Ako pestovat muskaty alebo balkonove kvetiny.

Nové "ostatné", teda "čokoľvekové" je znova na svete:)
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Ako pestovat muskaty alebo balkonove kvetiny.

Odoslaťod Trencanka » Ne 05.Apr. 2009 8:16

Uz som parkrat mala muskaty ale nedopadlo to dobre. Vykapali. Tento rok by som chcela mat krasne tahave muskaty na balkone, Ako na to? Kde kupujete sadenice? Mam moznost doniest z Rakuska. Tam maju vzdy take krasne na domoch :lol: Mam slnecny balkon, prakticky slnko od rana do 17-18.hodiny. Co este okrem muskatov na takeho slnecne balkony?
Dakujem za rady.
Trencanka
expert

Založený: Ne 17.Sep. 2006 14:08

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Ako pestovat muskaty alebo balkonove kvetiny.

Odoslaťod mirus26 » Ne 05.Apr. 2009 10:33

ahoj, ja som kupovala v hornbachu, ale to mas v podstate jedno. minuly rok som mala z tesca a boli rovnako pekne.
davam im do kochlikov substrat na muskaty, potom po takych 6tt ich treba zacat hnojit, ja som splechla by oko trochu tekuteho hnojiva skoro do kazdej zalievky. zalievat kazdy den a odstranovat uvadnute kvety. to je vsetko.
este mozes skusit na balkony petunie, surfinie. to je taka klasika.
vela stastia pri pestovani :wink:
[url=http://www.TickerFactory.com/]
Obrázok
[/url]
mirus26
začiatočník

Založený: St 21.Jún. 2006 13:55

Odoslaťod tereza » Ne 05.Apr. 2009 10:35

Tiez by som privitala radu v tomto smere :lol:

Ja mam zial skusenost ze na balkone kde mi svieti slnko cely den sa tahavym muskatom nedari vobec :? Skor na mieste kde je polotien, cize slnko iba zrana. Slnecna strana nevadi len tym "obycajnym".

No a tie krasne, bohate co vidis urcite nie su jednorocne, vacsinou su take velke ked sa ich podari uchovat viac rokov, co je na cinziaku dost problem, prezimovat ich :x

Ked uz, tak by som kupovala v zahradnom centre, kde ti aj poradia ako sa o ne starat, pripadne uz maju aj vysadene a rozrastene v hrantikoch.

Ale ak ma niekto lepsiu skusenost s pestovanim, potesime sa kazdej rade
:wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
tereza

zivot je krasny :o))

expert

Založený: Po 24.Okt. 2005 6:07

Re: Ako pestovat muskaty alebo balkonove kvetiny.Re: Ako pes

Odoslaťod tereza » Ne 05.Apr. 2009 10:36

mirus26 píše:ahoj, ja som kupovala v hornbachu, ale to mas v podstate jedno. minuly rok som mala z tesca a boli rovnako pekne.

Mas tiez balkon na slnecnu stranu :?:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
tereza

expert

Odoslaťod mirus26 » Ne 05.Apr. 2009 10:41

ano, mam. mala som tahave fialove s jednoduchymi kvetmi, rok predtym cervene a pekne sa rozrastli. len ich treba hnojit a vela polievat.
[url=http://www.TickerFactory.com/]
Obrázok
[/url]
mirus26
začiatočník

Založený: St 21.Jún. 2006 13:55

Odoslaťod SilvaK » Po 06.Apr. 2009 7:21

Aj ja mám okná na slnečnej strane a takisto časť terasy, kde mi celý deň svieti slnko. Okrem ťahavých muškátov, obyčajných muškátov a garafií mi žiadne letničky ten úpal neprežili. Ťahavé muškáty sú najodolnejšie, lebo prežijú aj vynechanú zálievku na rozdiel od ostatných letničiek.

Ja si každý rok predpestujem nové, lebo nemám kde prezimovať všetky hrantíky. Vždy na jeseň, keď muškáty dávam preč z okien, poolamujem koncové pekné odrezky s troma radmi listov, tie nahusto nastrkám do troch-štyroch hrantíkov, ktoré sa mi zmestia zvnútra na okná do izieb. Zakorenia sa, priebežne im zaštipujem vrcholky, aby nerástli vysoko, od februára prihnojujem Kristalonom Start a v apríli vysádzam do hrantíkov. A sú krásne (pokiaľ mi ich nezbičujú krúpy ako minulý rok, ostal doslova nasekaný šalát).

Skúšala som už všetko možné - surfínie, bacopu, bidensy.... ani jedno neprežilo, ak som nepoliala dvakrát denne. A to sa niekedy jednoducho nedá.
Moje lásky 1994, 1996, 1998
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Založený: Pi 04.Aug. 2006 7:12

Odoslaťod akvi » Po 06.Apr. 2009 7:51

Tiez som kedysi mala na oknach tahave muskaty, ale kedze sme vela cestovali a nemal ich kto kazdy den poliat, tak vzdy vyzerali take ubohe a riedke.. :oops: :lol: Teraz ich pestuje moja mama a ma ich ozaj pekne, huste, plne kvetov. Pozerala som raz jednu relaciu a tam hovorili, ze ludia robia chybu pri pestovani, ze si tie muskaty nasadia riedko - 4-5 korienkov do toho dlheho hrantika je malo. Mama dava 8-10. A potom je dolezite ich hnojit. bez hnojenia nemas sancu, aby boli take krasne, ako na obrazkoch. V telke dokonca hovorili, ze davkovanie hnojiva treba prekrocit. To uz neviem, ci je pravda, aby ti ich to hnojivo zase neznicilo. A treba kupovat take to specialne na muskaty, co podporuje kvitnutie..
akvi

.

expert

Mood: Happy
Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Odoslaťod adyky » Po 06.Apr. 2009 8:34

Sadim do samozavlazovacich kvetinacov, staci polievat kazdy 2-3 den, prvych 6 tyzdnov hnojim Kristalonom Start a potom po cely zbytok vegetacneho obdobia Kristalonom Plod & Kvet. Su ukazkove.
Obrázok používateľa
adyky

vydrzat!

expert

Založený: St 24.Máj. 2006 10:43

Odoslaťod tereza » Po 06.Apr. 2009 8:34

akvi píše:Tiez som kedysi mala na oknach tahave muskaty, ale kedze sme vela cestovali a nemal ich kto kazdy den poliat, tak vzdy vyzerali take ubohe a riedke.. :oops: :lol:

Aj moje tak vyzerali :? pritom som ich polievala kazdy den...zltli a krutili sa im listy, podla mna jednoznacne od silneho slnka co na ne pali cele poobedie :roll: Obycajne muskaty to nerobili.

Silvi polievas ich 2x denne? Davas hnojivo do kazdej zalievky :?:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
tereza

expert

Odoslaťod SilvaK » Po 06.Apr. 2009 9:42

Nie, len raz za cca 2 dni. Len celkom v najväčších horúčavách som polievala každý deň. Muškátom to stačí a hnojivo pridávam raz za týždeň. Aj na hnojive je napísané, že treba myslieť a konať ekologicky. Čiže ani prebytok hnojiva nie je dobrý. :wink:
Mne sa samozavlažovacie hrantíky neosvedčili, keďže ich mám na oknách, kde mi na ne aj prší, voda mi v hrantíkoch niekedy stála, je problém prebytočnú vodu zo samozavlažovacieho vyliať, muškáty mi potom vyhnili. Skôr znesú sucho (sú to sukulenty) ako prebytočnú vodu. Prebytočná voda sa prejavuje aj na škvrnitosti listov, stačí keď viac prší.
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Odoslaťod SabinaR » Po 06.Apr. 2009 20:40

Ja posledné roky kupujem sadenice ťahavých muškátov v Baumaxe, aj teraz v sobotu som kúpila za dobrú cenu :D ako sa už spomínalo v príspevkoch dávam ich dosť husto do hrantíka, vtedy sú bohaté. Mám ich na slnečnú stranu, kde pečie slnko od obeda a krásne kvitnú. hnojím ich aj 2 - 3 krát do týždňa ale menej ako je predpísaná dávka. Čo mi ale nikdy nevyšlo je ich prezimovanie :cry: Inak minulý rok sa mi veľmi vydarili petúnie, veľmi rada mám lobelku, tá kvitne až do neskorej jesene, tieto si už ale pestujem sama zo semena. Bohužiaľ sa mi nedarí s levadulou, ktorú zbožňujem, vždy mi vyhynie, neviem či ju nepolievam veľa....
Obrázok používateľa
SabinaR
začiatočník

Založený: St 21.Jún. 2006 13:38

Odoslaťod SilvaK » Ut 07.Apr. 2009 7:36

Sabina, ak máš levanduľu v črepníku, ona sa dosť rozrastá a drevenie, takže je trochu problém ju peknú udržať. Ja ju mám na záhrade, ale tiež som ju vlani na jeseň po piatich rokoch vykopala a zasadila novú, už bola príliš drevená.
Prílohy
DSCN6460.JPG
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod SabinaR » Ut 07.Apr. 2009 7:56

Silvia,máš ju náááádhernú! :D Ja ju mám v črepníku, ale nebude to tým drevnatením, každý rok som kupovala novú, pretože počas leta len listy zvädli, zhnedli a celá odišla. Teraz už mám tiež kúpenú a prichystanú na presadenie.. :) To si musela vyhodiť celý ten pás alebo len časť a dosádzala si ? Pretože kým sa to takto nádherne rozrastie to tiež trvá určitý čas, nie?
Obrázok používateľa
SabinaR
začiatočník

Založený: St 21.Jún. 2006 13:38

Odoslaťod LubikaS » Ut 07.Apr. 2009 8:08

A čo by ste ešte poradili na slnečnú terasu okrem muškátov? My máme také kaskádové terasy a z úcty k susedom by som chcela niečo, čo im nebude spôsobovať taký neporiadok. Síce som sa snažila suché kvety odstraňovať čo najčastejšie, bordelu tak na našej terase ako aj susedových som sa nevyhla. :?
Obrázok

Obrázok
LubikaS
expert

Založený: Pi 04.Nov. 2005 21:34

Odoslaťod SilvaK » Ut 07.Apr. 2009 8:45

Sabina, vyhodila som celý pás a zasadila nové rastlinky. Prvú sezónu sú ešte také drobné a majú pár kvetov, ale už na ďalší rok sú krásne. Ono by bolo veľmi vidieť, keby sa skombinovali mladé so starými.

LubikaS, keď rozmýšľam, ktoré kvety nerobia bordel, tak z ťahavých plektant (ale nekvitne, je len ozdobný listom a vonia či smrdí ako tymian) a z kvitnúcich bacopa a sanvitalia, ale nenarastú veľmi dlhé, majú drobné kvietky a treba naozaj dávať pozor, aby nevyschli.
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod LubikaS » Ut 07.Apr. 2009 10:05

SilviaK, ťahavé vlastne ani nechcem - aj muškáty som mávala také tie klasiky. My máme terasu z obývačky a ide mi o to, aby sme tie kvetinky pekne videli - na ťahavé sa môžu pozerať akurát tak ľudia z vonku. Ide mi teda hlavne o to, aby to pekne kvitlo a nerobilo špinu po celej terase. Skúsim obzrieť tie, čo si mi poradila. Keďže som na MD, polievať môžem od rána do večera :lol: , tak hádam nevyschnú.
Obrázok

Obrázok
LubikaS
expert

Založený: Pi 04.Nov. 2005 21:34

Odoslaťod adyky » Ut 07.Apr. 2009 10:25

SilvaK, Tvoja levandula je nadherna. Aj ju strihas? Lebo ja som nestrihala, ale minulu jesen som ju podla nejakej dobrej rady radikalne zostrihala (asi na 15 cm) a neviem, ci to prezila. :?

Tiez rozmyslam, co dat tento rok na balkon. Z tahavych muskatov je strasne vela neporiadku a treba sa im vela venovat, pravidelne odstranovat odkvitnute kvety a suche listy. Tie moje viseli z balkona aj meter a olamovanie odkvitnutych kvietkov bolo niekedy az zivotu nebezpecne :wink:
Obrázok používateľa
adyky

vydrzat!

expert

Odoslaťod SilvaK » Ut 07.Apr. 2009 11:05

LubikaS - ak nechceš ťahavé, mojím favoritom sú garafie (aksamietnice), dá sa vybrať nižší druh s menšími kvietkami - sú žlté, oranžové, hnedé, tigrované. Ako dieťa som tie kvety neznášala, lebo sa nedali trhať do vázy, keďže smrdia. Ale na záhradke a aj na terase u mňa nemajú konkurenciu. Začnú kvitnúť už v máji a kvitnú nepretržite až kým nezmrznú. Nie je z nich bordel a suché kvietky sa ľahko odstraňujú.

Adyky - ja som ju strihala, ale názory sa rôznia. Časť článkov tvrdí, že sa má strihať len po drevené časti, časť článkov tvrdí radikálny zostrih. Bola som si obzrieť v Provensálsku, ako to tam funguje. Oni v podstate kosákom odrežú celú rastlinu až na nejakých 10cm. Nedovolia, aby zdrevnatela. Takže moju novú várku už budem zostrihávať nízko a od začiatku, aby tie drevené stonky boli čo najnižšie a rastliny zostali kompaktné. Teda aspoň to skúsim. O dva-tri roky Vám môžem napísať, či som bola úspešná. :wink:
Prílohy
DSCN6998.JPG
Tu je také jedno levanduľové pole
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod adyky » Ut 07.Apr. 2009 11:11

Hmmm, tak ja Ti mozem v lete napisat, ci tie moje radikalny zostrih na drevo prezili :)

Dumam, dumam, kde by som vysadila taky pas ako mas Ty :lol: Asi nie ku chodnicku, kedze su lele leto plne bzucaveho a bodaveho hmyzu, vsak?
Obrázok používateľa
adyky

vydrzat!

expert

Odoslaťod SilvaK » Ut 07.Apr. 2009 13:50

Používa sa na výsadby k chodníkom, ale keď si predstavím, koľko včiel v nej býva......... :roll: Asi nie.
Ešte sa dáva do susedstva s ružami, odpudzuje vraj vošky. Nemáš pás ruží, žeby si k tomu dala pás levandule? :wink:
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod adyky » Ut 07.Apr. 2009 20:41

Pod niektorymi ruzami ich mam, a funguje to. Koli vcelam som ich dala iba k tym ruziam, ktore nie su bezprostredne pri chodniku.
Obrázok používateľa
adyky

vydrzat!

expert

Odoslaťod Kalea » Ut 07.Apr. 2009 20:42

Ja mám veľmi dobré skúsenosti so samozavlažovacími hrantíkmi. Nebudem písať konkrétnu značku, aby to nebola reklama, ale mne v nich rastú krásne rastlinky a nemusím sa báť, že mi vyschnú alebo ich naopak prepolievam. Je však pravda, že by mali byť na mieste, kde do nich nenaprší, aby v prípade dažďivého počasia nestáli naplnené vodou. Tie, ktoré mám ja, majú zásobník tuším na 5 litrov vody, takže keď aj v lete odídem na nejaké 2 - 3 dni, rastlinkám sa nič nestane. Škoda, že ešte stále nemám dokončený balkón, nemám vhodné miesto na previslé rastlinky :roll: :roll: :roll: .
Obrázok používateľa
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Založený: Ne 02.Júl. 2006 15:33

Odoslaťod Trencanka » Ne 23.Aug. 2009 12:21

Vraciam sa k teme muskaty...
Hnojila som, zalievala, boli nadherne. Pocas 2 tyzdnovej dovolenky sa o ne akoze starala dcera :cry: , dost tu aj vtedy prsalo, tak ostali take ako osklabana hus :cry: Potom sa krasne vzchopili, starala som sa a teraz na ne asi sadla nejaka pliaga, zacali zltnut listy, potom uplne uschli tie listy...muskat zakrpatel, este kvitne, ale nove kvety uz nenasadzuje :( Neviem co je to...manzel hovori, ze plesen. Pomohol by nejaky postrek? Robite postrek muskatov?
Ja ich prezimovavat nebudem, len zeminu je mi luto vyhodit. Na buduci rok chcem dokupit trochu novej a pridat k tejto. Co myslite, da sa to?

Dnes som bola kupit velke kvetinace na balkony, idem sa dit nejake dreviny a skalnicky. Uz som kupila nieco v Baumaxe, som zvedava, co dopestujem. Chcem pekne balkony. Len by to chcelo nejaku inspiraciu.
Trencanka
expert

Založený: Ne 17.Sep. 2006 14:08

Odoslaťod jana v. » Po 24.Aug. 2009 23:35

trencanka, mozno to nebude plesen, ale jednoducho odhnili korene, ked boli pocas dovolenky prilis mokre. teda ak boli...
muskaty som raz striekala, ale to mali nejake musky.

mne sa ta zem z hrantikov zdala vzdy taka vypotrebovana a samy koren (na 60cm davam 5 muskatov, teraz mam len klasicke), takze ja to rovno vyhodim.

a samozavlazovacie mam 2, ale momentalne nepouzivam, lebo ked som mala aj taky, aj taky vedla seba, tak muskaty v samozavlazovacom boli nadherne, hrube, sytozelene mozno o tretinu vyssie ako v tom klasickom, ale v porovnani s nimi menej kvitli. a musela som ich zavesit na dolnu tyc zabradlia, aby som ich mala o co uviazat. a to tie muskaty z klasickeho hrantika neboli nejake zakrpatene, iba ich stonka bola viac akoby zdrevnatena, o nieco mensie a tmavsie listy a o kusocek mensie sukvetia, ale zase viac...
tento rok uz NEPRIBERIEM!!!
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jana v.
expert

Založený: Ne 23.Okt. 2005 20:25

Odoslaťod Rastislav001 » St 13.Apr. 2011 15:17

Ja kupujem muškáty ťahavé plný kvet v Polskú na trhu.Vždy boli prekrásne.Mali sme ich na balkone na severnej strane. Muškáty by nemali byť na priamom slnku,čoho dôkazom je že sme s nich dali aj susede a mala ich katastrfálne-dala ich na balkon z južnej strany. Minulý rok sme mali muškáty kupované na slovensku a poviem vám boli strašné. Po tejto skúsenosti som si povedal nikdy viac muškáty zo slovenská. Z Polska sú hneď ako ich kúpite mohutné a zakvitnuté.
Rastislav001

Založený: St 13.Apr. 2011 15:07

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Ostatné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.