vynechanie menštruácie - ochlpenie

tehotenstvo, šestonedelie, ne/plodnosť, "ženské" problémy
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

vynechanie menštruácie - ochlpenie

Odoslaťod Ladinka » Ne 08.Aug. 2010 19:19

Ahojte, budem mať 26rokov, ale od detstva mám problémy s menštruačným cyklom. Začala som to intenzívne riešiť pred troma rokmi. Moj prolaktin sa pohybuje okolo 18. Moja gynekologička mi predpísala Duphaston, ktorý som užívala na 22 den po 1nej tbl, 24den po 2tbl a 26den po 3tbl. Menštruáciu som dostala asi po 3dňoch (na 30deň) pravidelne. Po 6mesiacoch sme liečbu ukončili, no menštruácia sama neprišla, skúsili sme potom PROVERU, ale od nej som začala mať bolesti na pravom prsníku. Tak po následnom agolutine sme opať pokračovali Duphastonom. Chcem sa opýtať, či táto liečba je správna, a či môžem otehotnieť, lebo už 8mesiacov je to bez úspechu... :no: Tiež trpím nadmerným ochlpením, ktoré môže mať súvislosť s daným problemom. Uvažujem návštevu u endokrinologičky a hormonálny screening. Už som zúfalá, dúfam že nemám polyc.vaječníky. Ďakujem za prípadné reakcie.
Ladinka

Založený: Pi 06.Aug. 2010 18:38

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: vynechanie menštruácie - ochlpenie

Odoslaťod Jaruška » Po 09.Aug. 2010 11:59

Ladinka, a štítnu žľažu máš v poriadku? Jej porucha veľmi často zapríčiňuje poruchy cyklu u žien, následne často nemôžu otehotnieť, majú anovulačné cykly. Celá hormonálna hladina je rozkolísaná, a teda môže byť aj viac ochlpenia. Prejavuje sa to okrem nepr. mens. a problémami s otehotnením aj inak - únavou, vypadávaním vlasov, pocitom chladu v končekoch prstov. Alebo, ak by to bola hypertyreóza, tak aj búšením srdca....

Nájdeš o tom otázky aj v poradni dr. Javorku, aj na modrom konikovi je toho veľa. Ale vôbec na internete je veľa info.

Na toto sa skríning nerobí, bohužiaľ, a mohol by sa, mne sa vidí, že sa to veľmi podceňuje, všeobecný lekár to nerobí. Ľudia často musia prísť a vyslovene požiadať, aby im zobral krv na zistenie hladiny TSH. Ak by bolo mimo hodnôt, tak by ta poslal na endokrinológiu a tam ťa už poriadne vyšetria. NIektorým ženám na to príde skúsený gynekológ.

Mnohí ľudia si myslia, že nesprávna funkcia štítnej žľazy sa prejavuje strumou na krku, ale to je len hypertyreóza - nadmerná činnosť. Môže byť aj hypo -znížená činnosť, vtedy nič nevidno,a robí to šarapatu.

Skús toto, možno to nebude ono - ale skús to aspoň vylúčiť. Držím palce.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy
Založený: Po 24.Júl. 2006 22:38

Odoslaťod Ladinka » Po 09.Aug. 2010 16:13

ďakujem, si hrozne zlatá, že si mi odpovedala. Pravdupovediac štítnu žľazu má mama v rodine, ale nikdy nemala problemy s menštruáciou ani s ochlpením. Asi zájdem k endokrinologičke, lebo moja gynekologička nerobí nič... Skúšam všade možne, či mi niekto neporadí, aj na www.antikoncepcia.com, kde mi poradil lekar sono vysetrenie.
Uvidime teda, či mi nieco pomože, ci sa mi to ochlepnie zlepsí, a či otehotniem, lebo by som veľmi chcela babätko :)).
Pekny dnik Ti...
Ladinka

Odoslaťod Jaruška » Po 09.Aug. 2010 18:53

Podľa mňa by si mohla vyslovene požiadať o vyšetrenie TSH v rámci odberu krvi napríklad pri preventívnej prehliadke, či už u všeob. alebo gyn. Jednoducho povedz, že to máte v rodine, nemusíš to pred lekárkou rozoberať do detailov. Zrejme ťa na endokrinológiu aj tak musí odporučiť tvoje všeobecný lekár. Držím palce.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Ladinka » Po 09.Aug. 2010 20:46

Jaruška, ok a ečte otázočka. Čo je THS nech som v obraze, lebo som uplne mimo zdravotníckych terminológov. Asi som mala študovať tento smer, keby som vedela, čo ma čaká :). Díky Ti, dobrú noc.
Ladinka

Odoslaťod Jaruška » Ut 10.Aug. 2010 10:06

Ladinka, pozri sem, sú to hormóny stimulúce štítnu žľazu, našla som ti článok, kde sa dozvieš viac. Na nete sú ale toho mraky, najmä ak poznáš kľúčové slová: TSH, štítna žľaza a tehotenstvo, hypotyreóza, hypertyreóza, tyroxíny. Ale tuto je to celkom zrozumiteľne:

http://www.fertility.sk/riesenie-proble ... zlazy.html.

Človek by ani nepovedal, že? V poslednom čase mám niekoľko známych, s ktorými sme len tak v babských rozhovoroch prišli na to, že s tým majú problém... Ktorý sa neskôr potvrdil na endokrinológii... Dá sa to tak pohodlne ošetriť, vyliečiť nie, ale väčšinou treba brať 1 tbl. denne.... Ty to možno nebudeš mať, ale tipovala by som, že možno aj hej... Mnoho žien to má, a ani nevie... Kamarátka bola na internom, u kardiológa, lebo jej búšilo srdce, bola hrozne unavená, všetko v poriadku a nechali ju trápiť.... Až sme sa o tom bavili,a až potom šla na endokrinológiu, kde sa to potvrdilo...

A máme jednu známu, ktorej na to prišiel gynekológ, keď dlho nemohli mať druhé dieťa.... A už čakajú tretie :) ...
Tak sa drž. Potom daj vedieť :wink: .
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Zuz ana » Ut 10.Aug. 2010 11:56

Ja len opravim Jarusku. Zvacsena struma je pri hypotyreoze. Stitna zlaza neprodukuje dost hormonov a tak sa zvacsuje a zvacsuje, aby tym zvacsanim mohla produkovat viac... Trosku laicky povedane, ale snad som to vystihla.

Inak suhlasim s Jaruskou, treba vyhladat endokrinologa!
Obrázok používateľa
Zuz ana

Tak sme sa dockali :)

expert

Založený: St 30.Júl. 2008 15:26

Odoslaťod Jaruška » Ut 10.Aug. 2010 12:44

Zuzka, ani pri hypotyreóze struma nemusí byť ... To viem naisto...Ale o hypo viem viac, takže uznávam,možno som sa splietla v hyper. :wink:
Naposledy upravil Jaruška dňa Ut 10.Aug. 2010 12:55, celkovo upravené 2 krát.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Jaruška » Ut 10.Aug. 2010 12:49

Inak problémy so štítnou žľazou majú viaceré známe osobnosti - Martina Moravcová, Petra Polnišová. Skús si prečítať aj ich príbehy, sú zaujímavé.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Ladinka » Ut 10.Aug. 2010 14:03

No kočeny, tak som si na 80percent istá, že to bude štítna žľaza, keďže z maminej strany je dedená, ale zájdem na tú endokrinológiu, nech mi spravia horm.profil... Inak sa moc do terminol=ogov zdravotníctva nevyznám, veď napokon som techniku študovala :yes: , úplný antitalent som do týchto vecí, ale aspoň si to priznám :mrgreen: ...
A odkial ste kočeny? Lebo, ak by náhodou z KE, tak by ste mi vedeli aj poradiť dobrého lekára...
Ladinka

Odoslaťod Jaruška » Ut 10.Aug. 2010 15:42

Ladinka, nie som z KE, ale ak máš chuť, napíš si do sekcie fóra Mamičky zo Slovenska, KE, možno ti niekto poradí. Ale musíš pravdepodobne aj tak začať u svojho všeobecného lekára, on by ti mal urobiť základný odber krvi, a zrejme ťa aj odporučí ku endokrinológovi. Neviem, aspoň takýto bol postup. Alebo popros svojho gynekológa, to by možno bolo ešte lepšie, lebo on má priamo dôvod ti niečo také urobiť, podľa tvojich problémov s cyklom - on by ti mohol urobiť základné krvné vyšetrenie, s tým ťa odporučiť k všeobecnému na doriešenie a ten ťa odporučí na endo. Tam ti odoberú znova krv, urobia vlastné, citlivejšie vyšetrenia a urobia aj sono -pýtaj sa k takému endokrinológovi, ktorý má aj sono v ambulancii.

Tak sa drž a ozvi sa.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Ladinka » Ut 10.Aug. 2010 18:15

Oki Jaruška, až to dám dokopy s časom tak sa ozvem, čo je nové. Maj sa fajnovo :)b
Ladinka

Odoslaťod Ladinka » So 21.Aug. 2010 19:24

Jaruska... bola som si dať klasické vyšetrenie u obvodnej, no štítnu žľazu v krvi zistenu ako zvýšenú nemám, tak ešte tu endkrinologicku, a tá mi potvrdí mužské hormóny... ach jaaaj, pravdepodobne to bude PCO ...
Ladinka

Odoslaťod Jaruška » So 21.Aug. 2010 20:05

Ladinka, tak držím palce, aby sa to čoskoro upravilo. :4:
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Odoslaťod Mischa: » So 21.Aug. 2010 20:58

Ladinka píše:Jaruska... bola som si dať klasické vyšetrenie u obvodnej, no štítnu žľazu v krvi zistenu ako zvýšenú nemám, tak ešte tu endkrinologicku, a tá mi potvrdí mužské hormóny... ach jaaaj, pravdepodobne to bude PCO ...

To, co si opisala vyzera na 99pct na PCO, treba si dat urobit kompletny hormonalny profil v troch fazach pocas cyklu - 3 den estradiol, LH, FSH, androgeny, potom predpokladana ovulacia (ak vobec sa da ocakavat ovulacny cyklus) - treba monitorovat na sone ako rastu folikuly, pokial by k ovulacii prislo, tak cca 5 dni po vysetrit este progesteron.

Pokial sa PCO potvrdi, tak ciel je za prve ovulacia, za druhe kvalitna ovulacia (max na 22. den cyklu, to znamena cyklus nie dlhsi ako 36 dni).
Na PCO sa v sucasnosti coraz viac pouziva oralny liek pre diabetikov (Glucophage- metformin), ktory znormalizuje inzulinovy metabolizmus a tym padom aj vajecniky. Este sa zvyklo (mensia uspesnost) nasadit na 3 mesiace antikoncepciu a pokusat sa prvy cyklus po normalizacii vajecnikov). Pokial mas nadvahu, uz len schudnutie o 10% hmotnosti moze kompletne obnovit ovulaciu.
Mischa:
expert

Založený: Ne 31.Dec. 2006 15:50

Odoslaťod Ladinka » So 21.Aug. 2010 21:49

Ej kočeny,ste ma potešili :yes: ...Miška, Ty si to na mňa moc odborne, ale cením si to :wink: ...
Ak otehotniem, tak budem s priateľom najštastnejší človek na svete :lool: ...
Inak mám 175cm a váhu 75kg, čiže kosti nehrkotajú, ale zase to tak moc strašné nie je. Diety ma držia max.2týždne, ale potom už čokoláde fakt dlhšie neodolám :rol8: O: ...
Som taká rada, že ma niekto "ukľudnil", že sa dá otehotnieť, len potrebujem zmeniť ženskú, lebo tá moja mi veru nepomôže :no:
Peknú noc ...
Ladinka

Odoslaťod Ladinka » So 25.Sep. 2010 17:53

Ahoj dievčence! Takže funkcia štítnej žľazy je vraj O.K. Po USG malej panvy mi lekarka vylucila aj PCO, takze som zase tam, že nič neviem :)... a dookola agolutin, duphaston, este uvidime tie vysledky po horm.profile. Ach jo, mame to tazke
Ladinka

Odoslaťod Ladinka » St 12.Jan. 2011 19:58

Diagnóza jasna PCOS. Stačilo zmeniť lekára :yes:
Ladinka

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Ženské veci (gynekológ)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.