viac ako 2 roky. Po 2 rokoch sme prestúpili na normálnu ZUŠ, práve sme ukončili 1. ročník, keyboard. Bolo to super, v ZUŠ mala super učiteľky, aj na teórii aj na praktickom vyučovaní a na prakt. vyučovaní bola sama, čo je dobré. Urobila pokroky, hlavne sa do toho vniesol systém a na ZUŠ dcére opravili aj niektoré chyby v prstoklade a vôbec, celkovo ju veľmi dobre viedli. Dostala aj vysvedčenie, čo ju potešilo. Sme tu veľmi spokojní. Dcérku to baví, doma si aj sama sadne a všeličo si pohrá. Z nás ani jeden nevie hrať na nijakom hudobnom nástroji. Preto ju možno aj tak nevieme viesť, len si vypočujeme, čo nám zahrá, a ona hrá len tak pre radosť. Úplne úžasné bolo, ako nám zahrala pod vianočným stromčekom. Zatiaľ vie jednoduché skladbičky, ale aj to je fajn.Ju to teda drží už 3 roky.

Myslím, že hranie na akomkoľvek hudobno nástroji má veľa pozitív. Láska k hudbe, deti si cvičia pamäť, naučia sa , že keď sa niečo pokazí, treba sa pozbierať, sústrediť a ísť ďalej (na koncertoch), vystupovať pred inými ľuďmi. Pre celkom malé deti je možno dobrá aj prípravka, kde ich jej aj viac, ale pre školákov sa mi jednoznačne viac páči ZUŠ, výučba je kvalitná a individuálna. Cenovo je to veľmi výhodné, okolo 20 Euro na polroka za výučbu.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert
 
Príspevky: 2351
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Dot »

Zienky, celkom ste ma potesili, ze sa ta vyuka uz uvolnila. Ja mam dva cykly klavira...a v dospelosti som skonstatovala, ze keby som tolko casu, co klaviru, radsej venovala jazykom, tak viem minimalne o dva jazyky viac a ma to vacsi vyznam.
Vtedy za sociku to bol dost dril, kazdy den povinnost cvicit minimalne 45 min...hudobna teoria nuda odtrhnuta od praxe, takze si z toho pamatam akurat noty a nic viac...ziadne hladanie suvislosti, ucenie, ako si vytvarat akordy k melodii (co sa mi zda najdolezitejsie - vediet si zahrat cokolvek, na co mam chut). Lasku k hudbe vo mne vypestovali skor rodicia, ktori mi pustali zaujimave veci a k tomuu rozpravali rozpravky, ako ZUSka.

Aj preto som skor za ucenie hrou a len u deti, ktore to zjavne velmi bavi a maju velky talent, tak hranie kazdy den...
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert
 
Príspevky: 9889

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Jaruška »

Neviem, ako to bolo predtým, ale verím, že to bol asi väčší dril...

U nás 45 minút drilu denne nehrozí :roll: A očividne to ani netreba.Ale je pravda, že večer, keď treba ísť spať, nemôžeme dcéru od keyboardu odtrhnúť aj polhodinu :) Mne sa už teraz páči keyboard a gitara. O keyborde mnohí hovoria, že je to taký umelý nástroj. Nesúhlasila by som s tým, lebo mnohé dobré keyboardy majú funkciu ako na klavíri (chýba tam teda dole ten pedál, to je jasné, ale inak je zvuk podobný ako na klavíri, každopádne veľmi pekný) a druhá vec, je tam toľko rozličných zvukov a hudobných doprovodov, že sa tam dieťa naozaj môže "umelecky vybúriť". Naša dcéra spoznala tie funkcie skôr, ako my, a teraz tam vytvára naozaj originálne veci. Zo ZUŠ dostávajú vždy úlohu nacvičiť si aktuálne preberané skladby a opakovať staršie - nie je toho zasa tak veľa.

Môj otec má už vyše päťdesiat a vždy túžil po nejakom hudobnom nástroji. Veľmi sa mu zapáčil dcérkin keyboard, tak sme sa mu teraz na Vianoce zložili na podobný. Je celý nadšený, každý deň si chvíľu zahrá (chúďa moja mama :wink: ) Ale ten hudobný nástroj má úžasnú relaxačnú moc - človek sa po práci uvoľní. Na môjho otca to vplýva ako terapia. Aj jeden môj kolega si nedávno kúpil keyboard a chce sa zbaviť klavíru - tiež si vraj občas doma zahrá a je to fajn.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert
 
Príspevky: 2351
Mood: Happy

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod Pepaš »

Môj syn chodil súkromne pol roka na klavír 2x týždenne. Prvé dva týždne mal len teóriu, potom začali jednoduché pesničky jednou rukou, po troch mesiacoch vedel dvoma rukami zahrať pesničky a po pol roku zahral Mozartovu skladbu :shock: Ale nakoľko sme platili veľmi veľa, tak tento rok som ho prehlásila na ZUŠ. Tak som zvedavá, ako bude napredovať .... A čo sa týka trénovania - hral denne asi 15 min.
Pepaš
začiatočník
 
Príspevky: 208

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástrojRe: deti a hudobný nástroj

Odoslaťod justina »

Dot píše:Zienky, celkom ste ma potesili, ze sa ta vyuka uz uvolnila. Ja mam dva cykly klavira...a v dospelosti som skonstatovala, ze keby som tolko casu, co klaviru, radsej venovala jazykom, tak viem minimalne o dva jazyky viac a ma to vacsi vyznam.
Vtedy za sociku to bol dost dril, kazdy den povinnost cvicit minimalne 45 min...hudobna teoria nuda odtrhnuta od praxe, takze si z toho pamatam akurat noty a nic viac...ziadne hladanie suvislosti, ucenie, ako si vytvarat akordy k melodii (co sa mi zda najdolezitejsie - vediet si zahrat cokolvek, na co mam chut). Lasku k hudbe vo mne vypestovali skor rodicia, ktori mi pustali zaujimave veci a k tomuu rozpravali rozpravky, ako ZUSka.

Aj preto som skor za ucenie hrou a len u deti, ktore to zjavne velmi bavi a maju velky talent, tak hranie kazdy den...


No ja mam len 1. cyklus ukonceny (klavir), ale presne ako vravis, Danka. Nastroj este celkom ok (cvicit 3x tyzdenne 20 minut, viac ani nasilim), ale teoria neskutocna buzeracia, presne ako v skole, biflovanie, znamky, pisomky... preto som aj povedala, ze moje deti takto trapit nenecham.
Ale Mino strasne chce chodit na klavir, tak sme ho prihlasili, od septembra zacne. Som veeelmi rada, ze to uz nie je take "skolske" :) Ale znamkovane je to doteraz, co nepochopim :evil: to proste cloveka odradza, nie motivuje.
justina
expert
 
Príspevky: 3659

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: deti a hudobný nástrojRe: deti a hudobný nástrojRe: deti

Odoslaťod Dot »

justina píše:
Dot píše:Zienky, celkom ste ma potesili, ze sa ta vyuka uz uvolnila. Ja mam dva cykly klavira...a v dospelosti som skonstatovala, ze keby som tolko casu, co klaviru, radsej venovala jazykom, tak viem minimalne o dva jazyky viac a ma to vacsi vyznam.
Vtedy za sociku to bol dost dril, kazdy den povinnost cvicit minimalne 45 min...hudobna teoria nuda odtrhnuta od praxe, takze si z toho pamatam akurat noty a nic viac...ziadne hladanie suvislosti, ucenie, ako si vytvarat akordy k melodii (co sa mi zda najdolezitejsie - vediet si zahrat cokolvek, na co mam chut). Lasku k hudbe vo mne vypestovali skor rodicia, ktori mi pustali zaujimave veci a k tomuu rozpravali rozpravky, ako ZUSka.

Aj preto som skor za ucenie hrou a len u deti, ktore to zjavne velmi bavi a maju velky talent, tak hranie kazdy den...


No ja mam len 1. cyklus ukonceny (klavir), ale presne ako vravis, Danka. Nastroj este celkom ok (cvicit 3x tyzdenne 20 minut, viac ani nasilim), ale teoria neskutocna buzeracia, presne ako v skole, biflovanie, znamky, pisomky... preto som aj povedala, ze moje deti takto trapit nenecham.
Ale Mino strasne chce chodit na klavir, tak sme ho prihlasili, od septembra zacne. Som veeelmi rada, ze to uz nie je take "skolske" :) Ale znamkovane je to doteraz, co nepochopim :evil: to proste cloveka odradza, nie motivuje.


NO, ved to. A znamkuju vsetky ZUSky? Mne sa zda, ze su dost velke rozdiely - asi aj podla toho, ci sa zameriavaju na vyuku talentov, aleto skor hudobne vzdelavanie beznej populacie.
Mna druhy cyklus bavil viac ako prvy, skvela ucitelka, ktora ma nenutila hrat na koncertoch, ponechala na mne vyber skladieb a pomahala mi pri "improvizaciach" (spolu sme spracovavali popularne melodie). A hlavne ziadna teoria :-)
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert
 
Príspevky: 9889

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron