Koláče a zákusky.

Varenie nemusí byť všedné. Najmä ak máme odvahu skúšať občas niečo nové. Čo chutí u Vás?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Koláče a zákusky.

Odoslaťod Trencanka » So 27.Jan. 2007 16:54

Ja mam problem upiect kysnutu babovku. Uz 2krat sa mi nepodarila. Poradte, neviem kde robim chybu. Spravim kysnute cesto ako na zavin, naplnim kakaom, cukrom a oblozim maslom. Stocim a vlozim do vymastenej bab. formy. Prvykrat som ju malo piekla a dnes ked som ju upiekla, som ju chcela vyklopit, ale prichytila sa mi tam a kus babovky sa odtrhol :cry: Vytieklo tam trosku tej plnky a stalo sa. Ale ja som ju hned horucu vyklapala, mam pockat kym vychladne a potom vyklopit? Dokonca ta forma bola teflonova, nikdy v nej nic sa nelepi.
Trencanka
expert

Založený: Ne 17.Sep. 2006 14:08

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Kvietinka » So 27.Jan. 2007 17:08

Síce ich je tam len 7, ale budú pribúdať (v závislosti od toho, či budem nať digi foťák, alebo nie :roll: )

Pozrite sem
Katarína & spol.
Obrázok používateľa
Kvietinka
pokročilý

Založený: Št 08.Dec. 2005 13:27

Odoslaťod Malvinka » Ut 30.Jan. 2007 20:03

Ahojte, som rada za tuto temu a hned aj pridavam dva svoje receptiky, akurat teraz v nedelu som ich robila a mali uspech :) Nie su zlozite, skor naopak :wink:

Slahackovo-pudingove rezy
Piskotove cesto: 4 vajcia, 140 g cukru krystal, 1 vanilkovy cukor, 4 lyzice vlaznej vody, 200 g polohrubej muky, 1/2 prasku do peciva
Pudingova vrstva: 4 dcl mlieka, 40 az 50 g cukru, 1 vanilkovy puding v prasku
Slahackova vrstva: 2,5 dcl smotany na slahanie, 1 stuzovac slahacky
Ovocie a zelatina

Priprava cesta: Dokladne vyslahame 4 zltky s cukrom (tzv. do biela), pridame 4 lyzice vlaznej vody, preosiatu muku s praskom do peciva a nakoniec opatrne vmiesame tuhy sneh z bielkov. Cesto vlejeme na vymazany a hrubou mukou vysypany plech a dame piect do dobre vyhriatej rury. Prvych 5 minut pecieme pri 170 st., neskor mozme znizit teplotu na cca 160. Cesto by mohlo byt hotove za 20 minut, zalezi od rury.
Ked plat vychladne, uvarime si hustejsi puding a natrieme ho na piskot. Nechame vychladnut. Vyslahame si slahacku a nastriekame na puding mriezku, no a medzi to kladieme ovocie (kompotove mandarinky, jahody, alebo cerstve kiwi, kto co ma rad).
Ovocie este mozme natriet zelatinou, ktoru pripravime podla navodu na obale.

Inac ja som to robila na mensom a hlbsom plechu, takze som mala dost vysoky plat (my to tak mame radi :). Keby som to robila na velkom plechu, tak by bolo treba 2x puding a 2x slahacka, takze to zoberte do uvahy, ak budete tento zakusok robit :)
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

:)

expert

Založený: St 23.Nov. 2005 16:56

Odoslaťod Malvinka » Ut 30.Jan. 2007 20:18

Falosne puncove rezy

Na cesto: 5 vajec, 250 g cukru krystal, 1 vanilkový cukr, 1 maslo alebo Hera, 1 kysla smotana (moze byt aj sladka, ak nemate inu po ruke), 250 g polohrubej muky, 1 prasok do peciva, tri roznofarebne pudingy (cokoladovy, jahodovy, vanilkovy), rum
Poleva: 3 lyzice rumu, 3 lyzice horucej vody, cca 200 g praskoveho cukru, podla chuti aj par kvapiek citronovej stavy
Pikantny lekvar alebo dzem - nemusi byt

Priprava cesta: Zltky, cukor a zmaknuty tuk dokladne vyslahame a pridame smotanu a este aj s tou slahame. Potom pridame preosiatu muku s praskom do peciva a opatrne vmiesame sneh z bielkov. Potom si cesto rozdelime do troch misiek a do kazdej vmiesame iny puding (v prasku pravdaze). Takto mame tri roznofarebne cesta, ktore po lyziciach kladieme vedla seba na vymazany a hrubou mukou vysypany plech. (alebo plech vylozime peciacim papierom).
Kopky kladieme vedla seba kvoli farebnemu efektu.
Pecieme v dobre vyhriatej rure, najprv na 175, neskor mozme teplotu o 10 stupnov znizit, doba pecenia je asi 25 minut, opat - zalezi na rure! Ci je cesto upecene, zistujeme napichnutim sparatka - ak ostane uplne suche, mozme uz cesto vybrat.
Po upeceni a vychladnuti pokvapkame rumom, mnozstva podla chuti :wink:
Na polevu vymiesame suroviny, niekto dava viacej cukru, ja menej.
Na cesto mozme rozotriet marmeladu a potom rumovu polevu, toto sa zmiesa a vytvori celkom pekny efekt.

Pridala by som foto, ale mam to tak blbo odfotene, ze to poriadne nevidno.. Ale rezy su fakt dobre a nie su tak pracne ako prave puncove :D

Tak dufam, ze to niektora vyskusate a napisete odozvu :)
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod Hela17 » St 31.Jan. 2007 18:00

Uau, tie pudingové reza vyzerajú úúúúúúúúžasne. No neviem, či sa neinšpirujem už v piatok, keď máme s manželom výročie. Ale dnes budem mať zlý spánok, lebo by som si dala, narobila si mi chute.
Hela17
pokročilý

Založený: St 10.Máj. 2006 16:10

Odoslaťod ivetau » St 31.Jan. 2007 20:26

Mňam aj tie punčové sú dobrý receptík -vyskúšam.
ObrázokObrázok
Obrázok
ivetau
pokročilý

Založený: So 01.Júl. 2006 19:43

Odoslaťod Malvinka » Št 01.Feb. 2007 12:39

Heli, ospravedlnujem sa za tvoj zly spanok :lol: Tie slahackovo-pudingove kludne vyskusaj, su strasne jednoduche, tam sa neda nic pokazit :D
Ivetka, ak si clovek, ktory miluje klasicke puncove (ako moj svagor napriklad, ten by sa z nich vedel zivit :wink: ), budes mozno trosku sklamana, lebo tieto falosne nie su az take sladke. Je to otazka chute, mne to zase takto viacej vyhovuje.
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod Danga » Št 01.Feb. 2007 21:55

a tie pudingy na zafarbenie cesta davas cele?Myslim na ten puncovy.
Obrázok
Danga
začiatočník

Založený: Št 08.Jún. 2006 21:16

Odoslaťod JanaC » Pi 02.Feb. 2007 14:16

Malvinka, to je ale pokušenie...a potom, že nepeč!
Obrázok používateľa
JanaC
začiatočník

Založený: So 26.Aug. 2006 13:35

Odoslaťod Malvinka » Pi 02.Feb. 2007 16:16

Danga píše:a tie pudingy na zafarbenie cesta davas cele?Myslim na ten puncovy.

Ano, cely obsah jedneho sacku - pozor, dava sa pudingovy prasok, urcite nevarit :!: :D A mam na mysli tie klasicke pudingove balenia, co vazia 37 gramov.
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod maneta » Ne 04.Feb. 2007 15:53

cauko,
teda musim povedat, ze som vcera vyskusala tie falosne puncove rezy a su SUPER!!! DAKUJEM!!!
vobec to netrva dlho a pritom to aj pekne vyzera. a dik, ze si tam napisala, pri akej teplote a ako to piect - ja sice na sporaku nemam stupne ani nic podobne, mam plynovu trubu a to je niekedy fuska. ale takto som vedela, ze nesmie byt velmi horuca :)
a este dobre je to, ze sa ten kolac da menit podla toho, ake sa pouziju pudingy.

kludne este pridaj zopar podobnych receptov, spravis radost :)))
maneta

Založený: Po 06.Nov. 2006 20:50

Odoslaťod Malvinka » Ne 04.Feb. 2007 18:58

maneta píše:cauko,
teda musim povedat, ze som vcera vyskusala tie falosne puncove rezy a su SUPER!!! DAKUJEM!!!
vobec to netrva dlho a pritom to aj pekne vyzera. a dik, ze si tam napisala, pri akej teplote a ako to piect - ja sice na sporaku nemam stupne ani nic podobne, mam plynovu trubu a to je niekedy fuska. ale takto som vedela, ze nesmie byt velmi horuca :)
a este dobre je to, ze sa ten kolac da menit podla toho, ake sa pouziju pudingy.
kludne este pridaj zopar podobnych receptov, spravis radost :)))

To mam radost :P A klobuk dole, v plynovej rure je umenie napiect! Co takto pocuvam, tak skoro kazda pripeka zdola ci zhora... Ja som super spokojna s mojou elektrickou :D
Nieco urcite pridam, teraz musim bezat za malou..
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod Etel » Št 15.Feb. 2007 20:40

Ahojte, aj ja vam pridam nieco. nie je to sice kolac naslovovzaty, ale je to jedna z najlepsich veci, ake maju tu v Anglicku :-)

potrebujete asi 1.5kg jablk, najlepsie nejake kyslejsie, cukor podla chuti. Jablka osupeme, pokrajame na kusky a dame dusit. trosicka podlejeme vodou, ak su suchsie. Pridame cukor - podla chuti. Netreba ich dusit dlho, nejak do polomakka.
Zatial si pripravime mrvenicku, 100g polohr muky, 75g masla a 50g cukru, spolu rozmrvime. Nastruhame trochu citronovej kory, zamiesame.
Jablka prelozime do ohnovzdornej misy, posypeme mrvenickou a dame piect do rury, kym mrvenicka nie je zlatohneda a chrumkava. Podavame este teple s vanilkovou zmrzlinou, alebo vanilkovym pudingom. (Ale so zmrzkou je to uuuuuuplne naj)
Dobru chut!
Etel
pokročilý

Založený: Po 31.Okt. 2005 20:41

Odoslaťod maminavychod » Pi 16.Feb. 2007 8:44

EMILY1 ty si tu dávala recept na citronové rezy. chcem sa ťa opýtať či ich môžem spraviť aj ako tortu na priemer 23 cm okrúhlu a naozaj tam idú tie surové 4 žltka? je to dobre? prosím svokra má dnes narodky tak by som jej chcela určobiť citronovu tortu ale bojim sa tych žltkov.
Obrázok používateľa
maminavychod
expert

Založený: Ne 28.Jan. 2007 20:05

Odoslaťod Emily1 » Pi 16.Feb. 2007 14:42

maminavýchod-poslala som ti ss :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Emily1
pokročilý

Založený: Ut 17.Okt. 2006 22:59

Odoslaťod Malvinka » Pi 23.Feb. 2007 21:38

Etel píše:Ahojte, aj ja vam pridam nieco. nie je to sice kolac naslovovzaty, ale je to jedna z najlepsich veci, ake maju tu v Anglicku :-)

potrebujete asi 1.5kg jablk, najlepsie nejake kyslejsie, cukor podla chuti. Jablka osupeme, pokrajame na kusky a dame dusit. trosicka podlejeme vodou, ak su suchsie. Pridame cukor - podla chuti. Netreba ich dusit dlho, nejak do polomakka.
Zatial si pripravime mrvenicku, 100g polohr muky, 75g masla a 50g cukru, spolu rozmrvime. Nastruhame trochu citronovej kory, zamiesame.
Jablka prelozime do ohnovzdornej misy, posypeme mrvenickou a dame piect do rury, kym mrvenicka nie je zlatohneda a chrumkava. Podavame este teple s vanilkovou zmrzlinou, alebo vanilkovym pudingom. (Ale so zmrzkou je to uuuuuuplne naj)
Dobru chut!

Etel, to vyzera dobre, to skusim! Mam doma plno jablk, uz neviem, co s nimi :) Akurato som robila jablckovu tortu:)
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod Malvinka » Pi 23.Feb. 2007 21:41

Este tento recept som uz davnejsie chcela pridat, ale nefungovalo mi vtedy babetko, tak som na to uplne zabudla a teraz ma to napadlo, takze nech sa paci:

Okrúhly mrežovník

Na cesto: linecké cesto podla vášho obľúbeného receptu na linecké, ja robím toto:
375g hladkej múky špeciál, 125 g prášk.cukru, 250 g Hery, 1 vajce, 1 vanilkový cukor

SPracovanie cesta: vo veľkej mise alebo na vále preosejeme múku a práškový cukor, rozdrobíme do toho Heru (nožom na malé kúsočky), pridáme vanilkový cukor a vajíčko. Rukami spracujeme na hladké cesto. Tip: aby sa cesto moc nelepilo, tak nedáme všetku múku, ale nejakých 40-50 gramov si necháme bokom a pri spracovávaní cesta si s tým múčime ruky. Cesto necháme minimálne hodinu odpočívať v chladničke, vydrží aj cez noc.

Pripravíme si pár lyžíc lekváru, zmiešame ho s lyžicou rumu. Pomelieme si cca 80 g orechov.
Olúpeme si jedno-dve jabĺčka a nakrájame ich na tenučké plátky.
Linecké cesto si rozdelíme na tretiny, dve tretiny vyvaľkáme do okrúhlej porcelánovej formy (alebo na primeraný plech), na cesto natrieme lekvár, posypeme mleté orechy a pokladieme plátkami jabĺčka, podľa chuti možme posypať škoricou či škoricovým cukrom. Zo zvyšného cesta vytvoríme pásiky (stačí aj ušúľať v rukách) a na koláči vytvoríme mriežku. Koláč potrieme rozšľahaným vajíčkom a možme dozdobiť polkami orechov (tie sa možu tiež trošku potrieť vajíčkom).
Dáme piecť do dobre vyhriatej rúry na 170 stupňov, cca na pol hodinu.
Mam aj fotku :)
Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Malvinka

expert

Odoslaťod jenaaa » Pi 23.Feb. 2007 23:11

nippa píše:super tvarohovy kolac...
1maslo neslane
1hrncek cukru
4 zltka
1tvaroh
vsetko premiesat. pridat vyslahane bielka, prasok do peciva, 1,5hrncek polohrubej muky, citronovu koru, hrozienka.
Tento kolac je vyborny, recept je od kamosky, takze oskusany.

Urobila som ho, ale bola som sklamana.
jenaaa

Odoslaťod nippa » So 24.Feb. 2007 17:38

jenaaa píše:
nippa píše:super tvarohovy kolac...
1maslo neslane
1hrncek cukru
4 zltka
1tvaroh
vsetko premiesat. pridat vyslahane bielka, prasok do peciva, 1,5hrncek polohrubej muky, citronovu koru, hrozienka.
Tento kolac je vyborny, recept je od kamosky, takze oskusany.

Urobila som ho, ale bola som sklamana.

je mi luto jenaaa...nam chutil velmi, ako som pisala sama so ho este nerobila ale ked sme boli na navsteve u znamych tak si vsetci brali recept....je pravda ze je to taky suchsi kolac ale aj babovka je dost sucha....ale kazdy mame ine chutky....
Obrázok
Obrázok používateľa
nippa
začiatočník

Založený: Št 12.Jan. 2006 12:12

Odoslaťod najJulinka » Pi 16.Mar. 2007 16:56

Pripájam foto koláča lenivej gazdinej s džemom a čokoládou na vrchu - všetky 3 moje druhy (makový, kokosový, orechový) :wink: :lol: Obrázok To je už prichystané na cestu... Idem so snúbencom a jeho mamou a babkou do Poľska na pár dní, takže budúcej svokre ukážem, že Karol u mňa hladom neumrie :lol:
Prílohy
P1040198.JPG
P1040197.JPG
.
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Založený: Ne 11.Jún. 2006 13:29

Odoslaťod zunana » Ne 29.Apr. 2007 15:18

No baby, to sú ale receptíky!!! Tak aj ja pridám, náš veeeeľmi obľúbený.
Voláme ho BIELO - ČIERNY KOLÁČ:
35 dkg polohr. múky
25 dkg prášk. cukru
1 čaj. lyžičku sody bikarbony
2 pol. lyžice kakaa
500 ml acidofil. mlieka
200 ml oleja
2 vajíčka

- tieto suroviny všetky spolu rošľaháme mixérom
- vylejeme na plech, a do masy naukladáme plnku spolu s lekvárom
Plnka: tvaroh + 1 vanilk. cukor + 1 vajce

Ak vám môžem ešte odporučiť, tak ja ten tvaroh doslova hádžem z lyžičky do masy, ona je totiž dosť hustá. A dávam slivkový lekvár, ten je taký najtuhší, ale bez neho to nie je ono.
zuzina a adamko 24.9.2004
zunana

Založený: So 09.Dec. 2006 20:14

Odoslaťod Apea » St 02.Máj. 2007 19:46

zunana píše:No baby, to sú ale receptíky!!! Tak aj ja pridám, náš veeeeľmi obľúbený.
Voláme ho BIELO - ČIERNY KOLÁČ:
35 dkg polohr. múky
25 dkg prášk. cukru
1 čaj. lyžičku sody bikarbony
2 pol. lyžice kakaa
500 ml acidofil. mlieka
200 ml oleja
2 vajíčka

- tieto suroviny všetky spolu rošľaháme mixérom
- vylejeme na plech, a do masy naukladáme plnku spolu s lekvárom
Plnka: tvaroh + 1 vanilk. cukor + 1 vajce

Ak vám môžem ešte odporučiť, tak ja ten tvaroh doslova hádžem z lyžičky do masy, ona je totiž dosť hustá. A dávam slivkový lekvár, ten je taký najtuhší, ale bez neho to nie je ono.

Robila som v utorok. a bol mnaaaaaaam. neviem sice, ci som ten tvaroh a lekvar davala spravne,ale chutilo vsetkym a aj to super vyzeralo. nabuduce vsak dam este viac lekvaru. en tam naozaj robi zazraky. mnamki.
Apea
začiatočník

Založený: Pi 13.Jan. 2006 10:51

Odoslaťod najJulinka » Št 03.Máj. 2007 10:59

Ďalší jednoduchý: :wink:
Dám variť: 2dcl mlieka + 200g margarínu + 2 lyžice medu
Potom zmiešam: 600g polohrubej múky + prášok do pečiva + 3-4 lyžice kakaa + škorica + 3dcl mlieka + 2 vajíčka
Spolu to zmiešam a na vymastený a vysypaný plech to hodím...
Po upečení by sa to malo natrieť výrazným džemom a posypať orechami, hrozienkami, sušeným ovocím (čo je tak sa to tým posype - nahusto)...
Pani, ktorá mi dala recept, tak koláč volá "Študentská pečať"
Obrázok používateľa
najJulinka
expert

Založený: Ne 11.Jún. 2006 13:29

Predchádzajúca

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Recepty

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.