Máte recepty na zdrave kolače ? (s celozrnnou mukou a pod)

Varenie nemusí byť všedné. Najmä ak máme odvahu skúšať občas niečo nové. Čo chutí u Vás?
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Máte recepty na zdrave kolače ? (s celozrnnou mukou a po

Odoslaťod Frfloška » Ne 16.Mar. 2008 20:39

Ahojte,
snazila som sa najst tu nejake recepty na kolace, ktore su tradicne, ale pri ktorych boli pouzite zdrave suroviny ako je celozrnna spaldova muka, nerafinovany hnedy cukor a pod. Priznam sa, ze sa mi nechce experimentovat a ak mate recept v ktorom je pouzity urcity funkcny pomer bielej a celozrnnej muky, resp. hnedeho cukru a mate aj vychytane to, ako dlho sa to pecie a na akom stupni, dajte vediet.

Rada by som napr. piekla muffiny za pouzitia celozrnnej hladkej muky, mate s tym skusenost ?
Zatial som piekla len pernikovy kolac s cokoladou a orechami a tam pouzila 2/3 celozrnnej muky a v pohode to slo. Kolac bol trochu suchsi a drobivejsi, ale nie az tak aby som ten pomer neopakovala...
Frfloška
začiatočník

Založený: Št 27.Okt. 2005 14:37

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Margo » Po 17.Mar. 2008 18:45

recept na pomarancovo-cmarove muffiny-davka na 12 kusov

prva misa: 140 gramov hladkej muky, 140 gramov celozrnej psenicnej (ja uz davam len celozrnnu 280g), 140 gramov hnedeho cukru, cajova lyzicka skorice, pol caj. lyzicky sody bikarbony, cajova lyz. prasku do peciva, pol caj. lyz. soli, kora z jedneho pomaranca, mala salka v pomarancovej stave namocenych hrozienok (ja pridavam aj marsalu alebo amareto), nahrubo nasekana horka cokolada (cca 50 gramov), najemno nakrajana pomarancova kandizovana kora (nemusi byt, ale je dobra)

druha misa: 160ml cmaru, 80ml cerstvej pomarancovej stavy, jedno vacsie vyslahane vajce, 50 gramov roztopeneho masla

Vsetko to spolu zmiesame, dame do muffinovej formy do ktorej sme dali papierove kosicky. navrchu posypeme troskou hnedeho cukru. pecieme cca 15-20 minut
Obrázok používateľa
Margo
expert

Založený: Ut 28.Feb. 2006 19:26

Odoslaťod Táňa » Ut 18.Mar. 2008 15:31

Miika píše:Ahojte,
snazila som sa najst tu nejake recepty na kolace, ktore su tradicne, ale pri ktorych boli pouzite zdrave suroviny ako je celozrnna spaldova muka, nerafinovany hnedy cukor a pod. Priznam sa, ze sa mi nechce experimentovat a ak mate recept v ktorom je pouzity urcity funkcny pomer bielej a celozrnnej muky, resp. hnedeho cukru a mate aj vychytane to, ako dlho sa to pecie a na akom stupni, dajte vediet.

Rada by som napr. piekla muffiny za pouzitia celozrnnej hladkej muky, mate s tym skusenost ?
Zatial som piekla len pernikovy kolac s cokoladou a orechami a tam pouzila 2/3 celozrnnej muky a v pohode to slo. Kolac bol trochu suchsi a drobivejsi, ale nie az tak aby som ten pomer neopakovala...

Ahoj, ja už do všetkých receptov používam celozrnné múky, trstinový cukor a pod....

Muffiny zo špaldovej hladkej múky sú perfektné. Ja som si našla nejaký základný recept na nete a prispôsobila.
Ak tak ešte nepečieš, asi by si mala začať postupne pridávať do bielej nejakú celozrnnú a zvyšovať pomery. Celozrnné múky sú "tuhšie" treba ich dať o niečo menej a asi si na nich treba aj zvyknúť....
Dve pubertiačky a bábo. :)
Obrázok používateľa
Táňa

expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 18:09

Odoslaťod Margo » Ut 18.Mar. 2008 21:37

hladka spaldova muka je dobra aj do klasik palaciniek, hruba ovsena muka je zasa dobra do slanych palaciniek plnenych napr. kozim syrom a volskym okom, posypanom medvedim cesnakom, opatrne s pohankovou celozrnou pri kysnutom ceste (zle kysne)

do tych muffinov je dobra aj grahamova muka- len pozor, nasaje viac tekutiny, treba dat pozor, aby cesto nebolo velmi huste. treba urobit par pokusov, uvidis sama, ako sa to sprava
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Elena. » St 19.Mar. 2008 23:04

Margo, mas skusenosti s cestom na pizzu(kysnutym) a celozrnnou mukou? Ktora muka sa ti zda na to najvhodnejsia?
Elena.
expert

Založený: Pi 25.Aug. 2006 22:08

Odoslaťod Margo » Št 20.Mar. 2008 14:14

Elenka, mam vyskusane- a nie je to dobre. Kysnute talianske chlebove, pizzove ci kolacove cesto potrebuje bielu muku. Bohuzial, celozrna muka nekysne tak dobre, cesto je chutovo celkom ok, ale je akesi zbite, nenadychane, bez vzduchovych bublin.
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Elena. » Št 20.Mar. 2008 18:13

No jo, ale u domacej pizze to snad az tak nevadi, ja som uz pizzu dlho nerobila kedze ma stve to mnozstvo bielej muky, ked uz mame kysnut tak nech kysneme zdravo :P . Ja skusim celozrnnu hladku psenicnu, zda sa mi dost jemna :wink:
Elena.
expert

Odoslaťod Margo » Pi 21.Mar. 2008 9:56

Vyskusaj, ono, pri pouziti alternativnych surovin neostava nic ine, len skusat. Ja zvyknem pouzivat do beznych kolacov hladku celozrnu spaldovu muku. Chutovo je to trosku ine, ale velmi dobre.

Napriklad aj ked robim rybu a treba ju pred pecenim poprasit hladkou mukou, davam tu hladku spaldovu ochutenu troskou soli a korenia. Ale chutovo zaujimava je aj kukuricna muka, urobi velmi dobry chrumkavy kabatik.
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Elena. » Pi 21.Mar. 2008 10:59

Margo, mas pravdu s tym skusanim, a fakt su jedla z celozrnnej omnoho chutnejsie. U nas v eko obchode maju veeela druhov a bielu muku uz dlhu dobu nekupujem vobec.
Kukuricnu zatial maju len v normalnom obchode(ale je toastovana-vola sa gofio) a mam voci nej dost zabrany lebo tu u nas sa pestuje aj geneticky modifikovana kukurica a aj ked by takato mala byt riadne oznacena, jeden nikdy nevie. :wink:
Elena.
expert

Odoslaťod Margo » Pi 21.Mar. 2008 15:12

Elenka, ja kupujem kukuricnu v bio obchode, je aj oznacena ako GMO FREE Inak, zelam Tebe aj rodinke krasne Velkonocne sviatky :)
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Elena. » Pi 21.Mar. 2008 19:57

Dakujem, krasne sviatky aj Vam :)
Elena.
expert

Odoslaťod elizabeth » Ne 23.Mar. 2008 21:17

ja robim palacinky z raznej muky, psenicna je na palacinky zla, su z nej hrozne suche alebo pouzivam aj spaldovu.
A na obale spaldovej hladkej muky je recept na taky pudingovy kolac, akurat dnes som ho robila :) len tam nezvyknem davat navrch tu smotanu, to sa mi zda potom uz take tazke a ten kolac nie je ani moc sladky

Skusala som aj klasicke kysnute s tvarohom a makom navrchu, z nejakej muky, uz neviem aka to bola, ale je pravda, ze boli take suche a hodilo by sa mi to cesto skor na nejaky slany recept ako na sladky.
Elen
Obrázok

Obrázok
elizabeth
pokročilý

Založený: Pi 05.Máj. 2006 18:56

Odoslaťod Margo » Po 24.Mar. 2008 18:39

Spalda je tiez psenica :-)
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Kristii » St 26.Mar. 2008 20:04

Ked ten kolac mas suchsi a drobivejsi,skus tam na miesto cokolady (fuj ) ovocie nebo
hrozinky. Zavolam babinke a ta ma perfektny recept na cuketovy kolac je uzasny....

Zajtra idem skusit urobit pernicky s takych surovin,potom sa ozvem..... :wink:
Kristii
expert

Obrázky: 0
Založený: St 26.Mar. 2008 13:56

Odoslaťod Andrea » Pi 04.Apr. 2008 15:43

Ja som robila zo spaldovky kysnute cesto - klasika kolace, ale moravske boli take tvrdsie, no ked som urobila klasika beles a hore dala husto ovocie a trocha posypky, tak to cesto bolo krehkejsie ( nechala som prekysnut ), ale nebolo tvrde..len na okrajoch, co ostali suchsie, da sa aj so spaldovkou, ale treba odkusat ako dlho kysnut a dat stavnatejsie plnky
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Andrea
expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 20:54

Pozvania odoslané: 1

Odoslaťod Hela17 » So 05.Apr. 2008 18:44

Margo píše:Elenka, mam vyskusane- a nie je to dobre. Kysnute talianske chlebove, pizzove ci kolacove cesto potrebuje bielu muku. Bohuzial, celozrna muka nekysne tak dobre, cesto je chutovo celkom ok, ale je akesi zbite, nenadychane, bez vzduchovych bublin.

presne tak, ale aj tak pečiem z celozrnnej múky a ražnej 1:1 pizzu, aj posúchy. A je výborná. Natriem ju omáčkou a obložím len zeleninou, alebo len olivami, alebo nechám tak a po upčení potriem olivovým olejom s cesnakom.
Hela17
pokročilý

Založený: St 10.Máj. 2006 16:10

Odoslaťod mirus26 » St 09.Apr. 2008 18:50

Margo píše:recept na pomarancovo-cmarove muffiny-davka na 12 kusov

prva misa: 140 gramov hladkej muky, 140 gramov celozrnej psenicnej (ja uz davam len celozrnnu 280g), 140 gramov hnedeho cukru, cajova lyzicka skorice, pol caj. lyzicky sody bikarbony, cajova lyz. prasku do peciva, pol caj. lyz. soli, kora z jedneho pomaranca, mala salka v pomarancovej stave namocenych hrozienok (ja pridavam aj marsalu alebo amareto), nahrubo nasekana horka cokolada (cca 50 gramov), najemno nakrajana pomarancova kandizovana kora (nemusi byt, ale je dobra)

druha misa: 160ml cmaru, 80ml cerstvej pomarancovej stavy, jedno vacsie vyslahane vajce, 50 gramov roztopeneho masla

Vsetko to spolu zmiesame, dame do muffinovej formy do ktorej sme dali papierove kosicky. navrchu posypeme troskou hnedeho cukru. pecieme cca 15-20 minut

vcera som ich skusala, len sa po nich zaprasilo. boli perfektne :lol:
margo, nemas aj nejaku slanu variaciu?
[url=http://www.TickerFactory.com/]
Obrázok
[/url]
mirus26
začiatočník

Založený: St 21.Jún. 2006 13:55

Odoslaťod gombicek » So 12.Apr. 2008 4:49

pridam svoh njaoblubenejsi od elenky S. *ela* z Mbb ecepotv, za co jej velmi dakujeme :P
ja robim pol napol celoyrna spaldova a obycjana hladka a su najfantastickejsie, chutili aj mojej svokre :lol:

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

250 g tvarohu * 250 g tuku na pečenie * 250 g hladkej múky (odporúčam celozrnnú špaldovú) * 1 KL soli * žĺtok a trošku mlieka na potretie * sezamové, ľanové alebo iné semienka

POSTUP PŘÍPRAVY
1. Z múky, margarínu, tvarohu a soli vypracujeme cesto.
2. Necháme ho odpočívať v chlade aspoň 1 hodinu, lepšie sa s ním bude pracovať.
3. Cesto na doske vyvaľkáme a vykrajujeme pagáčiky, v mojom prípade obláčiky. Dáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme žĺtkom zmiešaným s pár kvapkami mlieka a posypeme ich sezamovými ...
4. ... a ľanovými semienkami. Kľudne použite čo máte radi - rascu, mak...
5. Pečieme ich vo vyhriatej rúre dozlata.
Obrázok používateľa
gombicek

..Ide to nejde to, nechame to na leto....

expert

Mood: Happy
Založený: So 03.Feb. 2007 19:10

Odoslaťod Iris » Pi 06.Jún. 2008 21:27

Ahoj, ja tiez do vsetkeho pouzivam spaldovu muku, minimalne stvrtku, ale najcastejsie polovicu, sem-tam aj viac. Aj trstinovy cukor, bezne nim nahradzam biely rafinovany, robim aj nejake veci s ryzovym sirupom, mam ho rada kvoli neutralnosti chuti a tiez som expertka na znizovanie mnozstva cukru v kolacoch, mam pocit, ze takmer vsetky recepty su zbytocne presladene, niekedy az neprijemne. Dam sem recept na babovku, robim ju uz par rokov, zacala som ako klasicku slovensku babovku z bielej muky, recept som postupne zmodifikovala a hlavne robim ju na vela sposobov:

Zakladny recept:
150g prirodneho trstinoveho cukru (moze byt aj biely jemny krystalovy)
4 vajicka
1 dcl teplej vody
1 dcl oleja (pouzivam bud kvalitny slnecnicovy, napr: DM Alnatura mi pekne vonia alebo sezamovy, ten ma specificku vonu a chut, nie kazdemu vyhovuje, ale my ho mame radi)
200g muky (100g polohruba biela, 100g spaldova hladka, napr: Ekotrend Myjava)
1 balicek kypriaceho prasku Backpulver DM Alnatura

Zltka vymiesam s cukrom do peny, potom pomaly po castiach prilievam vodu zmiesanu s olejom, ked mam toto hotove rychlo vyslaham sneh z bielkov, ten si necham bokom kym do pripravenej masy preosejem muku s praskom do peciva, uz len drevenou vareskou vmiesam muku, este ked to ani nemam uplne hotove (preto to pisem takto, lebo nie je dolezite uplne dohladka vmiesat muku, potom zasa dohladka vmiesavat penu, potom znova dalsie prisady, kedze dlhym miesanim prichadzame o vzduch, ktory mame z preosiatej muky a snehu) vhodim do masy sneh z bielkov a dalsie suroviny, pre ktore sa rozhodnem a pekne to vsetko spojim. Vylejem do maslom vymastenej a hrubou mukou vysypanej babovkovej formy. Viem presne, ze to mam piect maximalne 30 minut pri 175-180C. Pozor, asi trocha zalezi od druhu babovkovej formy, kedze doma u mamy musim piect trosilinku dlhsie, ma iny tvar formy.

Toto je zaklad, ale nikdy ju nerobim v tejto zakladnej podobe, robila som uz nespocetne mnozstvo kombinacii tu su niektore:
1. dobra hrst kvalitnych hrozienok (DM Alnatura) a jeden zrely pokrajany banan, krajam ho vselijako cik-cak rovno do misy)
2. dobra hrst hrozienok a postruhane mensie jablko (+ niekedy aj banan)
3. trocha postruhanej alebo polamanej horkej cokolady a pokrajany banan (+ mozu byt nasekane orechy)
4. hrst hrozienok + malou lyzickou pustim uz do vyliatej babovky niekolko lyziciek dobrej orieskovo-cokoladovej DM Alnatura nutely rovnomerne po celom povrchu
5. vylejem si do formy zakladne cesto a navrch velkou lyzicou pomaly postupne polievam tuto zmes: 250g plnotucneho (musi byt plnotucny, odtucneny akoby skamenie) tvarohu, nieco viac ako 1 dcl slahackovej smotany, 1 lyzicku maizeny, 1 velku hrst hrozienok a cukor podla chuti nech je to prijemne jemne sladke, moze byt aj prava vanilka), chuti vyborne.

Este chcem povedat, ze hrozienka som kludne mohla dat uz do zakladneho receptu, lebo dobru hrst hrozienok hodim do kazdej mojej babovky, Alnatura hrozienka su velmi sladke tak nimi nahradzam cukor, ktory som v tomto recepte zredukovala o 1/4 oproti povodnemu.

Kombinacii je vela, skuste rozne druhy ovocia, orechov, cokolady, susene ovocie, uz som do cesta skusala dat aj zopar lyzic bieleho jogurtu, a uz si niektore v minulosti oblubene kombinacie nepamatam, kedze ich nahradili nove.
Iris
expert

Založený: Po 21.Aug. 2006 7:27

Odoslaťod Iris » Pi 06.Jún. 2008 21:38

Minuly rok v lete, ked bolo cerstve ovocie som casto piekla uzasny kysnuty osuch a la Margo a tam som davala minimalne 1/4 spaldovej hladkej muky, skoda, ze som ho kdesi zapotrosila. Margo nenapises ho sem, please.
Iris
expert

Odoslaťod Iris » So 07.Jún. 2008 20:38

Dnes ma napadlo, ak chces tradicne, ale zdravsie tak mam jeden tip na lahodnu sviezu a lahku plnku napr. do piskotovej rolady (tu mozes spravit aspon z casti so spaldovou mukou a trstinovym cukrom), hoci slahackova smotana nie je prave najzdravsia ingridiencia je podla mna 1000X lepsia ako klasicke smetolove/maslove plnky voci ktorym mam silnu averziu. Ide o malinovy slahackovy krem:

240ml slahackovej smotany
1/2 lyzicky extraktu z pravej vanilky (to som bohuzial u nas nikde nenasla)
15g krystaloveho cukru
120ml malinoveho pyre

Slahacku, vanilkovy extrakt a cukor premiesaj v mixovacej mise a odloz do chadnicky najmenej na pol hodiny, vyslahaj slahacku do bodu kedy sa ti zacinaju formovat makke kopceky a zacni po troske pridavat malinove pyre a domixuj pokial sa ti netvoria pevne slahackove kopceky. Ochutnaj a pripadne pridaj viacej pyre alebo cukru. Napln roladu a odloz do chladnicky, najlepsie cez noc. Pred podavanim pocukruj alebo ozdob troskou odlozeneho kremu a cerstvymi malinami.

Malinove pyre, robila som zatial len z zmrazenych:
340g mrazenych malin
50g krystaloveho cukru (alebo podla chuti)
1/2 lyzicky cerstvej citronovej stavy
Maliny si nechaj rozmrazit rovno na sitku polozenom cez velku misu, ked su uplne rozmrazene prepasiruj ich cez sitko, tak ze ti na sitku zostanu len malinove jadierka. Stavu z malin ochut cukrom a citronovou stavou, cukor reguluj podla chuti. Co nespotrebujes mozes odlozit do mrazaku uz naporciovane napr. v jogurtovych poharoch na neskor.
Iris
expert

Odoslaťod Margo » Ne 08.Jún. 2008 10:11

Iris píše:Minuly rok v lete, ked bolo cerstve ovocie som casto piekla uzasny kysnuty osuch a la Margo a tam som davala minimalne 1/4 spaldovej hladkej muky, skoda, ze som ho kdesi zapotrosila. Margo nenapises ho sem, please.

:lol: ja ho teraz peciem kazdu chvilu.
takze na jeden plech- pol kocky drozdia do cca troch deci vlazneho mlieka s dvoma lyzicami hnedeho cukru. V mise vymiesame cca desat deka zmaknuteho masla s jednym vajcom, prisypeme cca 30 dkg muky (davam hladku spaldovu) s lyzickou soli, prilejeme mlieko s drozdim, lyzicu oleja a vymiesime hladke, skor redsie cesto. Nechame polhodinku podkysnut, vytiahneme na vymasteny a mukou vysypany plech natenucko, poukladame ovocie (marhule, jahody, rebarboru), posypeme hnedym cukrom, struhankou, poukladame navrch kusky masla a upecieme dozlata.
Obrázok používateľa
Margo
expert

Odoslaťod Iris » Št 12.Jún. 2008 20:20

Margo píše:
Iris píše:Minuly rok v lete, ked bolo cerstve ovocie som casto piekla uzasny kysnuty osuch a la Margo a tam som davala minimalne 1/4 spaldovej hladkej muky, skoda, ze som ho kdesi zapotrosila. Margo nenapises ho sem, please.

takze na jeden plech- pol kocky drozdia do cca troch deci vlazneho mlieka s dvoma lyzicami hnedeho cukru. V mise vymiesame cca desat deka zmaknuteho masla s jednym vajcom, prisypeme cca 30 dkg muky (davam hladku spaldovu) s lyzickou soli, prilejeme mlieko s drozdim, lyzicu oleja a vymiesime hladke, skor redsie cesto. Nechame polhodinku podkysnut, vytiahneme na vymasteny a mukou vysypany plech natenucko, poukladame ovocie (marhule, jahody, rebarboru), posypeme hnedym cukrom, struhankou, poukladame navrch kusky masla a upecieme dozlata.

dakujem!!!
Iris
expert

Odoslaťod kopi » Pi 20.Jún. 2008 19:36

Iris píše:
Margo píše:

dakujem!!!

vyskúšala by som ho, ked ho tak vychvaľujete :P ale bez toho ovocia to nejde??
ja proste ovocie inak ako čerstvé, samostatne a nalačno jednoducho nekonzumujem..
Obrázok používateľa
kopi
expert

Založený: Št 10.Nov. 2005 14:16

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Recepty

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.