balenie na siroko u novorodencov

Máme "o čom" . Jednoducho o deťoch...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

balenie na siroko u novorodencov

Odoslaťod gombicek » Ut 12.Máj. 2009 7:21

ahoj,
chcem si overit informaciu ci sa este odporuca v porodnici a neskor pediatrami siroke balenie. zaujma ma aktualne info zo slovenska za posledne obdobie t.j. polrok. dakujem vsetkym mamickam za odpovede 8)
maminka+ princezna 2006+ princeznicka 2009
Obrázok používateľa
gombicek

..Ide to nejde to, nechame to na leto....

expert

Mood: Happy
Založený: So 03.Feb. 2007 19:10

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: balenie na siroko u novorodencov

Odoslaťod RomanaX » Ut 12.Máj. 2009 7:38

Ano, odporuca sa - ale len po 1. kontrolu coxov (cca v 4. tyzdni) a potom uz nie.
RomanaX

expert

Založený: Ne 09.Apr. 2006 9:57

Odoslaťod serafinka » Ut 12.Máj. 2009 13:17

podľa najnovších info sa už preventívne balenie vôbec neodporúča. Kĺbiky skontrolujú už v pôrodnici, takže tak :)

Dúfam, že posledná správa odo mňa ťa nevystrašila, abo si nemyslíš, že mi šibe, všaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak???
Pomoooc, 3 deti do 30tky :-)
serafinka
expert

Založený: So 14.Apr. 2007 20:59

Odoslaťod gombicek » Ut 12.Máj. 2009 15:56

mozem poprosit info este kde presne uz nie je povinne v porodnici. serafinka,tam u vas ?
Obrázok používateľa
gombicek

expert

Odoslaťod nez » Ut 12.Máj. 2009 16:13

Keď som rodila pred necelými 2 rokmi v N. Zámkoch, tak jedna sestrička dieťa zabalila naširoko, potom keď prišla druhá, tá mi povedala, že to sa už nerobí. Takže ono to asi nie je nejako uniformne dané, že "už to nerobíme".
A keď sme boli na prvom sone po 6 týždňoch, tak ortopéd povedal : "baľte ďalej naširoko, príďte po 3. mesiaci". Čo mi pediatrička objasnila: "majú to dobre bodované, to hovorí každému, aby prišli na druhú kontrolu, nemusíte baliť naširoko".
Takže ja som teraz rozhodnutá, pokiaľ sa pri tom prvotnom vyšetrení v nemocnici nezistí problém, tak baliť naširoko nebudem.
nez

Odoslaťod lubkaTN1 » Ut 12.Máj. 2009 16:53

ja som rodila pred rokom a nam to v nemocnici primarka odporucila ze aspon s 1 plienkou handrovou a aj potom na ortopedii doktorka kazala ze tu 1 plienocku o nejaky cas stacilo iba na noc a potom uz nie....co ja viem nezabilo ma to ani ma to neobralo o cas tu chvilku a malemu aspon lepsie drzala pamperska :D
Obrázok používateľa
lubkaTN1
pokročilý

Založený: Po 20.Okt. 2008 11:57

Odoslaťod corky » Ut 12.Máj. 2009 18:17

pred 8 rokmi som dceru balila naširoko poctivo asi 4 mesiace
a pred 2 rokmi som to nebrala až tak vážne
do 1. kontroly v 3 týždnoch som balila a ked to bolo OK, tak som naširoko zabalila na noc, ale cez den som amleho nechavala často aj bez poštoliek ... a klbiky ma v poriadku
ja som oboch balila - pamperska, na to 1 latkova plienka na šestiny a na to poštolky
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod tami18 » Ut 12.Máj. 2009 18:19

minule som sledovala relaciu Damsky magazin v TV. hosťom bol Dr. ortoped z nejakej Ba nemocnice. tvrdil, že ponovom sa bali len po prvu kontrolu.
inak čo som čítala tak vo svete sa to nerobi. kamaratka z čiech sa tomu dosť divila, že takto mordujeme deti. oni to tiež nerobia.
myslím, že u nás na slovensku to je taký prežitok. akoby potrebobali mať pravidelne postarané o pacientov.
ja mám jedno dieťa, balila som na široko. pri druhom by som to už nerobila.
tami18
začiatočník

Založený: Ne 04.Máj. 2008 7:48

Odoslaťod corky » Ut 12.Máj. 2009 19:12

mne sa to nezdalo nejeké "mordovanie" dieťaťa

a stale si vravím - radšej prevencia, ako potom liečba
baliť dieťatko tých pár týždnov naširoko - za to nič nedáš
nie je to ani boelstivé, ani nákladné, ani nijako zaťažujúce - ved poštolky su už aj na suche zipsy
a samozrejme som ich nechala aj pokopkať, cez den často vybalených, nemali to 24 hodín denne

ine by bolo, keby sa deti (ako kedysi dávnejšie) rentgenovali
ale že zajdem 1-2x na nejaké sono pre istotu? Ved to nie je nič strašné :wink:
Obrázok používateľa
corky

I choose to be happy...

expert

Založený: Pi 29.Aug. 2008 10:59

Odoslaťod čika: » Ut 12.Máj. 2009 19:13

nebalime, ale mame napisane, ze kontrola v 4. mesiaci. no neviem si predstavit, ze by oskar nosil 4. mesiace postolky...ani doktor to nekomentoval.
N (06) + O (09)
Obrázok používateľa
čika:

nikdy nebude konec

expert

Obrázky: 0
Založený: St 18.Jan. 2006 14:55

.

Odoslaťod Mamana* » Ut 12.Máj. 2009 21:03

...
Naposledy upravil Mamana* dňa Po 21.Jún. 2010 19:43, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Mamana*

začiatočník

Založený: Ne 17.Aug. 2008 13:02

Odoslaťod gretka » Ut 12.Máj. 2009 21:09

Kedysi bol v Dietati alebo Mama a ja o tom taky velky 2-strankovy clanok a podla neho ta chyba klbikov moze byt len vrodena, t.j. nemoze vzniknut v priebehu casu. T.j. ak pri prvej kontrole su klbiky ok, siroke balenie je bezpredmetne (aj ked jadierka este nie su vyvinute). V niektorych nemocniciach sa klbiky kontroluju hned v porodnici, v inych (speci bratislavskych) nie a kontrola sa robi az po 4 tyzdnoch.
Ja som nasiroko nebalila ani jedno dieta, obaja su ok. Hned na tej kontrole mi povedali, ze vsetko je ok, nasiroko balit netreba, jadierka este nie su vyvinute a tie sme potom boli skontrolovat este v 8. mesiaci, vtedy uz to bolo uplne ok.
Obrázok používateľa
gretka

expert

Založený: Ne 06.Nov. 2005 17:27

Odoslaťod kristina.jo » Ut 12.Máj. 2009 21:51

Ja som rodila v januari v BA na Kramaroch. Pri odchode povedala sestricka, ze uz netreba balit nasiroko ( ale ze zakazat nam nemozu.. :D ). Nebalim vobec. V prepustacej sprave z porodnice ma maly napisane, ze bolo robene sono klbov a bolo to OK. Prva kontrola v 2 mesiacoch tiez OK (sestricka mi povedala: "Uz nemusite balit nasiroko cez den, len v noci :D ).
Jakubko 2005 + Matúško 2009
kristina.jo
pokročilý

Založený: Št 20.Okt. 2005 20:18

Odoslaťod zrzka24 » Ut 12.Máj. 2009 22:48

my sme tiez prve mesiace na siroko nebalili lebo sme boli v nemocke a tym ze som malu musela kazdu chvilu rozbalovat tak som to az tak poctivo nebrala a na sone mala klby ok. Ale nam robili len raz. tusim v 4 mesiacoch. potom uz nie.
zrzka24

Vy sa mi smejete, že som iná... Ja sa smejem vám, že ste všetci rovnakí! :P

expert

Založený: Št 10.Nov. 2005 17:32

Odoslaťod RomanaX » St 13.Máj. 2009 7:30

Ja som rodila v decembri v Ruzinove a mne povedali, ze balit nasiroko do kontroly coxov...
RomanaX

expert

Založený: Ne 09.Apr. 2006 9:57

Odoslaťod freya » St 13.Máj. 2009 11:12

ja som vcera vecer marne hladala odborne usmernenie o tom, ako balit nasiroko, ale pamatam si, ze kamoska to riesila cca pred 3 mesiacmi a nasla nieco v tom zmysle, ze balit nasiroko sa odporuca po prve USG vysetrenie, ak je nalez v norme, dalsie balenie sa neodporuca (a neviem, ci sa odporuca kontrola v 4 mes.) prve USG vysetrenie ma byt vykonane do veku 4.tyzdnov (alebo 6, fakt si nepamatam presne) po narodeni.

gombicek, skus pogooglit, malo by to byt vo vestniku min. zdrav., mne sa to vcera najst nepodarilo, ale urcite to tam je :D koniec roku 2008, zaciatok 2009.
freya & sons (feb05, mar08)
freya
pokročilý

Založený: Po 09.Jún. 2008 18:45

Odoslaťod nez » St 13.Máj. 2009 13:11

tuším, freya, to tu raz spomenula, že keby bol naozaj problém s kĺbikmi, tak to naše klasické balenie naširoko je aj tak nič. Ako sa má vlastne zložiť tá plienka? Ja som si myslela, že na tretiny.
nez

Odoslaťod freya » St 13.Máj. 2009 21:13

kamoska dostala od ortopeda taketo instrukcie: dve bavlnene plienky na tretiny, napasovat tak, aby boli od kolienka po kolienko a stehno vytocit do minimalne 100° abdukcie :roll: teda koleno "prispendlit" k usiam :lol: ma to vyzerat ako pismeno M. no chcela by som vidiet tie postolky, ktore vobec udrzia bezne dojca v 90°uhle, nie to este vacsom :lol: , moji chalani ich za par minut skrkvali na tych 60-70° a to uz potom nemusia byt baleni vobec :wink: ani neboli. :)

(ja som ako fyziologicke nasla rozmedzie od 90° az do 120° abdukcia, 40°-60° rotacia, tj. nie na 180° placku, ale kolienka trochu blizsie k sebe, vtedy je hlavica stehennej kosti spravne centrovana v bedre)

a este k teme, strasne ma mrzi, ze som si neulozila jeden link a uz ho nedokazem vygooglit :( bol to nejaky abstrakt zo Svedska o tom, ci ma preventivne siroke balenie vplyv na stabilitu bedroveho klbu. porovnavali deti s nestabilnym bedrovym klbom, ktore boli a neboli balene nasiroko do 4. mesiaca veku a vyslo im, ze pocet deti, u ktorych bol klb nestabilny aj po tomto veku bol v oboch skupinach rovnaky :!: :shock: takze popreli vyznam sirokeho balenia ako ho pozname v nasich koncinach :shock: bol to pomerne velky subor, po takmer 500 deti v oboch skupinach.

a aby toho nebolo malo, pred chvilou som vygooglila, ze sa zacinaju objavovat nazory, ze dysplazia nie je vrodene, ale ziskane ochorenie, ktore sa moze zhorsovat, takze aj po prvom dobrom sone, moze byt na dalsom horsi nalez :roll: :shock: tak kto sa v tom ma potom zorientovat :roll:
freya
pokročilý

Re: balenie na siroko u novorodencovRe: balenie na siroko u

Odoslaťod gombicek » Št 14.Máj. 2009 13:21

freya píše:
gombicek, skus pogooglit, malo by to byt vo vestniku min. zdrav., mne sa to vcera najst nepodarilo, ale urcite to tam je :D koniec roku 2008, zaciatok 2009.

hm aj ja som googlila usilovne ale tento krat neuspesne.ajnejake vestniky som nasla -len 2 boli z roku 2008 , 2009 ziadny, ale o obdukcnom baleni nic.
prave pocula som o nejakej oficialnej zmene,len sa neviem dopatrat k info.
Obrázok používateľa
gombicek

expert

Odoslaťod freya » Št 14.Máj. 2009 14:13

volala som s kamoskou a vravela, ze to nasla v casopise (alebo na stranke) Dieťa, ale tiez to nevygooglila, aj ked odpisala presny nazov :( sorry za dezinformaciu. je to odborne usmernenie z nov08 a je tam, ze kazde dieta ma byt vysetrene v porodnici (Ortolaniho test - to je to pokyvanie nozickami), ak je problem, hned je odosielane k ortopedovi. a potom ma byt kazde dieta vysetrene USG najneskor do 4 tyzdna veku, ak je nalez fyziologicky, dalsie balenie sa NEODPORUCA.
freya
pokročilý

Odoslaťod LubikaS » Št 14.Máj. 2009 14:23

gretka píše:V niektorych nemocniciach sa klbiky kontroluju hned v porodnici, v inych (speci bratislavskych) nie a kontrola sa robi az po 4 tyzdnoch.

Rodila som tento rok v marci na Kramároch a sono kĺbikov sa robilo ešte v pôrodnici. Malého som naširoko vôbec nebalila, keďže to mal v poriadku. Ani pri odchode z pôrodnice mi nikto nepovedal, že by sme mali baliť naširoko. Potom sme boli na kontrolnom USG v 6 týždňoch, tiež to bolo OK a tam sa lekár vyjadril, že široké balenie netreba. Pri dcére som balila iba do tej prvej kontroly v 6 týždňoch, ale dosť povrchne - obvykle iba na noc a tiež to mala v poriadku. Viem, že v našom regióne je viac tých problémov ako v iných krajinách, ale práve preto by sa skôr mali štandardne robiť tie soná ešte v pôrodnici, aby sa potom balili naširoko iba tie deti, kde je k tomu reálny dôvod. Ja som dcéru aj preto cez deň nebalila, pretože sa jej z toho zhoršovala kolika tým, že si nemohla nožičkami riadne pokopkať.
Obrázok

Obrázok
LubikaS
expert

Založený: Pi 04.Nov. 2005 21:34

Odoslaťod JankaK » St 10.Jún. 2009 16:24

ja som rodila teraz v maji v ruzinovskej porodnici v bratislave, tam pri prepusteni odporucali balit nasiroko, pri vizitach kontrolovali klbiky iba pokyvanim...vcera (v 4.tyzdni) sme absolvovali sono klbikov, ortoped len zahlasil v reci svojho kmena "jedna nozicka b+", druha b-" a potom povedal, ze balit nasiroko uz nemusim, comu som velmi rada :)

neviete nahodou niekto, co znamena to b+ a b-?
Obrázok

Obrázok
JankaK
pokročilý

Založený: Št 20.Júl. 2006 14:59

Odoslaťod deniska » Št 11.Jún. 2009 9:17

RomanaX píše:Ja som rodila v decembri v Ruzinove a mne povedali, ze balit nasiroko do kontroly coxov...

ja som rodila v novembri a povedali mi to tiez :) a potom na kontrole povedali, ze je vsetko ok, uz nebalit, ale aj tak sme nebalili, a v osmich mesiacoch na kontrolu jadierok :shock: vraj sa to robi bezne, pri dcere nam to nikto nepovedal a na ziadnej kontrole sme neboli :shock:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
deniska
expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 15:10

Odoslaťod zuzitka » Pi 12.Jún. 2009 12:57

JankaK píše:ja som rodila teraz v maji v ruzinovskej porodnici v bratislave, tam pri prepusteni odporucali balit nasiroko, pri vizitach kontrolovali klbiky iba pokyvanim...vcera (v 4.tyzdni) sme absolvovali sono klbikov, ortoped len zahlasil v reci svojho kmena "jedna nozicka b+", druha b-" a potom povedal, ze balit nasiroko uz nemusim, comu som velmi rada :)

neviete nahodou niekto, co znamena to b+ a b-?

Jani a kde ste boli na klbikoch?
Obrázok

Obrázok
zuzitka
expert

Založený: Ut 24.Apr. 2007 13:02

Odoslaťod JankaK » Pi 12.Jún. 2009 14:19

k mojej pediatricke chodi priamo ortoped s prenosnym sonom :wink:
Obrázok

Obrázok
JankaK
pokročilý

Založený: Št 20.Júl. 2006 14:59

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Bábätká

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.