pásový opar - je infekčný?

O detských chorobách, neduhoch a problémoch s ostatnými rodičmi.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: pásový opar - je infekčný?

Odoslaťod masa » So 31.Máj. 2008 14:53

Ako sa šíri pásový opar? Je infekčný takisto ako kiahne, t. j. aj vzduchom? Babka ho práve dostala a o týždeň cestujeme s deťmi na dovolenku. Rada by som si bola istá, či môžu dostať teraz kiahne z babkinho pásového oparu. Niektorí lekári tvrdia, že len naopak - majiteľ kiahní môže spôsobiť opar druhým, a niekde som čítala že aj opar môže spôsobiť kiahne. Ako to teda je?
Obrázok

Obrázok
masa
začiatočník

Založený: Št 03.Nov. 2005 22:48

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod jaja1 » So 31.Máj. 2008 17:09

Aj ja som citala, ze z pasoveho paru moze dieta, co este nemalo kiahne dostat kiahne( pred tyzdnom sme ich skoncili), ale ci je to naozaj tak... :?: Nemam odskusane. Ale aspon ta moze upokojit to, ze aj keby mal dostat kiahne, inkubacna doba je vacsinou tych 14 dni ( vacsinou viac, ale menej je skor vynimka), takze by ste tu dovolenku relativne stihli. Pripadne, teraz sa da aj na Slovensku ( docasne) kupit aj cisto vakcina proti kiahnam, moze sa ockovat aj v inkubacnej dobe, tak skus toto.
jaja1
začiatočník

Založený: Št 20.Okt. 2005 22:16

Odoslaťod michaela » So 31.Máj. 2008 19:19

Odskusane nemam ani ja, ale ked mala nasa babka pasovy opar, mali sme ist k nim prave na vikend, no pediatricka neodporucala, pokial by som vyslovene nechcela,aby mala dostala kiahne.takze pravdepodobne to tak bude :?
michaela
expert

Založený: So 22.Okt. 2005 14:42

Odoslaťod lula » Po 02.Jún. 2008 8:02

pasovy opar je rovnako infenkcny ako ovcie kiahne. ten, kto uz kiahne mal, ho moze dostat. kto kiahne nemal, moze dostat prave kiahne.
moj syn mal opar 2x a ani raz sa od neho nikto nenakazil. ale mal ho na kostrci a v plienke. tak mozno aj preto.
l & 02/05 & 01/08

Obrázok
Obrázok používateľa
lula
expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 20:58

Odoslaťod Mikina » Po 02.Jún. 2008 10:36

Lula,

ja som prekonala pásový opar pred pár rokmi, kolega mal ovčie kiahne a keďže ja som ich už mala dostala som pásový opar. Dr.mi vravel že najviac infekčné sú pluzgiere takže vtedy som vyslovene dáívala pozor aby som niekoho v rodine nenakazila. Môj muž ešte nikdy nemal ovčie kiahne a ani ich odo mňa vtedy nedostal.
Obrázok
Obrázok používateľa
Mikina
začiatočník

Založený: Pi 27.Jan. 2006 9:49

Odoslaťod masa » Po 02.Jún. 2008 20:32

Po prieskumoch medzi lekarmi mi to vychadza tak, ze pasovy opar je menej infekcny ako kiahne (nesiri sa kvapockovou cestou, teda vzduchom), infekcny je najma kontakt s pluzgierikmi, resp. s tekutinou v nich. Tak hadam sme to neschytali :D Babka to mala u nas este bez pluzgierikov a ma to velmi mierny priebeh (ziadne bolesti, ani velke pluzgiere).
Obrázok

Obrázok
masa
začiatočník

Odoslaťod DankaZA » Št 15.Apr. 2010 7:40

JA som svojim pasovym oparom nakazila svoje detvaky- moj opar bol taktiez mierny- bez vacsich bolesti, pluzgieriky som mala... decka jedno po druhom dostali kiahne :D tiez velmi miernu formu..
ObrázokObrázokObrázok
Danka& Filipko& Dominička
Obrázok používateľa
DankaZA
expert

Založený: Po 24.Okt. 2005 11:47

Odoslaťod Táňa » Št 15.Apr. 2010 8:24

Kámoškine deti dostali od svojho otca s pásovým oparom obe kiahne, staršia skôr, mladšia neskôr. Boli sme u nich ešte v inkubačnej dobe chytať kiahne pre mladšiu a nepodarilo sa. :D
Dve pubertiačky a bábo. :)
Obrázok používateľa
Táňa

expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 18:09

Odoslaťod masa » Št 15.Apr. 2010 11:37

Tak ako autorka tejto diskusie mozem potvrdit, ze pasovy opar aj v miernej forme moze byt infekcny. Starsia dcerka to schytala, mladsia sa nakazila az neskor od starsej. Dovcu sme si uzili aj s kiahnami :-) (nastastie bezproblemovy priebeh, spolu mozno 10 bodiek).
Obrázok

Obrázok
masa
začiatočník

Odoslaťod siskatan » Št 27.Máj. 2010 14:56

a ja mozem potvrdit tiez, ze som dostala kiahne tak, ze som sa nakazila od svojho manzela, ktory mal pasovy opar :blush:
Maťko a Stelka moje lásky :adore:
ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
siskatan
expert

Založený: So 22.Okt. 2005 18:23

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Detské choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.