Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Kupujeme, meníme, rekonštruujeme, búrame, dostavujeme...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod corky »

samozrejme že je ... okolo domu je robota prakticky stále, nie je to tak, že dostaviaš dom a máš trebárs 5 rokov pokoj. Už len o pozemok sa treba pravidelne starať, nech už je akokoľvek malý - v lete rastie tráva, v zime treba odpratávať sneh a ak je potrebná nejaká oprava, je na to vlastník domu vždy sám. Pokiaľ si neviete urobiť drobné opravy sami a museli by ste vždy na všetko volať firmu, asi by to bývanie vyšlo dosť draho. Nie ako v byte, kde vyjde služba trebárs raz do mesiaca, na opravy sa skladajú všetci.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod Kirkuša »

Namaka sa clovek urcite znatelne viac, ja som si napr. prve roky doslova zvykala, ale teraz mi to uz ani neprijde a naspat do bytu by som sa uz nevratila. Financne prve roky sme mali paradoxne ozaj bezudrzbove, temer vyhradne, obcas sa nieco vyskytne, je tam ten aspekt ze ked nieco vacsie je na to clovek sam (aj ked nas aj v panelaku stale niekto vytapal a pod. a vymoct skody to boli vecne dotahovacky a hadky s neuspokojivym vysledkom a spolocne priestory sa opotrebovavali rychlejsie ked je v bytovke par individui co to ma na haku lebo ved to nie je ich), ale v domceku sa zase hodne setri (napr. kurenie, alebo my napr. nie sme pripojeni na kanalizaciu, mame eko cisticku z ktorej voda sa da pouzit opat na polievanie ci splachovanie atd...)
Tak ako vsetko v zivote je niecim vykupene, tak urcite aj okolo odmceka je viac roboty nez okolo bytu, ani moj muz nebol zrucny, obaja sme panelakove deti, ale ako naucila nouze Dalibora housti, tak aj my sme sa obaja v mnohych veciach vytrenovali (proces stale bezi) a som za to rada.
A ta vyhoda pre deti co sa tyka vlastneho miestecka, aj malej zahradky, je obrovska, konecne deti mozu kricat a dupat a spievat do noci a nikoho nerusia, nase teraz cez prazdniny stanuju na zahrade, dazdik tuka na stan tazka romantika pre ne, citaju si tam vecer s baterkami... opekacky kadzu chvilu, hraju badminton, strielaju z luku, robia x cinnosti tak ze len bose vyjdu na dvor. A aj ked finacne sa nerentuje pestovat v malom, ide skor o ten psychologicky aspekt ze odtrhnut si vlastne paradajky, jahody, ribezle, ceresne, bylinky rozne, od medovky po kopor...
Skratka ono je to vzdy nieco za nieco, kazda romantika je vykupena. V zime sneh je kapitola sama o sebe, ine je urcite mat domcek na Kysuciach :lol: , tu pri BA je to posilka zdarma kde cca prvu polku kym ich to bavi radi pomahaju aj deti, minulu zimu co bola prakticky bez snehu sme dokonca cakali marne na nejaku vacsiu namahu.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert
 
Príspevky: 5099

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod puntak »

Ať je domek velký jak chce, vždycky bude údržba náročnější než byt:)
puntak
 
Príspevky: 7

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod corky »

Kirkuša, dom je super, ked to človeka baví (alebo postupne baviť začne), no ak je človek taký, že ho domáce majstrovanie a záhradné práce nebavia a domov sa chodí vlastne len vyspať, tak jednoznačne je to postupom času stále väčšia záťaž.
Ja som v dme vyrástla, nenávidela som to tam už ako dieťa, ani s postupom času sa to nejako nezlepšilo, až sme nakoniec dom predali. Mna zahrada nebavila, nevyhovovala mi ani dedinská mentalita, aj to, že človek musí štartovať auto (alebo letieť na autobus) kamkoľvek ide ... no proste cítila som veľa obmedzení oproti životu v meste.
My sme mali navyše velký dom aj pozemok, tak to bolo fakt aj finančne náročné ... určite sa nedá porovnať s dnešnými nízkonákladovými domčekmi na minipozemkoch.
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod Kirkuša »

Corky: No hej, je fakt ze aj umiestnenie a napojenie robi vela, na taky dedinsky druh domu by som si veru netrufla, tam uz ked v tom clovek nevyrastie moze byt problem nabehnut do vsetkych zrucnosti, mam kamosky co tak ziju a tam vidim ze aj tie vikendy uz tomu musi clovek casto venovat a tak... my mame prave ten maly pozemok a nizkonakladovy domcek blizko pri BA sidlisku, polo v lese uz medzi stromami - byvala chatova kolonia co sa prestavala na mensich RD zastavbu, 5 min peso na sidlisko kde je skola, lekarske stredisko, Lidl a Tesco, ihriska, kino, kruzky, sportova hala, zastavka MHD do celeho mesta spoje a plus aj to auto ze je na dvore je fajn v zime si ho mozem pripravit a nalozit, nie ako pred panelakom ze je "dole".
Cize da sa, akoby taka stredna cesta v tomto zvolit...
Ako v byte to bolo este viac o pohodli, ale zaroven aj v niecom viac nervov (rusenie sa so susedmi navzajom, kompromisy v spolunazivani), tu je treba sice viac zamakat, ale nie az tak priepastne, aby nezostal cas na vlastne zaujmy, plus ten pokoj robi vela...Pre mna je hlavnym ukazovatelom to ze kym sme byvali v panelaku vzdy som viac pocitovala prichod z dovolenky ako kontrast, niekde na horach ci mori a doma sa mi hned za tym cnelo, teraz aj ked prijdem z vydarenej dovolenky sa tesim uz na "nas" les, stromy...Skratka uz ten pocit ze nemam niekoho nad sebou, pod sebou, vedla seba zo vsetkych stran nacapenych priamo za stenou, co som od detstva pocitovala ako obmedzujuce je podla mna skvely, aj ten akokolvek trapne maly pidifliacik zeme, ale clovek uz nie je "bezzemok" ma nieco do seba...
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert
 
Príspevky: 5099

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod corky »

ja som bývanie v paneláku nezažila ... my teraz bývame v byte, ale nie v klasickom panelákovom, prerobili sme si strechu v polyfunkčnom dome v strede mesta v pešej zóne, takže susedia vlastne žiadni,doprava pod oknami žiadna, máme aj dvor, len nie záhradu, ale to sa snáď časom vyrieši. Akurát, keby bolo na mne, rada by som sa presťahovala aspon 200 km južnejšie za teplom :sun: .
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod Kirkuša »

Tak to za teplom mam aj ja taky romanticky sen, niekde na odlahlom greckom ostrove si zit, chytat ryby na lodke :boat: , pestovat olivy 8s: , mozno obcas prenajat nejaku tu izbicku a od cestovatelov zo sveta pokecat a pozbierat infose... a mat svet v pazi :sun ...niektori tam tak naozaj realne zili, zazili sme to presne v obratenom garde a teda neviem ako teraz po krize, ale minimalne pred nou, ze sa dalo tak nadherne vyzit z podpory ze nebolo treba sa vobec znepokojovat.
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert
 
Príspevky: 5099

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod corky »

my zasa do Chorvátska plánujeme, ak sa dožijeme v zdraví dôchodku, všetko tu predáme a kupime si tam nejaký domček pri mori :boat: :sun:
corky

I choose to be happy...

expert
 
Príspevky: 11969

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Údržba bytu vs. menší rodinný domek

Odoslaťod puntak »

Corky: Pěkná to idea, nebude ti smutno po domově, přátelích?
puntak
 
Príspevky: 7

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Ako bývať

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron