Vianočná kapustnica a iné dobroty.

Varenie nemusí byť všedné. Najmä ak máme odvahu skúšať občas niečo nové. Čo chutí u Vás?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Vianočná kapustnica a iné dobroty.

Odoslaťod nez » St 10.Dec. 2008 14:28

Ako robíte vianočnú kapustnicu, rybu, šalát?
nez

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Re: Vianočná kapustnica a iné dobroty.

Odoslaťod nea » Št 11.Dec. 2008 8:31

U nas sa robi kapustnica takto:
kysla kapusta /nosime si z Madarska/ sa vari v obrovskom hrnci so susenymi hubami a domacou klobaskou. Ked je kapusta dostatocne makka, kapustnica sa "zaprazi" a prida sa 7 susenych sliviek.
Nakoniec ide zmes sladkej a kyslej smotany /podla toho, aka je kysla kapusta/, prevari sa to a dokoreni tak, aby bolo super :wink:

Zemiakovy salat robim klasicky, to jest aj s majonezou, akurat tak polovicu nahradim nizkotucnou kyslou smotanou.

A kaprika vyprazame v trojobale.
Keep smiling!
Obrázok používateľa
nea

Life is a music, God is the DJ, world is the dancefloor

expert

Mood: Cool
Založený: Pi 23.Jún. 2006 11:35

Odoslaťod Mimka1 » Št 11.Dec. 2008 9:35

Kapustnica sa u nas vari takto: kapustu dam variť s troma druhmi klobasy, parad.pretlak, zemiaky na kocky, sušene slivky.

Šalat robievame trocha na pikantno: Uvarene zemiaky v šupke na kocky, k tomu hradišťanka (feferonku vyberám), kysle uhorky, vajička na tvrdo, a pol na pol majoneza a biely fogurt.
Mnam už by som si dala.....
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Mimka1

a ideme na vec...

expert

Mood: Happy
Založený: So 08.Júl. 2006 12:08

Odoslaťod Elena. » Št 11.Dec. 2008 10:27

Kapustnicu robievam tak ako Nea, ale bez zaprazky a bez smotany, mozes nastruhat aj maly zemiak.

Zemiakovy salat-deñ vopred uvarene mensie zemiaky v supke osupeme, pretlacime na platky alebo na kolieska, pridame na tvrdo uvarene a posekane vajicka, hrasok a mrkvu z konzervy v slanom naleve(ja davam bez mrkvy a hrasok zmrazeny a potom uvareny), nadrobno posekanu sladkokyslu uhorku a nadrobno posekanu cibulu, osolit, okorenit, pridat majonezu alebo nalev. Minuly rok som robila bez majonezy kvoli mladsej dcere-napina ju z kupovanej ale zistila som ze domaca z oliv.oleja jej chuti, tak urobim deñ vopred, ochutnam a ked mi z tych surovych vajec nic nebude tak budu mat aj ostatni.
Nalev mi minuly rok poradila Margo, ja som si ho trochu upravila na svoj obraz a robila som to tak ze som v oliv.oleji zmiesala zltka uvarene natvrdo, pridala vodu, sol, cukor a trochu octu, salat bol vyborny.
Ryby obalujem v cesticku-zmiesam muku, vajce, nadrobno posekany cesnak a nadrobno posekanu petrzlenovu vnat, nedavam struhanku,ryby len osolim, obalim a vyprazim.
Elena.
expert

Založený: Pi 25.Aug. 2006 22:08

Odoslaťod nez » Št 11.Dec. 2008 10:46

Keď dávate do šalátu majonézu, tak tam nedávate nálev?
nez

Odoslaťod nea » Št 11.Dec. 2008 11:02

Ja nechavam trochu nalevu z tej zeleninovej zmesi... kvoli chuti...tak od oka... lebo tie zemiaky to "vsiaknu", takze potom napriek majoneze to ma spravnu konzistenciu.
Keep smiling!
Obrázok používateľa
nea

expert

Odoslaťod Elena. » Št 11.Dec. 2008 11:18

Tak ako pise nea, potom tej majonezy netreba tak vela. Kazdopadne je dobre nechat salat "ulezat par hodin v chladnicke, t.j.zemiaky uvarit deñ vopred, rano urobit salat, supnut do chladnicky a vecer zbastit :D
Elena.
expert

Založený: Pi 25.Aug. 2006 22:08

Odoslaťod Mimka1 » Št 11.Dec. 2008 11:24

Ja nalev nedavam, len majonezu a biely jogurt
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Mimka1

a ideme na vec...

expert

Mood: Happy
Založený: So 08.Júl. 2006 12:08

Odoslaťod Ina » Pi 12.Dec. 2008 0:08

U nas kapustnicu vari svokra, salat a kapra doniesu kstny mojho manzela :D
Ja akurat urobim cviklovy salat s koriandrom a smotanou, ked bude zaujem hodim recept.
:lol: :lol:
Obrázok používateľa
Ina
expert

Obrázky: 0
Založený: Ne 13.Nov. 2005 0:26

Odoslaťod para » Pi 12.Dec. 2008 8:48

dam varit kapustu, udene masko, kobasku, huby, korenie - ked je to makke nakrajam maso a klobasku, zaprazka-olej,cibula,cervena paprika,muka.Varim 23tieho-na druhy den je uplne super.Ja si na tanieri pridavam kyslu smotanu.

Kapor-manzel ho nafiletuje a normalka trojobal-muka,vajicko,struhanka

Salat-tak to je parketa mojej mamy :)

Torta-malakov

MNAM
Obrázok používateľa
para

spomienky na detstvo

expert

Založený: St 14.Nov. 2007 9:44

Odoslaťod Jaskynka » Pi 12.Dec. 2008 9:28

Na Štedrý deň robievam šalát zemiakový s cibuľou, teda uvarené zemiaky v šupke pokrájam na plátky, cibuľu tiez na plátky, pridám čierne korenie mleté a nálev (ocot, cukor, soľ, voda).

Rybu som doteraz robievala iba filé (také kocky), dosť sa to rozpadáva pri obaľovaní, tak som tento rok kúpila filety, obalím ich v 3obale a vypražím.

Majonézový robievam na Silvestra, tiež z uvarených zemiakov v šupke, pridám varenú mrkvu, petržlen, kareláb, zeler, hrášok, vajíčka, pokrájané uhorky, cibuľu a namiesto nálevu dám šťavu zo zaváraných uhoriek a majonézu.

Kapustnicu robievam ako mäso na šťave, teda na cibuľke opražím mäso, korenie, červená paprika, bobk. list, mäso dusím, zahustím postrúhaným zemiakom, keď je napoly mäkké, pridám kyslú kapustu (nepremývam), klobásky a po dovarení pridám ešte kyslú smotanu.
Obrázok používateľa
Jaskynka

začiatočník

Založený: St 16.Apr. 2008 11:22

Re: Vianočná kapustnica a iné dobroty.Re: Vianočná kapustnic

Odoslaťod nea » Pi 12.Dec. 2008 10:00

Ina píše:U nas kapustnicu vari svokra, salat a kapra doniesu kstny mojho manzela :D
Ja akurat urobim cviklovy salat s koriandrom a smotanou, ked bude zaujem hodim recept.

Ina, ja si prosim recept, mne to znie mnam :P
Keep smiling!
Obrázok používateľa
nea

expert

Odoslaťod Mischa: » Pi 12.Dec. 2008 10:18

Kapustnicu (na Silvestra) robim tak, ze najprv oprazim cibulku na oleji, potom zasypem palivou paprikou aj sladkou paprikou a o 5 sekund na to zalejem vodou, potom do toho dam udene rebierka a 1 kyslu kapustu, bobkovy list a bobule, cierne korenie, potom asi o hodinu vyberiem a vykostim rebra, pridam klobasku, hriby a dalsiu kapustu, nakoniec dam este podla kyslosti kapustnu vodu a dochutim solou a korenim a hodim do toho jedny susene slivky. Na tanier si davame este lyzicu creme fraiche.

Zemiakovy salat: vychladnute zemiaky pokrajam na kocky, pridam konzervu korenovej zeleniny s hraskom, kysle uhorky a cibulu, a zalejem majonezou zmiesanou s citronovou stavou a cukrom.

Ryby v struhanke nevyprazam, to ked musim mat, tak mi staci raz za rok si kupit v Mc Donalde Fish :oops: alebo v Irish Pube fish & chips.
Ryby pripravujem bud v parnej trube alebo na panvici alebo v normalnej trube na grile.
(Ked sa ponahlam, tak vsetko v parnej trube, lososa na jednej policke aj s omackou, zemiaky alebo ryzu na druhej a zeleninu na tretej, vecera za 10 minut hotova...)
Na panvici napr. morsky jazyk po mlynarsky alebo lososa s chrumkavou kozou.
V normalnej trube manzel lososa rad brojluje (to fakt neviem po slovensky).
Mischa:
expert

Založený: Ne 31.Dec. 2006 15:50

Odoslaťod Ina » Pi 12.Dec. 2008 14:36

nea píše:
Ina píše:U nas kapustnicu vari svokra, salat a kapra doniesu kstny mojho manzela :D

Ina, ja si prosim recept, mne to znie mnam :P

Inac som chcela otvorit novu temu v receptoch o Gruzinskej kuchyni, skor kaukazskej kuchyni ale v Novom roku, ked budem mat cas.

Recept na cviklovy salat.

strednich cvikliciek uvarime v supke, vychladnut, osupat, postruhat na vecsie platky v struhatku.
Do smotymy ( moze byt majoneza) ale ja mam radsej kyslu smotanu, dame vytlaceny cesnak, 5 strucikoc, mozes aj viac, ked mas rada cesnak. Cierne korenie, sol, mozes dat aj stiplavu papriku, trosku, a za 2 lyzicky mleteho koriandru.
Do smotanovej zmesy dame sviklu, a pomiesame. Najlepsie chuti na druhy den, ked sa chute pomiesaju.
Dobru chut

:D
Obrázok používateľa
Ina
expert

Odoslaťod Trencanka » Pi 12.Dec. 2008 16:21

Kedze Stedry den je vynimocny, ja si v kuchyni maknem.

Kapustnica> upalim cukor na panvici na karamel /asi 1 velka polievkova lyzica cukru/, zalejem vodou a rozvarim. Kapustu dam varit, prilejem rozvareny karamel. Susene huby namocim do horucej vody , chvilu povarim a necham postat hodinku. Potom pridam ku kapuste a varim. V sladkej smotane 10percentnej rozmiesam trosku hladkej muky a prilejem do polievky. Povarim a dochutim. Ked je malo kysla, pridam kyslej vody z kapusty.
Kapor rozrezem na polovice a necham ho s kozou. Prespikujem udenou prerastenou slaninkou a kuskami citrona. Celeho kapra pokvapem citr. stavou a posypem korenim na rybu. Dam na pekac, oblozim este par kuskami masla, posypem rascou, osolim. Podlejem bielym vinom a dam piect, na zaver to dam trosku pod gril.

Zemiakovy salat: den vopred uvarene zemiaky v supke pokrajat. Uvarim korenovu zeleninu vo vode spolu aj s korenim - cierne, bobkovy list, trosku soli. Zeleninu a kysle uhorky nakrajat do salatu, tak isto aj uvarene vajicka. Cibulu nakrajat nadrobno a sparit vo vode s troskou octu. Scedit a cibulu do salatu. Pridat do salatu mlete cierne korenie, sterilizovany hrasok. Zlahka premiesat. Zemiaky zvlhcit nalevom z kyslych uhoriek alebo nalevom z uvarenej zeleniny. Nie vela, nesmu plavat vo vode alebo zo salatu urobit kasu. Do misy robim vrstvu salatu, ktoru prelejem majonezou a zase vrstva salatu a vrstva majonezy az kym vsetko neminiem.
A este recept na vianocku, ale tu idem pisat do inej temy, tam na nu bol dotaz.
Trencanka
expert

Založený: Ne 17.Sep. 2006 14:08

Odoslaťod Leni » Pi 12.Dec. 2008 18:02

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Leni
pokročilý

Založený: Št 30.Nov. 2006 19:10

Odoslaťod nea » Pi 12.Dec. 2008 19:22

Mnam Ina toto isto vyskusam!

A s tou temou prosim potom nevahaj, ja nemam sajn o takej kuchyni, rada sa dozviem.
Keep smiling!
Obrázok používateľa
nea

expert

Odoslaťod aanka » Ne 14.Dec. 2008 13:39

Sila, aké rozne recepty na kapustnicu. Ja kyslú kapustu milujem, tak som si ich všetky prešla :wink: A hádžem recept na LIPTOVSKÚ KAPUSTNICU. My ju varíme na Vianoce, inak varíme kapustnicu rozne.

LIPTOVSKÁ KAPUSTNICA

--Do hrnca dať variť kapustnicu (tú vodu z kvasenej kapusty zriedenú s vodou, aby to nebolo moc kyslé), s trochou kapusty, surovým bravčovým, hubami a cesnakom (može byť aj mrkva-kapusnica získa nasladlú chuť)
--keď je masko takmer uvarené, pridať zemiaky (olúpané ale nenakrájané) a údené maso
--keď sú zemiaky uvarené, pridať ešte klobásky (najlepšie viac druhov)
--s klobásami variť ešte 15 minút
--podávať so širokými rezancami (ak je kapustnica dosť kyslá, može sa pridať trocha cukru a vody počas varenia)

:D chutí skvele, i keď sa to neliptákom vidí divné jesť kapustnicu s rezancami.
Obrázok používateľa
aanka
pokročilý

Založený: So 05.Aug. 2006 13:50

Odoslaťod nez » Ne 14.Dec. 2008 17:52

Celkom ma prekvapilo koľké z Vás robia štedrovečernú kapustnicu s mäsom alebo klobáskou.
nez

Odoslaťod para » Ne 14.Dec. 2008 19:06

Ina my mame cviklu uz zavarenu s koriandrom a ja salat robim ako ty ale pridavam aj vlasske orechy.
Obrázok používateľa
para

spomienky na detstvo

expert

Odoslaťod Ina » Ne 14.Dec. 2008 23:38

para píše:Ina my mame cviklu uz zavarenu s koriandrom a ja salat robim ako ty ale pridavam aj vlasske orechy.

Ano my robime aj s vlazskymi, ale cvikla sa pomele. Okrem koriandra sa pouziva este jedno korenie, ale nazov viem len po gruzinsky, podoba sa na koriander.
Nie si z Kaukazu :wink: ?
Naposledy upravil Ina dňa Po 15.Dec. 2008 19:44, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Ina
expert

Odoslaťod shannon » Ne 14.Dec. 2008 23:42

Jedine, co z typickych vianocnych jedal robievam, je salat, inac varim vzdy nieco ine, slavnosne, co ma napadne. Kapustnicu by som si veru aj dala, ale ked nie som na vianoce na Slovensku, tak to aj tak nie je ono.

Salat robim takto: Cervene zemiaky v supke uvarene, vychladnute pokrajam na kocky, k tomu uvarenu mrkvu, hrasok z konzervy, nadrobno nakrajanu cibulu, kysle uhorky. (Vzdy davam priblizne rovnake mnozstvo zemiakov, ako ostatnych prisad spolu. )
Z natvrdo uvarenych vajicok ( na cca. 4 zemiaky 1 vajce) vyberiem zltky a rozmixujem s olejom na jemnu kasu, pridam horcicu, biely jogurt (mnozstvo podla toho, kolko je salatu a podla chuti), sol, korenie, trochu octu. Vsetko spolu zmiesam, popripade ak je to este suche pridam trochu stavy z uhoriek, alebo trochu jogurtu, este dochutim a hotovo! :wink:
Obrázok používateľa
shannon
pokročilý

Založený: Pi 19.Sep. 2008 13:24

Odoslaťod miroslava72 » Po 15.Dec. 2008 8:43

Ahojte.
My mavame kapustnicu az na Silvestra s klobasou,susenymi hribami a susenymi slivkami.
A na Stedry den robime pstruhov a kapra len na prirodno na masle a zemiakovy salat so zeleninou ako vy,ale bez majonezy.
Obrázok
miroslava72

Založený: So 24.Nov. 2007 13:27

Odoslaťod para » Po 15.Dec. 2008 13:42

Nie niesom :D
ten recept mam od kamosky a cviklu mame postruhanu na hrubom struhadle a orechy nasekane na vacsie kusy.
a este robim podobny z kapusty-zavarena cervena kapusta, na pruzky narezana "dietna" salama, cesnak-ale len trocha a smotana s majonezou.
Obrázok používateľa
para

spomienky na detstvo

expert

Odoslaťod nez » Po 15.Dec. 2008 15:53

Para, nehodíš recept na tú tortu malakov?
nez

Ďalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Recepty

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.