bio záhradka

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: bio záhradka

Odoslaťod monika27 » Ut 03.Máj. 2011 21:30

jolanka píše:DO kelu, skoda, ze som tuto temu nenasla skor :uh:

POcujte, a ako riesite skodcov na rastlinach? My mame kazdy rok pliagu na rastlinach - kapustu chytaju skocky, redkovku - este len vylezie z pody, uz su na nej vosky...Ako sa ich zbavujete? A mandolinky zo zemiakov?

Skocky nepoznam (kapustu nepestujem), na vosky nasadzujem lienky (normalne chodim po zahrade, odchytim lienku a donesiem ju tam, kde su vosky). Zemiaky nepestujem, ale svokrovci oberaju mandelinky rucne. TEda v rukaviciach jednorazovych, komu sa to bridi.
monika27
začiatočník

Založený: Pi 21.Okt. 2005 9:15

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod maria@redakcia » Ut 03.Máj. 2011 22:36

Teda, ženy, objavila som vás náhodou a je mi tu fajn: ja v našej záhrade žiadne prášky a chemické vodičky nestrpím! Intuitívne som verila, že sa to musí dať nejako inak, prirodzene a prírodne. Na niečo som prišla sama, niečo robila ešte manželova maminka a teraz tu mám zdroj infošiek! Veľmi sa teším! Vyskúšam!
maria@redakcia
začiatočník

Založený: St 14.Apr. 2010 22:26

Odoslaťod monika27 » St 04.Máj. 2011 8:11

kohutiarova@redakcia píše:Teda, ženy, objavila som vás náhodou a je mi tu fajn: ja v našej záhrade žiadne prášky a chemické vodičky nestrpím! Intuitívne som verila, že sa to musí dať nejako inak, prirodzene a prírodne. Na niečo som prišla sama, niečo robila ešte manželova maminka a teraz tu mám zdroj infošiek! Veľmi sa teším! Vyskúšam!

Fajn, teším sa, že pribudol ďalší človiečik, čo tento spôsob nepovažuje za hlúposť :fl: Daj dáke tipy od "babičiek". Ja mám v pláne (keď deťuchy dovolia) požičať si z knižnice od Juraja Fándlyho "Pilňi polňi a domejší hospodár" - mám chuť si to prečítať, ako sa vtedy hospodárilo.
monika27
začiatočník

Odoslaťod jerguska » St 04.Máj. 2011 9:51

monika27 píše:
jolanka píše:DO kelu, skoda, ze som tuto temu nenasla skor :uh:

POcujte, a ako riesite skodcov na rastlinach? My mame kazdy rok pliagu na rastlinach - kapustu chytaju skocky, redkovku - este len vylezie z pody, uz su na nej vosky...Ako sa ich zbavujete? A mandolinky zo zemiakov?

Skocky nepoznam (kapustu nepestujem), na vosky nasadzujem lienky (normalne chodim po zahrade, odchytim lienku a donesiem ju tam, kde su vosky). Zemiaky nepestujem, ale svokrovci oberaju mandelinky rucne. TEda v rukaviciach jednorazovych, komu sa to bridi.

Mandolinky oberam rucne do vedra,prilozim vedro a len tak strasiem z rastliny. Pozor netriast ked rastlinka kvitne!
A redkovku neriesim,tolko co ju zasejeme uz ju pomaly aj tahame,tam nestiham sledovat ci su vošky. :D
...
jerguska

.

začiatočník

Založený: So 12.Jún. 2010 14:36

Odoslaťod jerguska » St 04.Máj. 2011 10:05

A ešte k tomu Starklu, zatial co som objednala vsetko sa ujalo,som s nimi maximalne spokojna az na tie ceny :rol8:
Myslím,že u nich nie je problem ani s reklamáciou.
Rastlinky sa prijmu vsetky,to je jasne,bali sme sa stromcekov a krikov.Napr.pred 2 tyzdnami sme od nich zasadili hrusku a uz nam pučí :clap: Ale zalievali sme ju každy den a obzerali a sledovali s manželom každý den - ako pise Monika27 tak snad na tom pozitivna energii + zahradka niečo bude :wink:
...
jerguska

.

začiatočník

Založený: So 12.Jún. 2010 14:36

Odoslaťod Jaruška » St 04.Máj. 2011 19:06

Nám sa tiež od Starkla ujalo všetko, o to nič, rastliny sú aj celkom pevné, ale napríklad malina od nich rodí veľmi slabo. Ale my tu máme dosť vápenatú zem, takže možno preto. Na druhej strane, od susedov máme černice z nejakého starého kríka, a tie rodia ako divé.
Ale od Starkla máme napríklad takú nicejskú mirabelku a tá rodí veľmi dobre, aj plody sú chuťovo dobré.
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Mood: Happy
Založený: Po 24.Júl. 2006 22:38

Odoslaťod Jaruška » Po 09.Apr. 2012 12:14

Ahojte, tak už chystáte záhradku na tento rok?

Idem Vám poreferovať, ako bolo u nás minulý rok. Bola to moja prvá záhradka. Dovtedy tu u nás sadila babka, podľa svojho, do úhľadných hriadok, to bolo najdôležitejšie,klasicky. Nič extra sa jej neurodilo, len mrkvy, petržleny, cibuľa, jahody a nejaké zemiaky. Nebolo to zlé, ale ani nič zaujímavé - a hlavne, splnilo to účel: pri plevaní a zalievaní sa nadrela ako kôň a mohla potom o tom debatovať so susedkami a ohovárať mladých všeobecne, ako sa im do takej driny nechce :mrgreen: . Sme na severe Slovenska, takže sme to aj tak brali. Záhrada je v miernom kopčeku. Ja som minulý urobila inak, podľa linkov a rád čo ste tu dali som záhradu urobil na spôsob kľúčovej dierky a rastliny som pomiešala. Po celom okraji kapucínka a aksamietnica. Paradajky s bazalkou. Dolu mrkva, cibuľa, petržlen, nad tým hrach nasadený na dvakrát, cestička, v strede kľúčovej dierky uhorky s kôprom, nad cestičkou zelená fazuľka.Na ľavom okraji reďkovka. Dookola pomedzi to ako prišlo brokolica a cukety, pomedzi to rôzne bylinky. My sme nezalievali nejako extra.Ja som ani neplevala, lebo my sme mali tú butrinu akúsi dobrú, nešla do hĺbky, len vytvárala taký jemný povrch nad zemou.
Výsledok: Záhrada rodila ako divá, pomaly sama od seba, stačilo len občas dohliadnuť, podosádzať, porozdeľovať, pozbierať, sama som bola prekvapená. Aj sa hovorilo, že u nás bol celkom dobrý a vlhký rok, hoci bolo zopár období sucha. Najviac som bola prekvapená z brokolice, ktorú sme kúpili zo semienka a tak sa rozrástla, že som ju popresádzala a krásne rodila najmenej 2 mesiace, ešte v septembri sme z nej orezávali ružice.Pekný bol aj hrach.Vlastne všetko, okrem tých paradajok, to bolo totálne fiasko. Celé leto sme mali svoju zeleninu a ešte som aj kopu zelenej fazuľky brokolice dala zamraziť.Aj uhorky boli fajn, kým som sa raz v auguste na babkine reči nepodujala tam teda trochu vyplevať, lebo vraj už nemôže počúvať tie reči od jej kamrátiek, akú máme škaredú záhradku. Akonáhle som vyplevala, tak s uhorkami bol koniec - zem okolo bola zrazu holá a všetko stvrdlo na kameň a uhorky začali vysychať a už nerodili a tie čo boli, tak zožltli.
Ďalšia nehoda bolo to, že babka sa na ten plevel nemohla pozerať ani v máji a tak všetko vyplevala okolo sotva vzídených rastliniek a samozrejme vyplevala skoro všetky bylinky....Zostali len kapucínky a aksamietnice...
Čo by som robila znovu: Určite budem znova sadiť bylinky spolu so zeleninou. Reďkoviek by som nasadila menej a možno na 3x, lebo tie rastú ako divé, je ich veľa a treba ich rýchlo skonzumovať. Nebudem sadiť paradajky, lebo tým sa tu nedarí. Určite zasa brokolica a zelná fazuľka. Určite zasa nebudem plevať, iba ak by som mala pocit, že sa zelenina na začiatku dusí a bola by to tá iná burina, nie táto jemná plazivá.Určite zase dám aksamietnice a kapucínky po krajoch - zostali mi usušené semienka z minulého roku. A nebudem sadiť s tými pásikmi na sadenie, z toho vyšlo málo, bola to práve mrkva a petržlen.

Celkovo sa mi tá naša minuloročná záhradka zdala oveľa schopnejšia a výkonnejšia ako tá, čo tam dovtedy mávala babka... Ju som ale nepresvedčila, zdala sa jej škaredá, neupravená, zelenina nebola roztriedená. Ona kopec z tej modernej zeleniny neje (brokolicu, zelenú fazuľku, nemá rada ani hrach atď), a bylinky neuznáva, okrem pažítky, takže pre ňu to úspech nebol. Ale pre nás hej ! Ešte by som chcela vypestovať jahody, ale to možno až na budúci rok...

Celkovo ma to privádza k úvahám, či napriek predsudkom sever Slovenska je možno postupom času vhodnejší na pestovanie zeleniny ako možno juh, kde sú často veľké výkyvy počasia, záplavy atď. V tej záhradke to rástlo akosi tak "priměřene" a bez väčšej námahy... ani slimákov a škodcov sme akosi nemali Že možno rovina a slnko sú fajn, ale možno aj menej slnka stabilnejšie a skôr sviežejšie počasie by mohli byť vhodnejšie na zeleninu... Ovocie, to je možno iné, ale čudujem sa, že sa tu na severe nepestuje zeleniny viac a vo veľkom, bolo by to ideálne na biofarmy...možno sa ale mýlim. a ešte uvidím, ako to dopadne tento rok.

Teraz by asi bolo fajn v tej mojej záhradke premiestniť tie druhy zeleniny, čo poviete?
Jaruška

...žeby .... ŽEBY!

expert

Založený: Po 24.Júl. 2006 22:38

Odoslaťod mamina » Po 09.Apr. 2012 19:25

Ahojte záhradkárky :wink:
prečítala som celú diskusiu - veľmi zaujímavé čítanie.
Chcela by som vedieť ako sa osvedčilo to nepolievanie a či to fakt funguje !
Obrázok
Obrázok
Obrázok
mamina

expert

Založený: Št 20.Okt. 2005 20:47

Odoslaťod akvi » Ut 10.Apr. 2012 8:34

vyborna inspiracia - www.ekozahrady.cz

Jaruska - chladnejsie podnebie nie je nevyhodu, pozri na http://mojdom.zoznam.sk/cl/10032/130525 ... a-byliniek
a priamo stranka, len ja bohuzial neviem po nemecky :-( www.krameterhof.at
akvi

.

expert

Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Odoslaťod cucu » Ut 10.Apr. 2012 9:18

Ahojte, pestuje tu niekto aj na balkone? Zahradu nemame, a ja by som celkom rada nieco pestovala, zatial sa realizujem zopar bylinkami na balkone, ale zaujima ma, ci by sa nedalo aj nieco ine? Napr. redkovky, salat, paradajky? Ake nadoby na to pouzit, ako sa o to starat?
cucu

Založený: Po 16.Jan. 2012 21:02

Odoslaťod alenka » Ut 10.Apr. 2012 18:51

Ahojte. No tak my uz nielen pestujeme pre seba, ale aj predavame ekologicky pestovanu zeleninu :)
Jaruska, no z babky si nic nerob :wink: Moja svokra ked vidi nasu zahradu tak len zalamuje rukami a samozrejme na mna nadava (za chrbtom). Spravne si to postrehla- vyplela si burinu, ktora zadrziava vodu v pode a tym padom sa voda vyparovala a uhorky uz nemali vlahu.
A este som citala, ze burina zlepsuje podu- dodava tam nejake latky, ktore jej chybaju a nejaka burina je charakteristicka tym, ze rastie casto vzdy pri nejakej zelenine- takto si prospievaju, vyrovnaju si obsah nejakych latok v pode a chrania podu pred odparovanim vody.
My nepolievame a plejeme len taku vysoku burinu ktora uz prilis prerasta.Minuly rok sme zasadili mrkvu, salaty, spenat, cibulku a kalerab a cakali sme na dazd. ale dva tyzdne nic, tak manzel to polial (aby to vyklicilo)a potom asi tak kazdy druhy treti den polieval- to asi dva tyzdne. Potom uz konecne zacalo prsat a odvtedy sme uz nepolievali vobec nic. Este sme dosadili fazulu, kukuricu, brokolicu, hrach, mangold, uhorky, cuketu, kapustu. A vsetko pekne narastlo, vsetkeho sme mali. Ale aj nase paradajky dopadli zle- boli krasne, obsypane ale nie a nie dozrievat. Vedeli sme, ze sa maju zastipovat- treba olamovat vyhonky, nechavat len dva ci tri aby zacali paradajky dozrievat. My sme to nerobili, paradajky rastli a rastli, bolo ich stale viac, ale stale zelene. Potom v podstate cely jul prsalo, takze sme do zahrady nevstupili. A ked konecne prestalo prsat urobila som tiez chybu- paradajky som vyplela, lebo burina ich uz prekryvala a o par dni dostali plesen- a prisli sme o vsetky- asi 300 kil paradajok :? V zime mi jedna stara pani povedala, ze paradajky vtedy, ked su take zaburinene ze ich ani nevidiet, nedostanu plesen. Myslim ze to naozaj plati. Mam pocit ze to vypletie ich ,,zabilo,,. Hoci manzel tvrdi ze nie, tento rok to idem skusit- cast paradajok necham zaburinene ani vidiet ich nebude :yes:
A este jedna rada- ked si davate do zahrady nejake koliky, ci nieco po com sa bude splhat napr. hrach, fazula, alebo o co budu pripevnene paradajky, je dobre dat take napr. z nejakej palice rovnej zo stromu na ktorej je nejaky bocny konarik- tam si mozu sadat vtaky a lepsie pozierat skodcov, nam sa toto osvedcilo.
alenka
pokročilý

Založený: Št 27.Okt. 2005 9:02

Odoslaťod danirose » Ut 10.Apr. 2012 20:27

..aka super tema!
jaruska a alenka, som rada, ze nasa zahrada patri tiez do vasej kategorie, na pohlad je priserna....
..co sa tyka zalievania, tak vidim, ze nie som jedina, ktora citi, ze netreba polievat kazdy den :jaj: ...prave mi znhili tri sadenice paradajok, do ktorych som vkladalala vela nadeje :skuli: , lebo muz mi stale trepal o hlavu, ze treba zalievat , treba zalievat...

....tiez ma zaujala ta bylinkova spirala z prvej strany a pri zasievani sa snazim riadit lunarnym kalendarom, aj ked vela toho na svojej zahradke nemam - iba cucoriedky,maliny, minijahody, tulipany, lavendula a este mam asi 5 stromov, ale iba jeden ovocny -slivka....este skusim vysadit patizony...a hej, zabudla som, v prostriedku zahrady mi rastie velka trampolina :whist:

..ale chcela som sa opytat, robite niekto nejake masticky?
..na odrate lakte a tak, pouzivam kostihojovu mast, zvycajne ju kupim niekde na trhu, ale dnes som zobrala kamoskinho psa trochu dalej do blizkeho lesika a objavila som 'lozisko' kostihoju, tak si definitivne chcem nejaky vyrobit sama :sun ..mrzi ma totiz, ze tu ho davaju do toho petrolejoveho rosolu (petroleum jelly), co ako sa to povie , tak rozmyslam, ze ho dam do normalnej bravcovej masti z obchodu..mate nejake skusenosti?..
danirose
expert

Založený: Ut 08.Nov. 2005 0:32

Odoslaťod akvi » Ut 10.Apr. 2012 21:44

danirose - ja sice maste nerobim, ale moja teta ano. Mame doma mast z konope - robi ich do bravcovej masti, ale dost to na tu mast smrdi. Lepsie je vraj kupit v lekarni cistu vazelinu a urobit do toho. Inak ta konopna mast je skvela, len u nas na SK clovek nemoze mat ani jednu bylinku na taketo ucely. Teta je z Ciech, oni mozu mat nejake 4-5 bylin pre vlastnu potrebu a ona z nich robi maste, nie jointy :mrgreen: :capo
akvi

.

expert

Obrázky: 0
Založený: Št 07.Sep. 2006 21:04

Odoslaťod danirose » Ut 10.Apr. 2012 22:43

akvi, dakujem za rychlu odpoved, to je velmi zaujimave s tou konopnou mastou.
.nevedela som, ze konope je uplne zakazane...myslim, ze tu to tiez bude tak ako v cechach - teda sudim podla toho, ze znami mi upiekli cokoladovy kolacik s konopnou prichutou, ked ma cele dva tyzdne po plombe bolel zub jak das.... :mrgreen:
( bolest ani trochu neustupila - jedine, co pomohlo,bola soda bikarbona, ta najprv tu bolest este zvacsila - to som si len dala hlavu do dlani a zacala revat - a o 5 minut cela bolest zazracne zmizla a odvtedy mam pokoj - prepac za odbocenie od temy, ale mozno sa toto niekomu zijde, ak sa chce vyhnut cisteniu kanalikov 8)b )

..nasla som peknu stranku o kostihoji
http://kostihojlekarsky.blogspot.co.uk/

..a hej, myslela som vazelinu, ale to ja radsej tu mast, alebo vosk....
Naposledy upravil danirose dňa St 11.Apr. 2012 10:06, celkovo upravené 1 krát.
danirose
expert

Založený: Ut 08.Nov. 2005 0:32

Odoslaťod monika27 » St 11.Apr. 2012 9:26

Ahojte,
som rada, že téma zasa ožila :-)

U nás žijeme v nejakej turbo rýchlosti, tak si už ani celkom nepamätám, čo a ako bola záhrada minulý rok :ham: Ale skúsim: paradajky - boli minimum, pleseň sme nemali, zarastené boli, aj občas vypleté. Petržlen, mrkva - nič moc, sadila som na striedačku, ale nemala som čas potom pretrhať, takže boli to miniatúrky neduživé nevyvinuté. Cesnak sme mali super, doteraz z neho varím. Na jeseň sme zasadili zas, teraz na jar som ešte presadila cesnačiky, čo zostali na minuloročnej hriadke po zbere. Je z toho minihriadočka. Ešte pre info - dočítala som sa, že na hriadke, kde sa pestoval cesnak, by sa mal cesnak sadiť znova až o 4 roky. Pomedzi cesnak chcem presadiť jahody, mali by sa dobre podporovať. Redkvičky išli hneď do kvetu, takže z plodov nebolo nič. Cibuľka celkom fajn, hrášok zopár strukov, nemala som čas dať mu nejakú oporu, tak na zemi sa mu nedarilo. Šalát bol fajn.

Čo sa týka permakultúrneho pestovania, stále sadím a kombinujem viacdruhové hriadky, ale už som upustila od dizajnu kľúčovej dierky, sadím do normálnych hriadok, len viacdruhovo.

Tohto roku mám asi takýto plán:
jahody-cesnak (cesnak od jesene zasadený, jahody teraz popresádzam)
šalát, mrkva, petržlen
šalát, redkvička, cukety (priesadky mám už v kvetináči), kôpor
cibuľka, paradajky (tie neskôr), bazalka (neskôr)
jahody, cesnak
po okrajoch aksamietnice a kapucínky.

Čo sa týka polievania, pripájam sa k tomu, že netreba to preháňať, aj teraz, keď som poliala hriadky, kde som zasiala semiačka, hneď na druhý deň sa vytvoril na vrchu prísušok, čo tým semiačkam myslím si veľmi neprospieva. Takže to nabáda polievať znovu a znovu. Naštastie u nás potom zapršalo.

Prečítala som, čo ste popísali o pletí, tak idem vyskúšať - plieť budem len vyššie buriny, ľahké plazivé nechám.

Odporúčam kapucínku a aksamietnice na okraje hriadok - vylepší to dizajn a je to aj proti škodcom. Kapucínky sú jedlé - listy aj kvet - dajú sa použiť do šalátov, na chlebík ja som robila aj tinktúru - má to pomáhať pri ochoreniach dýchacích ciest. Účinok neviem potvrdiť, možno funguje len na určité druhy ochorení. Je to každopádne prírodné antibiotikum, veľmi dobre pôsobí aj pri ochorení moč. mechúra - osobne tiež nemám naštastie odskúšané.

V bylinkovej špirále mám už hodne žeruchy, pažítky, ožila už aj šalvia (ale mám dojem, že je niečim napadnutá), videla som už prvé rastlinky mäty, oregána, zatiaľ neožila medovka, pridala som zopár cibuliek, kapucínku (zatiaľ nevyklíčila), kôpor (už klíči), plánujem ešte nechtík (krásne kvitne v lete), dúfam, že ožije levanduľa aj tymián.

Vytešujem sa z kvietkov - kvitnú mi primulky aj narcisky, tulipány majú už puky, modrice už odkvitli. V kvetináči mám už rastlinky hrachora voňavého, cínie (to mám prvý krát), černušku (tiež prvýkrát), aksamietnice, zasiala som aj echinaceu, ale zatiaľ nič.

Ešte sa niekto pýtal na pestovanie na balkóne - myslím, že jedno alebo dve čísla dozadu to bolo v časopise záhradkár - ako pestovať zeleninu na balkóne - tiež permakultúrne poňaté - na obrázkoch to vyzeralo fajn. Ja som pestovala okrem byliniek šalát, špenát, redkvičku - keď sme bývali ešte v byte, u rodičov v byte zasa paradajky. V bežných kvetináčoch, nič špeciálne som nepoužívala.

Koniec hlásenia :oi
monika27
začiatočník

Odoslaťod monika27 » St 11.Apr. 2012 9:33

alenka píše:Ahojte. No tak my uz nielen pestujeme pre seba, ale aj predavame ekologicky pestovanu zeleninu :)

Alenka, nechce sa mi dočítať dopredu - napíšeš info, odkiaľ si? Mám dojem, že KE? Stačí aj do ss, ak nechceš verejne.
Dík.
monika27
začiatočník

Odoslaťod Ludkaaa » Pi 11.Máj. 2012 12:27

až teraz som si všimla že sa totu znova rozbehlo, u nás sa okrem kalerábom darí všetkému, tak tie už nesadím a ani nemám kde, nejako sa mi rozrástli jahody, tie sú krásne,
CUCU na balkone mám balkonové rajčiny a darí sa im,
na záhrade sadím rajčiny až po 15. máji a zatiaľ sa im vždy darilo, uhorky, hrach, tento rok mi vyrástlo skoro všetko čo som posadila, už aj cukety a tekvice, ešte čakám na lesné jahody, uvidím či z toho neičo bude, ja polievam kým to všetko nevyklíči, potom už len ked sú veľké horúčavy a ked dlho neprší, hrach napríklad vôbec, už mi začína kvitnúť, a reďkovku máme nádhernú, takú peknú sme ešte nemali, šalát mi ešte len rastie, ten som tento rok sadila neskôr, nestíhala som, zatiaľ sa mi darí bez postrekov, jáj a ešte som rozsypala prášok do pečiva po záhrade a zbavila sa mravcov, a tento rok na moje prekvapenie nemáme ani jedného krtka, klop, klop, snád to tak zostane aj naďalej,
Ludkaaa
pokročilý

Založený: St 25.Apr. 2007 9:33

Odoslaťod prasiatko katka » Pi 11.Máj. 2012 14:54

Ludkaaa píše:a ešte som rozsypala prášok do pečiva po záhrade a zbavila sa mravcov, a tento rok na moje prekvapenie nemáme ani jedného krtka, klop, klop, snád to tak zostane aj naďalej,

tak toto ma zaujima, prasok do peciva pomaha proti mravcom? ako to treba aplikovat, aby to bolo ucinne?
prasiatko katka
expert

Založený: Po 10.Sep. 2007 11:31

Odoslaťod monika27 » Po 14.Máj. 2012 7:30

prasiatko katka píše:
Ludkaaa píše:a ešte som rozsypala prášok do pečiva po záhrade a zbavila sa mravcov, a tento rok na moje prekvapenie nemáme ani jedného krtka, klop, klop, snád to tak zostane aj naďalej,

tak toto ma zaujima, prasok do peciva pomaha proti mravcom? ako to treba aplikovat, aby to bolo ucinne?

To ma tiež zaujíma, máme mravce všade, pchajú sa aj do domu, papľuhy. Už som mala namysli, že sa tu spýtam O:
monika27
začiatočník

Odoslaťod Ludkaaa » Ut 15.Máj. 2012 12:36

tak ja rozprašujem prášok do pečiva alebo sodu bicarbonu tam kde sú mravce, oni sa potom presunú inde, aj na záhrade v búde sa mi to osvedčilo, ked sme ich mali v búde, rozsypala som prášok a o 5 min. ani jedného,v byte mravce nemáme, tak tam som to neskúšala ale na záhrade sa mi to osvedčilo,len po daždi musím znova,
Ludkaaa
pokročilý

Založený: St 25.Apr. 2007 9:33

Odoslaťod prasiatko katka » Ut 15.Máj. 2012 13:52

hmmm tak to sa oplati vyskusat. Ale asi zbehnem do Metra pozriet nejake vacsie balenie prasku :mrgreen: potrebujem to na dost velku zahradu posiatu mraveniskami, tak uvidim ci sa odstahuju, alebo radsej zmenia chute.
prasiatko katka
expert

Založený: Po 10.Sep. 2007 11:31

Odoslaťod Ovka » Ut 15.Máj. 2012 17:34

cucu píše:Ahojte, pestuje tu niekto aj na balkone? Zahradu nemame, a ja by som celkom rada nieco pestovala, zatial sa realizujem zopar bylinkami na balkone, ale zaujima ma, ci by sa nedalo aj nieco ine? Napr. redkovky, salat, paradajky? Ake nadoby na to pouzit, ako sa o to starat?

Cucu, aj my mame len balkon a paradajky, take tie male cherry v pohode.
Pestujeme lesne jahody, take male stiplave papricky, cherry paradajky, medvedi cesnak, pazitku, petrzlen, rozmarin (ten treba na zimu dat dnu, lebo mojim rodicom uz jeden vymrzol), matu piepornu - ta je dobra aj proti mravcom, chodili nam cez hrantik a odkedy mame tu matu, tak sa stratili. Dalej mame tymian, bazalku, levandulu, nechtik... Mali sme a aj mame slnecnicu, ale to skor na ozdobu, lebo mala asi 10 semienok dokopy a aj z toho nam polovicu nejake vtaky vydzobali :lool:
Redkovky neviem, lebo tie rastu hlboko do zeme a na to by bolo treba velmi hlboky hrantik asi.
Inak tie jahodky su super, minuly rok rodili ako dive, deti kazdy den utekali na balkon kontrolovat, kolko ich je. Niekedy ich bolo aj 4-5 denne - ja viem, clovek sa z toho nenaje, ale deti to velmi tesilo. Zial, teraz bola tuha zima, tak asi dve rastlinky posli, ale uz mame jednu zelenu jahodku, za par dni bude uz na zjedenie :adore:
Expertna Ovka a jej male jahniatka ;-)

Obrázok
Obrázok používateľa
Ovka
expert

Založený: Št 02.Aug. 2007 9:47

Odoslaťod para » Ut 15.Máj. 2012 19:41

Ovka ako pestujes medvedi cesnak? mam semiacka,ale neviem kedy a kam sadit.
Tie redkovky nepotrebuju hlboko, tych 5 centi im staci, iba tolko kolko su velke.
Jahody skus stalorodice, su cely rok, vacsie ako lesne a su previsnute takze je ich veeela, do okruhleho zavesneho kvetinaca das tri ks a je ich kopa cele leto, ale az skor to dalsie ako to prve.
Obrázok používateľa
para

spomienky na detstvo

expert

Založený: St 14.Nov. 2007 9:44

Odoslaťod Ovka » Ut 15.Máj. 2012 20:12

Para, ten medvedi cesnak sme vykopali par rastliniek v lese a nasadili do hrantika, nemam to zo semena, takze neviem ako by to vzislo.
Expertna Ovka a jej male jahniatka ;-)

Obrázok
Obrázok používateľa
Ovka
expert

Založený: Št 02.Aug. 2007 9:47

Odoslaťod inka2 » Ut 15.Máj. 2012 20:14

cucu píše:Ahojte, pestuje tu niekto aj na balkone? Zahradu nemame, a ja by som celkom rada nieco pestovala, zatial sa realizujem zopar bylinkami na balkone, ale zaujima ma, ci by sa nedalo aj nieco ine? Napr. redkovky, salat, paradajky? Ake nadoby na to pouzit, ako sa o to starat?

Na balkóne sa veľmi darí paradajkám, paprikám, hrášku a existuje aj špeciálna odroda jahôd na balkón. Samozrejme nádoby treba veľké.
inka2
expert

Založený: Št 10.Nov. 2005 12:55

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: google feedfetcher a 2 hostí.