ako adoptovat???

O tom, ako adoptovať dieťatko a o živote rodín s adoptovaným dieťatkom.
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: ako adoptovat???

Odoslaťod Danielkaa » St 13.Jún. 2007 20:03

Ahojte, mam 5 mes. syna a s manzelom sme sa dohodli ze budeme chciet este jedno vlastne dietatko a jedno by sme si chceli adoptovat. Povodne sme planovali 3 vlastne deti, ale rozmyslali sme nad tym kolko deticiek zije bez rodicov a my mame kopec lasky a sice si nemozeme extra vyskakovat ale mame panelakovy 3-izbak a manzel slusnu robotu...
Mozno si poviete ze co ta uz teraz rozmysla nad takymi vecami, este nevychovala ani jedno a uz planuje tretie.... Ale by ma zaujimalo co nas caka a ako dlho to vsetko trva, pravdepodobne by sme chceli babatko, aby sa co najlahsie zaclenilo do rodiny.
Priznam sa ze nemam celkom predstavu ako to vsetko funguje, viem o profesionalnom rodicovstve, pestunstve, ale najradsej by som bola aby bolo nase, aby sme sa netrapili, ze nam ho vezmu atd...
Dufam ze nezniem velmi naivne a viem ze toto nadsenie ma neopusti....byt matkou je ta najuzasnejsia vec na svete :D
Prosim ak viete poradit co a ako, budem velmi vdacna.
Danielkaa

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Hosť » Št 14.Jún. 2007 7:42

Navštívte Úrad práce, soc. vecí a rodiny, dostanete všetky potrebné informácie a tlačivá, potom sa rozhodnete, kde budete chcieť robiť psychologickú prípravu - môžete priamo u psychologa na svojom UPSVaR. Podľa toho, aké máte vzdelanie, to bude 26 alebo 40 hodín. Počas prípravy absolvujete rozhovory so psychológom, testy, návštevy sociálnych pracovníkov u vás doma, budú od vás vyžadovať potvrdenia o zdravotnom stave, bytových pomeroch, rodine, prijme a pod. Po absolvovaní prípravy vydá príslušný krajský úrad Rozhodnutie o zaradení vás do zoznamu žiadateľov a budete čakať až pre vás nájdu vhodné dieťatko. Vraj si ho môžete hľadať aj sami, ale to ja už neviem ako sa dá. Takto prebieha príprava aj na profesionálne rodičovstvo, pestúnstvo aj osvojenie. Nie je to až také hrozné, najmä ak máte doma vlastné dieťatko. Profi a pestúnstvo je však veľké riziko, Napriek všetkým pravidlám a zmluvám začnete dieťatko cítiť ako svoje a to, že o ňom rozhodujú iní vnímate ako ubližovanie jemu aj sebe. A ešte vás kde-kto, včetne úradov ohovorí, že to robíte za peniaze! Je to naozaj len pre veľmi silné povahy.Osvojenie je náročnejšie na financie, ale bezpečnejšie pre dušu. Veľa veľa veľa šťastia vám i dieťatku, ktorému raz dáte domov:-)
Hosť

Odoslaťod portos » Št 14.Jún. 2007 8:44

Radim precita si aj starsie clanky.Navstivit Usmev ako dar, alebo Navrat, oni vam poradia aj ktory urad navstivit. Po absolvovani pripravi zapisat sa do zoznamu cakatelov, pripadne cez usmev alebo navrat si vybrat dietatko.

Prajem vela stastia.
som Disgrafik.
portos

Je jedno či sa chctete zmeniť, vždy sa najde niekto kto Vam zakerne vykričí minulosť

expert

Založený: Št 07.Dec. 2006 11:01

Odoslaťod Tatiana z BA » Št 14.Jún. 2007 9:22

Ahoj, Danielkaa, vitam ta za vsetkych medzi nami :D A co takto zaclenit ho do rodiny uplne az tak, ze prve biologicke, druhe adoptovane a tretie znova bio? A aby prichadzali do rodiny presne v tom poradi, ako sa narodili... To je pre ne uplne najsuper. My to mame trochu naopak - adoptovane, bio a opat prijate. Tak je to pre tie decka uplne najnormalnejsie. Ten, co sme ho brali do "prestavky" medzi detmi sa nam akosi nevydaril. Ale on nebol babatko, ked sme ho brali, tak to ta ani nemusi zaujimat. S malymi (este sa sem da ratat aj skolka, ti uz vedia, ze chcu mamu!) je to najlepsie.
Števo 27, Milka 26, Julka 24, (Štewo 18, Juj 13, Joj 12), Macko 3,5, Kajka 5

ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
Tatiana z BA
pokročilý

Založený: So 22.Okt. 2005 8:56

Odoslaťod najJulinka » Št 14.Jún. 2007 10:15

Anonymous píše:Navštívte Úrad práce, soc. vecí a rodiny, dostanete všetky potrebné informácie a tlačivá, potom sa rozhodnete, kde budete chcieť robiť psychologickú prípravu - môžete priamo u psychologa na svojom UPSVaR. Podľa toho, aké máte vzdelanie, to bude 26 alebo 40 hodín. Počas prípravy absolvujete rozhovory so psychológom, testy, návštevy sociálnych pracovníkov u vás doma, budú od vás vyžadovať potvrdenia o zdravotnom stave, bytových pomeroch, rodine, prijme a pod. Po absolvovaní prípravy vydá príslušný krajský úrad Rozhodnutie o zaradení vás do zoznamu žiadateľov a budete čakať až pre vás nájdu vhodné dieťatko. Vraj si ho môžete hľadať aj sami, ale to ja už neviem ako sa dá. Takto prebieha príprava aj na profesionálne rodičovstvo, pestúnstvo aj osvojenie. Nie je to až také hrozné, najmä ak máte doma vlastné dieťatko. Profi a pestúnstvo je však veľké riziko, Napriek všetkým pravidlám a zmluvám začnete dieťatko cítiť ako svoje a to, že o ňom rozhodujú iní vnímate ako ubližovanie jemu aj sebe. A ešte vás kde-kto, včetne úradov ohovorí, že to robíte za peniaze! Je to naozaj len pre veľmi silné povahy.Osvojenie je náročnejšie na financie, ale bezpečnejšie pre dušu. Veľa veľa veľa šťastia vám i dieťatku, ktorému raz dáte domov:-)

:arrow: 26 hodín je na pestúnstvo a adopciu
:arrow: 40 hodín na profi, ak máte vysokoškolské vzdelanie a 60 hodín na profi, ak máte maturitu :wink:
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Založený: Ne 11.Jún. 2006 13:29

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 11:00

aj ja som zacala zistovat pomaly , ale pobavila ma ta info s hodinami .. - akoze niekto s VS titulom , ma vacsie predpoklady cize potrebuje kratsi cas ? :lol: co mu dala ta VS ohladom starostlivosti o dieta ? ap. - manzel ma financny titul (nie zo svk) .. a teraz co ? - tiez mame 1no dietatko svoje bio , a pritom ako vsetci nariekaju, ze domovy su preplnene mi to pride vsetko zbytocne komplikovane.

co sa tyka zdravotneho stavu - nevie niekto , co im vadi ? - nemame nic infekcne , len ja pre svoje dobro by som uz nemala mat babo (aspon to tak vyzera zatial)
janynka
pokročilý

Založený: Po 15.Jan. 2007 11:57

Odoslaťod Maira » Št 14.Jún. 2007 11:05

janynka, staci potvrdenie,ze ste zdravotne sposobili (ide o to, aby ste nemali nejake infekcne, chronicke, ci psychicke choroby, ktore by mohli ohrozit dieta a branit ti v rodicovstve). Aspon nam to tak bolo vysvetlene...
Maira
expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 21:02

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 11:10

vdaka .. pomaly to teda zacnem obiehat - a asi pouzijem potom system znamej = 4x denne volala na urad ci uz pre nu maju niekoho - ani by ste neverili ako rychlo dostala deti :lol: dnes uz maju 8 a 5 rockov.
janynka
pokročilý

Odoslaťod Cairka » Št 14.Jún. 2007 11:14

janynka píše:aj ja som zacala zistovat pomaly , ale pobavila ma ta info s hodinami .. - akoze niekto s VS titulom , ma vacsie predpoklady cize potrebuje kratsi cas ? :lol: co mu dala ta VS ohladom starostlivosti o dieta ? ap. - manzel ma financny titul (nie zo svk) .. a teraz co ? - tiez mame 1no dietatko svoje bio , a pritom ako vsetci nariekaju, ze domovy su preplnene mi to pride vsetko zbytocne komplikovane.

co sa tyka zdravotneho stavu - nevie niekto , co im vadi ? - nemame nic infekcne , len ja pre svoje dobro by som uz nemala mat babo (aspon to tak vyzera zatial)

Janynka, Tie hodiny sa týkajú len prípravy na profirodičovstvo, na pestúnstvo a adopciu je 26, ako aj najJulinka písala. Komplikované sa to môže zdať, komplikované to aj je teoreticky - mne sa to také strašné nezdalo, ako sa to prezentuje - a hlavne je to možno naoko komplikované preto, aby odradili tých, čo to nemyslia úplne vážne, ešte nie sú na 100% rozhodnutí. Ináč sa to dá zvládnuť za relatívne krátky čas.
Obrázok používateľa
Cairka
začiatočník

Mood: Cool
Založený: Pi 28.Júl. 2006 19:51

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 11:17

co je to relativne kratky cas ?
janynka
pokročilý

Odoslaťod Cairka » Št 14.Jún. 2007 11:30

janynka píše:co je to relativne kratky cas ?

Poznám ľudí, čo mali prípravu zvládnutú za 2 mesiace. Ja som robila 4, ale to preto, že som začla v máji a júl-ugust sú dovolenky, tak sa to natiahlo do septembra. A čím skôr skončíš prípravu, tým skôr máš šancu dostať dieťatko.
Obrázok používateľa
Cairka
začiatočník

Mood: Cool
Založený: Pi 28.Júl. 2006 19:51

Odoslaťod Tuleňka » Št 14.Jún. 2007 11:35

Janynka, financna VS by tvojmu drahemu neastacila. Ide samozrejme o VS pedagogickeho ,socialneho a ineho podobneho zamerania. Jedna sa totiz o zamestnanie- profesiu.
Jasne , ze rodicovstvo sa na VS nestuduje, ale mysli na to , ze profi rodiny su aj pre deti s roznymi socialny, zdravotnymi handikapmi a a ktore maju uz vselico za sebou.
Takze napr. znalost psychologie nie je na zahodenie.
Casto pocuvam rozne famy o tom , aka je priprava zlozita a navstevy soc. prac. ponizujuce.
Mozno to tak v minulosti bolo. Neviem , aky je nazor vas, co ste to v poslednej dobe absolvovali, ale podla mna je to blbost.
Mna sice velmi nebavili tie casti, kde sme sa bavili o rodinach , z ktorych pochadzame a pod.Ale ked uz islo o to oacakavane dieta, bola to dobra prilezitost na sebareflexiu ako aj moznost popytat sa na niektore veci, stzretnut sa s inyni zaujemcami.
Nam psycho trvala niekolko mesiacov, ale z toho dovodu, ze manzel chodil na caste sluzobky do zahranicia.
Tulenka a dve tuleniatka : Teri 6 r. a Bebe 3r..
Obrázok používateľa
Tuleňka
pokročilý

Založený: St 22.Mar. 2006 9:06

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 11:36

dakujem za odpoved .. tak asi zacneme az v septembri - to uz budeme aj prestahovani (=dobre body za vyriesenu otazku byvania :wink: ) - cez leto sme aj my rozlietani, takze by sa to tazko zosuladovalo. este raz vdaka.
janynka
pokročilý

Odoslaťod najJulinka » Št 14.Jún. 2007 12:22

Tuleňka píše:Janynka, financna VS by tvojmu drahemu neastacila. Ide samozrejme o VS pedagogickeho ,socialneho a ineho podobneho zamerania. Jedna sa totiz o zamestnanie- profesiu.
Jasne , ze rodicovstvo sa na VS nestuduje, ale mysli na to , ze profi rodiny su aj pre deti s roznymi socialny, zdravotnymi handikapmi a a ktore maju uz vselico za sebou.
Takze napr. znalost psychologie nie je na zahodenie.
Casto pocuvam rozne famy o tom , aka je priprava zlozita a navstevy soc. prac. ponizujuce.
Mozno to tak v minulosti bolo. Neviem , aky je nazor vas, co ste to v poslednej dobe absolvovali, ale podla mna je to blbost.
Mna sice velmi nebavili tie casti, kde sme sa bavili o rodinach , z ktorych pochadzame a pod.Ale ked uz islo o to oacakavane dieta, bola to dobra prilezitost na sebareflexiu ako aj moznost popytat sa na niektore veci, stzretnut sa s inyni zaujemcami.
Nam psycho trvala niekolko mesiacov, ale z toho dovodu, ze manzel chodil na caste sluzobky do zahranicia.

Nejde o profesiu, ale o VŠ :wink: Myslím, že ak je z profesie, tak už je pripravený, ale tam neviem presne ako to je. Ide len čisto o VŠ - akúkoľvek :wink: To som si istá...
Príprava je pohodička - taký pokec :wink: :lol: :lol: :lol:
Jedna mamina k nám prišla, že chce dieťa z decáku, nemala ešte šajn o formách ani nič a za 2 mesiace hneď po príprave mala domka bábo ako profi rodič :wink: Je to individuálne :wink:
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 13:53

asi sme sa nepochopili, resp. ja som nepochopila .. profi rodic ? to co ? .. to su ti co maju vela deti z domovu a beru za to aj peniazky ? to my nechceme. normalne by sme si adoptovali nejake dietatko .. preto som reagovala na tu VS. - tam to podla mna opodstatnenie nema. rodica nerobi rodicom titul.
janynka
pokročilý

Odoslaťod najJulinka » Št 14.Jún. 2007 13:56

janynka píše:asi sme sa nepochopili, resp. ja som nepochopila .. profi rodic ? to co ? .. to su ti co maju vela deti z domovu a beru za to aj peniazky ? to my nechceme. normalne by sme si adoptovali nejake dietatko .. preto som reagovala na tu VS. - tam to podla mna opodstatnenie nema. rodica nerobi rodicom titul.

Profi rodič si môže vziať 1-3 deti a je zamestnancom decáku.
Pri adopcii a pestúnstve vzdelanie nerozhoduje a ani nie je obmedzený počet detí :wink: (takže aj z učňovky, alebo ZŠ a kľudne aj 20 detí :lol: :lol: :lol: ).
Vy chceta adopciu, tak to máte po 26 hodín prípravy bez ohľadu na vzdelanie :wink:
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 14:10

uz ma osvietilo :wink:
ale zase nerobme extremy .. nam by tak 3-4 uuplne stacili ku stastiu .. 3 su dokonca praktickejsie - zmestia sa do normalneho auta :lol:
ale s tymi 26timi hodinami si ma potesila. som zvedava , ake prekvapenia nam to este nachysta.
janynka
pokročilý

Odoslaťod Tatiana z BA » Št 14.Jún. 2007 16:49

No tak na 3 musis mat sedacky take, aby sa ti tie tri zmestili do auta :lol: . Mne sa po vychovnej stranke zda praktickejsie mat parny pocet deti, lebo vzdy sa nejaka vacsina spikne proti mensine a musim to riesit... :roll: Najlepsie je podla mna dve tesne po roku (alebo dvojky), medzera a dalsie dve. Kazdy ma svojho partaka, s ktorym si rozumie a moze sa s nim hrat. Vacsia dvojica ma uz ine zaujmy pre vacsich...
Števo 27, Milka 26, Julka 24, (Štewo 18, Juj 13, Joj 12), Macko 3,5, Kajka 5

ObrázokObrázok
Obrázok používateľa
Tatiana z BA
pokročilý

Založený: So 22.Okt. 2005 8:56

Odoslaťod janynka » Št 14.Jún. 2007 17:24

ked nemas najmensie auto , tak sa tri schopne sedacky dozadu zmestia .. uz mame vyskusane.
a zase z psycho hladiska je vraj 3ka idealna .. uz netusim preco, musela by som sa svagrinky spytat, ta so mnou minule viedla siahodlhu debatu o tom.
janynka
pokročilý

Odoslaťod Zuzulka » Št 14.Jún. 2007 18:17

najJulinka píše:Nejde o profesiu, ale o VŠ :wink: Myslím, že ak je z profesie, tak už je pripravený, ale tam neviem presne ako to je. Ide len čisto o VŠ - akúkoľvek :wink: To som si istá...
Príprava je pohodička - taký pokec :wink: :lol: :lol: :lol:
Jedna mamina k nám prišla, že chce dieťa z decáku, nemala ešte šajn o formách ani nič a za 2 mesiace hneď po príprave mala domka bábo ako profi rodič :wink: Je to individuálne :wink:

NajJulinka, nič v zlom, ale z tvojich príspevkov vyzerá všetko tak strašne jednoduché... Určite nie som sama, pre ktorú to také jednoduché nebolo. Adopcia ako taká (nemyslím profirodičovstvo alebo pestúnstvo) vôbec nejde tak rýchlo ako píšeš skoro v každom druhom príspevku... Nám to trvalo rok a osem mesiacov a to sme všetky papiere a prípravy mali hotové v rekordne krátkom čase aj napriek dovolenkovému obdobiu.

Janynka - my sme volávali každé tri mesiace, nemyslím si, že štyri krát denne pomôže a asi ani teba to nebude baviť, volávať tak často... Ja som strašne netrpezlivá, ale nič netreba unáhliť. Možno si pomyslíš, že sa mi to teraz ľahko hovorí, ale mám to ešte čerstvo v pamäti, ver mi :)

A návštevy tetušiek zo sociálky sú super, vôbec nebazírujú na hlúpostiach, my sme sa cítili veľmi v pohode pri návšteve. Mne skôr robila problém gynekologička, že či mi je adopcia bližšia ako vlastné. Asi ju nahnevalo, že som odmietla umelé oplodnenie...
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Zuzulka
začiatočník

Založený: Ut 11.Júl. 2006 11:29

Odoslaťod najJulinka » Št 14.Jún. 2007 21:31

Jój tak poznám ľudí čo čakali 8 rokov (ale to bolo tak 10 rokov do zadu) a poznám aj jednu maminu čo 10 dní po skončení prípravy mala novorodenca z porodnice (no to sa ešte len narodil, ešte 18 dní si počkali kým sa vybavili papiere, takže spolu 1 mesiac čakania, ale to už boli v pôrodnici každé poobedie :lol: ) - toto bolo minulý rok (tak ako tá mamina už vyššie spomínaná - tá je tiež minuloročná :wink: )... Proste je veľa rôznych prípadov - väčšinou na biele bábo sa čaká rok. Tí čo to mali tak skoro brali polorómske a rómske by u nás mohlo byť asi rovnako skoro... Proste záleží na okolnostiach... Lebo ak si podáte žiadosť, tak môžete byť napr. jediní ktorí chcete aj rómske ale môže v tom čase aj na rómske byť dlhší poradovník :wink: Tam je toooooľko faktorov... Fakt niektorí ani nevedeli, že chcú bábo a majú ho o chvíľu domka :lol: (to je vo väčšine ak už jedno prijaté dieťa doma majú, napr. sa ozvú z úradu, že majú súrodenca, alebo idú ešte pre niečo na úrad alebo do decáku a tam sa dozvú o nejakom dieťati, ktoré im padne do oka)...
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Odoslaťod janynka » Pi 15.Jún. 2007 7:12

ono ta kamoska co volala 4x denne mala prveho takym stylom , ze prisla na socialny (ci aky urad) - mala echo - a len zahlasila : ten maly v nemocnici je moj. (akurat bolo opustene babo v porodnici - 3 dnove) - nejakym zazrakom .. ked mal 2,5 roka .. zacala 4x denne volavat zase a do mesiaca mali aj druheho drobca. je to nejake roky dozadu , ale nemam preco jej neverit. - jednoducho tetusky uz od nej chceli mat asi pokoj - kedze pasivne nesedela a necakala. (samozrejme mozno jej k tomu pomohli aj nejake kontakty, neviem.)
janynka
pokročilý

Odoslaťod janynka » Pi 15.Jún. 2007 7:16

romske , biele , poloromske .. to jak o tatrankach keby sme sa bavili :wink:
ani mi to neprislo , poloromske uuplne v pohode a ak mi padne do ocka , aj romske vezmeme .. manzela si aj tak stale mylia s turkom , takze nam je to dost jedno. .. asi by ani nikomu neprislo, ze nie je bio.
ved sme nie na trhu : jedno biele, modre oci , atd . .. to sa aj takto vybera ?
janynka
pokročilý

Odoslaťod Lesana » Pi 15.Jún. 2007 7:31

tak, tak, da, da

:lol: :lol: :lol:

Plne suhlasim, aj ked podla toho, co som videla, su poloromske krajsne, miesanci su vseobecne pekni ludia, ale o to tu nejde. Najkrajsie je to, ktore mate doma
Obrázok používateľa
Lesana
začiatočník

Založený: Po 20.Feb. 2006 22:58

Odoslaťod najJulinka » Pi 15.Jún. 2007 8:36

No čo som písala o tom polorómskom, tak akoby ockovi z oka vypadol - modré oči, kučeravé blond vlasy :lol: :lol: :lol: Predsa len rómovia či cigáni sú biela rasa, takže moc veľké rozdiely nie sú :wink: Len u nás sú predsudky veľké :cry: :cry: :cry: Tí ľudia ale nevedeli, že poloróm vyzerá takto - proste ho vzali a toto im vyrástlo za ten rok :lol: :lol: :lol:
Obrázok
Obrázok

"...děti pro radost a radost pro děti..."

Obrázok
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Adopcia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.