ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Povinnost ucit sa na Hviezdosl. Kubin

Veci čo sa "musia". Ako pri tom máme stáť my, a čo nechať na školáka samého. Voľný čas, aktivity. Ne/preháňame, alebo zanedbávame?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Povinnost ucit sa na Hviezdosl. Kubin

Odoslaťod Dot » So 11.Feb. 2012 12:43

Dievcata, je u vas povinne naucenie basne/textu na Hviezdoslavov Kubin tiez povinnostou?
Doma sme na to narazili - mladsie dieta to odmieta ako zbytocnost (a ze aj tak recituje nerad, vyhrat nemieni a pamat si trenuje ucenim na ine predmety), starsie sa sice texty uci od tretej triedy (tiez to vzdy dostali ako povinnost), raz sa dostal dost daleko...ma ale dobru pamat a nevzpiera sa, tak som to neriesila.
Mladsi prehlasil, ze radsej dostane patku.
A akakolvek motivacia zlyhala :skuli:
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, but Today is a gift. That is why it is called the present.
Obrázok používateľa
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 10:32

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Povinnost ucit sa na Hviezdosl. Kubin

Odoslaťod akvi » So 11.Feb. 2012 13:14

Dot - podla mna ma mladsi pravdu, preco by sa to mal ucit kazdy?? ja viem, ze sa "to tak robi" :rolll: Ale tvoj syn ma pravdu. Ja nechapem, preco ich nemotivovala ucitelka, ja som to vzdy robila tak, ze kto sa nauci, ma nejaku odmenu - vascinou sme sa dohodli na znamke, alebo dokonca som bola ochotna "zmazat" :mrgreen: "zlu" znamku z citania a pod. Motivacia odmenou je 100x ucinnejsia, ako trestom, ale to snad uz dnes vie kazdy.. Takze mne sa ucila poctivo cela trieda, lebo odmena bola lakava. 8) A aj tak dobre recitovali len 2-3 deti z triedy, nie kazdy ma na to vlohy. Ja som to tiez ako decko neznasala :no: a to som vzdy sla minimlane na to skolske kolo, normalne som sa snazila prednasat zle, ale ucka uz vedela, ze blufujem :lol: a aj tak som vzdy ist musela :rolll: Podpor mladsieho, ked mu nevadi ta 5-ka za nenaucenie, tak by som ho nenutila.
akvi

.

expert

Mood: Happy
Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Odoslaťod slniecko » So 11.Feb. 2012 13:21

Ano, mali to povinne a tusim za to vsetci dostali Acko.
Moja to nikdy prilis neodmietala, len si robila starosti aby nahodou nevyhrala a nemusela na dalsie kolo, lebo je tremistka...ale to sa nikdy nestalo :lol: . Okrem toho jej pani ucitelka to vie a netrapi ju tym.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool
Založený: Št 20.Okt. 2005 23:44

Odoslaťod Dot » So 11.Feb. 2012 14:17

Oni maju zlatu ucitelku, vacsiou ich motivuje uzasne, neviem, preco ten Kubin je povinnostou. Davala som tu otazku aj do ineho fora, tam jedna mamicka pisala, ze deti, ktore nechceli postupit dalej, text len precitali pred triedou. A jedna pani ucitelka motivovala ziakov tak, ze si urobili den s krasnym umenim, v kaviarni, ti, co to vedeli naspamat, mali zvlastnu odmenu.
Skusim navrhnut to precitanie... (mame vybraty text od Lasicu a Satinskeho O spionoch :-))

Inak - starsi sa uci lahucko, s recitaciou problem nema, tiez mal hlavu v smutku, ked postupil :mrgreen: . V mestskom kole mal bobky, ze by musel ist do Kubina. Tak sme to uhrali na druhe miesto (dostal ako odmenu fixky, mal dar pre mladsieho na narodky :-)) Teraz tvrdi, ze by vyhrat chcel, aby sa mohol uliat zo skoly.
To je motivacia, o akej asi navrhovatelia tejto povinosti vobec nepremyslali :whist:
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, but Today is a gift. That is why it is called the present.
Obrázok používateľa
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 10:32

Odoslaťod Kirkuša » So 11.Feb. 2012 14:35

A preco to vlastne odmieta?
Ved to je ako akakolvek ina vec naspamat.
Ked aj nevidi zmysel, ale uci sa posluchat a urobit co sa od neho ziada, napriek tomu ze vie ze v tom nebude najlepsi, nebavi ho to a ani nevidi zmysel.
Toto nielen v praci ale aj v zivote bude musiet prekusnut este moc krat. :rol8: :yes:
Povedala by som priprava na realny zivot.
Keby kazdy povedal toto ma nebavi a na nic mi to nebude, a mozno by mal aj pravdu s celou vyssou matematikou (no kedy bezny clovek pouziva od skoly dalej aspon raz rozne funkcie? myslim ze vacsina naroda absolutne nie), chemiou (co energie mi dalo naucit sa prvky, uz ich neviem ani nahodou, nieto este ine veci dalej), ci fyzikou, iny by odignoroval telesnu ved naco sa pokusat zabehnut 1500vku (ani neviem ci sa este musi, ale uz za nasich cias isti ziaci isli vyplut pluca pri nej a mali za to chutky zazalovat ucitela za mrzacenie) a pod.
Proste je to o vseobecnom prehlade. A o tom ze aj dalej sa bude na rozne skusky ucit casto veci odtrhnute od reality, ktore dalej nepouzije a mozno aj hned vzapati po nauceni a "predneseni" skusajucemu zabudne. Ide o to aby si dokazal novu zrucnost osvojit v miere akej je schopny.
Schvalne este prednes textu ci basne aj ked na to nie su vlohy je vec do zivota pomerne dobre vyuzitelna. U nas dost chyba ono "herectvo" a "prednes" na ktore sa dava taky doraz na Zapade a ktore potom pouzije ziak neskor na presadenie svojich myslienok a ich prednes pred inymi...

Ale ked ozaj citi neprekonatelny odpor, nech sa neuci, podla mna aj keby, jedna 5ka hore dole zase zivot nenabura. Len by si mal ozaj ujasnit ci to nahodu nie je len prazdna revolta (alebo mozno aj strach z pomyselneho zlyhania),...aj ked na druhej strane aj tym si asi mladi musia prejist pri hladani svojej identity, takze je v koncovke vsetko OK. :oi
Kirkuša + 2svište: šiestak a tretiačka
Obrázok používateľa
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Založený: Ut 07.Aug. 2007 6:44

Odoslaťod corky » So 11.Feb. 2012 14:44

súhlasím s Kirkušou v tom, že v škole sa ešte bude musieť učiť vela vecí, ktorých význam mu bude unikať, ale raz sa mu možno zídu...
rovnako na VŠ bude kopu "zbytočných" predmetov a v robote kopu "zbytočných" papierovačiek, ale človek sa musí vedieť aj popasovať s niečím, čo sa mu nechce a nevidí v tom zmysel

oslovila by som učitelku, ako to je s tým povinným učením a nech skúsi ona deťom v škole vysvetliť prečo a načo sa to učia (je jej povinnosť deti aj motivovať, dávať veciam zmysel ... nielen rozdávať rozkazy a pri neuposlúchnutí päťky...)

dcera tiež hovorí, že musia všetci ... a motivácia zlyháva preto, lebo vedia, že aj tak vyberú jednu spolužiačku, ktorá chodí na dramatický krúžok ... takže už dopredu su tým odradení, nebaví ich to, dopredu vedia, že neuspejú
napriek tomu sa dcera naučile bez velkeho reptania, len to nobolo s takou radosťou, s akou napr. počíta taktika
myslím si, že aspon súčasťou hodnotenia na slovenčine je aj čítanie a prednes ... ale chcelo by to overiť, je tu nejaký slovenčinár?
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod Sasula » So 11.Feb. 2012 15:00

U nas sme tiez narazili. A to pri dcere, ktora si pamata lahko, lahko sa uci veci naspamat. Ale ona proste ajtak na sutaz ist nechce, tak naco sa to ma ucit? Nakoniec sa naucila, dostala jednotku, nikam nepostupila a bolo. Ale napr syn ma velky problem sa cokolvek naucit naspamat, to je doslova utrpenie pre neho, takze tam by som bola rada, ak by ho oslobodili od povinnosti ucit sa to. A pritom, prednes aj prezentacne zrucnosti ma ovela lepsie ako dcera, ale to "naspamat" je problem. Ja myslim, ze by nebolo odveci, ak by to mohli citat. Ostala by im povinnost si nieco vybrat, najst, preluskat sa cez to a naucit sa to predniest, ale mohli by mat v ruke text. Lebo naozaj, ako Kirkusa pisala, toto sa im zivote skutocne zide...
Sasula
expert

Založený: Ut 05.Sep. 2006 10:25

Odoslaťod para » So 11.Feb. 2012 16:14

Ani Hviezdoslavov Kubin ani Shakespearov pamatnik povinne niesu.
Ale rada by som, keby sa dieta snazilo a nieco sa naucilo, ale nas taaak spohodlnel ze nechcel, nepovinne ulohy z matiky to ano, tie napise este v skole cez prestavku,ale basnicka ci proza dobrovolne??? :no:
Pritom podla mna lahke plusko-skoro za nic.
Obrázok používateľa
para

spomienky na detstvo

expert

Založený: St 14.Nov. 2007 9:44

Odoslaťod mamina » So 11.Feb. 2012 16:44

tiež to vnímam ako hocičo iné čo sa musí naučiť a nechce sa mu. To ako keby povedal, že teraz sa mu nechce robiť úloha z matiky, lebo to je blbosť....aj naučiť sa básničku občas asi nie je na zahodenie - trénuje si pamäť.
U nás je to povinné, ale povinnosť naučiť sa básničku majú ozaj 1-2x do roka.

Náš synáčik to vyriešil - vybral si prozu - celkom fajn rozprávku a akurát v piatok už mali aj školské kolo do ktorého postúpil a skončil druhý. Dostal knižku, diplom a ideme ďalej :)

Ak vyslovene nechce - nechaj ho. Nech si znáša dôsledok a to bude aj 5ka. Však učiteľka si ho pozná a určite mu tá 5ka celkovo v tom predmete nič nezmení :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
mamina

expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 20:47

Odoslaťod akvi » So 11.Feb. 2012 18:02

Baby, ale ucit sa prednes na SUTAZ, je uplne ine, ako ucit sa nieco naspamat preto, aby sme trenovali pamat. To chcete povedat, ze u vas deti musia absolvovat vsetky sutaze - resp. pripravu na tie sutaze?? Ved to je chore.. Ja nevidim rozdiel medzi sutazou v prednese a sutazou v matike. Ci u vas aj tu matiku musia lustit vsetci? Cvicit pamat a prednes sa da inak, ovela zaujimavejsie a s radostou. To, ze ucitelka kaze detom sa nieco doma naucit koli sutazi nema velky vyznam ani v jednom, ani v druhom. Tak isto to, ze je to nejaka povinnost, ktoru treba splnit - ved tie povinnosti deti plnia denne a vacsinou vedia, ze toto "musim". Okrem toho, Dotin syn je ochotny znasat aj nasledky toho, ze tuto povinnost nesplni, lebo ma dost dobre dovody na jej nesplnenie, takze ja by som v tomto pripade vobec namala snahu ho nejak prehovarat, mne by dosli argumenty uz len preto, lebo som to sama nenavidela. Pritom pracu s textom a napr. taku dramaticku vychovu som milovala..
Vy sa neburite proti nezmyselnej "povinnosti"?
akvi

.

expert

Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Školáci

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Používame súbory cookie.