obciansky preukaz a zmena bydliska

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

obciansky preukaz a zmena bydliska

Odoslaťod orsa » St 11.Jan. 2012 14:29

Ahoj vsetci,
vyprsala mi platnost OP a zaroven si chcem zmenit adresu trvaleho pobytu. Co na to potrebujem? Aky je postup? Najskor ist na MU noveho trvaleho bydliska? A co tam? Staci len: "Dobry den, som XYova a chcem sa prihlasit na trvaly pobyt sem a sem?" Treba na to nejake papiere (z katastra, od vlastnika domu a pod.?) Ak je to podstatna informacia - okres zostava ten isty, len obec sa meni... Dufam, ze ma neposlu najskor obnovit platnost OP, lebo to sa na zmenu bydliska vykaslem... :(
A novy OP? Co na to potrebujem? Dik za vsetky informacie!
Obrázok používateľa
orsa
začiatočník

Založený: St 09.Sep. 2009 12:02

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: obciansky preukaz a zmena bydliska

Odoslaťod majkas » St 11.Jan. 2012 14:39

pri zmene bydliska sme na MU potrebovali vypis z katastra (nesmel byt starsi ako 3 mesiace), dostali sme potvrdenie (o trvalom pobyte alebo cosi take) a s tym sme isli na policiu vybavit novy OP, tam sme tusim tiez vypisali akesi tlacivo + doniesli potvrdenie z MU + stary OP + kolok (?) ale to bolo 4 roky dozadu ....
majkas
pokročilý

Založený: St 27.Sep. 2006 14:09

Odoslaťod slniecko » St 11.Jan. 2012 15:05

Trvaly pobyt mas uz vybaveny a chces len zmenit OP? Alebo este mas TP na starej adrese?

Lebo ked chces len novy OP, oni tam ta uz maju v systeme na novej adrese, steci prist a povedat.
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic...

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
slniecko

Luck is probability taken personally

expert

Mood: Cool
Založený: Št 20.Okt. 2005 23:44

Odoslaťod SilvaK » St 11.Jan. 2012 15:07

Pri prihlásení na trvalý pobyt potrebuješ list vlastníctva (ak nie si majiteľ, tak musí prísť prihlasovaciu kartu podpísať majiteľ nehnuteľnosti, kam sa sťahuješ) a doklad totožnosti. Úrad to nahlási na políciu, prípadne Ti dá taký lístok o prehlásení pobytu (záleží od veľkosti obce a od toho, či je pripojená do centrálneho registra obyvateľov, u nás sa už nedáva).
Potom na políciu už len so starým občianskym, zmenu by tam mali mať nahlásenú, pokiaľ to neurobíš hneď v ten deň. Ak budeš mať so sebou ten lístok o prehlásení, tak nebude problém. Odfotia ťa priamo tam, kolok už nemusíš mať, dá sa na polícii zaplatiť v automate, dá Ti to potvrdenie o zaplatení. Žiadosť o vydanie OP už vypisujú priamo do počítača, dajú Ti to len podpísať.
Moje lásky 1994, 1996, 1998
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Založený: Pi 04.Aug. 2006 7:12

Odoslaťod františka » St 11.Jan. 2012 16:10

SilvaK píše: Odfotia ťa priamo tam, kolok už nemusíš mať, dá sa na polícii zaplatiť v automate

u nas na policii žiaden automat nie je (bola som minuly tyzden) a všetky dvere boli oblepene plagatmi že kolky sa daju kupit len na pošte ... bolo tam tych plagatov no minimalne 10, fakt na každej stene a dverach na niektorych aj dvojmo... čo sme čakali v rade, asi 3 prichadzajuci ludia si odišli kupiť zodpovedajuci kolok na poštu (asi 1,5km je odtial najbližšia) ... štvrty príchozí sa spýtal okoliducej policajtky, či sa da zaplatiť aj v hotovosti a povedala, že ano, samozrejme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: takže ak budu aj čakajuci tvrdiť, že musiš ist kupiť kolok, nenechaj sa nimi odradiť a radšej sa opytaj nejakeho pracovníka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a na miesto krajina trvaleho pobytu dopíš KOCURKOVO :euro:
Obrázok používateľa
františka

Nehovor Bohu o tom, aký veľký je tvoj problém. Hovor svojmu problému o tom, aký veľký je tvoj Boh.

expert

Založený: Št 28.Feb. 2008 14:36

Odoslaťod Kalea » St 11.Jan. 2012 16:44

františka píše:... čo sme čakali v rade, asi 3 prichadzajuci ludia si odišli kupiť zodpovedajuci kolok na poštu (asi 1,5km je odtial najbližšia) ... štvrty príchozí sa spýtal okoliducej policajtky, či sa da zaplatiť aj v hotovosti a povedala, že ano, samozrejme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: takže ak budu aj čakajuci tvrdiť, že musiš ist kupiť kolok, nenechaj sa nimi odradiť a radšej sa opytaj nejakeho pracovníka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a na miesto krajina trvaleho pobytu dopíš KOCURKOVO :euro:

:lol: :lol: :lol:

Áno, dá sa tam platiť aj v hotovosti (hoci presne tú skúsenosť mám aj ja, že všetci čakajúci ťa budú presviedčať o nevyhnutnosti návštevy pošty, buď tiež nevedia o možnosti platiť v hotovosti alebo si aspoň skôr vybavia doklady, keďže polovica ľudí odíde na poštu :) ). Neviem prečo to tiež rovno nevypíšu, aby ľudí úplne zbytočne nepreháňali hore-dole :no: :no: :no: .
Obrázok používateľa
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Založený: Ne 02.Júl. 2006 15:33

Odoslaťod Ovka » St 11.Jan. 2012 17:22

Ja som menila bydlisko pred necelym rokom - najprv som musela ist na kataster pre vypis z katastra, ze som vlastnik bytu - ako niekto spominal, nesmie byt starsi ako 3 mesiace.
Este v ten den som isla na MU, do nahlasovne pobytu, presuvala som sa len v ramci obce, dala mi tlacivo, to som vypisala ale nedala mi nic. Ak nie si vlastnik bytu, tak musi prist s Tebou fyzicky aj vlastnik a podpisat, ze suhlasi, ze s nim byvas. Ja som nahlasovala aj deti, tie maju automaticky bydlisko ako matka. MU a policia su prepojene, takze som nedostala ziaden papier, ale upozornila ma, ze po zmene trvaleho bydliska musim do niekolkych pracovnych dni vybavit novy OP, inak mozem byt pokutovana.
Tusim druhy den nato som isla na policiu, oni uz mali novy trvaly pobyt v pocitaci, ja som volala asi den dopredu, ci treba kupit kolok, povedali ze ano, tak som ho kupila na poste (kolok treba aj na kataster).
Na policii ma odfotili a dali mi potvrdenie, ze som zadala ziadost o novy OP, ktorym som sa mala preukazovat v dobe, ked som este novy OP nemala, lebo stary mi hned zobrali.
Este tam bola nejaka lehota, ze do kolkych dni treba ist na zdravotnu poistovnu po zmene trvaleho bydliska, lebo zase hrozi nejaka pokuta. Volala som do poistovne, povedala, ze kludne pridte aj s tym papierom o vybavenie noveho OP, ze to ludia bezne robia. Nastastie, v ten den, ako som sa chystala ist do zdrav. poistovne mi pipla sms-ka, ze uz mam OP, tak som ho cestou tam vybrala.
No a potom som este vybavovala milion veci, od prace, detom v skole, u lekarov vsetkych to treba nahlasit (to netreba hned, ale vtedy, ked tam prides), banky, ja som bola vtedy este na RD, cize soc. poistovna, urad prace a soc. veci, vsade kde som mala nejake clenstvo DM-krata, Tesco...no, a este aby som nezabudla, manzel musel aj vybavovat novy technicak na auto, neviem sice preco, ale musel.
Expertna Ovka a jej male jahniatka ;-)

Obrázok
Obrázok používateľa
Ovka
expert

Mood: Happy
Založený: Št 02.Aug. 2007 9:47

Odoslaťod jolanka » St 11.Jan. 2012 21:55

len pridam, ze SOc. poist. a Zdravot. poist. som neoblietavala - poslala som im ziadost o zmenu mojho (a celej mojej rodiny) trvaleho bydliska v evidencii, doporucene, takze som si usetrila par hodin :wink:
jolanka
pokročilý

Založený: Po 13.Mar. 2006 13:16

Odoslaťod hypatia » Pi 13.Jan. 2012 12:15

Ahojte dievčatá vedeli by ste mi poradiť v takejto situácii? Dcera bude mať 15 rokov a dostane teda občiansky preukaz čoskoro.Problém je v tom, že netuším akú dať zapísať adresu.Viem, že bydlisko sa určuje podľa trvalého pobytu matky.Ja bydlisko na Slovensku mám na miestnom úrade v obci :? a otec malej nemá s nami kontakt dcérku nenavštevuje viem kde býva ale snáď nehrozí, že dostane jeho adresu....neviete náhodou čo v takomto prípade?
hypatia
začiatočník

Založený: St 09.Mar. 2011 11:25

Odoslaťod SilvaK » Pi 13.Jan. 2012 13:22

Záleží od toho, odkedy máš Ty trvalý pobyt na úrade. Ak si ho tam mala už v čase narodenia dcéry, tak ona tam má ten istý. Ak sa Ti zmenil a nepodpisovala si ako zákonný zástupca zmenu pre dcéru, tak dcéra bude mať pobyt tam, kde ho mala v čase narodenia.
Ale najjednoduchšie je zavolať si na miestny úrad, kde máš trvalý pobyt a overiť si tam jej trvalý pobyt, aby si prípadne ešte mohla korigovať adresu pred tým, ako pôjdeš vybavovať občiansky. Pretože na občiansky Ti nedajú adresu podľa Tvojho priania, ale podľa trvalého pobytu.
Obrázok používateľa
SilvaK

Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift, that's why it is called the present." E.Roosevelt

expert

Odoslaťod hypatia » Pi 13.Jan. 2012 13:29

To znamená, že dostane posledný trvalý pobyt ktorý som tu mala na Slovensku pred 5 rokmi, keď som tu vlastnila nehnuteľnosť.Ale ten dom patrí už niekomu inému to nevadí ak ju tam zapíšu?
hypatia
začiatočník

Odoslaťod SilvaK » Pi 13.Jan. 2012 13:33

Majitelia nemusia vedieť, že je tam hlásená. Ale na Tvojom mieste by som jej prehlásila trvalý pobyt na úrad, ak nie si na Slovensku, tak ako máš Ty. Pretože keď na to prídu majitelia, môžu jej pobyt na tej adrese zrušiť a automaticky by tak prešla len na obec a potom by si jej musela vybavovať nový občiansky.
Obrázok používateľa
SilvaK

expert

Odoslaťod hypatia » Pi 13.Jan. 2012 13:40

Ruzumiem ďakujem ti pekne za radu.
hypatia
začiatočník

Odoslaťod orsa » Ut 17.Jan. 2012 11:01

Dakujem za vsetky rady. Som z toho mierne znechutena, vidim, ze je to dost vela casu (aj energie) vybavit, kedze aj kataster, aj policia sidlia v okresnom meste, vzdialenom od nas 35km, + tie veci okolo, socialna, zdravotna poistovana, mam aj zivnost, veci okolo deti, koli tomu vsetkemu ist tam a spat 35km, na to mi nestaci 1 den dovolenky... Moc sa mi do toho nechce, asi si teraz len predlzim platnost OP a tento kolotoc absolvujem v nejakom pracovne menej vytazenom obdobi... Nastastie mam trvale bydlisko este stale u nasich, takze si to mozem dovolit. Asi pockam pripadne dalsie stahovanie (uz byvame na 4tom mieste, tak naco sa ponahlat :) )
Este raz dik.
Obrázok používateľa
orsa
začiatočník

Založený: St 09.Sep. 2009 12:02

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.