Spoveď

Horúce, aktuálne témy, veci, ktoré Vás rozčuľujú , iritujú a iné problémy...
vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Re: Spoveď

Odoslaťod vacanze » Ut 31.Máj. 2011 11:29

anni - lebo vsetko sa da vysvetlit, skor, ci neskor, na vsetko clovek príde, ked nie tu, tak niekedy inokedy, mozno po smrti, tí ktorí veria :D ani Pán Boh nemusi byt dedusko na oblaciku, moze to byt energia, vsetko okolo nas, co mame k dispozicii, ved každý to vnima inak...

zázrak je nieco co si clovek nevie logicky vysvetlit, preco je to tak

mne je to prakticky jedno, ci evanjelik, ci katolik, ako vravim, rodicia ma dali pokrstit, nastastie ma od malicka netlacili na nabozenstvo a nevtlkali mi do hlavy krestanske "pravdy" som vdacna za slobodnu volu, clovek moze byt veriaci aj bez nasilia, mozno keby to bolo od detsva ine, bila by som sa tu za krestanov

zivot by mal byt o uprimnosti, nie o povinnosti - to sa týka aj tej povinnej spovede
Naposledy upravil vacanze dňa Ut 31.Máj. 2011 11:33, celkovo upravené 1 krát.
Ked Vám hodia pod nohy polená zakúrte s nimi
Obrázok používateľa
vacanze

Len ten zápas je stratený, ktorý je stratený v našej mysli

expert

Založený: So 10.Jún. 2006 19:17

Pozvania odoslané: 0
Registrovaní priatelia: 0

Odoslaťod Dot » Ut 31.Máj. 2011 11:30

anni6 píše:tazko je sudit co je prijatelnejsie, rozumnejsie...ja som prave evanjelicka a aj tak mi pohlad katolika na jeho vieru nepripada menej prijatelny...ved tazko do niecoho posvätneho natlacit fyzicke hladisko :)
ved uz samotna existenica Boha je pre ateistu, ktory sa na vsetko pozera z "fyzickeho" hladiska a neveri v nieco, co v beznom zivotre nie je realne, tazko pochopitelna, a predsa, my krestania verime ...tak preco by katolik nemal verit v panenske - nefyzicke pocatie? ja verit nemusim, ale nepripada mi menej rozumny postoj katolika.

Anni, suhlasim :flo:
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, but Today is a gift. That is why it is called the present.
Obrázok používateľa
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 10:32

Odoslaťod ksichta » Ut 31.Máj. 2011 11:42

Akosi mi vadí klišé o deduškovi na obláčiku a stáde hlúpych oviec, ktoré si nevie bez odobrenia pána farára ani kýchnuť. Ak by sme potrebovali rozprávky vystačíme si s Dobšinským. Celé je to trochu inak. Možno to mnohých prekvapí, ale my kresťania normálne aj rozmýšľame a tiež máme niekedy problémy s dogmami a chápaním niektorých vecí. Častokrát aj preto, že nám trebárs vyhovujú, páčia sa nám, baví nás a nevidíme na tom nič zlé. je škoda ak sa kňaz s jeho pokusmi o záchranu duše zameria iba na to fyzické, lepšie povedané sexuálne činy lebo potom by mohol hodiny zisťovať, či neholdujeme príliš alkohlu, alebo sladkému. Tiež by sa t v niektorých prípadoch dalo chápať ako príliš zmyselné, služba telu atď. Myslím, že rozhovor s kňazom môže slúžiť napríklad aj k tomu, aby sme určité veci nebagatelizovali - tak ako tu už bolo spomenuté - máme veci, ktoré sú podľa cirkvi považované za hriech, ale nám ľuďom prídu celkom neškodné a nemáme potrebu sa z nich spovedať. Niekedy časom prídeme na to, že ono to až také neškodné nemusí byť a niekedy je fajn, keď si tú trpkú cestu nemusíme prejsť a dokážeme to prijať od niekoho iného.
ksichta
expert

Založený: Pi 03.Aug. 2007 9:22

Odoslaťod archanjela » Ut 31.Máj. 2011 22:45

Veriace maminky ako vnímate spoved? Kedze sa zo mna stal nepraktizujuci krestan-katolík tak sa odhodlavam po urcitom case prist ku spovedi ale mam z toho velmi zvlastny pocit ze musim predstupit pred knaza ,vychrlit na neho moje nagativne stranky. Pred niekoho celkom cudzieho. Preco krestania musia vykonavat akt spovede? Ako prebieha spoved vo vasom pripade? Poviete vsetko do detailov, pri spovedi sa porozpravate s knazom? Beriete ho ako psychloga?Neviem co si mam o tomto akte mysliet.

Ahoj, pocit hanby :oops: pred spovedou je zcasti prirodzeny a zcasti moze sluzit diablovi, aby Ta od spovede odradil....aj knazi su ludia, ktori sa spovedaju---- svoje hriechy sice vyznavas pred knazom, no vyznavas ich aj Jezisovi a on vie co si urobila...preco to treba vyznat takto ?- aby sme dostali zo seba von co nas tazi, aby sme si to vedeli pred Bohom priznat a to najdolezitejsie - OLUTOVAT. Lutost je najdolezitejsia cast spovede, bez nej je spoved neplatna...moze byt lutost dokonala - lutujeme,ze sme urazili Pana Boha - lutujeme to z lasky k Nemu a nedokonala,ak lutujeme, preto, aby sme sa nedostali do pekla. /teda aj ta nedokonala postaci na platnu spoved/
Dolezite je vyznat vsetky tazke hriechy a ich pocet, ak je niekde potrebne spomenut okolnost,tak aj to....
Takze Ti poradim, aby si sa sustredila, ze to hovoris Jezisovi.
A naco teda treba knaza? Knaz je ako sprostredkovatel Bozej moci - vdaka moci,ktoru mu dal Jezis,/komu hriechy odpustite budu odpustene, komu zadrzite ,budu zadrzane/ Ti udeli rozhresenie, kedy sa dozvies, ze Pan Jezis ti hriech odpustil. Inac nemas ziadnu istotu, ze Ti bol hriech odpusteny.
Ak sme sa dobre vyspovedali, naozaj ideme s usmevom a hlbokym pokojom,odlahcenim duse a roznymi inymi milostami zo spovede.
Knaza neberiem ako psychologa, ale ako prostrednika a nevsimam si jeho - ako osobu cloveka,ale ako sluzobnika Boha, ktoremu Boh dava Ducha Svateho,aby Ti vedel povedat,to co ma.
Stalo sa mi, ze mi aj nespravne povedali....ale vsetko sluzilo aj tak na moje usmernenie.
A nakoniec, spoved je navratom do Otcovej naruce.....a staci urobit tak malo,aby sme boli opat Jeho stastne deti a zili v Jeho milosti....
Prajem Ti vela sil, pevne odhodlanie a aby Ti pomohla Bozia laska. :angel:
archanjela

Založený: Po 01.Okt. 2007 8:49

Odoslaťod Eni :-) » Št 02.Jún. 2011 17:20

linaa píše:naposledy som bola v kostole v roku 2000...na spovedi dokopy asi dvakrat v zivote.
otazky farara pri spovedi, blumentalsky kostol, priblizne rok 2000, mozno 1999:
.masturbuses? ako casto?
.a co petting? ako casto? kedy? kde?
.chodis na nudaplaz? s kym?
.mate s priatelom pohlavny styk? to je take, ked do teba prenikne..ako casto?

uzavrel to s tym, ze nevadi, ze som dobre dievca, len sa musim pomodlit neviem co vsetko, to si fakt nepamatam, to uz hadam ani nestalo za ulozenie do pamate.

Nemozem si pomoct, ale k tomuto mi strasne pasuje jeden vtip :mrgreen: (citlive nabozne dusicky prosim preskocte tento prispevok :flo: )

Otče, zhrešila som... - Ako? - Fajčila som. - Ako dlho? - 10 minút. - Aj si prehĺtala? - Nie. - Hodinu sa budeš modliť otčenáš! Ďalší deň.- Otče, opäť som zhrešila... - Ako si zhrešila? - Zasa som fajčila. - Koľko? - Pol hodiny. - Prehĺtala si? - Hej. - ...otčenáš tri hodiny a hodinu zdravas maria! Ďalší deň.- Otče, opäť som zhrešila... - Zase si fajčila? - Áno. - Ako dlho tentokrát? - Jednému hodinu dvanásť minút a dvadsaťpät sekúnd, druhému štyridsaťpät minút a štyridsaťdva sekúnd, jednému som zhltla, druhému nie! Farár nasratý odchádza, o chvíľu sa vracia s kalkulačkou a dvíha sutanu: - Budeš dofajčievať a hltať, lebo mi vychádzajú dajaké chujové zlomky!

:mrgreen: :drop:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Eni :-)

expert

Založený: So 06.Máj. 2006 16:40

Odoslaťod kravka » Št 02.Jún. 2011 17:57

Eni :lool:
Obrázok používateľa
kravka

Človek, ktorý načúva rozumu, je stratený: rozum zotročuje všetkých tých, ktorých myseľ nie je dosť silná, aby mu vládla. G. B. Shaw

expert

Založený: Ut 17.Jún. 2008 8:16

Odoslaťod alenka76 » Št 02.Jún. 2011 19:44

kravka píše:Eni :lool:

pridavam aj ja :mrgreen: skoro som oplula "obrazofku"
A+A+I
Obrázok používateľa
alenka76

expert

Mood: Happy
Obrázky: 0
Založený: So 05.Jan. 2008 18:45

Odoslaťod Mysenka » Št 02.Jún. 2011 21:29

Ja len tak uvazujem z coho takeho je potrebne sa vyspovedat, akych hriechov sa dopustate? Coho co tak tazi, ze to treba vypovedat nahlas, cudziemu cloveku ? Lebo zasa utekat za knazom do spovedelnice s tym, ze naziapala som na muza ked ma vytocil mi pride trosku od veci. Chapem napriklad svojho spoluziaka z VS, ten bol silne veriaci, ale prikladne sa nespraval ani omylom. Na konte ma interupciu spoluziacky, ktora v ich lasku verila. Z toho by sa vyspovedat mohol, len komu to akoze pomoze? Jemu, jeho svedomiu? A co tak pocity tej spoluziacky? Ako ona k tomu mala prist, ze dotycny bezal do kostola, tam si ulavil ale tarchu interupcie a nasledneho vysporiadania sa s tym bolo na jej bedrach? Rozmyslam o uzitocnosti spovede. Uzitocne je to len pre toho co nieco teda "spacha". A co tak namiesto spovede ist a ospravedlnit sa niekomu komu sme ublizili, nebude to lepsie? Alebo potom berme spoved fararovi trosku odlahcenejsie, nieco ako institut butlavej vrby a nie nieco vynimocne.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Založený: Pi 03.Aug. 2007 14:50

Odoslaťod Mysenka » Št 02.Jún. 2011 21:31

Eni :-) píše:
linaa píše:naposledy som bola v kostole v roku 2000...na spovedi dokopy asi dvakrat v zivote.
otazky farara pri spovedi, blumentalsky kostol, priblizne rok 2000, mozno 1999:
.masturbuses? ako casto?
.a co petting? ako casto? kedy? kde?
.chodis na nudaplaz? s kym?
.mate s priatelom pohlavny styk? to je take, ked do teba prenikne..ako casto?

uzavrel to s tym, ze nevadi, ze som dobre dievca, len sa musim pomodlit neviem co vsetko, to si fakt nepamatam, to uz hadam ani nestalo za ulozenie do pamate.

Nemozem si pomoct, ale k tomuto mi strasne pasuje jeden vtip :mrgreen: (citlive nabozne dusicky prosim preskocte tento prispevok :flo: )

Otče, zhrešila som... - Ako? - Fajčila som. - Ako dlho? - 10 minút. - Aj si prehĺtala? - Nie. - Hodinu sa budeš modliť otčenáš! Ďalší deň.- Otče, opäť som zhrešila... - Ako si zhrešila? - Zasa som fajčila. - Koľko? - Pol hodiny. - Prehĺtala si? - Hej. - ...otčenáš tri hodiny a hodinu zdravas maria! Ďalší deň.- Otče, opäť som zhrešila... - Zase si fajčila? - Áno. - Ako dlho tentokrát? - Jednému hodinu dvanásť minút a dvadsaťpät sekúnd, druhému štyridsaťpät minút a štyridsaťdva sekúnd, jednému som zhltla, druhému nie! Farár nasratý odchádza, o chvíľu sa vracia s kalkulačkou a dvíha sutanu: - Budeš dofajčievať a hltať, lebo mi vychádzajú dajaké chujové zlomky!

:mrgreen: :drop:

:lol: ake vystizne!
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod Laa-Laa » Št 02.Jún. 2011 22:04

Mysenka píše:Ja len tak uvazujem z coho takeho je potrebne sa vyspovedat, akych hriechov sa dopustate? Coho co tak tazi, ze to treba vypovedat nahlas, cudziemu cloveku ? Lebo zasa utekat za knazom do spovedelnice s tym, ze naziapala som na muza ked ma vytocil mi pride trosku od veci.
Rozmyslam o uzitocnosti spovede. Uzitocne je to len pre toho co nieco teda "spacha". A co tak namiesto spovede ist a ospravedlnit sa niekomu komu sme ublizili, nebude to lepsie?

:yes: 8)b

s tou spoluziackou po interupcii az tak nesuhlasim, preto som to vymazala a nechala len cast, ktora mi uplne sedi.

Rovnako tiez to, ako pisala Zuz ana - mnohe veci, co cirkev povazuje za hriech, ja nepovazujem.
Obrázok používateľa
Laa-Laa

expert

Založený: St 26.Okt. 2005 17:56

Odoslaťod Kalea » Pi 03.Jún. 2011 0:23

Laa-Laa píše:
Mysenka píše:Ja len tak uvazujem z coho takeho je potrebne sa vyspovedat, akych hriechov sa dopustate? Coho co tak tazi, ze to treba vypovedat nahlas, cudziemu cloveku ? Lebo zasa utekat za knazom do spovedelnice s tym, ze naziapala som na muza ked ma vytocil mi pride trosku od veci.
Rozmyslam o uzitocnosti spovede. Uzitocne je to len pre toho co nieco teda "spacha". A co tak namiesto spovede ist a ospravedlnit sa niekomu komu sme ublizili, nebude to lepsie?

s tou spoluziackou po interupcii az tak nesuhlasim, preto som to vymazala a nechala len cast, ktora mi uplne sedi.

Rovnako tiez to, ako pisala Zuz ana - mnohe veci, co cirkev povazuje za hriech, ja nepovazujem.

Tiež súhlasím. Dalo by sa povedať, že aj s tou spolužiačkou.
Obrázok používateľa
Kalea

Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma.

expert

Založený: Ne 02.Júl. 2006 15:33

Odoslaťod slnko » Pi 03.Jún. 2011 5:19

mysen, odrapkanie hriechov je len mala formalna cast spovede. patri tam aj lutost nad spachanym zlom, predsavzatie neopakovat a napravit ucinene skody. ku tej interupcii - moralna zodpovednost spoluziaka je omnoho vyssia ako si myslis.
slnko
pokročilý

Založený: St 26.Okt. 2005 20:08

Odoslaťod Laa-Laa » Pi 03.Jún. 2011 7:29

Kalea píše:
Laa-Laa píše:

Tiež súhlasím. Dalo by sa povedať, že aj s tou spolužiačkou.

hm, mne pri tej spolutziacke vadilo to, ze hoci on bol ocividne chrapun, ona sa vzdy mohla rozhodnut za dieta ....cize to, ze niesla tarchu interupcie, nie je len jeho vina. Isteze bola v nepomerne horsej situacii, nez on, ale neizeby nemala na vyber.
Ale inka si myslim, ze clovek, ktory je hlboko veriaci, naozaj, nei naoko, by nidky neziadal od priatelky interupciu :no:
takze jeho viera nemala prilis hlboke korene, ak nejake vobec mala .
Navyse, pokila viem, rozhresenie ohladom interupcie (ale to zene, netusim, ako pri chlapovi), moze dat len biskup (?) , nie bezny knaz. (nieoc take pamätam z nauky pred manzelostvom, rozmyslam, naco nas to vlastne pripravovali :-?? ) Opravte ma, ak sa mylim
Obrázok používateľa
Laa-Laa

expert

Odoslaťod Mysenka » Pi 03.Jún. 2011 7:36

slnko píše:mysen, odrapkanie hriechov je len mala formalna cast spovede. patri tam aj lutost nad spachanym zlom, predsavzatie neopakovat a napravit ucinene skody. ku tej interupcii - moralna zodpovednost spoluziaka je omnoho vyssia ako si myslis.

no mala by byt Slnko, len ci bola. Vies podla jeho spravania to vidno nebolo. Spoluziacka zlomena odisla zo skoly, nesuc si nasledky zakroku. Spoluziak si veselo dostudoval, nebolo badat, ze by sa boril s akoukolvek moralnou zodpovednostou, voci dotknutej kocke celkom isto nie.

Na nom sa mi prave bridilo to, ze behal do kostola k spovediam pomaly ako ja po teple rozky. A co z toho? To zakazdym olutoval co vyparatil? No tak potom preco periodicky opakoval nieco co musel vzapati ist olutovat a vypovedat sa z toho? Ja chapem spoved skor ako formu dennicka, ktory si poniektory pisu, tiez tam ulavuju pretlaku svojich myslienok, alebo taka butlava vrba, idu a niekomu zavesia svoje trable na nos s cielom trosku si ulavit. Ale rozhodne v tom nevidim nejaku dusevnu ocistu prospesnu inym nez samotnemu "hriesnikovi". To magicno, ktore sa spovedi pripisuje asi nevnimam. No a skutocne mi nedochadza dostatocne, ze co take musi cloveka tazit natolko, ze ide a vyspoveda sa, lebo su "hriechy a hriechy" a nie s kazdym sa treba hned zdoverovat. (ak teda odhliadnem od pocinu toho spominaneho spoluziaka, ale tak hadam takehoto sa nedopustame denne a opakovane :drop: )Asi by mozno padlo vhod zadefinovat co to ten hriech je, akeho rozsahu musi byt, aby uz clovek mal mat dovod k spovedi. Banalitky totiz asi do kategorie hriechov nepatria. A tych sa dopustame denne - kricime na deti, hnevame sa na partnera, mame mrzutu naladu, opomenieme niekomu zavolat....skutocne banality. Preto som sa aj na zaciatku pytala, ze co vlastne pachate? Co za hriechy? Ja som skor zastancom toho, ze clovek sa ma spravat tak, aby nemusel neskor lutovat a ospravedlnovat sa.
Naposledy upravil Mysenka dňa Pi 03.Jún. 2011 7:44, celkovo upravené 1 krát.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod Mysenka » Pi 03.Jún. 2011 7:41

Laa-Laa píše:hm, mne pri tej spolutziacke vadilo to, ze hoci on bol ocividne chrapun, ona sa vzdy mohla rozhodnut za dieta ....cize to, ze niesla tarchu interupcie, nie je len jeho vina. Isteze bola v nepomerne horsej situacii, nez on, ale neizeby nemala na vyber.
Ale inka si myslim, ze clovek, ktory je hlboko veriaci, naozaj, nei naoko, by nidky neziadal od priatelky interupciu :no:
takze jeho viera nemala prilis hlboke korene, ak nejake vobec mala .
Navyse, pokila viem, rozhresenie ohladom interupcie (ale to zene, netusim, ako pri chlapovi), moze dat len biskup (?) , nie bezny knaz. (nieoc take pamätam z nauky pred manzelostvom, rozmyslam, naco nas to vlastne pripravovali :-?? ) Opravte ma, ak sa mylim

nuz, to uz sme nevedeli posudit nakolko dobrovolne rozhodovala o zakroku, zlomena vsak bola riadne, nikto sme sa jej nepytali. Zrejme v danom obdobi interupciu pokladala za najlepsie riesenie pre vsetkych zucastnenych. Ja viem len tak, ze ona si malovala ich vztah na ruzovo, cakala poziadanie o ruku. Teda ona mala zaujem vytvorit rodinu. Ale sa sekla a riadne. Ona brala cely ten vztah vazne, on si zjavne len vyhodil z kopyta. Inac, ona bola tiez veriaca. Tak neviem ci na nu este hodit aj to, ze predsa sa tak rozhodnut nemusela. Podla mna to mala tazke samo o sebe a riesit taku dilemu co spravit a co je spravne musi byt zrejme riadna zataz.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod Laa-Laa » Pi 03.Jún. 2011 7:49

mysenka, ja ju nesudim, ani na nu nic nehadzem. Vobec neposudzujem, co je spravne a nespravne, skor som to myslela tak, ze tehotna zena sa moze rozhodovat v tom ohlade, co je pre nu prijatelne, co neprijatelne a s cim dokaze dalej zit .... a podla toho sa rozhodnut.
Obrázok používateľa
Laa-Laa

expert

Odoslaťod Mysenka » Pi 03.Jún. 2011 7:59

Laa-Laa píše:mysenka, ja ju nesudim, ani na nu nic nehadzem. Vobec neposudzujem, co je spravne a nespravne, skor som to myslela tak, ze tehotna zena sa moze rozhodovat v tom ohlade, co je pre nu prijatelne, co neprijatelne a s cim dokaze dalej zit .... a podla toho sa rozhodnut.

jasne, ved to neber osobne, myslela som to vseobecne. Mne je tazko posudit jej myslienkove pochody, ktore ju viedli ku konkretnemu rozhodnutiu. To si asi clovek v inej situacii nevie dobre predstavit. Zrejme pre nu to bolo vtedy spravne, ktovie ako to berie s odstupom tolkeho casu...kazdopadne spoluziak si zjavne zije pokludne, stretla som ho asi pred rokom, mal zenu, dietatko, cize rodinku si zalozil a tvaril sa velmi spokojne. No jeho vec, len som tym chcela nacrtnut, ze podaktori maju spoved pre srandu kralikom.Tento pripad nebude isto ojedinely.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod Kirkuša » Pi 03.Jún. 2011 12:57

Mysenka skusim ako to vnimam ja, priklad takeho drobenho hriechu, ktoremu by ale napr. mozno aj uprimna spoved vedela "pomoct" moze byt napr. aj ta prihoda co som tu uz raz pisala, ako moja dcerka kym bola este v brusku bola otocena KP uz dlho a nepomahali ziadne tie macacie chrbty, prihovaranie, svietenie odspodu baterkou a pod. Lekarka sa vtedy vyjadrila ze dieta je uz tak velke a tak zvlastne vzpriecene ze podla jej nazoru uz sa nema moc sanci pretocit. Vtedy som navstivila regresneho terapeuta s ktorym sme v stave zvysenej citlivosti, niekto by to mozno nazval jemnou hypnozou hladali udalosti z minulosti ktore by pripadne mohli mat toto na svedomi. Nemusel to byt ten pripad, sam mi povedal ze niektore deti sa proste tak rozhodnu narodit a nie je to nic "zle", ba naopak to z nejakeho dovodu potrebuju. Ale tak skusit treba, lebo zaroven je aj dost vela pripadov kedy je dieta naopak nez ma byt pre nejaky dovod, ktory sa da "vyauditovat". A nasli sme spolu udalost v minulosti na ktoru som uz vedome davno zabudla a sice taku malu hadku mna a mojho muza, vlastne to nebola ani hadka skor taka vymena nazorov zvysenym hlasom. Ale ktora vtedy vytvorila v mojom bruchu energeticky blok, cez ktory sa dieta nevedelo napriek instinktivnej snahe dostat do spravnej polohy. Poviem ti ze to nebolo na zakalade viery, ja som vobec neverila ze toto moze mat taky ucinok, ale "vyznala" som sa, spolu s terapeutom sme v tom stave zvysenej citlivosti prehovarali k babetku ze jeho sa ta hadka vobec netykala, ze ju naopak mame velmi radi atd. a potom posielali do toho miesta kde sa predpokladal onen blok laskyplne myslienky. Ja som to cely cas brala ako taku polovicnu srandu, nechcela som rusit terapiu, ale ako som vychadzala z dveri mala som myslienky ze aky premarneny cas. Cestou odtial nastali take burlive pohyby v bruchu ze az, co som nadalej pricitala tomu ze som sa ja hlupa vystavila dlhej ceste vlakom do ineho mesta a potom terapii taka uz dost pokrocilo tehotna ci mi to bolo treba. Za par dni vsak prekvapena gynekologicka prehlasila ze dieta je uz spravne a tak to uz ostalo, vdaka tomu sa mi podaril ten nadherny porod ktory sa podaril...Len na ilustraciu co vsetko mozme nasimi malymi hriechmi mat v dosahu. Mam takych prikladov viac ale bolo by to na dlho.

V zaciatku diskusie tu padlo prirovnanie k psychologovi, ktore IMHO nie je az tak uplne od veci. Az na to ze psychologia ide este malo hlboko, a skutocne dobry knaz ma vyssi (dlhsi) dosah nez psycholog. To ze to predpoklada aj chcenie a aktivnu snahu od toho kto sa spovedat ide je jasne. Preto samozrejme je mozne to brat tak flakacsky ako popisujete tie priklady, ale to je podla kto co ocakava, vysledky su podla umery snahy. V duchovnych uceniach je vacsinou taka "poucka" a sice ze cesta k duchovnemu zivotu je v istom zmysle uzka ako ostie noza, neradno sa pozerat prilis na inych (klebetit a ohovarat ako Kelisove ze pozri na hentu a hentoho ako beru spoved lebo to je ich vec co sa nas netyka, nevidime priamo do tych inych ludi co sa maju zdanlivo dobre aj ked su "horsi" nez my a dalej to co je dovolene cloveku na zaciatku cesty uz by si nemal dovolit clovek ktory je viac na vysi, ma to pre neho ine dosledky, co je logicke..atd..), lebo nas to samych naklana na stranu. Zatazuje nas to a odvracia od vlastnych slabosti. Zivotom sa da overit ze je to naozaj tak.
A da sa aj overit ten ocistny ucinok spovede, ale az ked to clovek nejaky cas robi. Uvolnuje to v nom samom zamrznute struktury, dava k dispozicii enegriu ktora bola predtym viazana a seknuta. Cize vplyva priamo na zdravie. Nie je to nic "magickeho", prave naopak, je to uplne prirodzena a dalo by sa povedat mechanicka vec, len v oblasti ktoru este moderna veda prilis nevidi a nepracuje s nou, na svoju skodu.
Pisala som uz ze aj ine kultury maju ekvivalenty spovede, napr. niektore kmene americkych indianov maju duchovnu cestu vramci ktorej sa robi tzv. Rekapitulacia. Ide o to ze sa postupne prechadza svoj zivot, udalosti a situacie, a tam kde sme niekomu sposobili nejaku skodu (napr. si spominame ze sme spoluziacke sa vysmiali a jej to vtedy ublizilo a bola smutna, potom sme uz na to zabudli) a treba ist a so vsetkymi takymito ludmi si "vyrovnat ucty" - teda ospravedlnit sa im (nahlas a v priamej konfrontacii) napriek tomu ze dotycna osoba uz to mozno davno zabudla, a nic proti nam nema. Cim viac takychto udalosti vyauditujeme tym sa nam akoby viac otvara pamat a spominame si na dalsie a dalsie a to nielen tie "zle" ale vobec spomienky do minulosti ktore sme dovtedy nemali uz vo vedomi. Zrazu si pamatame cele detstvo az po babetko ba este dalej. Su na to presne popisane techniky ako to prevadzat. Velmi sa to podoba napr. na buddhizmus kde tiez cim je clovek "dalej" tym sa mu viac otvara vedomie a ma pristup k vacsinu poznaniu, k viac informaciam. Je akoby lahsi a schopny pozerat sa z nadhladu vyssich sfer.

To mas ako zo zdavou stravou. "Uvedomelejsi" ludia sa stravuju zdravo a kvalitne, lebo vedia ze tak maju viac energie, su zdravsi, lahsi, aj ich mysel je obvykle pruznejsia atd.
Niekto ma jedlo len ako palivo, je mu jedno co do seba nadhadze, a vo svojej nevedomosti si mysli ze ved mam energie dost (zatial) alebo si nevsima jemne naznaky, ktore si raz telo vyziada. Alebo ti povie: henten sa stravuje zdravo a aj tak ma rakovinu, mne nic nie je a zeriem na co prijdem, takze nemam dovod to menit. Ale pretoze su take pripady, budes sa aj ty nacpavat suntom, lebo je to aj tak jedno? Ty proste vies ze nie je.
Spoved je to iste len na dusevnej a duchovnej urovni, je to psychogygiena, dobra strava pre dusu, prispieva k jej lieceniu a "dobrej kondicii".
Je to vsak len jeden z nastrojov, ma vacsinou vyznam len v istom kontexte aj ostatnej cesty po ktorej ideme.
Kirkuša + 2svište: štvrták a prváčka
Obrázok používateľa
Kirkuša

Subham astu sarvadžagatam.

expert

Založený: Ut 07.Aug. 2007 6:44

Odoslaťod maria@redakcia » Pi 03.Jún. 2011 14:32

No dievčatá, vy sa tu už vážne spovedáte jedna druhej, a niektoré príspevky... uff, normálne mi dali zabrať - pozitívne. K hriechu a otázke, čo je to: pre veriaceho katolíkaje to porušenie prikázaní,ktoré musí mať dva znaky: musí to byť urobené vedome a dobrovoľne, čiže tam musí spoluúčinkovať aj rozum aj vôľa. Pokiaľ niečo z týchto dvoch chýba, hriech to nie je. Potom sa bavíme o hriechu či je veľký alebo malý. Veľký je - zjednodušene povedané - ublížením voči Bohu, svätým a voči životu iných. Malý sú bežné veci, ale rozhodne ich nestojí za to bagatelizovať. Tak, ako sa z hrania so zápalkami /malá vec/ môže nečakane stať požiar /veľká vec/, tak sa pri neriešení malých hriechov /napr. bežné klamstvo/ môže stať veľká /napr. podvod/. Ono sa to svedomie učičíka, však že to nie je nič vážne. Ale však sa aj hovorí, že všetky veľké veci pozostávajú z množstva malých. Je to o našom vedomom rozhodnutí sa pre cestu dobra, mne sa páči jedna krásna veta k tomu, ktorú si radi hovoríme doma aj deťom a ktorá nás motivuje - i keď je to ťažké: chcem, aby ti bolo pri mne dobre. Ako to inak pôjde, ak budem bagatelizovať drobné veci, ktoré niekedy dohrejú viac, ako veľký prehrešok?
maria@redakcia
začiatočník

Založený: St 14.Apr. 2010 22:26

Odoslaťod ksichta » Pi 03.Jún. 2011 14:35

Kirkuš, krááásne povedané, :)b .
Mysen - ten príklad, čo si dala - super to zhrnula Laa-laa - buď mu to bolo jedno a tým pádom spoveď nie je spove´dou, ale len divadielkom, alebo mu to jedno nie a preto chodí do tej spovedelnice ako na rožky, lebo to nevie spracovať, tá vina ho ťaží. To, že niekto nedáva svoje vnútorné pocity najavo, neznamená, že to necíti. je veľmi ľahké súdiť druhých podľa vonkajšieho dojmu a je veľmi ľahké navonok hrať. tiež si myslím, že holka nemusela na tú interupciu, ale to je zas už iná téma. Neviem, nepoznám ten konkrétny príklad, ale my ľudia máme tendenciu strašne posudzovať a upravovať si realitu tak, ako chceme, ako nám to vyhovuje. Asi nie každý veriaci vyzerá na prvý pohľad ako veriaci a nie každý má rovnakú schopnosť a odolnosť voči hriechu.Jasné, že by sme mali našim životom dávať príklad a nepohoršovať druhých nejakým nevhodným správaním, lebo to potom môže vyzerať, že niekto derie lavice v kostole, chodí na spoveď ale vôbec sa podľa toho nespráva. A tým, čo celé chodenie do kostola považujú iba za divadlo to vlastne dáva vodu na mlyn.Iste je mnoho farizejov, ktorí dodržiavajú všetky predpísané rituály, ale sú bez lásky, ale rovnako môžu byť aj ľudia, ktorí by veľmi chceli žiť správne, ale akosi im to nejde a často podľahnú hriechu. Navonok môžu pôsobiť rovnako. Ale úplne najhlavnejšie na tom všetko je, čo si vlastne o tom všetkom myslí Boh. Určite súdi inak ľudí, ktorí dostali menej, ktorí štartovali z horšej pozície, ktorí si trebárs v živote toľko lásky neužili a ťažšie to zo seba dolujú.
ksichta
expert

Založený: Pi 03.Aug. 2007 9:22

Odoslaťod maria@redakcia » Pi 03.Jún. 2011 15:12

Áno, každého Boh bude posudzovať individuálne, s tým, čo dostal, a bude brať do úvahy všetky situácie a stavy... Ale na druhej strane je "kód dobra" v každom tak zapísaný, že nik nemá šancu sa vyhovoriť, že som nevedel... A k tým veriacim a "veriacim": ťažko sa mi o tom hovorí, nik nie sme dokonalý, ale tiež viem, o čom hovoríte... a zároveň nemám pocit, že som nejaká geniálna a o veľa lepšia... je to o postupnej ceste dozrievania a práce na sebe - a napríklad dobrá spoveď je presne tou stanicou, zastavením, kedy si urobím inventúru a poviem: a hop, toto nie! Je to skutočne o tom, ako sa rozhodneme žiť: a ak existuje niečo, čo mi v tom napredovaní v dobre pomôže, tak do toho idem. Pre mňa tým spoveď je. Otázka znie, ako ju berú ostatní, ale to by už bola otázka na široké plénum, lebo nemám odvahu ani právo za nikoho sa vyjadriť - iba za seba.
maria@redakcia
začiatočník

Založený: St 14.Apr. 2010 22:26

Odoslaťod Laa-Laa » Pi 03.Jún. 2011 18:19

ksichta píše:Mysen - ten príklad, čo si dala - super to zhrnula Laa-laa - buď mu to bolo jedno a tým pádom spoveď nie je spove´dou, ale len divadielkom, alebo mu to jedno nie a preto chodí do tej spovedelnice ako na rožky, lebo to nevie spracovať, tá vina ho ťaží.

ksichta, o tyhc rozkoch to pisala mysenka, nie ja :8-):
ale teda asi to myslela uuuplne inak ...nie, ze ho tazi vina, tak tam chodi jak na teple rozky, ale tak, ze kludne si robi co chce, potom sa bezi vyspovedat a je to prenho vyriesene ..... zase moze pachat hriechy a spovedat sa, dookola, ziadna vnutorna nespokojnost ci tazoba sa nekona.
Tak to chapem ja :wink:
Obrázok používateľa
Laa-Laa

expert

Odoslaťod Mysenka » Pi 03.Jún. 2011 19:12

Laa-Laa píše:
ksichta píše:Mysen - ten príklad, čo si dala - super to zhrnula Laa-laa - buď mu to bolo jedno a tým pádom spoveď nie je spove´dou, ale len divadielkom, alebo mu to jedno nie a preto chodí do tej spovedelnice ako na rožky, lebo to nevie spracovať, tá vina ho ťaží.

ksichta, o tyhc rozkoch to pisala mysenka, nie ja :8-):
ale teda asi to myslela uuuplne inak ...nie, ze ho tazi vina, tak tam chodi jak na teple rozky, ale tak, ze kludne si robi co chce, potom sa bezi vyspovedat a je to prenho vyriesene ..... zase moze pachat hriechy a spovedat sa, dookola, ziadna vnutorna nespokojnost ci tazoba sa nekona.
Tak to chapem ja :wink:

:yes: presne tak Laa, tak som to myslela.

ksichta píše: tiež si myslím, že holka nemusela na tú interupciu, ale to je zas už iná téma. Neviem, nepoznám ten konkrétny príklad, ale my ľudia máme tendenciu strašne posudzovať a upravovať si realitu tak, ako chceme, ako nám to vyhovuje. .

Ksichta, nemozem s tebou suhlasit. Kazda sa na tento priklad, co som uviedla, pozerame cez inu optiku. Ty tak, ze holka nemusela ist na UPT. Ja tak, ze spoluziak sa k tomu mal postavit zodpovedne. Dievca chcelo rodinu, napriek studiu bola pripravena zakladat ju a mat to dietatko. On ju nechal doslova v stichu. Totalne sa na nu vy...l. Hypoteticky vzato, ak ho tazilo ci este tazi svedomie a chodi si ho zehlit na spovede tak to nepomohlo nikomu z "poskodenych". Dievca malo v danom obdobi zniceny zivot - ona niesla tarchu toho rozhodovania, ona niesla nasledne psychicku aj fyzicku tarchu svojho rozhodnutia, bola v tom sama. Napokon este niesla tarchu skazeneho studia, nedostudovala, zo skoly odisla. A on? On sa LEN spoveda. Ziadne vycitky sa nevyrovnaju tomu cim presla ta baba. Snad nebudeme lutovat dotycneho, ze sa chudak umara a spovedami chce nieco zmiernit? To je riadne pomylene. (: Takze moj zaver je, ze ak niekto nieco spacha pricom to ma dopad aj na inych, nasledne sa z toho kaja, tak to je na dve veci - na prd a na houby. A na miesto sedenia v spovedelnici ja si povazujem ine gesta, napr. gesto zaujatia zodpovedneho postoja ak uz nieco spiskam.

Kirkuša píše:
Spoved je to iste len na dusevnej a duchovnej urovni, je to psychogygiena, dobra strava pre dusu, prispieva k jej lieceniu a "dobrej kondicii"..

ano, takto sa na nu da pozerat, s tym by som mohla suhlasit. Forma psychohygieny. To je vsetko. Prinesie ulavu, precisti mozno hlavu, ale nerobi z cloveka lepsieho, moralnejsieho ani mravnejsieho. Lebo aj to uz som pocula. A takuto "ocistu" si predsa dopriavame vsetci, len mame ine sposoby ci formy. Niekto spovedou v kostole, niekto prechadzkou po lese ci horucim kupelom s vonou levandule. :wink:

Hm, to je zaujimava skusenost s tym pretocenim babatka po terapii. Ktovie co skutocne zabralo, mozno to ako si k nemu prehovarala plus celkovy tvoj dusevny stav v danom momente.
Kde blb, tam nebezpecno!
Obrázok používateľa
Mysenka

Kde blb, tam nebezpecno!

expert

Odoslaťod Dot » Pi 03.Jún. 2011 20:25

Mysenka, samotny akt spovede neznamena, ze sme moralni. Spoved je skor pomoc - pre tych, ktori to s vycitkami a napravou myslia vazne. Do istej miery maju veriaci vyhodu - ich viera v ocistenie cez spoved (a ciny s napravou spojene) im "ulahcuje na dusi", robi nas hriesny zivot znesitelnejsim.
Celkom by ma zaujimalo, ako sa neveriaci vysporaduva s niecim, co si vycita (hlavne ide o dlhodobe vycitky) - lebo tie vycitky palia aj veriaceho, ale predsa mame akusi "barlicku" na ich zvladnutie.

Premyslala som nad tymi, ktori "chodia na spoved ako po teple rozky", ako povedala Laa-laa - velmi mi to pripomina nas az prilis casty pristup ku zdraviu. Prejeme sa, ak nas pali zaha, hodime si tabletku. Vacsinu dna stravime sedenim, problemy s chrbticou riesime najskor brufenom a potom infuziami. Chripku nevylezime, ved nam staci paralen. Lieky nam supluju zdravie, podobne ako u vyssie popisanych spoved supluje svedomie.
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, but Today is a gift. That is why it is called the present.
Obrázok používateľa
Dot

Ešte nikdy mi stabilita a istoty nezneli tak vulgárne (P. Hardoš)

expert

Založený: Pi 21.Okt. 2005 10:32

Odoslaťod bina » Pi 03.Jún. 2011 22:48

Dot píše:Mysenka, samotny akt spovede neznamena, ze sme moralni. Spoved je skor pomoc - pre tych, ktori to s vycitkami a napravou myslia vazne. Do istej miery maju veriaci vyhodu - ich viera v ocistenie cez spoved (a ciny s napravou spojene) im "ulahcuje na dusi", robi nas hriesny zivot znesitelnejsim.
Celkom by ma zaujimalo, ako sa neveriaci vysporaduva s niecim, co si vycita (hlavne ide o dlhodobe vycitky) - lebo tie vycitky palia aj veriaceho, ale predsa mame akusi "barlicku" na ich zvladnutie.

Premyslala som nad tymi, ktori "chodia na spoved ako po teple rozky", ako povedala Laa-laa - velmi mi to pripomina nas az prilis casty pristup ku zdraviu. Prejeme sa, ak nas pali zaha, hodime si tabletku. Vacsinu dna stravime sedenim, problemy s chrbticou riesime najskor brufenom a potom infuziami. Chripku nevylezime, ved nam staci paralen. Lieky nam supluju zdravie, podobne ako u vyssie popisanych spoved supluje svedomie.

Dot a co take by mohlo byt dlhodobymi vycitkami? Myslim si, ze v beznom zivote, ak clovek spravi nieco zle, resp. nespravne a tak si to v hlave preberie, zhodnoti a pouci sa, da si predsavzatie, ze tak to uz robit nebude. A samozrejme kazdy clovek sa moze zverit a porozpravat s osobou, kt. si vazi a chce napr. pocut jej nazor na vec. U veriacich to moze byt knaz, u neveriacich hocikto iny.
Osobne zatial nemam nejake dlhodobe vycitky, dufam, ze nikdy mat nebudem.
Ja som poznala niekolko parov, veriacich a ti teda mali vycitky, hlavne z toho, ze spolu ziju intimne a nie su manzelmi, nedostali rozhresenie pri spovedi, dost ich to trapilo. Inak vsetky tie vztahy skoncili manzelstvami, takze to bolo zbytocne trapenie aj niekolkorocne.
bina
pokročilý

Založený: St 24.Okt. 2007 17:58

PredchádzajúcaĎalšia

vybrali.sme.sk linkuj.cz facebook linkedin google live jaggcz addthis

Naspäť na Čo nás páli...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.